مقایسه سمند و پژو پارس

فهرست مطالب

در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک به مقایسه سمند و پژو پارس پرداخته‌ایم و قصد داریم این دو سدان پرفروش بازار کشورمان را در بخش‌هایی همچون طراحی، مشخصات فنی و امکانات رفاهی با یکدیگر مقایسه کنیم. ناگفته نماند که دو خودرو سمند EF7 و پژو پارس سال برای مقایسه در این مقاله در نظر گرفته شده‌اند.اگر قصد خرید سمند یا خرید پژو پارس را دارید در این‌مقاله همراه‌ما باشید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معرفی سمند و پارس

مقایسه سمند و پارس
سمند LX EF7 – مقایسه سمند و پژو پارس

دومین خودرو ملی شرکت ایران خودرو سمند محسوب می‌شود که از سال 1381 تاکنون برروی خط تولید این شرکت به اصطلاح خودروسازی قرار دارد. سمند LX EF7 به‌عنوان نمونه به‌روزرسانی شده این خودرو در سال 1389 به جمع محصولات ایران خودرو پیوست. برخورداری از موتور ملی یا همان EF7 درون سینه این سدان ایرانیزه باعث شد تا از بدو ورود این خودرو به بازار کشور، مورد توجه خریداران قرار گیرد.

مقایسه پارس و سمند
پژو پارس سال – مقایسه سمند و پژو پارس

پژو پارس به‌نوعی نمونه ایرانیزه پژو 406 فرانسه و درواقع فیس‌لیفت پژو 405 محسوب می‌شود. در سال 1389 ابتدا این خودرو با نام پژو پرشیا به بازار داخلی عرضه شد، اما پس از مدت کوتاهی نام آن به پارس تغییر یافت. طراحی به‌روز و جذاب این خودرو نسبت به مدل پایه (405)، باعث شد از آن زمان تاکنون پژو پارس یکی از محبوب‌ترین سدان‌های میان‌رده شرکت ایران خودرو در میان جوانان باشد.

ما در این مقاله قصد داریم معایب و مزایای هر یک را به شکلی جامع خدمت شما مخاطبین عزیز ارائه دهیم. لطفا با ما همراه باشید و در پایان نظرات خود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مقایسه طراحی سمند و پژو پارس 

ایران‌خودرو طی دهه‌های گذشته تلاش‌های فراوانی در راستای تولید محصولات داخلی به عمل آورده است و در همین مسیر خودروهایی از قبیل سمند ال ایکس و پژو پارس را نیز روانه بازار کشورمان کرد، اما نکته حائز اهمیت در این‌باره را می‌توان کمک‌های تاثیرگذار مهندسین خارجی بر روند طراحی و فیس‌لیفت‌‌های متعدد این شرکت در تهیه بخش‌‌های مختلف سمند وپژو پارس قلمداد کرد.

طراحی سمند
نمای ظاهری سمند EF7

طراحی سمند

طراحی ظاهری سمند در کمال سادگی و بدون هرگونه خطوط زاویه‌دار انجام گرفته است؛ درواقع شرکت ایران خودرو سعی داشته نمای ظاهری سمند به گونه‌ای باشد که بسیار عامه‌پسند بوده و به‌نوعی بتواند نظر تمامی اقشار جامعه را به سوی خود بکشاند. گرچه در سال 1393 ایران خودرو چهره سمند LX EF7 را تحت یک فیس لیفت قرار داد و تغییرات اندکی را در نمای ظاهری آن ایجاد کرد، اما میزان تاثیر این تغییرات بر روی زیبایی این خودرو چندان تاثیرگذار نیست. 

طراحی پژو پارس سال
نمای ظاهری پژو پارس سال

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

طراحی پژو پارس

در طرف دیگر میدان پژو پارس قرار دارد. با وجود این‌که پژو پارس بر روی پلتفرم قدیمی پژو 405 شکل گرفته و چندان هم عاری از عیوب طراحی و ناهماهنگی‌های ظاهری نیست، اما در مقایسه با طراحی بسیار ساده و کسل‌کننده سمند از برتری‌های متعددی برخوردار است. به‌طور کلی می‌توان گفت که نمای کلی پژو پارس کمی هیجان‌انگیزتر از سمند EF7 بوده و جوان‌پسندتر از آن به‌نظر می‌رسد.

سمند از نظر ابعاد و وزن همیشه مورد انتقاد قرار گرفته و اگر پشت فرمان این اسب ایرانی نشسته باشید، بدون شک با مشکل پارک کردن مواجه شده‌اید. پژو پارس نیز گرچه از نظر ابعاد و چالاکی توجه خریداران بیشتری را به خود جلب می‌کند، اما همچنان در بخش‌های طراحی تکراری بدنه و کابین، نظرات مخالف زیادی را از سوی منتقدان ایران‌خودرو دریافت کرده است. در نهایت از لحاظ زیبایی طراحی باید پژو پارس را برنده این رقابت دانست.  

تفاوت فضای داخلی پژو پارس و سمند

مقایسه سمند و پژو پارس
کابین داخلی سمند

به مقایسه سمند و پژو پارس از نظر فضای داخلی می‌رسیم. در ابتدای عرضه خودرو سمند به بازار کشور، نمای کابین این خودرو به نسبت سایر سدان‌های موجود در بازار بسیار زیبا و مدرن به‌نظر می‌رسید، اما در حال حاضر و با گذر زمان فضای کابین سمند دیگر به زیبایی روزهای اول نبوده و در مقایسه با کابین سایر سدان‌های موجود در سبد محصولات ایران خودرو بیش از حد ساده به‌نظر می‌رسد.

برخلاف فضای داخلی سمند که طی سال‌های گذشته تغییرات چندانی را تجربه نکرد، در سال 1393 کابین پژو پارس سال به‌طورکلی به‌روزرسانی بسیاری را تجربه کرد. البته ناگفته نماند که کیفیت داشبورد جدید پژو پارس به‌طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و در مقایسه با داشبورد سمند EF7 و حتی داشبوردی که تا پیش از این در پژو پارس سال مورد استفاده قرار می‌گرفت، از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

کابین پژو پارس
کابین پژو پارس

سمند LX و پژو پارس به‌دلیل بزرگی ابعاد بدنه برای خودروهایی در این رنج قیمتی، فضای داخلی نسبتا قابل قبولی داشته و در مسیرهای طولانی موجبات راحتی سرنشینان و راننده را فراهم می‌آورند؛ بنابراین خریداران این دو خودرو از لحاظ فضای کابین یا فضای بار به‌هیچ‌وجه در مضیقه نخواهند بود.

تفاوت فنی سمند LX و پارس سال

یکی از مسائل مهم در مقایسه سمند و پژو پارس پیشرانه یا توان فنی آن‌ها است. ایران‌خودرو طی سال‌های متمادی در تولیدات خود کمترین مخاطره را پذیرفته و برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی پیشرانه‌های محدودی را برای محصولات خود در نظر گرفته است. پژو پارس سال به همان پیشرانه پژو 405 مجهز شده که با کد XU7 شناخته می‌شود. این پیشرانه در مقایسه با EF7 از تکنولوژی ساخت قدیمی‌تر، خروجی کمتر و همچنین استهلاک بیشتری برخوردار است. به‌همین‌دلیل در این بخش پیروز بی چون و چرای میدان سمند ال ایکس EF7 خواهد بود.

وضعیت ستون A در هر دو خودرو و زاویه شیشه جلو به گونه‌ای است که زاویه محدودی را برای دید راننده پدید آورده است و این موضوع یکی از مشکلاتی است که هنگام رانندگی با این دو سدان ایرانیزه تجربه خواهید کرد. گرچه بر روی کاغذ توان خروجی سمند EF7 بالاتر از پژو پارس است، اما در عمل شاهد این هستیم که پژو پارس سال از چالاکی و شتاب اولیه بیشتری برخوردار است.

پارس سال؛ پرمصرف‌تر و پراستهلاک‌تر

در مقابل همانطور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، XU7 در مقایسه با EF7 از تکنولوژی ساخت قدیمی‌تری برخوردار است. این موضوع باعث شده‌است تا پژو پارس ضمن مصرف سوخت بالاتر در مقایسه با سمند EF7 از استهلاک و مشکلات فنی بیشتری برخوردار باشد. چنین مشکلاتی باعث می‌شود تا مالک این خودرو در دراز مدت هزینه‌های بیشتری را برای نگهداری از این خودرو پرداخت کند. در جدول زیر می‌توانید مشخصات فنی این دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کنید:

مدل خودرو سمند LX-EF7 پژو پارس سال
حجم موتور(سی سی) 1645 1761
حداکثر قدرت اسب بخار 113 100
حداکثر گشتاور نیوتن‌متر
 155 153
تعداد سیلندر/سوپاپ 16/4 8/4
گیربکس 5 دنده دستی 5 دنده دستی
حداکثر سرعت 190 190
شتاب صفر تا صد(ثانیه) 12 11
مصرف سوخت ترکیبی  7.5 9.1
استاندارد الایندگی یورو 5 یورو 4

جمع‌بندی مقایسه سمند و پارس

مقایسه سمند ef7 و پارس سال

بدون شک مقایسه سمند و پژو پارس تحت عنوان یک مقایسه میان دو خودروی ایرانی صورت می‌پذیرد، اما سوال اصلی این است که اولا این خودروها را تا چه حد می‌توان «ایرانی» خواند؟ و دوما پرداخت هزینه‌های هنگفت برای خرید این خودروهای داخلی و با توجه به بازه نزدیک قیمت سمند و قیمت پژو پارس تا چه اندازه منطقی خواهد بود؟!

راستش را بخواهید؛ پاسخی قطعی برای هیچ‌کدام از این سوال‌ها وجود ندارد و فقط به شکلی اجمالی می‌توان اذعان داشت که مقایسه این دو خودرو گرچه تحت عنوان مقایسه دو خودروی ایرانی صورت می‌پذیرد، اما درواقع بخش‌های بسیار بزرگی از هر دوی آن‌ها توسط مهندسان خارجی شکل گرفته و مراحل طراحی‌شان نیز با الهام و کپی‌برداری از مدل‌های غیرایرانی تکمیل شده‌اند. لذا در وهله اول می‌بایست بدانید که هیچ‌کدام از این خودروها توانایی یدک کشیدن صفت «ایرانی» را نداشته و تنها نسخه‌هایی طراحی شده در داخل ایران هستند.

[hm_buy_form_inline]

افت‌کیفیت، دستاورد محصولات جدید

مقایسه سمند و پژو پارس در قیمت و سنجش آن با توجه به امکانات، ایمنی و استهلاک به ما نشان می‌دهد که عدالت و انصاف سال‌های پیش جای خود را به قیمت دلار و تغییرات اقتصادی داده و هم‌اکنون ارتباط مشخصی میان قیمت محصولات ایران خودرو با کیفیت تولید و ساخت‌ آن‌ها وجود ندارد!

در ادامه باید اشاره کنیم که اگر قصد خرید خودروی با دوام و همخوان با جاده‌های مشکل‌ساز ایرانی را داشته باشید، سمند ال ایکس گزینه مناسبی برایتان خواهد بود، اما اگر هدف‌ شما از مطالعه این مطلب و مقایسه این دو خودرو، یافتن یک خودروی چالاک و سریع با طراحی قابل‌قبول و قیمت پایین‌تر از سمند LX است، بدون شک پژو پارس یکی از بهترین گزینه‌های موجود ایرانی برای شما خواهد بود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مقایسه سمند و پژو 405 ، پژو فرانسوی یا سمند پارسی

چرا پژو پرشیا نخریم؟

مقایسه دنا و پژو پارس ، یک جوان درشت اندام و پیرمردی جذاب

 نسل های مختلف پژو پارس

معایب پژو پارس TU5

انواع پژو پارس

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
107 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Ali. H
۱۳۹۸-۰۶-۲۸ ۰۱:۱۸

ببخشید پژو پارس یورو 2 هست؟؟؟؟؟؟ بعد سمند 5

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۳:۵۱
پاسخ به  Ali. H

ثابت نیست همین پارس که میفرمایید در مدل سالش یورو 4 هستش

محمد رضا بزرگان
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۲:۰۴
پاسخ به  Ali. H

آخه سمند پیرمردی لش و پر استهلاک و بد شتاب درحد 405 نیست چه برسه به پژو پارس!!!!!!

علی
۱۳۹۹-۰۲-۰۱ ۱۲:۴۱

با سلام درسته سمند سنگینه اما از لحاظ ایمنی از پارس و405 بهتره بعد پر استهلاک نیست تازه سمند با موتور ef7 جاده رو شخم میزنه

Hossein
۱۳۹۹-۰۵-۱۴ ۱۲:۵۹
پاسخ به  علی
محمد
۱۳۹۹-۰۸-۱۹ ۱۹:۵۳
پاسخ به  علی

دقیقا منم سمند دارم چهار ساله اصلا استهلاکی نداره و دوبار باهاش رفتم اصفهان و مشهد واقعا جاده رو شخم میزنه هیولای جادست

parsa
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۸:۱۶
پاسخ به  علی

اره راست می گی سمند هرچی گازش بدی میره به خصوص توی اتوبان ولی مای 405 داریم باسمند 405 پر خرج و ته سرعتش که باهاش رفتیم 140 ازین بیشتر نمیره ولی سمند تا حالا 180 یا 220 تا رفتیم بازم لازمه که بگم

Hossein
۱۳۹۹-۰۵-۱۴ ۱۲:۵۷

پارس ی خودرو پرمصرف ی تعقیر کوچکی به ۴۰۵ دادن شده پارس فقط سمندef7

پارس Tu5
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۲:۴۷
پاسخ به  Hossein

پژو پارس کل ایرون رو شخم میزنه مه برسه به شاتون

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۲۱
پاسخ به  پارس Tu5

شر نگو
همه میدونن سلطان جاده EF7 تو که عاشق پارس آشغالی شدی رو چیکارت کنیم

ممد
۱۴۰۱-۰۵-۰۸ ۰۱:۳۵
پاسخ به  Black tiger

داداش هرکی طرف دار یه ماشینیه
شما سمند دوس داری ما سلطون دوست داریم
علاقه به هرچی هم به خودمون مربوطه

رضا
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۲۳:۲۲

این طور میگی سمند پیر مرد انگار پارس سال ۲۰۱۹ تو نمایشگاه امریکا پژو به عنوان اسپرت ترین ماشین پژو معرفی شده.کم شتاب که میگین حجم موتور هردو یکیه پس اگه کنده هردو کندن.بعدش ما کیفیت کابین سمندو با پژو مقایسه کن.تا ببینی پارس چه اشغالیه در برابر سمند

امیر
۱۴۰۰-۰۷-۰۱ ۲۰:۴۰
پاسخ به  رضا

نمره کلیشون به رانا نمیرسه پس

Zary
۱۴۰۱-۰۲-۱۵ ۰۰:۵۰
پاسخ به  امیر

خدا وکیلی کسی که رانا سوار شه به راحتیش به سرعتش به ترمزش به تعادلش به نرمی فرمونش روی میارع رانا بخاطر روخش اسمش بد در رفته وگرنه هر کس خریده راضی بوده من خودم رانا معمولی داشتم ۴ سال پا به پا اومد کلی درگ انداختم از زانتیا بگیر تا ۴۰۵ پارس سمند همشون جا موندن چون رانا تصادف کردم دیگه فروختم ولی به نظر من اگر ماشین نداری و میخوای بخری حتمن رانا بگیر اونم پلاسش عالللللیه

سلطان جاده ef7
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۸:۲۱
پاسخ به  امیر

دادا موتور ای اف سون رو شونه بخاطر کشش بالای ای اف سون

محمدحسین علیزاده
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۵۰

کاملا درست میگی

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۱۹

داداش شر و ور نگو
تو چطور پارس رو با سلطان جاده مقایسه می کنی
فقط یه طناب کشی با سمند بزاریم پارس رو مثل یه تیکه آشغال می کشه تا در خونش

کیانوش کارگر
۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۲۲:۴۶
پاسخ به  Ali. H

نه خیر اشتباهه پژو پارس یورو ۴ هست

کیانوش کارگر
۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۲۲:۴۷

من خودم پژو پارس lx کلاس ۱۳ دارم یورو ۴ هست رازی هم هستم چون این مدل اپشن های جذابی داره

سعید
۱۳۹۹-۰۳-۰۹ ۱۲:۴۲

راضی

محمدحسین علیزاده
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۵۲

کلاس ۱۵ عالیه

مهدی
۱۳۹۸-۰۸-۰۲ ۱۱:۲۸

پژو پارس خودرو جوانان و سمند خودروی خانوادگی
هرو شون هیکل و ابعاد بزرگی دارند…..

فرهاد
۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۳:۵۰
پاسخ به  مهدی

ابعاد پارس کوچک تر از سمند است

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۱۶
پاسخ به  فرهاد

منظورت ۵ میله

فرهادی
۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۱۸:۴۹

❤️فقط اسب آلمانی❤️

بهروز
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۲:۰۷
پاسخ به  فرهادی

سمند جدیدا هم قطعاتش بی کیفیت و گران هستند

تازه سمند به لش بودن و شتاب کم و پر استهلاک بودن معروفه اصلا قیافه سمند در حد 405 نیست

دیگه پژو پارس که هیکل و ابهت خاصی داره

حسین
۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۱۳:۲۸
پاسخ به  بهروز

سلام من سمند ef7 دارم.تو شتاب درسته اولش مثل پبرمرد میمونه.البته تا هشتادتا از هشتاد ب بعد دیگه تو دور میوفته .البته‌ی عیب دیگش دریچه گاز برقیشه .ک بنظر من سیمی بود بهتر بود

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۲۶
پاسخ به  حسین

کاملا درسته
اگر درگ پارس با سمند رو تو سرعت ۱۰۰ تا بزارن سمند پارس با خاک یکسان میکنه اینو بهت قول میدم

Hossein
۱۳۹۹-۰۵-۱۴ ۱۳:۰۱
پاسخ به  بهروز

کدوم سمند میگی چندمدل فقط اسب المانی سوارشوبعدنظر بده

ماشین باز
۱۴۰۰-۰۱-۱۹ ۲۳:۳۰
پاسخ به  Hossein

بله دقیقا درسته من سمند دارم جاده شخم میزنه 220 رفتم باهاش

جواد
۱۴۰۰-۰۳-۰۲ ۲۳:۱۴
پاسخ به  ماشین باز

سلام بعد بیا برگ جریمه رو بهت بدم 220 گفتی ها!!

محمدحسین علیزاده
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۵۳
پاسخ به  Hossein

اسب آلمانی جک نگو ترو خدا دارم از خنده میمیرم

Kpk
۱۳۹۹-۰۶-۳۱ ۱۹:۲۹
پاسخ به  بهروز

دمت گرم

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۲۴
پاسخ به  بهروز

قطعات سمند گرونه !!! پارس که یه سنسور می خوای براش بگیری پول خون باباشو ازت میگیره
لش هفت جد و آبادته سمند که هیولای جادست
سمند که تمام کشور های خارجی دارن استفاده میکنن میگم حرف نداره تو چی میگی آخه
اون سمند معمولی یکم لش بود اما EF7 با موتور قویش جاده رو با خاک یکسان میکنع

سلطان جاده ef7
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۸:۲۵
پاسخ به  بهروز

داداش سمند 95 به بالا اینجوریه اگه یه 95 داشته باشی خرج نمیاره که بری قطه براش بخری

طاها
۱۴۰۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۱۴
پاسخ به  فرهادی

اسب آلمانی چیه بابا سمند پلتفرمش مال پژو هستدارن میگن خودروی ملی چی زر میزنن شما سمند سوارا با دنا سوارا خودروی آلمانی بچه 7 ساله آلمانی ماشینی میسازه که سمند در مقابلش هیچی نیس دیگ نبینم بگین آلمان آلمان

...
۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۲۱:۳۴

آقا یکم این اطلاعاتو بروز کنید آخه یعنی چی که پژو پارس یورو 2 هست؟؟؟؟؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۶:۱۷
پاسخ به  ...

با سپاس از فیدبک شما این مقاله در سالهای گذشته نگارش شده و نیاز به بروز رسانی داره

زانا
۱۳۹۹-۰۲-۱۹ ۰۶:۳۸

به نظر من هر دو خودرو برای خانواده خیلی خوبن چون کابین بزرگ و راحتی دارن . من خودم پژو پارس سال دارم و واقعا ازش راضیم تا حالا هیچ مشکلی هم براش پیش نیومده

محمد
۱۳۹۹-۰۳-۰۱ ۰۲:۴۰

آقا من این مطالبو قبول دارم من خودم سمند LXدارم
با پرشیا درگ گذاشتیم پرشیا تا بیاد شتاب بگیره پشت سر موند اسم سمند بد در رفته

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۲۹
پاسخ به  محمد

درود بر شرفت درود
یه آدم های بی شرفی میان فضا رو متشنج می کنن

مکانیک ماشین های ایرانی
۱۳۹۹-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۸

اگه انصافی حرف بزنیم خب معلومه سمند بهتر از ماشین های تو ایرانه
اونایی که میگن بده چون خودشون ماشین پژوپارس و پژو ۴۰۵ دارن
نه دروغ میگم اونایی که سمند ندارین بیاین باهم رو راست باشیم

عرشیا kpk
۱۳۹۹-۰۶-۳۱ ۱۵:۵۸

داداش مگه به داشتن ماشینه تودرگ تو چابُکی و تو زیبایی پارس بهتره

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۳۰

درود

مکانیک ماشین های ایرانی
۱۳۹۹-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۱

اگه بخواین انصافی حرف بزنیم
باید بگم که سمند Lx از پژو پارس بهتر است اگه بخایم فنی حرف بزنیم اره سمند Lx یا سمند UF7 از پژو پارس بهتر و بالاتر هستش.
تعداد بیشتری از مردم یا ماشین سواران ماشین پژو پارس رامی پسندند چرا که حداقل ۶۰ درصد ماشین سواران این ماشین را قبلا داشته اند یا دارند ، بله بیشتر مردم پژو پارس را می پسندند اما تعداد کمتری سمند Lx را دارند بخاطر ان است که پژو پارس را برتر یا بالا تر میدانند اما در واقعیت این طور نیست مطمعن باشید

سلطان جاده سمند
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۳:۵۲

دمت گرم

علی
۱۳۹۹-۰۴-۲۴ ۰۱:۵۵

از نظر علمی و عملی برسی کردم
موتور ef7 سمند برتری خیلی بیشتری به موتور پژو دارد.از نظر ایمنی هم سمند برتر است.
از نظر هندلیگ و تعادل پارس بهتر.
من خودم سبک پژو پارس رو میپسندم.
اگه پارس با موتور ای اف سون یا موتور ال نود تولید میشد عالی بود.

پارس برای جوانان بهتره
سمند ماشین خانوادگی تری هست.

عرشیا kpk
۱۳۹۹-۰۶-۳۱ ۱۶:۰۱
پاسخ به  علی

Tu5 یعنی سرعت ef7 یعنی قدرت

Kpk
۱۳۹۹-۰۷-۰۱ ۱۴:۲۲
پاسخ به  علی

موتور پژو مخصوص خوده پژویه و موتور ای اف سون مخصوص سمند و دنا و سورنه

آرین
۱۳۹۹-۰۷-۰۹ ۲۱:۴۳
پاسخ به  علی

سمند ماشین سنگینی هست درسته از نظر ایمنی بهتره ولی چند تا بدی داره یکی لاستیک زود میترکونه تو سر بالایی در مدت زمان طولانی نمیکشه .بعد یه مدت خرجاش شروع میشه پژو پارس ماشین پر شتاب قشنگ و پر سرعت هست سمند تا بخواد شتاب بگیره پیکانم ازش جلو میزنه

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۳۴
پاسخ به  آرین

زر نزن سمند سرعتش از پارس بیشتره قدرتش هم بیشتره و حالا اینکه تو عاشق پارس شدی رو که دیگه نمیشه قانع کرد

امیر
۱۴۰۱-۰۴-۰۱ ۰۸:۰۶
پاسخ به  آرین

اختلاف وزن سمند و پارس ۵۵ کیلوگرم
وزن سمند ۲۲۰ وزن پارس ۱۱۶۵
پس میشه گفت از نظر وزن اختلاف چندانی با هم ندارن.
تقریبا ۹۰ درصد اونایی که سمند دارن راضین و اونایی که پارس هم دارن، راضین، مهم راضی بودنه.
اینکه کسی پارس داره و راجع به سمند نظر میده یا بر عکسش، درست نیست. موفق باشید.

امیر
۱۴۰۱-۰۴-۰۱ ۱۶:۳۵
پاسخ به  امیر

اختلاف وزن سمند و پارس ۵۵ کیلوگرمه
وزن سمند ۱۲۲۰ وزن پارس ۱۱۶۵
پس میشه گفت از نظر وزن اختلاف چندانی با هم ندارن.
تقریبا ۹۰ درصد اونایی که سمند دارن راضین و اونایی که پارس دارن هم راضین، مهم راضی بودن از خودروست.
اینکه کسی پارس داره و راجع به سمند نظر میده یا بر عکسش، درست نیست. موفق باشید.

مسعود
۱۴۰۱-۰۴-۳۱ ۱۴:۵۶
پاسخ به  امیر

عالی

سلطان جاده سمند
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۳:۵۳
پاسخ به  علی

دمت گرم

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۳۲
پاسخ به  علی

جوری صحبت می کنی انگار پارس تو کلاس کوپه تولید شده

SK
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۰۱:۰۵

من سمند ال ایکس داشتم فروختمش و پژو پارس صفر گرفتم اصلا ازش راضی نیستم خیلی شتاب ضعیفی داره و اصلا قدرت نداره چند بار هم قفل مرکزی در های عقب و در راننده خراب شد تا دوباره سمند ال ایکس گرفتم سمند خیلی شتاب بهتری داره اصلا کم نمیاره دیگه هیچ وقت فکر خریدن پارس هم نمی کنم واقعا پارس خیلی ماشین بدی است مثل یک اسباب بازی میمونه

پارس Tu5
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۲:۵۱
پاسخ به  SK

چرا پس من که ۴ سال هس که تیوفایو کلاس ۱۵ دارم آخ نگفتم حتی در حد یه هزار تومان؟
خیلی هم ازش راضی ام شتاب عالی فضا عالی راحتی عالی
همه چی تموم

Last edited 1 year ago by پارس Tu5
Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۳۶
پاسخ به  پارس Tu5

ببین بعضی از مدل ها خوب در میان درسته تو ازش راضی هسای اما حقیقت تلخه و تو که عاشقی رو نمیشه قانع کرد

Abolfazl Rezamand
۱۴۰۱-۰۱-۳۱ ۲۲:۱۹
پاسخ به  SK

سلام ببینید سمند یک ماشین سنگینه ولی موتور قوی داره تو جاده سمند از پژو پارس بهتر میره چون سنگین و تو جاده لش میشه پژو پارس هم خیلی خوبه اگر ماشین شما مشکل داره دلیلش استفاده شماست در کل هر دو شون خوبن ولی پژو شتاب و سرعتش بهتره در کل میتونم بگم پژو یک ماشین اسپورت است و سمند خانوادگی

khaki
۱۳۹۹-۰۷-۰۲ ۱۵:۳۷

من پارس 1397 دارم و اصلا ازش راضی نیستم از لحاظ فنی موتورش خیلی زود داغ می کنه امنیتش هم خیلی پایین است چند بار هم در ها را قفل کردم و در عقب سمت چپ بسته نشد دفعه ی دوم سمت راست بسته نشد فروختمش و سمند ال ایکس خریدم خیلی از سمند راضی هستم خیلی موتور قدرتمند و بهتری داره هم ارزون تر از پارس ا
هست هم خیلی خیلی بهتر

حسین
۱۳۹۹-۰۷-۰۳ ۰۹:۲۵

عشق است سمند الان واسه ما خرشیا شاخ شده جمع کنین این پرشیای مسخره و

امیر حسین
۱۳۹۹-۱۰-۲۵ ۱۶:۵۸

پرشیا سلطان جاده است. خیلی ماشین خوبیه. تو ماشین های ایرانی پرشیا از بقیه بهترین هست. مخصوصا مدل پایین هایش خیلی ماشین پر سرعتی هستند .

پارس Tu5
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۲:۵۳
پاسخ به  امیر حسین

عالیه

sssssssssss
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۳:۰۷

آخه پژو پارس چیه یه ماشین ضعیف و پر مصرف ای کاش یک چهارم مصرف و قیمتی که داره خوب بود سمند هم خیلی قیمتش ارزونه هم قدرت زیادی داره هم کم مصرفه خداییش سمند واقعا سلطان جادست پژو پارس درحد سمندLX نیست دیگه چه برسه به سمندef7!!!!!!!؟؟؟؟؟

پارس Tu5
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۲:۵۳
پاسخ به  sssssssssss

اصلا سوار پرشیا شدی که نظر میدی؟

سلطان جاده ef7
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۸:۴۰
پاسخ به  پارس Tu5

هم داشتم هم درگ گذاشتم و با ختم اما الان ای اف دارم همه رو بردم

سلطان جاده سمند
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۳:۵۷
پاسخ به  sssssssssss

دمت گرم داداش حرفت رو باید با طلا نوشت

Amin
۱۳۹۹-۱۱-۰۶ ۱۶:۴۰

ببین دوست عزیزی ک میگی سمند خوبه سمند چیش خوبه لش بودنش یا صدای کابینش یا قیافه ی مسخرش یا ….. پارس اصالت داره اصالتشم فرانسس ادعاش شتابشه قدرتشه سرعتشه قیافه ی با کلاسشه راحتم هست واسه جاده … خواهشا سمند سوارا ادعا نکنن نمیتونید پارس بگیرید ایراد نگیرید شاتون سوارا ادعاتون ایرانخودرو اصالتتون چیه؟؟؟؟ بیا کورس بزاریم تو دنده ۵ من دنده ۴ .. ef7 و سورن و توربو و اینام نداره همون اشغالیه ک هست تو ی بار سوار پارس شی میفهمی همه چیز شاتون نیست میخوای پارس واقعی رو بشناسی مدل پایین بگیر با شاسی کورس بنداز… بیشتر »

امیرحسین
۱۴۰۰-۰۱-۱۳ ۰۲:۱۹
پاسخ به  Amin

نوکرتم عالی سمند خر ارم ماشین وببینین

ایران
۱۴۰۱-۰۲-۰۹ ۰۰:۵۲
پاسخ به  امیرحسین

داداش بیا با سمند شاخ به شاخ کن اون پارس حلبی تا آخر جمع میشه

Black tiger
۱۴۰۰-۰۳-۱۲ ۲۳:۴۳
پاسخ به  Amin

ببین داداش اتفاقا پارس یه کپی از پایین رده ترین محصولات پژوهش که نه اصالت داره نه قدرت قیافه خاصی اما یه آدمی مثل تو که عاشق پارس شده رو که نمیشه قانع کرد اما میگم که بشینی سر جات سمند قدرت کیفیت ایمنی امکانات مصرف سوخت و از همه مهم تر سرعت بیشتری داره به پیر به پیغمبر سرعت سمند خیلی بیشتر از پارسه پارس شاید یکم تو شتاب از سمند بهتر باشه اما تو سرعت ۱۵۰ سمند ازش میزنه جلو و دیگه پارس حریفش نمیشه شاید هزار تا درگ دیده باشی که پارس تو شتاب از سمند بهتر… بیشتر »

moh
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۵:۵۱
پاسخ به  Amin

داداش تو که میگی شاتون شاتون اخه واشر سوار سوپاپ کج تو با دنده یک از سربالایی میخایی بری صدای یاتاق موتور واشر از دو کیلومتر ی میاد سمند دنده یکش اندازه تراکتور زور داره دوما من با CNGتو جاده باهات کورس میزارم اندازه ۵۰ متر هم بهت اوانس میدم تو جاده بیا کورس بزار اخه واشر سوار پر مصرف هر ۵ ماه یکبار یاتاق و سرسیلندر باز کن موتور ef7تو گرما فشار بهش نیار روغن موتور اصل بریز ببینم چجور شاتون میزنه الان موتور tu5که ادعاتون میشه جدید رو پارس سوار کردن مدل توربوش از شاتون ef7استفادع میکنن چون… بیشتر »

Araz
۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۰۰:۴۷

بد نبود

Mch
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۲۲:۰۰

پارس سال با سمند سال باید مقایسه بشه

محمد
۱۳۹۹-۱۲-۰۶ ۰۲:۱۹

سلام ، قبلا پژو ۴۰۵ داشتم ، یکی مدل ۸۶ و یکی مدل ۹۰ ، پژو ۴۰۵ و پارس یکی هستند ، چون تمام درها ، گلگیرها ، شاسی ، کمک ، موتور ، گیربکس و … همه یکی اند البته فقط یک رکاب پلاستیکی داره و کمی کاپوت نوکش درازتره و … پارسال سمند ال ایکس صفری خریدم و الان یکسال نیمه دارمش ، سمند خیلی بهتره ، نرمتره ، امکانات بهتری داره ، داشبورد زیباتر ، ارتفاع بلندتر ، تعادل سرپیچش و نرمی اش توی جاده زیاده ،لش نمیشه فقط یک ذره چسب برق بزن به جای قفل… بیشتر »

سلطان جاده سمند
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۰۳:۵۸
پاسخ به  محمد

دمت گرم داداش

erfan
۱۳۹۹-۱۲-۲۵ ۲۳:۴۶

سمند اصالتش آلمانه. پارس. مثل گربه هست. بی امنیت

erfan
۱۳۹۹-۱۲-۲۵ ۲۳:۴۸

سمند اصالتش آلمانه پارس چیه مثل گربه یک ماشین بی قدرت و کم جون درزم پارس. پاهای پسنده. سمند شهریی

Mehdi
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۵:۲۴

من پدرم سمند ال ایکس مدل ۹۱ داره که اصلا بی تطیره البته که ماشین ۵۰۰۰۰ تا بیشتر نرفته ی پارس ۱۸۰۰ هم مادرم داره که اونم مدل ۹۱ و اونم ۲۰۰ تا رفته ولی بازم عالیه خودمم ی ساینا sx ۹۵ دارم اما الان یک مدته گه دارم داخل قرعه کشی ها اسم مینویسم الان هم نمیدونم بین پارس سال با سمند ال ایکس کدومو بزنم از پارس تی یو فایو هم متنفرم چون تا بحال پست فرمون هر تی یو فایوی نشستم موقعی که گاز میدادم ماشین میخواسته جونش در بره و تسبت به ماشین مادرم واقعا اشغال… بیشتر »

مهدی
۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۰۶:۴۲
پاسخ به  Mehdi

سلام به شما. داش پارس سال بخر. از چه لحاظ دارم میگم. شتاب بهتری از سمند lx داره. موتور هر 2 تاشون یکیه. 1800. ولی پرشیا سبک تر و جمع جور شتاب بهتر. تو پارک دوبل راحت تره. جوان پسند تره. ولی کیفیت کابین و داشبود و قطعات داخل اتاق ضعیف تره نسبت به سمند. صندلی یکم خشکه. ولی ایمنی راحت و نرم بودن ماشین که تو جاده مخصوصا مسافرت برات مهمه سمند lx. صندلی ها و هندلینگ بهتر و نرم تر داره. ولی بزرگ ترین معایب سمند. ستون های جلو خودرو هست. که بزرگ و لوزی شکله. دیدش ضعیفه… بیشتر »

سلطان سمند
۱۴۰۱-۰۳-۲۴ ۲۱:۵۵
پاسخ به  Mehdi

سمند بخر سمند بهتره سرعت بیشتر قدرت بیشتر خوشگلی بیشتر حالا که میخوای پارس معمولی بخری نخر سمند بخر من هر دو شو داشتم میگم

حسام
۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۲:۰۵

خخخخخخ همچین کل کل میکنن انگاری نیسان جی تی ار و بوگاتی دارن بشه بابا اومدم یکسر ببینم چی در موردش نوشتین همه کل کل دارین با هم دوتا اشغال بیشتر نیستن که یکیشو خودم سوارم یکیشو داداشم عین ادم نظر بدید بدون تعصب

کارن
۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۱۳:۱۲

405 واقعن مذخرف من خودم 1صفر خریده بودم ماشین قدرت و سرعت نداشت که هیچ جلو و پشتش قیافهدنداشت ولی واقعن سمند هرچی گاز میدی میره

SAMAND
۱۴۰۰-۰۲-۲۹ ۱۷:۳۷

با سلام.. سمند بهترین ماشین ایرانی از هر نظر من خودم سمند سوارم من هم اولش خریدنی میگفتن سمند ef7اصلا ب درد نمیخوره…ولی من خداییش خیلی خیلی ازش راضیم و در ضمن خیلی زیباتر از ۴۰۵..پرشیا.. پرشیا صدای موتور خیلی میاد توی کابین و کمک هاش خیلی خشکه و اصلا ب درد نمیخوره و خیلی هم زود لش میشن…ولی سمند عشقه من خودم ۲۲۰رو باهاش پر کردم و با پارس ایناهم کورس گذاشتم تا من حرکت کنم دیدم پارس کلا حرف اینجور چیزا نیست..اونایی هم که میگن سمند بده پارس و ۴۰۵ خوبه…اینو بدونید که اصلا سوار سمند نشدید که… بیشتر »

ک ک
۱۴۰۰-۰۳-۰۵ ۰۱:۰۳

ببنید این که نشد نظر هرکی سمند داره بگه سمند هر کی پاری داره بگه پارس اگه بخوایم منصفانه صحبت کنیم قطعا پی میبریم که سمند از همه لحاظ از پارس بهتره جزء قیافه من خودم 405دارم یه دو ستانی هستن که نوشتن پارس تاریخچه داره اصالت داره برادر من عزیز من پارس اصلات داره چرا حرف اشتباه نوشتی پژو405مادر تمام پارس ها هست پس یک بار اونایی که میگن پارس خوبه یه سمند یا405سوار شن اونوقت میفهمن دنیا دست کیه پس لطفا از شما خواهشم دارم پارس رو اصالت دار نکنید بلکه405اصالت داره پارس توسط ایران خودرو متولد شد… بیشتر »

امیر حسین حسنی
۱۴۰۰-۰۳-۱۳ ۱۶:۲۲

دوستان به دون تعصب باید بگم که پارس بهتر چون هم زیبا هم ابشن زیاد و این که پارس ELX باشه این سمند چیزی برا گفتن نداره بعد این مدل سال باef7 مقایسه کرده

پژوپارس
۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۰۱:۰۸

اره دقیقا عشق خودمی ❤️❤️

علی
۱۴۰۰-۰۳-۱۷ ۱۷:۴۶

سلام من الان سمند ال ایکس دارم قبلا پژوپارس داشتم.ولی سمند خیلی راحتر هستی.زورش بیشتره.

مهدی
۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۰۶:۴۸

سلام. آقای نویسنده این مقاله. شما باید سمند lx با پرشیا سال مقایسه کنی. که موتورشون یکیه. xu7. همون 1800.
سمند ef7. با پرشیا lx. موتور tu5. هست. مقایسه کنی نه با سال.

یوسف
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۶:۲۷

دوستان چرا واقعا دغدغه اصلیتون شده درگ مگه خودرو رو واسه درگ گذاشتن میخرین؟ به نظر من آدم خودرو میخره برای رفاه و امکاناتش که هر دو خودرو بد نیستن حالا نظر شخصی من سمند سواری نرم و بهتری داره چون هم پارس داشتم هم سمند به ویژه برای سر پیچ سمند عالیه و یه عیبش هم چال بودن صندلی های عقبه اما راحت تره پارس هم استیل تیز تر و نسبتا جوانانه تری داره نسبت به سمند امیدوارم نظراتتون بر اساس رقابت نباشه و از تجربیاتتون بگین که اگه کسی خواست ماشین بگیره بتونه اطلاعات درستی رو مطالعه کنه… بیشتر »

فرزاد
۱۴۰۰-۰۵-۲۳ ۰۴:۱۵

سلام من پژو پارس کلاس ۱۵ دارم یعنی فوق العاده هست طراحی زیبا یه ماشین مضخرف سنگین به اسم سمند رو دارن با سلطان جاده پارس مقایسه میکنن

ایران
۱۴۰۱-۰۲-۰۹ ۰۱:۰۰
پاسخ به  فرزاد

داداش وزن سمند1220وزن پژوپارس1185کلا35کیلو تفاوت داره شما به این میگی سنگین

moh
۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۵:۴۲

اخه تور خدا واشر رو با سلطان جاده مقایسه میکنی پارس و زانتیا یذرع اب توش نباشه یا هوابگیره موتورش قفل میکنه یذره روغن توش نباشه گو گیجه میگیرن سوپاپ کج میکنن من از اهواز تا خرم آباد و کرمانشاه ۲ لیتر کم کرده بودم نشتی داشت سمند ef7ززیاد هم فک میکنی شاخی بیا کورس بنداز

علی
۱۴۰۰-۰۶-۱۹ ۱۴:۱۵
امتیاز دهی :
     

با سلام من اول پژو پارس مدل ۸۶ داشتم خیلی دوستش داشتم تصادف شدید شدید کردم هرچقدر خرخش کردم جلوش صدا میاد دادم سمند اس ای مدل ۹۱ خریدم همین امسال موتور ۱۸۰۰ پژو پارس درسته موتور ۱۸۰۰ ولی سبک به علت سبکی تصادف داشتم سمند اس ای را خیلی دوست دارم اسپرت اسپرت کردم اسپرت زیبا به علت سنگینی خیلی خوبه موتور ۱۸۰۰ داره باید سنگین باشه

علی
۱۴۰۰-۰۶-۱۹ ۱۴:۱۶
امتیاز دهی :
     

تازه خرجش از 405 پارس پایینه

علی
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۱۶
امتیاز دهی :
     

با عرض سلام من پژو پارس داشتم چهار سال مدل ۹۱ همه توش را مسخره میکردند بعد یک سال تو چالوس تصادف کردمماشین بد داغون شود شاسی ها ضر به شدید خورد زخمی شدیم بعد سمند اس ای گرفتم لازم نیست شبیه پارس پا را تا ته فشار بدی نصفه هم بسته ۲ سال دارم جاده ها را شخم میزنه مدل ۹۱ توش از پارس بهتره خرج کمتر پارس شبیه 405 من رفتم شیراز جاده ها را شخم زد همه حال کردند

امیرعلی
۱۴۰۰-۰۷-۲۶ ۱۰:۵۹

من هم سمند دارم هم پژو پارس درسته ایمنی سمند بالا هست اما پژو پارس جوان پسند هست و سمند جاده رو با خاک یکسان می کنه بخاطر همینه که ب سمند می گن تانک جاده . اما خب پژو پارس هم ماشین خوبیه ولی نمی دونم چرا بعضی های دیگه که پژو پارس دارن فکر می کنن از سمند بهتره نه اصلا اینطوری نیست و یه چیز دیگه ای که می خواستم بگم اینه که راناو ۴۰۵ دوتا ماشین آشغال هستن واقعا به پای سمند چه ال ایکس چهef7 و چه پژو پارس اصلا نمی رسن

Zary
۱۴۰۱-۰۲-۱۵ ۰۰:۴۳
پاسخ به  امیرعلی

من یه دختر ماشین بازم هر مدل ماشینی که فکرش کنی مثل سمند پارس ۴۰۵ سوار شدم ولی چرا رانا رو تخریب میکنی دوست من تو هم پژو داشتی هم سمند ولی من سه تاش سوار شدم ولی اخری رانای معمولی خریدم چهار سال پا به پام اومد اخ نگفت تو برو نماینده خودرو شاکیای پارس سمند بیشتر از راناس من خودم دارم به هر دری میزنم رانا پلاس بخرم چون دوستم داشت من سوارش شدم از راحتی صندلیش بگیر تا سرعت تعادش ترمزش رانارو با اشغالا مقایسه نکن

سلطان سمند
۱۴۰۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۰۴
پاسخ به  Zary

اخه رانا خودش از سمند اسکی رفته

حامد
۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۹:۰۴

سمند ماشین بدی نیست ولی اونایی که هم،سمند،دارن خداوکیلی پارس میبینن ته دلشون میلرز کاش پارس میخریدن ولی انگارباخودشون دارن لج میکنن پارس ماشین سکه داره ایرانخودروهستش خداییشوبگم پارس هرضعفی که داره قیافش می ارزه سمندوشتابشم بااینکه ۸سوپاپ داره بیشتره دیگه چی میخوای

حمیدرشیدی
۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۲۳:۴۴

سلام پارس فقط بخاطر ظاهرش طرفدار داره
ولی کیفیت سمند بهتره

کاربر
۱۴۰۰-۰۷-۳۰ ۰۵:۴۳

سلام
من از سال ۹۱ تابحال سمند اف سون داشتم کم مصرف و برو است ولی قطعاتش گران وبی کیفیت نشت روغن در اویل ماژول وکاسه نمد ها را دارد.

محمد
۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۰۰:۵۲

عشق فقط سمند حالا هر نوعش خودش یه سلطانه پارس فقط واشر خوب میزنه اگه این پارس واشر مجانی بشه نمیخوام حالا شد ای ال ایکس خخخ از خودت مایع بزار بازم تیوفایو که متور خودش نی هههههعه

Mehdi
۱۴۰۱-۰۱-۳۱ ۱۷:۱۹

با سلام به تازگی یک ماشین سمند گرفتم که البته صفره نگاه به موتورش کردم دیدم xu7و طبق چیزهایی ک خوندم و شنیدم مصرف سوخت و استهکاک و خیلی زود هم داغ میکنع به نظرتون بفروشمش جاش ی ماشین دیگ بگیرم یا نگه دارم اینم بگم من اهل سرعت بالا و… نیستم و برای مصرف خانوادگی میخوام لطفا هرکی میتونه جواب منو بدع ممنون

امیر
۱۴۰۱-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۴

اختلاف وزن سمند و پارس ۵۵ کیلوگرمه
وزن سمند ۱۲۲۰ وزن پارس ۱۱۶۵
پس میشه گفت از نظر وزن اختلاف چندانی با هم ندارن.
تقریبا ۹۰ درصد اونایی که سمند دارن راضین و اونایی که پارس دارن هم راضین، مهم راضی بودن از خودروست.
اینکه کسی پارس داره و راجع به سمند نظر میده یا بر عکسش، درست نیست،
بلکه یه نفر باید هر دوشونو داشته باشه بعد منصفانه، بدون تعصب نظرشو اعلام کنه.
موفق باشید.

علی
۱۴۰۱-۰۵-۰۳ ۱۵:۲۱

خداوکیلی شمایی که داری در مورد سمند نظر میدی من مطمئنم تا حالا پشت پراید هم نشستی شاید هم اصلا ۱۰ سالته اومدی اینجا راجع به سمند نظر میدی فقط بلدید بگید شاتون شاتون
موسی به دین خود عیسی به دین خود