با مزایا و معایب فولکس پاسات آشنا شوید

فهرست مطالب

سدان‌های سایزمتوسط، سال‌ها است که در بازار خودروی جهان حضور دارند و با وجود اتفاقات مختلف، هم‌چنان شاهد ارائه نسل‌های جدید آن‌ها هستیم. با وجود محبوبیت سدان‌های کوچک و اقتصادی در دهه نود میلادی و هجوم گسترده شاسی‌بلندهای اسپرت ترکیبی در سال‌های اخیر، هم‌چنان سدان‌های سایزمتوسط سهم بزرگی از بازار خود را در اختیار دارند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

تنها نماینده فولکس واگن آلمان در این رقابت بزرگ، سدانی جذاب به نام پاسات است که حضور کمرنگی در کشورمان داشته است. واردات و عرضه فولکس واگن پاسات توسط «ماموت خودرو» و به‌صورت کاملا محدود انجام شد و این خودرو با مدل 2018 در بازار کشورمان حضور دارد؛ اما ممنوعیت واردات، مانع از آن شد که پاسات در بازار ایران به اهداف برنامه‌ریزی‌شده دست یابد. اکنون نمونه‌های معدودی از فولکس واگن پاسات در بازار ایران موجود هستند که با قیمتی مافوق تصور خریدوفروش می‌شوند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در ادامه، نگاهی به مزایا و معایب فولکس واگن پاسات خواهیم داشت تا درنهایت، به این نتیجه برسیم که خرید این خودرو در شرایط فعلی و در بازار ایران ارزش دارد یا خیر. با ما همراه باشید تا این سدان متوسط و نیمه لوکس آلمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای فولکس واگن پاسات

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

ابتدا به بررسی مزایای این خودرو می‌پردازیم:

مزیت اول، کیفیت ساخت

مزایای فولکس واگن پاسات

هنگامی که با یک خودروی ژاپنی یا آلمانی روبه‌رو می‌شوید، نخستین مسئله‌ای که به ذهن شما خطور می‌کند، کیفیت بالای ساخت این محصول است. درحقیقت، صنعت‌گران ژاپنی، آلمانی و آمریکایی تولیدات خود را با مفهوم کیفیت در بازار مطرح کرده‌اند و همین مسئله، به یکی از نقاط قوت آن‌ها تبدیل شده است. کیفیت ساخت بالا، نخستین مورد از مزایای فولکس واگن پاسات است که این خودرو را در مقابل رقبای کره‌ای و فرانسوی خود برتری داده است.

کیفیت ساخت بالای فولکس واگن پاسات در شرایط فعلی که قیمت خودروهای وارداتی تا حد غیرقابل‌باوری افزایش یافته است، بیشتر از همیشه برای مشتریان و خریداران اهمیت دارد. کیفیت مناسب ساخت یک خودرو در بازار ایران که خودروهای وارداتی برای مدت طولانی در بازار آن قابل خریدوفروش هستند، مزیتی بزرگ برای مطرح‌بودن محسوب می‌شود.

مزیت دوم، سواری نرم و راحت

مزایای فولکس واگن پاسات

فولکس واگن پاسات، خودرویی است که با هدف تحت‌تأثیرقراردادن طیف وسیعی از مشتریان ساخته شده است؛ از این رو، فولکس واگن در طراحی و تولید این خودرو نکات مختلفی را مدنظر قرار داده است. یکی از مزایای این خودرو، سواری نرم و راحت آن است.

باید توجه کرد که سدان‌های سایزمتوسط، در ابتدا برای مصارف خانوادگی و رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو، تولید محصولی که فاصله بین دو محور قابل توجهی داشته باشد و سواری نرمی را ارائه دهد، در اولویت طراحی‌های فولکس واگن پاسات قرار داشته است. تنظیم صندلی‌های جلو پاسات به صورت برقی صورت می‌گیرد و ماساژور صندلی‌ها نیز عامل مثبت دیگری است که موجب می‌شود تا پاسات را یک سدان نرم و راحت بدانیم.

مزیت سوم، امکانات ایمنی و رفاهی متعدد

امکانات ایمنی و رفاهی متعدد

فولکس واگن، شهرت خود را با تولید خودروهای مردمی کسب کرده است؛ اما سال‌ها است که این شرکت از تولید خودروهایی نظیر بیتل فاصله گرفته است و محصولاتی لوکس و نیمه‌لوکس را روانه بازار می‌کند. فولکس واگن پاسات نیز یک سدان سایز متوسط نیمه لوکس است که برخلاف انتظارات اولیه، به امکانات ایمنی و رفاهی خوبی مجهز شده است که این خودرو را در سطح محصولات مرسدس بنز ارتقا می‌دهد.

برای مثال، پاسات به کیسه‌های هوای جانبی برای سرنشینان عقب مجهز است که مشاهده این آپشن در این کلاس چندان مرسوم نیست. سیستم تهویه پاسات نیز سه‌منطقه‌ای است و به سرنشینان اجازه می‌دهد تا دمای هوای قسمت‌های مختلف خودرو را مطابق میل خود تنظیم کنند. نمایش‌گرهای دیجیتالی پشت‌آمپر، سیستم صوتی به‌همراه نمایشگر و هشت بلندگو، دوربین 360 درجه و سیستم هشدار برخورد از عقب نیز دیگر تجهیزات این خودرو هستند و سبب می‌شوند تا امکانات رفاهی و ایمنی رضایت‌بخش را یکی از مزایای فولکس واگن پاسات قلمداد کنیم. البته باید خاطرنشان کرد که فولکس واگن پاسات فاقد سنسور نقاط کور است که این مسئله، یک نقطه ضعف برای پاسات در مقایسه با رقبا محسوب می‌شود.

معایب فولکس پاسات

نوبت به بررسی معایب این خودرو می‌رسد:

عیب اول، عرضه محدود

معایب فولکس پاسات

شاید بتوان گفت مهم‌ترین مورد از معایب فولکس واگن پاسات که سایر نقاط ضعف این خودرو نیز از آن مشتق شده‌اند، عرضه محدود این خودرو به بازار است. واردات فولکس واگن پاسات به بازار کشورمان بسیار دیر صورت گرفت، در حالی‌که رنو تلیسمان و کیا اپتیما این بازار را در فاصله سال‌های 2015 تا 2018 به تسلط خود در آورده بودند.

عرضه محدود فولکس واگن پاسات به بازار سبب شده تا علاقمندان به این خودرو، از خرید پاسات منصرف شوند و به سراغ سایر گزینه‌های موجود در بازار بروند؛ درواقع خریداران در این بازه قیمتی می‌توانند به طیف گسترده‌ای از انواع سدان‌های سایز متوسط کره‌ای و فرانسوی دسترسی داشته باشند که چه از لحاظ خدمات و چه از نظر رونق بازار دست دوم در وضعیت بسیار بهتری قرار دارند.

عیب دوم، زیرساخت ضعیف ارائه خدمات پس از فروش

زیرساخت ضعیف ارائه خدمات پس از فروش

واردات و عرضه خودروهای فولکس واگن به بازار ایران توسط شرکت ماموت خودرو صورت گرفت و در بازه زمانی کوتاهی، سه خودرو پاسات، تیگوان و گلف توسط این شرکت به بازار عرضه شدند. با وجود سابقه درخشان ماموت خودرو در عرضه و خدمت‌رسانی به خودروهای سنگین با برند اسکانیا، این شرکت زیرساخت مناسبی را برای ارایه خدمات پس از فروش به خودروهای فولکس واگن ایجاد نکرده است که این مسئله را باید یکی از معایب فولکس واگن پاسات بدانیم.

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره شد، فولکس واگن سال‌ها است که از ایده ساخت خودروهای ساده فاصله گرفته و محصولات امروزی این شرکت به شدت پیچیده و مدرن هستند. به همین دلیل انجام دقیق سرویس‌ها و تعمیرات یک خودرو آلمانی همچون فولکس واگن پاسات نقش مهمی در تضمین حیات این اتومبیل دارد که متاسفانه زیرساخت لازم برای انجام چنین کاری در کشورمان مهیا نیست و این موضع در دراز مدت می‌تواند برای خریداران ایرانی به معضلی بزرگ تبدیل شود.

عیب سوم، قیمت بالاتر نسبت به رقبا

فولکس واگن پاسات به هیچ عنوان خودرو لوکسی در بازار جهانی محسوب نمی‌شود، اما به واسطه قیمت‌گذاری غیر رقابتی در ایران، هم‌اکنون با نرخی بالاتر رقبای شناخته شده‌اش همچون رنو تالیسمان به بازار عرضه می‌شود که ارزش خرید پاسات را به شدت زیر سوال برده است.

توجه به این نکته ضرورت دارد که پاسات یک فولکس واگن است و با لوگو بنز یا بی ام و به بازار عرضه نشده است؛ بنابراین لزومی ندارد که مشتریان ایرانی برای خرید یک فولکس واگن، هم قیمت مشابه بنز یا بی ام و آن وجه پرداخت کنند. قیمت خودرو یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تصمیم‌گیری مشتریان هنگام خرید است که متاسفانه این مسئله را باید یکی از معایب فولکس واگن پاسات بدانیم.

VW PASSAT

نتیجه‌گیری: خودرویی خاص برای افرادی خاص!

فولکس واگن پاسات یک بیتل یا گلف نیست، از این‌رو برای استفاده تمامی افراد در تمامی شرایط ساخته نشده است و مشتریان این خودرو طیف منحصر به فردی از خریداران را تشکیل می‌دهند. این مسئله در کشورمان نیز شکلی خاص‌تر به خود گرفته است، چرا که پاسات خودرو رایجی در بازار محسوب نمی‌شود و مشاهده نسخه‌های مختلف پاسات به راحتی امکان‌پذیر نیست.

بنابراین خرید فولکس واگن پاسات در کشورمان به افرادی توصیه می‌شود که دوست دارند خاص به نظر برسند و البته برای دستیابی به چنین هدفی، با تمامی مشکلات و دردسرهای نگهداری از یک آلمانی پیچیده کنار می‌آیند. طبیعی است برای مشتریان معمول خودرو در بازار که به دنبال خرید یک سدان سایز متوسط وارداتی هستند، گزینه‌های فرانسوی و کره‌ای نسبت به پاسات ارجحیت خواهند داشت.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Mohamadmz
1399-05-06 15:26

از معايب اين ماشين كمبود لوازم هم هست كه به دليل نبود نمايندگى زياد در ايران هست