Image default
مقایسه خودروها

مقایسه سمند سورن و پژو پارس ، فرزندان نسبتا محبوب ایران خودرو

مقایسه سمند سورن و پژو پارس ، فرزندان نسبتا محبوب ایران خودرو عنوان این مقاله از سری مقالات مقایسه خودرو همراه مکانیک می باشد. با ما همراه شوید تا مقایسه سمند سورن و پژو پارس با نگاهی به ویژگی های فنی و اپشن های رفاهی این دو خودرو انجام دهیم.

در این مطلب از همراه مکانیک نگاهی خواهیم داشت به دو خودروی داخلی که پیش‌تر از محبوبیت بالایی برخوردار بودند و اکنون به دلیل افزایش قیمت‌ها، مورد بی‌توجهی خریداران قرار گرفته‌اند. بله درست حدس زدید؛ این مقاله به مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس  اختصاص داشته و اگر با همراه مکانیک همراه شوید، شما را با معایب و مزایای این دو خودرو آشنا خواهیم کرد. البته شما در ادامه مطلب نکاتی فراتر از مقایسه سمند سورن ELXو پژو پارس را نیز کسب خواهید کرد. البته خوب است در اینجا به یک اشتباه در استفاده از نام سمند سورن اشاره کنیم که نام این خودرو در واقع سورن می باشد نه سمند سورن ، و به کار بردن سمند سورن برای سورن اشتباه می باشد.

 

در مورد موتور های TU5 و EF7 چه چیز هایی می دانید؟

آیا می دانید موتور EF7  حاصل همکاری ایران خودرو و مرکز آخن آلمان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

دانستنیهای جالب در مورد موتور های TU5 و EF7

پس از تغییرات اخیر قیمت‌های بازار خودرو کشور و نوسانات خرید و فروش و معاملات، اغلب مصرف‌کنندگان‌ قدرت خرید مدل‌های همیشگی و پر دردسر سابق را نیز از دست داده و مجبور به تحمل شرایط شدند. دو خودروی با سابقه ایران‌خودرو،‌ یعنی پژو پارس و سمند سورن ELX نیز‌از این قاعده مستثنی نبوده و اکنون با افت نسبی فروش و محبوبیت مواجه شده‌اند. اما به هر روی، ما به مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس پرداخته و حتی‌الامکان شما را در جریان نکات مثبت و منفی هر دو خودرو قرار خواهیم داد. 

تکراری است که بگوییم ظاهر پژو پارس تکراری شده است!

مقایسه سمند سورن با پژو پارس

در مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس از نظر طراحی خارجی و بدنه، نکته‌ای کلیشه‌ای اما بسیار حائز اهمیت ،‌از همان ابتدای کار به چشم می‌خورد: بدنه‌‌های تکراری! البته منصفانه نیست که سمند سورن را با پژو پارسی‌ که نزدیک به بیست سال بدون تغییر تولید شده است مقایسه‌ کنیم؛ اما به هر حال نمی‌توان یک کدام از این خودروها را در مبحث طراحی بدنه موفق قلمداد کرد. متاسفانه ایران‌خودرو اصرار بسیار زیادی بر تولید یکنواخت و ثابت پژو پارس داشته و طی تمام این سال‌ها و حتی با وجود انتقادات فراوان مشتریان و منتقدان حوزه خودرو، هیچ حرکتی در جهت تغییر و بهبود وضعیت خارجی محصول خود نداشته است. به همین دلیل از بازگویی مشخصات تکراری ظاهر پژو پارس خودداری می‌کنیم (احتمالا شما هم از دیدن آن خسته شده‌اید).

اما سمند سورن ELX در زمینه طراحی خارجی تنها اندکی بهتر از پژو پارس عمل کرده و با اینکه فیس‌لیفتی از سمند است، اما رضایت نسبی مشتریان را جلب می‌کند. . در واقع به طور کلی، مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس از نظر ظاهری را نباید به شکل تمام و کمال به نفع یکی از طرفین به پایان رساند. درست است که سمند سورن مزیت‌هایی چون طراحی مدرن‌تر بدنه دارد، اما پژو پارس نیز همچنان محبوبیت زیادی میان مشتریان و کلاسیک‌دوستان ایرانی داشته و بازی را به این راحتی‌ها به سمند سورن واگذار نمی‌کند.

کابین پژو پارس زیباتر است اما سمند سورن کیفیت بهتری دارد

حال اگر بخواهیم داخل کابین نشسته و نگاهی اجمالی به فضای درونی این خودروها داشته باشیم، مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس رنگ و بوی جالب‌تری به خود می‌گیرد. ایران‌خودرو با ایجاد تغییراتی کوچک و بهره‌گیری از تریم دو رنگ برای پژو پارس‌های جدید، اندکی امید به مشتریان و منتقدانی که بیست سال است حرف از تکرار می‌زنند داده و از نظر زیبایی به سر و وضع محصول خود رسیده است. اما باز هم جای خوشحالی زیادی برایمان باقی نگذاشته؛ چرا که متریال مورد استفاده در کابین پژو پارس افت کیفیت زیادی را تجربه کرده و به راستی چیزی جز پلاستیک خشک رنگ خورده نیست!

از آن طرف،‌ سمند سورن نیز در بخش زیبایی حرف خاصی برای گفتن نداشته و یکی دیگر از همان کابین‌های خاکستری، یکنواخت و دلگیر ایرانی را یدک می‌کشد. تنها نکته مثبت در رابطه با کابین این محصول را می‌توان در کیفیت ساخت بالا و متریال مرغوب‌تر نسب به پژو پارس خلاصه کرد. اما اگر این موارد را در نظر نگیریم، مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس از نظر طراحی داخلی نیز اصلا رضایت بخش نبوده و با توجه به قیمت‌های نجومی‌شان نا امید کننده نیز هست.

مقایسه سمند سورن و پژو پارس پیشرانه‌ها و آپشن‌های معمولی، تکراری و ملال‌آور

مقایسه سمند سورن با پژو پارس

مقایسه سمند سورن و پژو پارس در بخش آپشن زیاد طول نخواهد کشید؛ زیرا هر دو خودرو نقریبا بیسیک‌ترین آپشن‌های ممکن را در این رنج قیمتی به وشتریان ارائه کرده و به هیچ‌وجه قابلیت ارضای نیازهای مشتریان را ندارند. متاسفانه سیاست فعلی ایران‌خودرو و سایر شرکت‌های داخلی، اجبار خریداران به قناعت و کنار آمدن با «همین که هست» بوده و هیچ برنامه‌ای برای همگام سازی قیمت‌ها با ارزش محصولات بازار نیز ندارند. اما به هر روی لازم است متذکر شویم که هر دو خودروی مورد نظرمان، از آپشن‌هایی چون: ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ با ABS و EBD، دو ایربگ، فرمان هیدرولیک با غربیلک مجهز به دکمه‌های کنترلی، تهویه اتوماتیک، آینه‌های جانبی برقی و تاشونده اتوماتیک، شیشه‌های برقی هر چهار درب، سنسور دنده‌عقب، رینگ‌اسپرت آلومینیومی و تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو اشاره کرد.

البته سمند سورن ELX به دلیل بهره‌گیری از گرم‌کن آینه‌های جانبی، پاور ویندوز، تنظیم زاویهٔ نور چراغ‌های جلو و کیفیت بهتر سیستم صوتی نسبت به پژو پارس اندکی بهتر عمل کرده و می‌تواند از نظر آپشن‌دوستان جذاب‌تر باشد.

پیشرانه پژو پارس TU5 معروف کشورمان بوده و اگر وزن این محصول اندکی برای موتور مذکور کاهش می‌یافت، احتمالا به یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار کشور مبدل می‌شد. اما این اتفاق هرگز رخ نداده و وارس از همان آغاز تولید با وزنی بیشتر از توان تیوفایو عرضه شد. صدای این پیشرانه نیز در داخل کابین کنونی پژو پارس کمی آزاردهنده بوده و ممکن است مشکلاتی را برای رانندگان حساس ایجاد کند (البته اگر چنین رانندگانی در کشورمان باقی‌مانده باشد!).

ولی قدرت پژو پارس نسبت به سمند سورن جای تمجید داشته و حتی در دنده‌های بالا به خوبی از پس مسیرهای دشوار برمی‌آید. این در حالی که سمند سورن ELX کمی در تولید قدرت مشکل داشته و در برخی شرایط،‌ مخصوصا سر بالایی‌ها کم می‌آورد. پیشرانه این محصول مدل EF7 همیشگی اغلب محصولات‌ ایران‌خودرو بوده و متاسفانه از همان مشکل عدم هماهنگی پیشرانه با وزن و سیستم‌های انتقال قدرت رنج می‌برد. در واقع، رانندگی با سمند سورن ممکن است در دنده‌های یک و دو کپ کردن را برای شما به امری عادی تبدیل کرده و شما را به چنین مشکلی عادت دهد.

نکته مثبت در رابطه با سمند سورن ELX کشش و هلدینگ مناسب‌اش است که تا حدودی از همان وزن بالایش نشأت گرفته. اما به همین دلیل،  این خودرو با مسیرهای خارج شهری تناسب بیشتری داشته و نسبت به پژو پارس قوی‌تر عمل می‌کند. در حالی که پژو پارس نیز از نظر شتاب، سرعت و فرمان پذیری وضعیت بهتری داشته و سواری هیجان انگیزتری را نوید می‌دهد.

مقایسه فنی سمند ELX و پژو پارس

 

پژو پارس

سمند سورن ELX

حجم موتور

1600CC

1800CC

قدرت موتور

108 اسب بخار در 5500 دور

114 اسب بخار

تعداد سیلندر/سوپاپ

4/16

4سیلندر ،8 سوپاپ

جعبه دنده

5 دنده دستی

5 دنده دستی

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

13.2

11.9

ماکزیمم سرعت KM/H

190

185

مصرف سوخت ترکیبی (لیتر)

7.5

7.8

حجم باک

70 لیتر

70

تجهیزات ایمنی و امنیتی

ABS – EBD-كیسه هوای راننده-چراغ مه شكن جلو و عقب-

ABS – EBD-كيسه هوای راننده-

امکانات رفاهی

چراغ نقشه خوان – آینه‌های جانبی برقی راهنمادار – آینه‌های جانبی تاشونده اتومات – شیشه‌های سولارو ضداشعه UV – قفل میکروسوییچی درب‌ها – سنسور ایمنی دنده عقب – قفل مركزی با سوییچ كنترل از راه دور رادیویی – تنظیم برقی پشتی صندلی – بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق – شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب – پاور ویندوز مجهز به آنتی ترپ – قطعات دکوراتیو طرح چوب جدید – رودری بهینه – داشبورد تریم بژ – جلوآمپر جدید – دماسنج روی داشبورد

 


دستگاه پخش DVD سامر قابل سفارش

فرمان هیدرولیک – تجهیزات قابل سفارش: قفل عصایی دنده و ترمز دستی – رینگ چرخ آلومینیومی – لاستیک کف صندوق عقب سمند – روکش صندلی طرح نسترن – رینگ چرخ آلومینیومی طرح شهاب – فیلتر هوای استاندارد – کوئیک شیفتر – آنتن سقفی اسپرت – پارکابی سمند نقره‌ای – لوگو رینگ بورل – رینگ چرخ آلومینیومی 5 پره دوبل رونال – رینگ چرخ آلومینیومی 10 پره رونال – جاروبرقی فندکی خودرو – قفل عصایی فرمان مدل 6008HSP – کاهش مصرف سوخت – رینگ چرخ IK008 و مدل IK009 – محافظ ECU – قاب محافظ پلاک خودرو – رینگ چرخ آلومینیومی سالسا – هندزفری موتورولا – مجموعه آینه برقی تاشو – لوگو آلومینیومی طرح رونال – رینگ چرخ آلومینیومی اروند – پارکابی چرمی مدل سیلور – جک و آچار الکتریکی – پک مسافرتی – سامانه افزایش قدرت – موبایل هندزفری فندکی – موکت رو داشبورد پلی‌آمید

 

کدام خودرو ارزش خرید دارد؟

مقایسه سمند سورن با پژو پارس

مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس به ما نشان می‌دهد که هر کدام از این محصولات معایب و مزایای مختصی دارد؛ ولی به هر روی، اگر قیمت کنونی و وضعیت فروش‌شان را نیز وارد معادله کنیم، پژو پارس برتری خود را به اثبات رسانده و برنده مقایسه سمند سورن ELX و پژو پارس می‌شود. از آنجایی که خرید و فروش پژو پارس دست دوم افت قیمت کمی داشته نسخه صفرش نیز در حال حاضر اندکی ارزان‌تر از سمند سورن است، اغلب خریداران تمایل بیشتری برای داشتن‌اش از خود نشان می‌دهند. ولی تصمیم گیرنده نهایی به هر حال شمایید!

 

**********************************************************
اگر بدلیل شرایط شغلی و یا هر دلیل دیگری وقت استفاده از کارشناس خودرو برای تضمین سلامت خودرو ندارید

بهترین انتخاب برای شما نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک می باشد.جایی که بدون دغدغه و با پیشنهادات جذاب می توانید خودرو کارکده بخرید.این پیشنهاد  جذاب را از دست ندهید.

صفحه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک

**********************************************************

مقالات مرتبط:

معایب سمند EF7

مقایسه پژو پارس و برلیانس H330

معایب پژو پارس TU5

مقایسه پژو پارس با برلیانس H230

مقایسه پژو پارس و تندر 90

مقایسه پژو پارس با پژو 405

مقایسه کوییک با پژو پارس

 

مطالب جدید

مقایسه پژو پارس با برلیانس H230 ، قیمت پایین به چه قیمتی

محمد رحیمیان

صدای پمپ بنزین در سمند و 405 چیست

هادی اشرف

دلالان مانع کاهش قیمت خودروها هستند

محمد رحیمیان

1
دیدگاه بگذارید

1 موضوع دیدگاه
0 موضوع پاسخ
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
0 نویسنده دیدگاه
  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید