راهنمای جامع گذر موقت خودرو

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

بسیاری از ما به دفعات مختلف، خودروهای پلاک گذر موقت در سطح شهرها دیده‌ایم. این خودروها در اکثر مواقع خودروهای لوکسی هستند که به‌دلایل مختلف وارد کشور شده‌اند. در این مقاله سعی کرده‌ایم به‌صورت کامل در رابطه با گذر موقت خودرو و انواع پلاک گذر موقت توضیح دهیم تا در زمان نیاز بتوانید از این مطالب استفاده کنید. با ما همراه باشید.

به چه خودرویی، خودرو گذرموقت گفته می‌شود؟

خودرو گذرموقت، خودرویی است که اجازه تردد درون کشور را با استفاده از پلاک گذر موقت دارد؛ این شامل هر نوع خودرویی می‌شود که قصد ورود به ایران را به‌صورت موقت دارد. در بسیاری از مواقع این خودروها فقط قصد اقامت کوتاه مدت در کشور را دارند یا توسط افراد توریستی برای گذر از ایران وارد می‌شوند. اما متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد خرید و فروش خودروهای گذر موقت یا اجاره آنها به‌صورت غیرقانونی بوده‌ایم. پلاک گذر موقت قوانین خاصی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ماشینت رو به‌قیمت و به‌سرعت بفروش! 

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید
تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

قوانین مربوط به خودرو پلاک گذر موقت

استفاده از پلاک گذر موقت قوانین سفت‌وسخت خود را دارد. بهتر است اگر زمانی قصد استفاده از این شرایط را داشتید به‌خوبی با این قوانین آشنا باشید تا از پیش آمدن مشکلات مختلف جلوگیری شود:

 • تردد خودرو گذر موقت بعد از اتمام تاریخ مجوز، غیرقانونی است و خودرو مشمول جریمه خواهد شد. اگر خودرو پس از اعلام مراجع تا 10 روز به گمرک بازگردانده نشود، به‌عنوان خودرو قاچاق تلقی شده و پیگرد قانونی دارد.
 • اجاره یا خرید ماشین گذر موقت تحت هر شرایطی غیرقانونی است.
 • تنها مالک خودرو اجازه رانندگی با پلاک گذر موقت را دارد. رانندگی افراد دیگر با خودرو غیرقانونی است و در صورت اثبات، خودرو توقیف می‌شود. بهتر است اگر چند نفر قصد استفاده از خودرو را دارند در زمان کسب مجوز به مراجع اطلاع داده شود.
 • حداکثر زمان مجاز برای تردد خودرو گذرموقت در داخل مرز ایران، 6 ماه است. این مدت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
 • در حالت عادی، امکان تبدیل پلاک گذر موقت به پلاک ملی وجود ندارد. اما در شرایطی که خودرو مطابق استاندارد ایران باشد، پلاک در مناطق آزاد ثبت و عوارض گمرکی به‌طور کامل پرداخت شود، امکان تغییر پلاک به پلاک ملی وجود دارد.

واردات خودرو گذر موقت

تفاوت پلاک گذر موقت، ملی و منطقه آزاد

پلاک ملی، پلاکی است که روی خودروهای داخلی یا وارداتی که مجوز ترخیص از گمرک دارند، نصب می‌شود. برای داشتن پلاک ملی به مدارک سکونتی و اقامتی نیاز دارید.

پلاک منطقه آزاد، پلاکی است که روی خودروهای وارداتی در مناطق آزاد تجاری نصب می‌شود. پلاک منطقه آزاد همان‌طور که از اسم آن مشخص است، مجوز تردد خودرو را فقط در مناطق آزاد صادر می‌کند. البته دارندگان این پلاک سالیانه به‌مدت محدود می‌توانند از مناطق آزاد خارج شوند و در محدوده سرزمین اصلی تردد کنند.

پلاک گذر موقت که بحث اصلی ما در این مقاله است، برای خودروهایی صادر می‌شود که امکان ترخیص دائمی از گمرک را ندارند یا فقط قصد گذر از ایران را دارند. پلاک گذر موقت انواع مختلفی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

انواع پلاک گذر موقت و مدت زمان مجاز برای تردد هرکدام

انواع مختلف پلاک گذر موقت بستگی به مبدا ورود خودرو دارد.

 • خودروهایی که از مبدا امارات وارد می‌شوند، حداکثر اجازه 1 ماه تردد در خاک ایران را دارند.
 • خودروهایی که از مبدا کشور افغانستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس (به‌جز امارات) وارد می‌شوند، تا حداکثر 2 ماه اجازه تردد دارند.
 • خودروهایی که خارج از دو دسته بالا هستند (از سایر کشورها)، می‌‎توانند تا 3 ماه در کشور تردد کنند. همچنین در صورتی‌که این افراد اجازه اقامت بیشتر از این زمان را داشته باشند، اجازه تردد آن‌ها تا حداکثر 6 ماه تمدید می‌شود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

شرایط ماشین گذر موقت

شرایط لازم برای ورود خودرو پلاک گذر موقت به ایران

اتباع یا افراد غیرمقیم در ایران، باید شرایط زیر را برای ورود به کشور با خودرو گذرموقت داشته باشند:

 • افراد غیرمقیم خارجی (توریست، اتباع خارجی و …) باید ابتدا مجوز ورود و اقامت کوتاه مدت در ایران را کسب کنند تا بتوانند همراه با خودرو وارد خاک ایران شوند.
 • اتباع ایرانی غیرمقیم، باید حداقل 3 ماه خارج از مرز ایران زندگی کرده باشند تا بتوانند با خودرو وارد خاک ایران شوند و پلاک گذر موقت بگیرند.

مدارک لازم برای اخذ پلاک گذر موقت

برای ورود ماشین گذر موقت به ایران باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

 • مجوز عبور از کشور (کارنه دوپاساژ، تربیتیک، دیپیتیک)
 • معرفی‌نامه گمرکی
 • مدارک شناسایی مالک خودرو (برای اتباع ایرانی)
 • پاسپورت یا گواهینامه معتبر بین‌المللی (برای اتباع خارجی)

مدارک لازم برای اخذ پلاک گذر موقت

خرید خودرو کارکرده از همراه مکانیک

با مراجعه به سایت همراه‌مکانیک، می‌توانید به‌راحتی انواع خودرو صفر یا کارکرده را خریداری کنید. تمامی خودروهای موجود روی سایت همراه‌مکانیک، به‌صورت تخصصی کارشناسی و از نظر فنی و بدنه بررسی شده‌اند. مهم‌ترین ویژگی ما این است که روی کارشناسی خود به شما ضمانت می‌دهیم.

همچنین در صورتی‌که خودروی مورد نظر شما در سایت موجود نبود، می‌توانید درخواست آن را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت خودروی دلخواه را برایتان پیدا کنند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

سوالات متداول پلاک گذر موقت

اعتبار پلاک خودرو گذر موقت چه مدت است؟

مدت مجاز حضور پلاک گذر موقت در خاک ایران 1 تا 6 ماه است که این مدت بستگی به کشور مبدا ورود خودرو دارد و پس از گذشت این زمان راننده باید خودرو را به گمرک تحویل دهد.

مدت مجاز از زمان اعلام مراجع به راننده تا بازگرداندن خودرو به گمرک چقدر است؟

10 روز و اگر تا این مدت خودرو به گمرک بازگردانده نشود، به‌عنوان خودرو قاچاق تلقی خواهد شد.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رای: 6

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شهرام اسماعیلی
۱۴۰۰-۰۷-۲۳ ۱۸:۳۲
امتیاز دهی :
     

توضیح ندادید پلاکهای مناطق آزاد با مجوز چندروز میتوانند در سرزمین اصلی اقامت کنند
مثلا پلاک انزلی یا چابهار چند روز میتونه بیاد تهران؟

سردبیر
همراه مکانیک
۱۴۰۰-۰۷-۲۴ ۲۲:۵۵

سلا شهرم عزیز
تمرکز این مقاله بیشتر روی پلاک‌های گذر موقت بوده و فقط اشاره کوتاهی به پلاک منطقه آزاد شده که در مقالات بعدی به این نوع پلاک‌ها هم به‌صورت مبسوط خواهیم پرداخت. طبق گفته مدیرعامل منطقه آزاد انزلی این پلاک‌ها ۲۰ تا ۴۰ روز به عنوان مرخصی و با مجوز می‌تونن در سطح کشور تردد داشته باشن. البته این قانون با توجه به شرایط جدید ممکنه تغییر کرده باشه.

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو