هیچ‌کس دوست ندارد به خاطر خرابی‌های مکرر خودرو خود، بیشتر وقتش را در تعمیرگاه بگذراند. خراب‌شدن خودرو در مکان و زمان‌های مختلف مخصوصاً در سفر، تجربه ناخوشایندی است که بسیاری از ما با آن مواجه شده‌ایم. پس از تحریم‌ها و با گران شدن و کمبود قطعات این موضوع اهمیت بیشتری نیز پیداکرده است. یک راهکار مناسب برای رفع این مشکلات، استفاده از خودروهایی است که از استهلاک کمی برخوردارند. اگر شما نیز دوست دارید کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار را بشناسید، با ما همراه باشید.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

برای این‌که بتوانیم کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار را مشخص کنیم؛ در ابتدا باید تعریف مشترکی از استهلاک داشته باشیم و معیارهای خود را برای برای بررسی این موضوع مشخص‌کنیم. ما برای بررسی کیفیت خودروهای مختلف، از معیارهای زیر استفاده‌کرده‌ایم:

  •  تعداد مراجعه به تعمیرگاه: اگر می‌خواهید کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار بشناسید، می‌توانید به تعمیرگاه‌های نزدیک خود مراجعه کنید.
  •  میزان افت قیمت: یک معیار شهودی برای این‌که بتوانید کم استهلاک ترین خودروهای بازار را بشناسید، میزان کاهش قیمت آن‌ها پس از چند سال استفاده است. میزان افت کمتر، نشان از کیفیت بهتر و استهلاک پایین‌تر یک خودرو دارد.
  • میزان تعویض قطعات: هر چه قدر قطعات یک خودرو دیرتر نیاز به تعویض و یا سرویس داشته باشد، استهلاک آن پایین‌تر است.
  • طراحی و کیفیت قطعات: هر چه میزان کیفیت و طراحی ساخت قطعات به‌کاررفته در خودرو بهتر باشد، میزان خرابی و استهلاک آن کمتر است.

در فهرست زیر به بررسی برخی از کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار پرداخته‌ایم. شما بامطالعه این بخش می‌توانید کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار را بشناسید و در هنگام خرید خودرو مدنظر قرار دهید.

هوندا آکورد (Honda Accord)

هوندا آکورد
هوندا آکورد

هوندا آکورد برای اولین بار در دهه 90 میلادی وارد بازار ایران شد. اگر نگاهی به سایت‌های اینترنتی فروش خودرو بیندازید، می‌توانید هنوز هم آگهی‌های فروش این خودرو را مشاهده کنید، که نشان از کیفیت بالای آن دارد. پس از برجام و رفع تحریم‌ها، مجدداً واردات این خودرو به کشور از سر گرفته شد. شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا به تولید خودروهای باکیفیت و بادوام مشهور است. هوندا آکورد هم از این قاعده مستثنا نیست.

یکی از موارد بسیار مهمی که استهلاک خودروها را تا میزان بسیار زیادی کم می‌کند، پایداری فنی بالای موتور خودرو است. هوندا آکورد از این لحاظ جزو بهترین خودروهای بازار ایران و حتی جهان قرار دارد. هزینه نگهداری این خودرو بسیار پایین است و تاکنون موتور آن دچار مشکل اساسی نشده است. به‌عنوان‌مثال بررسی مدل 2015 آن نشان می‌دهد که این خودرو پس از حدود 4 سال 66 درصد ارزش خود را حفظ کرده است. تقریباً به میزان 7700 دلار نیز افت قیمت داشته است.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید

تویوتا راوفور(Toyota RAV4)

یکی از دلایل اصلی انتخاب تویوتا راوفور از سوی مشتریان، استهلاک پایین آن در مقایسه با رقبای دیگر است. پیشرانه این خودرو به‌خوبی طراحی و بهینه‌سازی شده است و به همین دلیل با انواع بنزین‌ها با درجات کیفی مختلف، به‌خوبی کار می‌کند و دچار خرابی‌های مختلف نمی‌شود. قطعات مصرفی آن نیز به‌گونه‌ای طراحی و تولیدشده‌اند که دوام بالایی داشته و در یک استفاده بلندمدت کیفیت خود را از دست ندهند. با توجه به موارد گفته‌شده، تویوتا راوفور در کلاس خود جز کم استهلاک‌ترین خودروها شناخته می‌شود. به‌عنوان نمونه، بررسی مدل 2015 آن نشان می‌دهد که این خودرو پس از حدود 4 سال 71 درصد ارزش خود را حفظ کرده است. تقریباً به میزان 7700 دلار نیز افت قیمت داشته است.

 هیوندای سوناتا (Hyundai Sonata)

هیوندای سوناتا کیفیت ساخت بسیار خوب و مطلوبی دارد و یک رقیب قدرتمند برای محصولات دیگر شرکت‌های خودروسازی دنیا محسوب می‌شود. مواد باکیفیت به‌کار‌رفته در ساخت بدنه و هم‌چنین طراحی بسیار خوب بخش داخلی کابین خودرو، میزان خرابی آن را بسیار پایین آورده است. وجود یک ستون میانی مستحکم سبب شده است که حتی پس از سال‌ها استفاده، زیبایی ظاهر آن حفظ شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

سیستم تعلیق این خودرو نقش بسزایی در جلوگیری از وارد آمدن ضربه به کابین خودرو شده است و از به‌اصطلاح جدا شدن و از هم گسستگی ساختار آن جلوگیری کرده‌است.

هیوندای سوناتا
هیوندای سوناتا

استفاده طولانی‌مدت از خودرو در مسیرهای مختلف منجربه تغییر ساختار اولیه آن نمی‌شود. هیوندای سوناتا انتخاب کسانی است که قصد دارند برای مدت‌زمان طولانی ماشین خود را حفظ کنند. به‌عنوان‌مثال، بررسی مدل 2015 آن نشان می‌دهد که این خودرو پس از حدود 4 سال 65 درصد ارزش خود را حفظ کرده است. تقریباً به میزان 7500 دلار نیز افت قیمت داشته است.

هوندا سیویک (Honda Civic)

هوندا سیویک یکی دیگر از خودروهای باکیفیت شرکت هونداست که از استهلاک بسیار پایینی برخوردار است. این خودرو برای اولین بار در سال 1972 طراحی و تولیدشده است و در طی این سال‌های طولانی ایرادات آن برطرف و بر کیفیت آن افزوده‌شده است. در حال حاضر این خودرو یکی از کم استهلاک‌ترین و باکیفیت‌ترین خودروهای بازار است. قطعات موتور این خودرو از مواد درجه‌یک تهیه‌شده‌اند و گروه طراحی شرکت هوندا وقت زیادی برای طراحی آن‌ها اختصاص داده‌اند. موارد گفته‌شده سبب شده تا یک خودروی بی‌نقص به بازار عرضهشود. به‌عنوان‌مثال، بررسی مدل 2015 آن نشان می‌دهد که این خودرو پس از حدود 4 سال 69 درصد ارزش خود را حفظ کرده است و تقریباً به میزان 6100 دلار نیز افت قیمت داشته است.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش اینجا کلیک کن

تویوتا کرولا (Toyota Corolla)

تویوتا کرولا
تویوتا کرولا

بدنه تویوتا کرولا دارای طراحی بسیار مناسبی است و از استحکام بالای نیز برخوردار است. در هنگام برخورد با موانع بسیار محکم و یا در تصادفات رانندگی، نیروی تولیدشده به‌طور مناسب بین بدنه و ستون‌های کابین این خودرو توزیع‌شده و از وارد شدن صدمات جدی به آن جلوگیری می‌کند. اگر قصد خرید این خودرو رادارید به شما اطمینان می‌دهیم که موتور آن برای چندین سال بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال، بررسی مدل 2015 آن نشان می‌دهد که این خودرو پس از حدود 4 سال 72 درصد ارزش خود را حفظ کرده است. تقریباً به میزان 5600 دلار نیز افت قیمت داشته است. در این بررسی، تویوتا کرولا بهترین عملکرد را هم از لحاظ حفظ ارزش و هم از جهت افت قیمت کسب کرده‌است.

کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار که در ایران تولیدشده‌اند

در این قسمت قصد داریم به بررسی کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار بپردازیم که از شمار بالایی برخوردار بوده و بیشتر قطعات آن در داخل کشور طراحی و تولید می‌شوند. خودروهای داخلی را می‌توان به دودسته تقسیم کرد. دسته اول خودروهایی که بیشتر قطعات آن‌ها در داخل کشور تولید می‌شود، و دسته دوم خودروهای مونتاژی که تقریباً همه قسمت‌های خودرو توسط شرکت سازنده تولید می‌شوند و شرکت داخلی تنها وظیفه مونتاژ آن‌ها را بهعهده دارد. خودروهای دسته اول به دلیل کیفیت پایین قطعات و طراحی نامناسب استهلاک بالایی دارند؛ اما دسته دوم بهدلیل کیفیت بهتر قطعات و طراحی خوب آن‌ها، دارای استهلاک کمتری هستند.

تندر 90 یا ال ۹۰

چرا تندر 90 بخریم؟
تندر 90

تندر 90 که در بازار ایران به ال 90 مشهور است یکی از کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار است که در داخل کشور و در تیراژ بالا تولیدشده است. شاید ظاهر ال ۹۰ برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی نداشته باشد، اما کیفیت ساخت خوب آن سبب شده است تا از محبوبیت زیادی برخوردار باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، ال ۹۰ کمترین استهلاک را در میان خودروهای داخلی دارد. برای اشخاصی که توانایی خرید خودروهای گران‌قیمت را ندارند و به دنبال یک خودروی باکیفیت هستند، ال ۹۰ یک گزینه مناسب است.

مزدا ۳ نیو

قبل از تحریم‌های اخیر، مزدا ۳ نیو توسط شرکت بهمن خودرو با تیراژ نسبتاً بالا مونتاژ می‌شد و باقیمت مناسب و کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه‌می‌شد. در این خودرو به‌جای تسمهتایم، از زنجیر تایم استفاده‌شده است. یکی از مشکلات رایج برای هر خودرویی، پاره شدن تسمه تایم و خسارت‌های ناشی از آن است. طول عمر زنجیرتایم بسیار بیشتر از تسمه تایم است و احتمال پاره شدن آن بسیار کمتر از تسمه تایم است. علاوه بر این کیفیت بسیار خوب قطعات و طراحی فوق‌العاده، آن را به یکی از کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار تبدیل کرده است.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

جمع‌بندی بررسی کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار

هدف ما از تهیه این مطلب، کمک به شما است تا بتوانید کم استهلاک‌ترین خودروهای بازار را بشناسید، برای رسیدن به این منظور سعی کرده‌ایم خودروهای مختلف با رده‌بندی و قیمت متفاوت در بررسی ما جای‌بگیرند. بیشتر خودروهای ژاپنی از استهلاک پایینی برخوردارند. تویوتا و هوندا و مزدا کم استهلاک‌ترین خودروها را تولید می‌کنند. البته بسیاری از خودروهای تولیدشده توسط شرکت‌های کره‌ای مانند هیوندای نیز استهلاک پایینی دارند. همان‌طور که مشاهده کردید، در فهرست ما خبری از خودروهای به‌اصطلاح اسپرت نیست. این موضوع به این دلیل است که خودروهای اسپرت استهلاک بالایی دارند.

بیشتر خودروهای چینی بااینکه امکانات زیادی دارند، اما استهلاک بالایی دارند؛ که بیشتر مربوط به افت شدید قیمت و خرابی مکرر قطعات به دلیل کیفیت پایین آن‌ها است. در میان خودروهای پرتیراژ تولید داخل، رنو ال ۹۰ استهلاک کمتری دارد. بیشتر خودروهای ساخت داخل فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی دارند. بسیاری از آن‌ها حتی در سال اول پس از تولید، دچار مشکل شده و به دلایل مختلف به تعمیرگاه منتقل می‌شوند. یکی از دلایل بسیار تأثیرگذار در کیفیت پایین خودروهای داخلی، وجود تحریم‌ها است. با خروج شرکت‌های معتبر خودروسازی از ایران، ما نه به قطعات باکیفیت دسترسی داریم و نه به طراحی روز دنیا. در پایان باید بگوییم، با این‌که همه خودروهای معرفی‌شده کم‌خرج بوده و استهلاک پایینی دارند، اما مانند هر خودرو دیگری نیاز به رسیدگی و نگهداری مناسب دارند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

روش‌های کاهش استهلاک خودرو

بیشترین و کمترین افت قیمت خودرو و بهترین و بدفروش‌ترین خودروهای داخلی

نکات خرید خودرو تصادفی

نکات خرید خودرو دست دوم

راهنمای خرید خودرو دست دوم

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
1 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
محسن

ال ممد مزخرفترین ماشین فرانسه داغون است که صندلی نیمکت و فرمونش مثل پراید برای تعویض دیسک صفحه باید کل موتور پیاده کرد