انجمن صنفی CNG کشور خواستار رد مصوبه مجلس برای ورود LPG به سبد سوخت خودرو شد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی CNG کشور با بیان اینکه اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب و استفاده LPG به‌عنوان سوخت خودرو عجیب است، تصریح کرد: اگر این موضوع اجرایی شود، در آینده نه‌چندان دور دچار خسارت‌های متعددی خواهیم شد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

محسن جوهری بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته با احتساب فروش 2 هزار میلیاردتومانی گاز مایع در داخل، زیان سالانه کشور از عدم صادرات گاز مایع و فروش آن در داخل، بیش از 14 هزار میلیارد تومان خواهد بود. 

سوخت LPG برای خودرو؛ بازگشت به یک طرح شکست‌خورده

وی با اشاره به مزیت نسبی CNG در مقایسه با  LPG اظهار کرد: در برهه‌ای تصمیم گرفته شد عرضه LPG به‌عنوان سوخت خودرو در کشور متوقف و جایگاه‌های عرضه LPG تعطیل شوند. بعدازاین اتفاق دولت ضمن سرمایه‌گذاری در حوزه CNG تلاش کرد سرمایه‌های بخش خصوصی را به این حوزه سوق دهد و در این مسیر زیرساخت‌های مناسبی نیز تعبیه شد، اما علی‌رغم توجه به این موضوع امروز دوباره شاهد پیشنهاد ورود  LPG به عنوان سوخت خودرو از طرف نمایندگان مجلس هستیم!

گازسوز

جوهری همچنین با بیان اینکه چنین تصمیم‌های ناگهانی و غیرکارشناسی در برنامه‌های اقتصادی و سیاسی کشور باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران می‌شود، ادامه داد: در چنین شرایطی سرمایه‌گذار دیگر به مجموعه دولت و مجلس اعتماد نخواهد کرد و سرمایه خود را از کشور خارج می‌کند آن هم در شرایط اقتصادی پیشرو که سیاست دولت بر مبنای جذب و افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. متأسفانه در حال حاضر این اتفاق در حوزه سی ان جی رخ‌داده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه، از ادامه راه انصراف داده‌اند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کن.

او همچنین این طرح را طرحی شکست‌خورده دانست و توضیح داد: در حال حاضر دو هزار و 500 جایگاه CNG در سراسر کشور وجود دارد که با وجود این تعداد جایگاه همچنان در کلان‌شهرها مشکل نبود کافی جایگاه به‌اندازه ظرفیت مصرف کاملاً محسوس است، حال چگونه می‌شود صرفاً با احداث 150 جایگاه LPG نیاز کشور را برطرف کرد؟ 

هزینه‌تراشی برای مهیا کردن بستر توزیع LPG

وی با واکاوی موضوع ورود  LPG به سبد سوخت خودرو و اجرایی شدن این مصوبه اظهار کرد: در این جریان از یک سو بخش خصوصی و دولتی باید مجدد مبلغی بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان جهت ساخت صرفاً 150 جایگاه و دوگانه‌سوز کردن خودروها به‌صورت استاندارد سرمایه‌گذاری کنند، درحالی‌که اگر نیاز مبرم به مصرف LPG در سبد سوخت باشد در بیشتر شهرها باید به‌اندازه نیاز جایگاه احداث شود که این بستر نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد.

گازسوز

جوهری افزود: از سوی دیگر باید در نظر داشت امکان تأمین فرآورده برای جایگاه‌های  LPG از طریق خط لوله همانند گاز CNG وجود ندارد و ناگزیر به استفاده از حمل‌ونقل جاده‌ای برای تأمین ال‌پی‌جی موردنیاز جایگاه‌های LPG هستیم که خود عواقب متعددی را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه حوادث جاده‌ای در کمین نفتکش‌های جاده‌پیما هستند، ادامه داد: زمانی که جایگاه LPG احداث شود جهت تأمین آن از پالایشگاه تا هر جایگاه باید میزان قابل‌توجهی گازوئیل یارانه‌ای به کامیون و تانکرها اختصاص دهیم که این موضوع باعث ترافیک، خطرات جاده‌ای حمل این سوخت پرخطر، افزایش آلودگی هوا و همچنین سبب افزایش مصرف گازوئیل یارانه‌ای خواهد شد.

اگر برای خرید خودرو دچار تردید هستی و نیاز به مشاوره داری اینجا رو کلیک کن

محسن جوهری همچنین با اشاره به ارزش صادراتی سوخت LPG گفت: ارزش دلاری صادراتی LPG در برخی از فصول بالاتر از بنزین است و میزان تقاضای خرید آن طی سال‌های اخیر به دلیل ارزش بالای حرارتی با شیب زیادی در حال افزایش است.

گازسوز

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی سی ان جی کشور افزود: نباید از این نکته غافل شد که با استفاده از  LPG به‌عنوان خوراک پتروشیمی‌ها می‌توان ارزش چند برابری از این محصول خام دریافت کرد، با این اوصاف اینکه چرا حامیان این طرح بر موضوع صادرات بنزین به‌عنوان ابزاری برای ورود  LPG به سبد سوخت اصرار می‌کنند، جای تعجب است!

ارسال نامه به شورای نگهبان

جوهری ادامه داد: از همین رو و با توجه به اهمیت موضوع در انجمن صنفی CNG کشور تصمیم براین شد تا درخواستی با موضوع مشکلات و معضلات اجرای طرح اضافه‌شدن LPG به‌عنوان سوخت خودرو طی یک نامه به آیت ا… جنتی دبیر محترم شورای نگهبان ارسال شود.

منبع: ایرنا

بیشتر بخوانید:

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها