واقعیت آن است که همه مشکلات بازار خودرو به نابسامانی نظام عرضه و تقاضا برمی‌گردد و در چنین وضعیتی این‌که توپ گرانی خودرو را به زمین این‌وآن بیندازیم مشکلی را حل نمی‌کند باید عرضه خودرو افزایش‌یافته و علاوه بر آن بر توزیع و قیمت فروش خودرو نیز نظارت نیز وجود داشته باشد.

 

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو در گفت‌وگو با افزود:‌ بدان معنی که حتی وقتی مشتری خودرویی را تحویل می‌گیرد باید قیمت و نظام عرضه آن مشخص باشد تا کسی به‌قصد سودجویی و انجام  کار تجاری به سرمایه‌گذاری برای خرید خودرو نپردازد بدان معنا که باید خودرو با سود متعارف حداکثر 15 درصد به بازار عرضه شود.

با همراه مکانیک خودرو خود را به بهترین قیمت بفروشید

خودرو صفر و کم کارکرد خودم رو میخوام بصورت سفارشی بفروشم

نیاز ضروری به پول نقد دارم و قصد دارم خودروی خودم رو به منطقی ترین قیمت بفروشم

در مورد خودروهای وارداتی نیز باید با احتساب نرخ دلار 15 هزار تومانی، تعرفه گمرکی و سایر هزینه‌های مرتبط با واردات خودرو قیمت تمام شده هر خودرو استخراج و با احتساب سود 15 درصدی این خودروها به بازار عرضه شود اما اکنون هر مالک خودرویی می خواهد محصول خود را با سود بیشتری به بازار عرضه کند.

سعید مؤتمنی ادامه داد:

این شرایط موجب شده تا نمایندگی‌های رسمی برخی برندهای واردکننده یا مونتاژ خودرو نیز قیمت محصولات خود را بدون هیچ نظارتی و با سودهای 50 تا 100درصدی تعیین و اعلام می‌کنند و دستگاه‌های نظارتی نیز هیچ واکنشی به این گران‌فروشی نشان نمی‌دهد.

او بابیان اینکه  وقتی عرضه‌کنندگان خودرو محدود بوده و فروشندگان هر قیمتی را که بخواهند برای فروش خودرو اعلام می‌کنند باید انتظار چنین شرایطی را در بازار خودرو داشت تصریح کرد: در چنین شرایطی پس از حذف قیمت‌های غیرواقعی از آگهی‌های سایت‌های فروش اینترنتی خودرو، اتحادیه فروشندگان خودرو ملزم به اعلام قیمت‌های روزانه خودروهای داخلی و وارداتی به این اتحادیه برای درج این قیمت‌ها با نوسان حداکثر 3 درصدی شده است اما واقعیت آن است که امکان چنین قیمت‌گذاری از سوی اتحادیه وجود ندارد. چراکه خودرو کالایی تخصصی است.

همچنین معاملات انجام‌شده در نمایشگاه‌های خودرو ازنظر قانونی قابل‌پیگیری است اما اگر فردی از طریق سایت‌های اینترنتی خودرویی را خریداری کند، هویت فروشنده قابل‌شناسایی نبوده و با خاموش شدن موبایل صاحب آگهی، امکان پیگیری وجود ندارد.

به گفته مؤتمنی از سوی دیگر اتحادیه این توانایی را ندارد تا روزانه قیمت 400 خودرو را با تغییر ساعتی نرخ خودرو، اعلام کند.

لحظه‌ای بودن قیمت‌ها مشکل‌ساز شده  و اگر پس از اعلام نرخ‌ها توسط اتحادیه، قیمت‌ها تغییر کند، همه اتهام‌ها متوجه اتحادیه شده و توپ گرانی به زمین ما می‌افتد. وقتی اتحادیه فروشندگان خودرو نمی‌داند این سایت‌ها از کجا مجوز گرفته و چگونه فعالیت می‌کنند قادر به اعلام قیمت روزانه خودرو به آن‌ها نیست چراکه باید مسئولیت نوسان لحظه‌ای قیمت‌ها را بپذیرد. همچنین سایت‌های اینترنتی خواستار درج قیمت‌های دیمی برای خودرو هستند.

منبع : عصر خودرو

آنچه مطالعه خواهید کرد

حتما بخوانید :

مقایسه رانا و پژو 206 صندوق دار

مقایسه سمند سورن و پژو پارس

مقایسه سمند و پژو 405

مقایسه سمند و پژو پارس

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از