هیوندای آزرا کالیفرنیا، خودرویی با ارزش خرید بالا

فهرست مطالب

تا پیش از آزادسازی واردات خودرو در نخستین سال‌های دهه 80 خورشیدی، تصور ایرانیان از خودروهای کره‌ای به محصولاتی هم‌چون پراید و هیوندای اکسل محدود می‌شد؛ اما این باور پس از ورود محصولاتی هم‌چون هیوندای آزرا و هیوندای سوناتا به‌شدت تغییر کرد.

مشتریان ایرانی با مشاهده خودروهای جدید و قدرت‌مند کیا و هیوندای، متوجه شدند صنعت خودروسازی کره طی ده سال، پیشرفت قابل‌توجهی را تجربه کرده‌اند و اکنون به رقیبی برای شرکت‌های اتومبیل‌سازی ژاپنی تبدیل شده‌اند. واردات خودروهای لوکس کره‌ای همانند کیا اپیروس، هیوندای آزرا، هیوندای جنسیس و کیا کادنزا نیز سبب شد تا مشتریان ایرانی احترام بیشتری برای خودروهای کره‌ای قائل باشند.

در این مقاله، به بررسی یکی از محبوب‌ترین خودروهای گفته‌شده خواهیم پرداخت؛ خودرویی که بین اهالی بازار، به آزرا کالیفرنیا شهرت دارد و برخی از مشتریان، در حد محصولی آمریکایی یا اروپایی به آن بها می‌دهند. آزرا کالیفرنیا با وجود سن بالا، هم‌چنان از ارزش خرید فوق‌العاده‌ای برخوردار است و به نظر می‌رسد که در کوتاه‌مدت، محبوبیت خود را حفظ کند.

نسل چهارم هیوندای آزرا، بهتر و بهترین!

نسل چهارم هیوندای آزرا، بهتر و بهترین!

نسل چهارم هیوندای آزرا، در سال 2006 به جهان معرفی شد و هم‌زمان با ایالات متحده و کره جنوبی، به بازار کشورمان نیز عرضه شد. هیوندای آزرا، سدانی نیمه‌لوکس با امکانات و تجهیزات متعدد بود که با قیمتی کمتر، رقبای خود را به چالش می‌کشید. در حالی که هیوندای آزرا در ابتدا به‌عنوان نسخه‌ای لوکس‌تر و بهتر از هیوندای سوناتا تلقی می‌شد، در اواسط نسل دچار دگرگونی شد و شخصیت خود را به‌عنوان یک سدان لوکس تثبیت کرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

نسل چهارم هیوندای آزرا، در سال 2011 دستخوش جراحی زیبایی شد و تغییراتی را در قسمت جلو و عقب دریافت کرد. علاوه‌برآن، پیشرانه خودرو نیز بهینه شد و هیوندای امکانات بیشتری را به کابین خودرو افزود. چراغ‌های جلو و عقب خودرو به طور کلی عوض شدند؛ چراغ‌های مه‌شکن جدیدی روی سپرها نصب شدند و خطوط تند و تیزی به تمامی قسمت‌های ظاهری خودرو افزوده شد.

فیس لیفت نسل چهارم این خودرو در کشورمان، با نام آزرا کالیفرنیا شناخته می‌شود؛ نامی که به‌واسطه ذات آمریکایی این خودرو به آن اعطا شده است. آزرا کالیفرنیا، در بازار جهانی با فورد تاروس و تویوتا آوالون به رقابت پرداخت؛ درحالی‌که قیمت آن به طور متوسط، پنج هزار دلار از رقیب ژاپنی و آمریکایی‌اش ارزان‌تر بود. با توجه به اینکه دو رقیب یادشده در بازار کشورمان حضور نداشتند، آزرا کالیفرنیا توانست در دوره کوتاه حضور خود، همانند یک ستاره به شهرت برسد.

نسل چهارم هیوندای آزرا

با وجود بهبودهای متعددی که در فیس‌لیفت نسل چهارم آزرا صورت گرفته است، بزرگ‌ترین عاملی که موجب جلب توجه این خودرو برای بینندگان می‌شود، ظاهر آن است. چهره خارجی هیوندای آزرا کالیفرنیا، ترکیبی از طراوات، شادابی، خشونت و وقار است که سبب شده است بیش از آن‌که این خودرو کره‌ای تلقی شود، شبیه به نیسان ماکسیما یا بیوک لاکروس باشد. آن‌طور که منتقدان خودرویی آمریکایی اعتقاد دارند، گویی آزرا کالیفرنیا توسط طراحان جنرال موتورز در دهه 1990 خلق شده است. ظاهر فوق‌العاده فیس‌لیفت نسل چهارم این خودرو|، تاکنون تکرار نشده است و دو نسل آزرا که پس از این خودرو وارد بازار کشورمان شدند، جایگاه کالیفرنیا را بین مشتریان ایرانی به دست نیاوردند.

فضای داخلی آزرا کالیفرنیا برخلاف ظاهر خارجی، تفاوت چندانی با نسخه‌های قبل از فیس‌لیفت ندارد؛ بنابراین، با خرید هیوندای آزرا 2011، کابین جدیدی را در مقایسه با آزرا 2010 مشاهده نخواهید کرد. کابین این خودرو، محلی است که تفاوت قیمتی میان آزرا و دیگر رقبا را آشکار می‌کند؛ چراکه تویوتا آوالون، بیوک لاکروس یا فورد تاروس، کابینی مدرن‌تر و راحت‌تر را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. با این حال، تفاوتی میان کابین این خودروها در ابعاد و اندازه وجود ندارد و در تمامی آن‌ها سواری راحتی را تجربه خواهید کرد.

پیشرانه، قدرت‌مندی که به ایران نیامد

موتور آزرا

برخلاف اکثر فیس‌لیفت‌ها که تفاوت آن‌ها با نسخه اصلی تنها به ظاهر محدود می‌شود، آزرا کالیفرنیا با پیشرانه‌ای قوی‌تر از نسخه پیش از فیس‌لیفت به بازار عرضه شد. پیشرانه 3.8 لیتری شش‌سیلندر خورجینی، قلب تپنده فیس‌لیفت نسل چهارم این خودرو بود که جزو موتورهای سری لامبدا هیوندای محسوب می‌شود و با هیوندای جنسیس مشترک است؛ با این حال، پیشرانه قدرت‌مند فیس‌لیفت نسل چهارم آزرا به کشورمان نیامد؛ چراکه احتمالا شرکت واردکننده نگران، لطمه‌خوردن بازار هیوندای جنسیس بر اثر واردات کالیفرنیا بوده است.

بنابراین، نسخه‌های واردشده از فیس‌لیفت نسل چهارم گرنجور به کشورمان، از همان پیشرانه‌ای بهره می‌برند که نسخه‌های پیش از فیس‌لیفت به آن مجهز هستند؛ یعنی موتور 3.3 لیتری V6 که حداکثر 260 اسب‌بخار و 315 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند که البته اکنون به سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها مجهز شده است. جعبه‌دنده شش‌سرعته اتوماتیک نیز وظیفه رساندن قدرت و گشتاور به دیفرانسیل جلو را برعهده دارد؛ در حالی‌که عملکرد آن نسبت به نسخه‌های پیش از فیس‌لیفت، بهبود قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

آزرا کالیفرنیا

پیشرانه و گیربکس بهبودیافته آزرا کالیفرنیا، موجب شده‌اند تا شتاب و کشش این خودرو در مقایسه با نسخه‌های اصلی بهبود یابد؛ درحالی‌که اکنون عملکردی پیچیده‌تر را از خود به نمایش می‌گذارند و باید در انجام سرویس‌ها و تعمیرات آن‌ها، نهایت دقت لحاظ شود. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو نیز کمتر از 10 لیتر در صد کیلومتر برآورد می‌شود که برای خودرویی متعلق به یک دهه پیش با پیشرانه شش‌سیلندر، قابل‌قبول است.

جمع‌بندی، مزایای بسیار، معایب اندک، ارزش بالا!

هیوندای آزرا کالیفرنیا، برای مشتریانی که در کشوری نظیر ایالات متحده اقدام به خرید خودرو می‌کنند، جذابیت متوسطی را ارائه می‌دهد؛ چراکه به طور ناخواسته، با بیوک لاکروس، تویوتا آوالون و فورد تاروس مقایسه می‌شود؛ با این حال، در بازار کشورمان که از وجود برندهای آمریکایی محروم است، فیس‌لیفت نسل چهارم گرنجور یک برنده تمام‌عیار محسوب می‌شود و هم‌چنان در بازار می‌تازد. وضع قوانین سخت‌گیرانه در حوزه واردات خودرو، سبب شد تا نسخه‌های اندکی از آزرا 2011 وارد بازار کشورمان شوند و با توجه به جذابیتی که این سدان سایز بزرگ نیمه‌لوکس برای مشتریان ایرانی دارد، قیمت این خودرو حباب بزرگی پیدا کرد؛ بنابراین، هنگام خرید نسل چهارم هیوندای آزرا، باید به اهداف خرید خود توجه داشته باشید.

آزرا کالیفرنیا

آزرا کالیفرنیا، خودرویی با مزایای بسیار و معایب اندک است. کابین بزرگ و جادار به‌همراه امکاناتی متعدد، پیشرانه و گیربکس بهبودیافته، ظاهر زیبا و گیرا، بازار دست‌دوم پررونق و پرستیژ خاص، برخی از مزایای هیوندای آزرا 2011 هستند. در سوی مقابل، این خودرو با اختلاف قیمت قابل‌توجهی نسبت به نسخه‌های 2010 و ماقبل آن مبادله می‌شود و قوای فنی آن به‌شدت حساس است.

با توجه به نکات گفته‌شده، باید گفت که اگر به دنبال خودرویی باوقار هستید که با قیمتی کمتر از محصولات بنز و بی ام و توجهات را در خیابان به خود جلب کند، آزرا کالیفرنیا هم‌چنان گزینه مطرحی برای شما خواهد بود؛ اما اگر تنها هدف شما از خرید نسل چهارم گرنجور، تجربه مالکیت یک سدان نیمه‌لوکس سایز بزرگ است، نسخه‌های پیش از فیس‌لیفت انتظارات شما را با قیمتی کمتر پاسخ خواهند داد. برای دریافت بهترین مشاوره‌ها در زمینه خرید و فروش هیوندای آزرا و هر سدان سایز بزرگ دیگر، می‌توانید در هر زمان با کارشناسان و مشاوران ما در همراه مکانیک تماس حاصل کنید.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها