نشتی بنزین و دلایل سوراخ شدن باک

فهرست مطالب

بنزین یک ماده فوق‌العاده اشتغال‌پذیر همراه با بوی تند و زننده است که نشتی آن، می‌تواند خطرات ناگواری را به‌همراه داشته باشد. اگر یک روز صبح اتومبیل خود را از پارکینگ بیرون آوردید و ناگهان متوجه شدید که زیر محل پارک خودرو اثرات نشتی بنزین و لکه‌های این ماده نفتی پدیدار شده است، باید فورا علت را بررسی کرده و نسبت به رفع آن در تعمیرگاه اقدام کنید. هم‌چنین اگر بوی بنزین به طور دائم در کابین خودرو شما به مشام می‌رسد، احتمالا این ماده از جایی نشت پیدا کرده است و بوی آن در فضا منتشر می‌شود.

ازآن‌جایی‌که نشتی بنزین مسئله‌ای بسیار مخاطره‌آمیز است، بنابراین در این مقاله از سری مطالب فنی آموزشی مجله خودرو همراه مکانیک این مسئله را مورد بررسی قرار داده‌ایم و علل نشتی بنزین یا سوراخ‌شدگی باک را به اطلاع شما خواهیم رساند.

دلایل نشتی بنزین کدامند؟

در ادامه، دلایل این پدیده را بیشتر بررسی می‌کنیم:

سوراخ‌شدگی باک

سوراخ‌شدگی باک

باک‌ها به دو دسته پلیمری یا فلزی تقسیم‌بندی می‌شوند که در اثر برخورد ضربه ناشی از تصادف، اصابت سنگ‌های کف جاده یا عواملی از این دست، امکان سوراخ‌شدگی هر دو نوع از باک‌های فلزی و پلیمری وجود دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

اما در این میان، باک‌های فلزی ممکن است بر اثر گذشت زمان و به دلیل نفوذ رطوبت و آب به درون باک دچار زنگ‌زدگی شوند و سوراخ‌های مختلفی در آن‌ها به وجود آید. در این صورت، نشتی بنزین از باک اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. جهت تعمیر سوراخ‌های ریز باک‌های پلیمری، می‌توان از چسب باک بنزین استفاده کرد. هم‌چنین معمولا سوراخ‌شدگی باک‌های فلزی نیز با جوش‌کاری آرگون قابل‌ترمیم خواهد بود.

فرسودگی لوله‌ها و شلنگ‌های انتقال سوخت

ممکن است در اثر فرسودگی ناشی از گذر زمان یا اصابت ضربه، شلنگ‌ها و لوله‌های انتقال سوخت از باک به سمت موتور دچار آسیب، پارگی یا شکستگی شوند؛ بنابراین بنزین از محل خرابی به بیرون نشت خواهد کرد.

خرابی یا شل‌شدن بست‌های شلنگ‌های بنزین یا درب باک

خرابی یا شل‌شدن بست‌های شلنگ‌های بنزین یا درب باک

معمولا شلنگ‌ها و لوله‌های پلاستیکی بنزین به واسطه بست‌های فلزی در سر جای خود محکم می‌شوند. اگر این بست‌ها دچار آسیب شوند ممکن است بنزین از محل اتصال لوله و یا سایر اتصالات نشت پیدا کند که با بازرسی چشمی و رفع عیب آن می‌توان نشتی بنزین از این نواحی را به طور کامل رفع کرد. همچنین خرابی در باک ناشی از شکستگی یا فرسودگی به ویژه هنگامی که باک پر است نیز می‌تواند منجر به نشت بنزین شود.

نشتی از سمت ریل سوخت و انژکتورها

اگر نشتی بنزین از سمت موتور رخ دهد، این مورد بسیار خطرناک‌تر از سایر نواحی است و باید هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کرد. از جمله علل نشتی سوخت از سمت موتور می‌توان به شل بودن بست اتصال شلنگ بنزین به ریل سوخت اشاره کرد. همچنین خراب شدن اورینگ‌های دور انژکتورها هم منجر به نشتی بنزین شده و ممکن است موجب آتش‌سوزی موتور خودرو شود.

در باب علل خرابی بست شلنگ متصل به ریل سوخت و اورینگ انژکتورها نیز می‌توان به فرسودگی این بخش‌ها و یا عدم نصب صحیح از سوی تعمیرکار اشاره کرد. بنابراین واجب است که تعمیرکاران و افرادی که اقدام به خارج‌سازی انژکتورها از محل خود می‌کنند، نسبت به نصب صحیح قطعات در محل تعریف‌شده و همچنین عدم نشتی از آن‌ نواحی اطمینان حاصل کنند تا شاهد بروز حوادث ناگوار نظیر آتش‌سوزی موتور خودرو نباشیم.

نشتی سوخت از سمت پمپ بنزین

نشتی سوخت از سمت پمپ بنزین

پمپ بنزین معمولا زیر صندلی عقب جاسازی می‌شود. این قطعه که وظیفه پمپاژ سوخت به سمت موتور را برعهده دارد، توسط یک اورینگ بزرگ روی قسمت فلزی بدنه خودرو در ناحیه زیر صندلی عقب نصب می‌شود. این اورینگ وظیفه آب‌بندی بنزین را بر عهده داشته و ضمن تثبیت کردن جایگاه پمپ بنزین، از نفوذ این مایع سوختی به درون کابین جلوگیری به عمل می‌آورد. هرگونه ایراد اورینگ پمپ بنزین و یا نصب ناصحیح این قطعه در سر جای خود می‌تواند موجب بروز نشتی و انتشار بوی بنزین درون کابین خودرو شود.

جمع‌بندی

نشتی بنزین

نشتی بنزین به هیچ وجه مسئله ساده‌ای نیست و ممکن است به حوادث ناگوار نظیر آتش‌سوزی یا انفجار منجر شود؛ بنابراین در صورت مشاهده علائم نشتی بنزین یا استشمام بوی بنزین درون کابین خودرو در اسرع وقت نسبت به یافتن علل نشتی و رفع آن توسط تعمیرکاران خبره اقدام کنید. در این صورت از جان و مال خود حفاظت به عمل آورده و جلوی بروز حوادث تاسف آور را خواهید گرفت. مجددا تاکید می‌کنیم این عیب به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست و باید هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام شود.

بیشتر بخوانید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علی
1400-02-20 12:43

فوق تخصص زانو : سلام کی باید به فکر تعمیر نشتی باک بنزین باشی؟