این کارها خودروی شما را اوراقی می‌کند!

فهرست مطالب

تمامی مالکان خودرو و افرادی که سابقه تملک اتومبیل را دارند، با مساله‌ای به نام تعمیرات خودرو آشنا هستند. خودروها از قطعاتی مکانیکی ساخته شده‌اند و این قطعات به دلایل مختلفی نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می‌کنند. از نظر آماری، اکثر خودروها به‌واسطه مشکلات فنی عمده به پایان راه خود می‌رسند؛ در حالی‌که تصور عموم بر این است که عمر خودروها بر اثر تصادفات شدید اتمام پیدا می‌کند.

جالب است بدانید که بسیاری از مشکلات خودروها، بر اثر عادات اشتباه رانندگان به وجود می‌آیند و سهم این عامل در نابودی اتومبیل‌ها از تصادفات و برخوردها نیز بیشتر است. در این مطلب، نگاهی به کارهایی خواهیم داشت که رانندگان با انجام آن‌ها، اتومبیل خود را اوراق می‌کنند. مطمئنا با اجتناب از انجام این امور، عمر اتومبیل خود را بهینه خواهید ساخت و البته هزینه‌های جاری شما نیز کاهش می‌یابد. پس با ما همراه باشید تا عادات اشتباهی را که موجب اوراق‌شدن خودرو می‌شود، مورد بررسی قرار دهیم.

رانندگی با چراغ روغن روشن

چراغ‌های هشداردهنده مختلفی در مجموعه نشانگرهای خودرو وجود دارند که هرکدام از آن‌ها یک ایراد یا خطا را نشان می‌دهند. چراغ روغن که معمولا هشداری قرمزرنگ را به نمایش می‌گذارد، یکی از مهم‌ترین علائم هشدار دهنده است که در صورت روشن‌شدن، باید خودرو را بدون‌تاخیر خاموش کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

روشن‌شدن چراغ روغن در مجموعه نشانگرها، به این معنا است که اشکالی در سیستم روان‌کاری پیشرانه وجود دارد. عمده‌ترین ایراد چراغ روغن، مربوط به پایین‌بودن سطح روغن خودرو است؛ اما احتمال دارد مشکلات جدی‌تری در این زمینه به وقوع پیوسته باشد. بنابراین، بهتر است تا خاموش‌شدن چراغ روغن، از رانندگی با اتومبیل خودداری کنید.

رانندگی با سوخت اندک

ادامه رانندگی هنگامی که سوخت موجود در باک به اتمام می‌رسد و تنها چند لیتر سوخت برای خودرو باقی مانده است، سلامت اتومبیل  را به خطر خواهد انداخت. علت این مساله نیز رسوخ انواع ذرات موجود در باک به محفظه موتور است که به طور همزمان، موجب ایجاد مشکل در پیشرانه و آلوده‌شدن فیلتر سوخت خواهد شد. به طور معمول، توصیه می‌شود هنگامی که سوخت موجود در باک به کمتر از یک چهارم می‌رسد، نسبت به پرکردن باک خودرو اقدام کنید.

نگه‌داری همیشگی خودرو زیر کاور

نگه‌داری خودرو زیر کاور یا پوشش هیچ اشکالی ندارد؛ اما نباید این مساله برای شما به عادت تبدیل شود. نگه‌داری طولانی‌مدت خودرو زیر کاور سبب می‌شود تا رطوبت زیر کاور به دام افتد و این مساله تاثیر مخربی بر رنگ خودرو خواهد داشت. نگه‌داری دائم خودرو زیر کاور، مشابه آن است که اتومبیل خود را در یک پارکینگ مرطوب پارک کرده‌اید. اگر اتومبیل شما سالخورده است، نگه‌داری دائم آن زیر کاور یا در محیط مرطوب می‌تواند موجب تسریع زنگ‌زدگی بدنه خودرو شود.

عدم رفع زنگ‌زدگی‌های بدنه

تمامی خودروها فارغ از برند و کیفیت ساخت، بالاخره دچار زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شوند. نقاطی از بدنه خودرو را که دچار خوردگی یا زنگ‌زدگی شده‌اند، باید در اسرع وقت ترمیم کنید؛ در غیر این صورت، این لکه‌ها گسترش یافته‌اند و تمامی سطح بدنه را دچار آسیب می‌کنند. رفع لکه‌های زنگ‌زدگی هنگامی که کوچک هستند، ارزان‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

استفاده از سوخت اشتباه

خودروهای امروزی به طرز شگفت‌انگیزی پیشرفته شده‌اند؛ اما هنوز فناوری برای سازگاری سوخت متفاوت در پیشرانه‌های درون‌سوز وجود ندارد. تحت هیچ شرایطی نباید گازوئیل و بنزین با یکدیگر مخلوط شوند؛ چراکه با واردشدن گازوئیل به سرسیلندر یک پیشرانه بنزینی، پیشرانه به‌سادگی دچار مشکل خواهد شد که رفع آن‌ها برای شما هزینه‌های گزافی را به دنبال خواهد داشت.

عدم توجه به عملیات تعمیر و نگه‌داری خودرو

امور مربوط با تعمیر و نگه‌داری خودرو و سرویس‌های دوره‌ای، نقش مهمی را در حفظ سلامت خودرو ایفا می‌کنند. یک راننده خوب با مطالعه دقیق اطلاعات خودرو، فواصل لازم برای تعویض روغن، فیلترها و تسمه‌ها را به خاطر می‌سپارد. عدم انجام سرویس‌های دوره‌ای، موجب ایجاد مشکلات متعددی خواهد شد که بر ارزش خودرو تاثیر منفی خواهند داشت.

عدم توجه به نشتی‌ها

یک خودروی سالم نباید هیچ‌گونه نشتی داشته باشد؛ پس اگر اثری از نشتی مایعات زیر خودرو مشاهده کردید، باید بدانید که اتومبیل شما دچار مشکل شده است. یافتن محل نشتی و رفع مشکل، سلامتی اتومبیل شما را تضمین می‌کند و از ایجاد مشکلات آتی جلوگیری خواهد کرد. نشتی روغن و مایع رادیاتور، عمده‌ترین انواع نشتی هستند و نشت روغن ترمز از خطرناک‌ترین انواع نشتی‌ به شمار می‌رود.

فشردن دائم کلاچ

بهترین راه برای ازبین‌بردن سیستم انتقال قدرت خودروهای دنده‌ای، فشردن دائمی پدال کلاچ است. برخی رانندگان عادت دارند تا پای خود را دائما روی پدال کلاچ نگه دارند که این مساله، موجب ساییده‌شدن دیسک و صفحه و نابودی کیت کلاچ می‌شود. پس هنگامی که قصد تعویض دنده را ندارید، پای خود را از روی پدال کلاچ بردارید.

عدم استفاده از خودرو برای مدتی طولانی

اتومبیل‌ها برای استفاده ساخته شده‌اند و نگه‌داری طولانی‌مدت آن‌ها در پارکینگ، موجب واردآمدن خسارات قابل‌توجهی به خودروها می‌شود. نگه‌داری طولانی‌مدت خودرو در یک زمان، موجب خشک‌شدن مهر و موم قسمت‌های مختلف می‌شود که در نتیجه آن، شاهد نشتی از قطعات خواهید بود. هم‌چنین پارک‌کردن خودرو برای مدت طولانی زیر تابش مستقیم نور خورشید، قطعات پارچه‌ای و پلاستیکی کابین را نابود خواهد کرد.

یدک کشیدن یا حمل بار بیش از حد با خودرو

خودروهای سواری برای یدک‌کشیدن یا حمل بار بیش از حد طراحی نشده‌اند؛ بنابراین، حمل بار بیش از حد یا یدک‌کشی محموله‌های سنگین، به سیستم تعلیق و شاسی خودرو آسیب وارد می‌کند. تمامی خودروها توانایی یدک‌کشیدن محموله‌ها را دارند؛ اما پیش از اقدام به یدک کشی، ظرفیت بار قابل‌تحمل اتومبیل خود را در دفترچه راهنما مطالعه کنید.

استفاده از روغن موتور اشتباه

درجه روغن موتور مناسب هر خودرو، در دفترچه راهنمای آن ثبت شده است و مالک باید دقیقا از همین نوع روغن برای پیشرانه استفاده کند. هر کدام از موتورها، به روغن با درجه گرانروی یا ویسکوزیته مخصوصی نیاز دارند. استفاده از روغن موتور نامناسب، باعث می‌شود که قطعات داخلی پیشرانه آسیب ببیند یا فرسوده شود. بنابراین، همواره باید از روغن موتوری مناسب استفاده کنید تا سلامت پیشرانه اتومبیل شما تضمین شود.

 عدم استفاده از نقاط جک

اکثر اتومبیل‌ها به دو نقطه جک در دو طرف مجهز هستند؛ یکی از آن‌ها پشت چرخ جلو و دیگری جلوی چرخ عقب قرار دارد. این نقاط برای بلندکردن خودرو ایده آل هستند؛ چراکه برای تحمل وزن خودرو به اندازه کافی قدرت دارند. برای تعویض لاستیک‌ها، حتما باید جک بالابر را روی این نقاط قرار دهید؛، در غیر این ‌صورت، سایر قطعات خودرو هم‌چون کف اتومبیل و پنل‌های بدنه آسیب خواهند دید. علاوه‌برآن، عدم استفاده از نقاط جک موجب خواهد شد که اتومبیل واژگون شود و راننده بر اثر این حادثه آسیب ببیند.

استفاده از آب ساده برای سیستم خنک‌کننده

هرگز رادیاتور و سیستم خنک‌کننده اتومبیل خود را تنها با آب پر نکنید؛ چراکه رادیاتور در طول زمستان یخ می‌زند و علاوه‌برآن، زنگ‌زدگی قطعات نیز اتفاقی محتمل خواهد بود. همواره از ضدیخ مناسب استفاده کنید و در صورت لزوم، مقادیر محدودی آب به ماده خنک‌کننده اضافه کنید.

بازگذاشتن پنجره‌ها هنگام طوفان

به استثنای برخی خودروهای خاص، قطعات داخلی خودرو و آب رابطه خوبی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل، بازگذاشتن پنجره‌ها و سانروف هنگام طوفان، برای روکش‌ صندلی‌ها، قطعات الکتریکی و تزئینات کابین دردسرساز خواهد بود. هنگامی که هوا تاریک است و در حال راندن اتومبیل در هوای طوفانی هستید، حتما تمامی پنجره‌ها و سانروف را بسته نگه دارید.

رانندگی با موتوری بیش از حد گرم

اگر پیشرانه شما بیش از حد گرم شده است، در اسرع وقت خودرو را متوقف کنید؛ چراکه افزایش بیش از حد دمای موتور، نشان‌دهنده وقوع مشکلی در سیستم خنک‌کننده است. اکثر اتومبیل‌ها برای این مساله چراغ هشداردهنده دارند؛ اما اگر بوی سوختگی حس کردید، حتما در گوشه‌ای متوقف شوید و خودرو را بررسی کنید.

برخی افراد اعتقاد دارند هنگامی که پیشرانه گرم می‌شود، باید با سرعت بیشتری رانندگی کنید تا هوای بیشتری وارد پیشرانه شود و آن را خنک کند. عده‌ای دیگر نیز اعتقاد دارند روشن‌کردن بخاری موجب تخلیه بخشی از دمای پیشرانه می‌شود. با این وجود، بهترین راه توقف‌کردن و بررسی مشکل از نزدیک است.

ورود به گودال‌های عمیق آب

ورود به چاله‌های عمیق پر از آب، راه‌کاری ساده برای نابودکردن خودروهای شهری است. در صورت انجام این کار، آب به قطعات داخلی خودرو نفوذ می‌کند و موتور به‌راحتی خراب می‌شود. حتی اکثر شاسی‌بلندهای موجود در بازار نیز قادر به عبور از گودال‌های بزرگ آب نیستند و تنها خودروهایی که به ورودی مخصوص هوا مجهز هستند، قابلیت عبور از چاله‌های آب را دارند.

دنده عقب گرفتن هنگام حرکت به جلو

تنها هنگامی باید نسبت به دنده‌عقب‌گرفتن اقدام کرد که خودرو در توقف کامل باشد؛ در غیر این‌ صورت، به گیربکس آسیب زیادی وارد می‌شود و این مساله به‌خصوص در گیربکس‌های اتوماتیک نتیجه فاجعه‌باری را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، در گیربکس‌های اتومات هنگامی که دسته‌دنده در وضعیت D قرار دارد، باید پس از فشردن پدال ترمز تا توقف کامل خودرو صبر کنید و پس از آن دسته‌دنده را در وضعیت R قرار دهید.

ایجاد تغییرات بیش از حد در خودرو

این روزها شخصی‌سازی خودروها بین رانندگان همه‌گیر شده است و قطعات مختلفی برای ایجاد تغییرات در بازار وجود دارد. با این حال، نباید در شخصی‌سازی و ایجاد تغییرات زیاده‌‌روی کنید. برای مثال، نصب یک سیستم صوتی قدرت‌مند روی خودروهای کوچک، در کوتاه‌مدت لذت‌بخش خواهد بود؛ اما در طولانی‌مدت، عایق‌های خودرو دستخوش نابودی می‌شوند. هم‌چنین تغییر ارتفاع خودرو نیز موجب خواهد شد تا ارزش خرید اتومبیل شما نسبت به خودروهای مشابه کاهش یابد.

استفاده از قطعات ارزان‌قیمت یا تقلبی

استفاده از قطعات ارزان‌قیمت یا تقلبی، راهکاری است که برخی رانندگان برای کاهش هزینه‌ها از آن استفاده می‌کنند؛ با این حال، چنین اقدامی خساراتی سنگین را برای خودرو و مالک آن به دنبال خواهد داشت. در بهترین حالت، قطعات ارزان‌قیمت و تقلبی عمر کوتاه‌تری نسبت به قطعات اصلی خواهند داشت و در بدترین حالت، موجب ایجاد مشکل در فرآیند عمل سایر قطعات می‌شوند و یک خطر بالقوه را برای خودرو ایجاد می‌کنند.

نتیجه‌گیری: لزوم استفاده از عقل سلیم!

تمامی مواردی که در متن به آن‌ها اشاره شد، نکاتی برای کاهش مشکلات ناخواسته خودرو هستند که در صورت استفاده از عقل سلیم، هرگز چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد. علاوه‌بر موارد گفته‌شده، واقع‌گرابودن مالک خودرو نیز در میزان سلامت وسیله نقلیه نقش به‌سزایی را ایفا می‌کند. برای مثال، مالکان خودروهای کوچک شهری می‌دانند که اتومبیل آن‌ها برای حضور در مسیرهای آفرودی مناسب نیست،؛ از این رو هیچ‌گاه دست به چنین اقدامی نمی‌زنند. هرگز فراموش نکنید که اتومبیل‌ها قطعاتی مکانیکی هستند و همواره باید به صورت عقلانی و منطقی با آن‌ها رفتار کرد.

بیشتر بخوانید

 

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ارژنگ.م
1400-01-02 04:05

این موردی یکی به اخر استفاده از قطعات ارزان قیمت یا تقلبی .خود خودرو ساز داره این کار رو میکنه.واقعا قطعاتی که استفاده میکنن بی کیفیت هست. تازه خودرویی که با این قیمت گزاف و نجومی