رنو تلیسمان، تجسمی از هنر فرانسوی‌ها در ساخت سدان‌های لوکس سایز بزرگ است. رنو به‌عنوان یک خودروساز فرانسوی که در ساخت خودروهای اقتصادی، باکیفیت و کم‌مصرف تبحر دارد، هیچ‌گاه نماینده قابل‌توجهی در دسته سدان‌های لوکس بازار نداشت؛ اما تلیسمان ثابت کرد که رنو نیز می‌تواند در این دسته حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. تلیسمان به معنای طلسم و جادو است و کاملاً با ظاهر طلسم‌کننده و فوق‌العاده زیبای این خودرو سازگاری دارد. این خودرو فرانسوی به دلیل ظاهر جذابش خیلی زود جایگاه مناسبی در بازار ایران پیدا کرد. در کنار ظاهر فوق‌العاده شیک، عملکرد فنی مناسب و البته آپشن ‌های رنو تلیسمان نیز نقش زیادی در محبوبیت این خودرو دارند.

با شنیدن نام تلیسمان اولین تصویری که در ذهن پدیدار می‌شود، ظاهر دل‌نشین و اغواکننده آن است؛ اما آیا آپشن ‌های رنو تلیسمان نیز می‌توانند به‌اندازه ظاهر آن دل‌نشین و راضی‌کننده باشند؟ برای پاسخ به این سؤال، در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک، قصد داریم با آپشن ‌های رنو تلیسمان آشنا شویم و امکانات این نماینده شایسته فرانسوی‌ها را بررسی کنیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

نمای پشت رنو تلیسمان

با آپشن ‌های رنو تلیسمان آشنا شوید

در ادامه مقاله معرفی آپشن ‌های رنو تلیسمان، ما در بخش‌های جداگانه به معرفی امکانات این خودرو محبوب می‌پردازیم. رنو تلیسمان یکی از خودروهای لوکس و پر امکانات بازار محسوب می‌شود. به همین دلیل سعی می‌کنیم تنها به مهم‌ترین امکانات این خودرو اشاره کنیم.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

لیست آپشن ‌های زیر متعلق به تیپ E3 یا تیپ فول تلیسمان است. تیپ E2 که البته تعداد محدودی از آن وارد بازار ایران شده است، فاقد چندین آپشن مانند ماساژور، گرم‌کن صندلی، سیستم نقطه کور، هدآپ و سنسور جلو است.

آپشن‌های امنیتی و کمکی رنو تلیسمان

کنترل کروز (Cruise control): 

کروز کنترل، یک سیستم کمکی است که برای راحتی بیشتر هنگام طی‌کردن مسافت‌های طولانی طراحی‌شده است. زمانی که این سیستم را فعال می‌کنید، سرعت خودرو به شکل خودکار ثابت می‌شود. به‌این‌ترتیب در مسافت‌های طولانی نیازی به فشار دادن پدال گاز در تمام طول مدت سفر نخواهد بود و خود خودرو با یک سرعت ثابت به مسیر ادامه خواهد داد. باوجود کروز کنترل در لیست آپشن ‌های رنو تلیسمان، هنگام رانندگی احساس خستگی کمتری خواهید داشت.

سیستم کنترل کشش (Traction Control):

کنترل کشش یک سیستم کمکی مهم در جاده‌های لغزنده است. این سیستم با تنظیم سرعت چرخش چرخ‌ها در پیچ‌های لغزنده، از سرخوردن خودرو و از دست دادن کنترل آن جلوگیری می‌کند. به‌این‌ترتیب نگرانی از بابت هرزگردی چرخ‌ها در جاده‌های لغزنده وجود نخواهد داشت.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

کنترل پایداری الکترونیکی (Electronic Stability Control):

کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) یکی دیگر از آپشن‌های رنو تلیسمان است که اهمیت زیادی در کنترل خودرو در شرایط سخت دارد. این سیستم با فعال کردن جداگانه ترمز هرچرخ، به حفظ کنترل خودرو در مسیر مستقیم کمک می‌کند. به‌این‌ترتیب اگر کنترل فرمان خودرو را از دست بدهید، با کمک کنترل پایداری الکترونیکی، خودرو مسیر مستقیم خود را حفظ خواهد کرد.

سیستم کمک به شروع حرکت در سربالایی (Hill Start Assist):

سیستم کمک به شروع حرکت در سربالایی، از عقب رفتن خودرو در هنگام استارت زدن در سربالایی جلوگیری می‌کند. سنسورهای قرارگرفته در جلو و عقب خودرو، زاویه خودرو نسبت به سطح را اندازه‌گیری می‌کنند و در صورت قرار داشتن خودرو در شیب،  هنگام استارت زدن 2 ثانیه از حرکت خودرو به عقب جلوگیری می‌کنند. به‌این‌ترتیب شما فرصتی کافی برای حرکت روبه‌جلو پیدا خواهید کرد.

سیستم هشدار نقطه کور در رنو تلیسمان

سیستم هشدار نقاط کور خودرو (Blind Spot Detection System): 

سیستم هشدار نقطه کور یکی دیگر از آپشن ‌های رنو تلیسمان است. این سیستم به شما کمک می‌کند تا هنگام رانندگی، متوجه نزدیک شدن خودروها -از نقاط کوری که در آینه نمی‌بینید- شوید. سنسورهای نصب‌شده روی بدنه، فاصله خودرو با خودروهای مجاور در زوایای خاص را اندازه‌گیری می‌کنند. درصورتی‌که خودروهای مجاور، از زوایای کور به خودرو نزدیک شوند، یک چراغ هشدار روی آینه بغل روشن می شود؛ تا راننده متوجه حضور یک خودرو، در خارج از زاویه دید خود شود.

ترمز برقی:

در بسیاری از مواقع ممکن است هنگام خاموش کردن خودرو، کشیدن ترمزدستی را فراموش کنید. در این‌گونه موارد ممکن است خطراتی شما را تهدید کند. ترمز برقی یکی دیگر از آپشن ‌های رنو تلیسمان است که می‌تواند امنیت خودرو شما را بیشتر کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در زمانی‌که موتور خودرو خاموش می‌شود، ترمز برقی به شکل خودکار فعال خواهد شد؛ به‌این‌ترتیب دیگر نگران فراموش کردن کشیدن ترمزدستی نخواهید بود. ترمز برقی یکی از کلیدهای کنترل روی کنسول وسط تلیسمان است که می‌توانید در صورت نیاز آن را فعال یا غیرفعال کنید.

قابلیت قرارگیری صندلی کودک (ایزوفیکس):

امنیت کودکان خردسال در خودرو یکی از مسائلی است که خصوصاً در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به آن می‌شود و یکی از ملاک‌های اصلی دریافت ستاره ایمنی اروپا است. صندلی‌های عقب تلیسمان قابلیت نصب دو صندلی کودک یا همان ایزوفیکس را دارند. به‌این‌ترتیب می‌توانید از امنیت کودکان خود در خودرو مطمئن شوید.

آپشن های رنو تلیسمان

اتوپارک به همراه سنسور پارک عقب و جلو (Rear And Front Parking Sensors): 

سنسورهای هشداردهنده عقب و جلو از آپشن ‌های رنو تلیسمان هستند که کمک زیادی به امنیت بیشتر هنگام پارک خودرو می‌کنند. چندین سنسور حساس به فاصله التراسونیک در سپر جلویی و عقبی خودرو قرارگرفته‌اند. این سنسورها با ارسال پیاپی امواج، فاصله اجسام با خودرو را اندازه‌گیری می‌کنند. به‌این‌ترتیب در هنگام پارک خودرو یا نزدیک شدن به اشیا از عقب و جلو، این سنسورها به شما کمک می‌کنند تا دچار برخوردهای ناخواسته نشوید.

اتوپارک نیز یکی دیگر از آپشن‌های کمکی تلیسمان است. دکمه اتوپارک در کنسول وسط قرارگرفته است که با فشردن آن می‌توانید حالت پارک را از نمایشگر بزرگ خودرو انتخاب کنید. سپس در زمانی‌که خودرو سرعتی پایین‌تر از 30 کیلومتر داشته باشد، محل مناسب پارک توسط حسگرها شناسایی می‌شود و بعد از توقف، به‌صورت اتوماتیک بدون نیاز به گاز دادن یا کنترل فرمان، خودرو در محل موردنظر پارک خواهد شد، در این مدت‌زمان شما تنها باید ترمز را کنترل کنید.

سنسور تشخیص حرکت اشیا:

این سیستم یکی از جدیدترین حسگرهای امنیتی است که برای جلوگیری از تصادف طراحی‌شده است. سنسور تشخیص حرکت اشیا، می‌تواند حرکت خودرو، دوچرخه و عابران پیاده در جلوی خودرو را تشخیص دهد و تفکیک کند. به‌این‌ترتیب با تشخیص نزدیک شدن این اشیا و آگاه کردن راننده از وجود آن‌ها خصوصاً در وضعیتی که راننده دید خوبی نسبت به جاده ندارد، از بروز حوادث و تصادف‌ها جلوگیری می‌کند. این سیستم در شهرهای شلوغ و در جاده‌های مه‌آلود یا در شب که دید اندکی نسبت به جاده دارید، اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

سیستم ترمز توزیع نیرو ترمز ABS و ترمز ضد قفل و ترمز کمکی، سیستم کنترل فشار تایر، 6 عدد ایربگ (جلو، عقب، پرده‌ای، و جانبی جلو)، پشت‌سری فعال، کمربند ایمنی پیش کشنده، کمربندِ ایمنی محدودکننده، دوربین عقب و اتوپارک، از دیگر آپشن ‌های رنو تلیسمان در بخش آپشن‌های امنیتی و کمکی به‌حساب می‌آیند.

آپشن های رفاهی رنو تلیسمان

آپشن‌های رفاهی و راحتی رنو تلیسمان

چراغ خوش‌آمدگویی و چراغ بدرقه:

یکی از آپشن‌های جذاب رنو تلیسمان، چراغ خوش‌آمدگویی و چراغ بدرقه است. با نزدیک شدن شما به خودرو، خودرو از طریق سنسورها، نزدیک شدن شما را احساس می‌کند و برای خوش‌آمدگویی از راننده خود آماده می‌شود. تلیسمان با روشن کردن دی لایت یا چراغ روشنایی روز، باز کردن آینه‌های جانبی و روشن شدن چراغ درون خودرو، به شما خوش‌آمد می‌گوید. همچنین بلافاصله صندلی‌ها به شکل آخرین تنظیماتی که در مموری صندلی ذخیره کرده‌اید، درمی‌آیند. یک انیمیشن خوشامدگویی در صفحه بزرگ خودرو پخش می‌شود و صدای خودرو نیز ورود شما را اعلام می‌کنند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تلیسمان برای بدرقه شما نیز برنامه ویژه‌ای دارد. با ایستادن خودرو در مقصد، صندلی راننده حدود 5 سانتی‌متر به عقب حرکت می‌کند تا فضای کافی برای پیاده شدن راحت‌تر راننده وجود داشته باشد. با پیاده شدن از خودرو و دور شدن از آن، قفل درها فعال می‌شوند و چراغ خودرو برای بدرقه شما تا مدتی روشن باقی می‌ماند.

آپشن های رفاهی رنو تلیسمان

گرم‌کن، سردکن و ماساژور برای صندلی راننده:

راحتی صندلی‌ها جزو مهم‌ترین تفاوت یک خودرو لوکس است. صندلی‌های تلیسمان علاوه‌بر این‌که از چرم باکیفیت ساخته‌شده‌اند و بسیار راحت هستند، به آپشن‌های فراوانی مانند سردکن، گرم‌کن و ماساژور نیز مجهز شده‌اند. ماساژور ازجمله مهم‌ترین آپشن‌های لوکس رنو تلیسمان است که راحتی بیشتری را برای راننده به همراه دارد. علاوه‌بر این، تنظیم 8 حالته برقی، تنظیم گودی کمر و مموری از دیگر امکانات صندلی راننده به‌حساب می‌آیند.

گرم‌کن صندلی جلو و عقب، سردکن صندلی جلو:

صندلی جلو به‌صورت استاندارد به گرم‌کن مجهز شده است. صندلی‌های عقب نیز در نسخه‌های فول آپشن و سفارشی، به گرم‌کن مجهز می‌شوند؛ اما سردکن فقط به شکل سفارشی برای صندلی جلو در دسترس است. تنظیم برقی 6 حالته برای صندلی جلو از دیگر آپشن ‌های رنو تلیسمان به‌حساب می‌آید.

تهویه هوشمند دوگانه به همراه دریچه عقب:

سیستم تهویه هوشمند این خودرو همه‌چیز را برای راحتی شما فراهم می‌کند. این سیستم به شکل هوشمند دمای درون خودرو را تنظیم می‌کند. همچنین تهویه هوشمند رنو تلیسمان با اندازه‌گیری رطوبت هوای داخل خودرو، از ایجاد بخار بر روی شیشه‌ها جلوگیری می‌کند تا در زمستان مشکلی نداشته باشید. وجود فیلترهای دود، غبار و گرده‌ها باعث می‌شود تا هوای سالم‌تری در داخل خودرو برای تنفس وجود داشته باشد. تهویه دوگانه نیز امکان تنظیم کردن دمای دلخواه برای راننده و سرنشین جلو خودرو را فراهم می‌کند. امروزه دریچه‌های عقب نیز به یک استاندارد در خودروهای لوکس تبدیل‌شده‌اند.

آینه عقب الکتروکرومیک:

آینه‌های معمولی به دلیل انعکاس نور خصوصاً در شب‌ها مشکلات زیادی برای راننده ایجاد می‌کنند. اما آینه‌های الکتروکرومیک با جلوگیری از انعکاس بیش‌ازحد نور، این مشکلات را حل کرده‌اند. وجود آینه الکتروکرومیک در رنو تلیسمان باعث می‌شود تا چشم‌های شما اذیت نشوند و هنگام رانندگی دید بهتری نسبت به عقب خودرو داشته باشید.

آپشن های رنو تلیسمان

کنترل خودرو با سیستم مالتی مدیای R-Link2:

در مرکز داشبورد رنو تلیسمان یک صفحه 8،7 اینچی لمسی بزرگ و زیبا قرارگرفته است که امکان کنترل تمام قسمت‌های خودرو را از طریق لمس چند گزینه فراهم می‌کند. این سیستم مالتی مدیا به چرخنده مالتی سنس متصل است. این چرخنده که در زیر کنسول مرکزی قرار دارد، امکان انتخاب حالت‌های مختلف رانندگی را برای شما فراهم می‌کند. 5 حالت مختلف که با تغییر تنظیمات موتور، گیربکس، سیستم تعلیق، فرمان‌پذیری و رنگ داخلی خودرو، استفاده از ماشین را برای شما در شرایط گوناگون راحت‌تر می‌کنند. علاوه‌بر این، تنظیم سیستم صوتی، تهویه مطبوع و سایر کنترل‌های خودرو نیز از طریق R-LINK2 امکان‌پذیر است.

آینه جانبی تاشو برقی، آینه جانبی با تنظیم برقی، آینه جانبی با گرم‌کن، سقف پانوراما، سانروف، شیشه‌بالابر آنتی ترپ، سیستم پخش BOSE، و نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان از سایر ویژگی‌های رفاهی این خودرو محسوب می‌شوند.

دیگر آپشن ‌های رنو تلیسمان:

 • 5 حالت رانندگی
 • تعلیق الکترونیکی
 • سنسور باران
 • ترمز کمکی
 • دی لایت
 • اتولایت
 • چراغ چرخشی
 • فرمان برقی 4 حالته، حساس به‌سرعت
 • نمایشگر 7 اینچی صفحه کیلومتر
 • کارت هندزفری رنو
 • چرم ریورا و چرم ناپا
 • صندوق پران هوشمند
 • پرده عقب
 • مموری آینه‌ها

جمع‌بندی بررسی آپشن ‌های رنو تلیسمان

در این مقاله به معرفی مهم‌ترین آپشن ‌های رنو تلیسمان پرداختیم. همان‌طور که مشاهده کردید، رنو تلیسمان علاوه‌بر زیبایی ظاهری، به دریایی از امکانات و آپشن‌های کاربردی مجهز شده است. این امکانات و آپشن‌ها در بخش‌های مختلف خودرو به عملکرد بهتر، ایمنی و سطح بالای راحتی و رفاه سرنشینان کمک زیادی می‌کنند. ازاین‌رو تلیسمان را باید یکی از بهترین گزینه‌های موجود در دسته سدان‌های لوکس بدانیم.

رنو تلیسمان را می‌توانیم بهترین فرانسوی واردشده به ایران بدانیم. کیفیت ساخت بالا، قوای فنی مناسب و ظاهری دل‌نشین باعث شده‌است تا این خودرو در بازار ایران محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند. آپشن ‌های رنو تلیسمان برای این‌که حس یک خودرو کاملاً لوکس و به‌روز را به شما منتقل کنند کافی هستند و رضایت افراد سخت‌پسند را هم جلب می‌کنند. همه این ویژگی‌های مثبت باعث شده است تا تلیسمان در مقابل رقبای کره‌ای خود در بازار جایگاه خوبی به‌دست آورد.

نظر شما در مورد لیست آپشن ‌های رنو تلیسمان چیست؟ اگر تجربه استفاده از این امکانات را داشته‌اید می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها