عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم  تا حدود زیادی ثابت و مشخص است. کوچک‌ترین جزئیاتی می‌تواند در قیمت خودرو کارکرده موثر باشد، مثل خط و خش روی بدنه، تعویض قطعات و… به‌دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم این عوامل مهم را در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک بررسی کنیم. با ما همراه باشید

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

مقدمه‌ای بر مقاله عوامل موثر بر قیمت‌ خودرو دست دوم

در واقع تعیین قیمت خودرو امری تخصصی می‌باشد و نیاز به دید کارشناسی و دقیق دارد. اکثر دلالانی که در این بازار فعال هستند معمولا به واسطه سود شخصی خود، به نفع یکی از طرفین معامله قیمت‌گذاری می‌کنند. در هر صورت همه‌ی صاحبان خودرو خواه ‌ناخواه برای خرید یا فروش خودرو مجبور به سروکار داشتن با این بازار خواهند بود. پس چه بهتر است که در مورد عوامل موثر بر قیمت‌ خودرو دست دوم اطلاعات کافی داشته باشیم تا در هنگام معامله متضرر نشویم. 

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

قیمت پایه خودرو

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
قیمت پایه خودرو

به‌طور قطع قیمت خودرو صفر کیلومتر اولین عامل موثر بر تعیین قیمت خودرو دست دوم می‌باشد. کاملا طبیعی است که با بالا و پایین شدن قیمت خودرو نو، تمامی مدل‌های دست دوم نیز تغییر قیمت پیدا کنند. در صورت توقف تولید نمونه صفر کیلومتر خودرو ما، باید از قیمت نزدیکترین مدل آن خودرو به مدل مورد نظر استفاده کرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

البته دقیقا نمی‌توان از قیمت این مدل‌ها استفاده کرد، بهتر است آن را در ضریبی کمتر از یک( مثلا90 درصد) ضرب کنید تا رقم معقولی بدست بیاید زیرا مدل‌های جدیدتر معمولا آپشن‌های بیشتری دارند و کاملا قابل قیاس نیستند.

سن و طول عمر مفید خودرو

از عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم می‎توان به سن و طول عمر مفید خودرو اشاره کرد. به طور کلی هر وسیله‌ای یک عمر مفید دارد و بعد از آن زمان هزینه‌زا خواهد بود. البته عمر مفید خودرو‌های مختلف باهم فرق دارد. و این کاملا واضح است که هرچه خودرو قدیمی‌تر باشد قیمت آن پایین‌تر خواهد بود. در مورد سن خودرو هم قوانینی وجود دارد که باید برای محاسبه قیمت خودرو از آن استفاده کرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

به طور مثال اگر از عمر خودرو یک سال گذشته باشد حدود 7 درصد از قیمت خودرو کم می‌شود، اگر 2 سال گذشته باشد حدود 14درصد، اگر 3 سال گذشته باشد تقریبا 20 درصد، برای 4 سال تقریبا 25 درصد و برای 5 سال حدود 30 در صد از قیمت خودرو کاسته می‌شود.

کارکرد خودرو

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
کارکرد خودرو

میزان کارکرد یا کیلومتر طی شده خودرو از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم می‌باشد. البته در کنار این عامل باید موارد دیگری مثل سن خودرو، مدل خودرو و.. را نیز در نظر گرفت. به طور معمول میزان کیلومتر طی شده به ازای هر سال سن خودرو حدود 20هزار کیلومتر می‌باشد هرچه میزان کیلومتر طی شده از این عدد بیشتر فاصله داشته باشد تاثیر آن بر قیمت بیشتر خواهد بود.

 میزان کارکرد در خودروهای پرفروش کمتر روی قیمت موثر است تا خودروهای گران‌قیمت و کم تیراژ و البته قبل از لحاظ کردن کارکرد خودرو باید از درست کار کردن کیلومتر‌شمار مطمئن شوید در همه جای دنیا افرادی پیدا می‌شوند که برای سود بیشتر کیلومتر شمار را دست کاری می‌کنند.

امکان دستکاری کردن خودرو نه تنها فقط برای خودروهای قدیمی با کیلومتر شمار دستی فراهم است بلکه برای خودروهای امروزی نیز از طریق اتصال کامپیوتر امکان دستکاری وجود دارد. بهترین راه مطمئن شدن از درست بودن کیلومترشمار کمک گرفتن از کارشناس خبره و تطبیق ظاهر خودرو و دیگر عوامل موجود با کیلومتر طی شده خودرو می‌باشد.

وضعیت ظاهری خودرو

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
وضعیت ظاهری خودرو

اولین موردی که نظر خریدار را به خود جلب می کند وضعیت ظاهری خودرو می‌باشد. داشتن هرگونه خط و خش، تو رفتگی، ترک روی شیشه‌ها، پارگی یا پوسیدگی صندلی‌ها، بوی نامطبوع کابین و شکستگی در قسمت‌های داخلی و خارجی خودرو بر قیمت خودرو دست دوم به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد. تاثیر هر کدام از این موارد بر قیمت با دیگری متفاوت است و هرچه خودرو گران قیمت‌تر باشد تاثیر هر کدام ار این نقض‌ها بر قیمت بیشتر خواهد بود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

تنها سلامت خودرو مهم نیست بلکه تعویض قطعات یا رنگ‌آمیزی بدنه نیز بر قیمت خودرو موثر است. معمولا خریداران به گلگیرها، درب‌ها، کاپوت، سقف و درب صندوق عقب بیشتر توجه می‌کنند. رنگ شدن هر قسمت خودرو تاثیری متفاوت بر قیمت دارد اما به‌طور متوسط رنگ‌شدگی هر قسمت حدود 3 تا 5 درصد بر قیمت موثر است. البته رنگ‌شدگی کاپوت خودرو بیشتر بر قیمت موثر خواهد بود.

تشخیص رنگ‌آمیزی و صاف‌کاری برای اغلب افراد بسیار دشوار است به همین علت توصیه می‌شود به کارشناس خبره این کار مراجعه شود آنها به‌راحتی به کمک دستگاه‌هایی این موارد را تشخیص می‌دهند. اگر خودرو دست دوم مورد نظر سابقه تصادف داشته باشد، باید تاثیر تصادف بر قیمت محاسبه شود و همچنین تاثیرش بر جلوبندی، فرمان و دیگر بخش‌های فنی نیز سنجیده شود.

رنگ

همواره رنگ بدنه خودرو به‌عنوان یک عامل موثر بر قیمت خودرو نو و دست دوم ارزیابی می‌شود. معمولا هر خودرو یک رنگ محبوب در جامعه دارد که قیمت آن نسبت به دیگر رنگ‌ها بیشتر خواهد بود و هنگام فروش نیز راحت‌تر از بقیه رنگ‌ها به فروش خواهد رفت. مثلا  قیمت خودرو 206 سفید به دلیل محبوبیت گران‌تر از رنگ‌های دیگر این خودرو می‌باشد. به‌طور کلی هرچه خودرو راحت‌تر بفروش رود فروشنده کمتر متضرر خواهد شد.

بیمه

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم بحث بیمه می‌باشد. بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو دست دوم و نیز زمان باقی مانده از بیمه و سنوات تخفیف بر قیمت خودرو موثر است. مثلا هرچه میزان این تخفیف بیمه بیشتر باشد قیمت خودرو دست‌ دوم بیشتر خواهد بود. از طرفی میزان اعتبار بیمه خودرو نیز بر راحت بفروش رفتن و قیمت خودرو موثر است. اگر از زمان بیمه خودرو کمتر از 5 ماه باقی مانده باشد و یا خودرو بیمه نداشته باشد حدود 2 میلیون تومان از قیمت خودرو کاسته می‌شود. در صورتی‌که خودرو تازه بیمه شده باشد با قیمت بالاتری بفروش خواهد رفت.

آپشن‌های موجود بر روی خودرو

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
آپشن‌های موجود بر روی خودرو

آپشن‌های موجود بر روی خودرو مورد دیگری است که بر قیمت خودرو موثر است. اختلاف قیمتی که در اثر وجود یا عدم وجود این آپشن ایجاد می‌شود می‌تواند بیش از میلیون‌ها تومان باشد. در خودرو‌هایی که آپشن‌های زیادی دارند، نبود هر کدام از این آپشن‌ها باعث کاهش قیمت می شود.

منظور از آپشن‌ها مواردی هستند که کارخانه‌ای و فابریک می‌باشند، در صورتیکه فرد خود این آپشن‌ها را اضافه کرده باشد تاثیر کمتری بر قیمت خواهد داشت، این تاثیر تقریبا حدود یک سوم قیمت آپشن‌های نصب شده است. این مسئله در مورد آپشن‌های خاص صادق است و آپشن‌های عمومی مثل شیشه دودی، کفی سه بعدی، سنسور دنده عقب و … تاثیری بر قیمت خودرو ندارند. 

داشتن لاستیک‌های نو نیز می‌توان باعث افزایش قیمت خودرو شود. البته این تغییر وابسته به مدل خودرو است، هرچه خودرو مدل بالاتر و گران‌قیمت‌تر باشد تاثیرش بر قیمت خودرو نیز بیشتر خواهد بود.

وضعیت فنی و پیشرانه خودرو

سلامت فنی خودرو را شاید بتوان یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم محسوب کرد. سلامت خودرو شامل: سلامت موتور، ترمز، باتری و..است. بررسی وضعیت فنی خودرو حتما باید توسط کارشناس انجام شود زیرا یک فرد عادی به راحتی با چند دقیقه نشستن پشت فرمان متوجه مشکلات خودرو نمی‌شود. هر مشکل فنی و شدت آن بر قیمت خودرو تاثیر متفاوتی می‌گذارد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

مشکلاتی مثل روغن‌سوزی، صداهای ناهنجار سیستم تعلیق، سوختن واشر سرسیلندر، خروج دود سفید رنگ از اگزوز، عملکرد نا‌مناسب سیستم تهویه، عدم تنظیم جلوبندی و وجود نقص در سیستم ترمز مشکلاتی هستند که بر قیمت خودرو موثر هستند. برخی رفع نقض‌ها مانند مشکلات سیستم گرمایشی و سرمایشی، ایربگ،  نقایص موتوری، صفحه کلاج و برف پاک کن نیازمند هزینه های زیادی است که باید این هزینه ها از قیمت خودرو کم شود. 

تصادف سنگین

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
تصادف سنگین

تصادفات سنگین باعث کاهش بسیار زیاد قیمت خودرو کارکرده می‌شود. اگر سقف ماشینی رنگ شده باشد نشان دهنده تصادف سنگین خودرو می‌باشد. به‌طور کلی تصادفی که باعث آسیب سقف، شاسی و ستون خودرو شود باعث افت شدید قیمت خودرو می‌شود.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

قطعات یدکی

آخرین مورد از عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم قطعات یدکی است. چون خودروهای کارکرده بیشتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند پس وفور قطعات یدکی خودرو برای آن‌ها بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. دسترسی راحت به قطعات یدکی خودرو موجب فروش راحت‌تر خودرو می‌شود.

نکته ی طلایی 

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم
رفع ایرادات کوچک

گاهی با هزینه کردن مبالغ کمی می‌توان یک سری از عیوب کوچک مانند خط و خش‌های سطحی بر روی بدنه خودرو را رفع کرد. اگر به دنبال فروش خودرو دست دوم هستید رفع کردن برخی ایرادات جزئی ظاهری مانع ضرر کردن شما می‌شود. 

مطالعه مقالات مرتیط زیر را از دست ندهید

راهنمای خرید خودرو دست دوم

نکات خرید خودرو دست دوم

12 نکته حقوقی مهم در خرید خودرو دست دوم 

5 اشتباه مهلک در خرید خودرو دست دوم

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم […]

[…] عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم […]