مقایسه تویوتا کرولا و کیا سراتو

فهرست مطالب

مقایسه تویوتا کرولا و کیا سراتو موضوعی است که در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ آن رفته‌ایم تا دو سدان جمع‌وجور پرطرفدار بازار کشور را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم و ببینیم در شرایط فعلی، خرید کدام گزینه به‌صرفه‌تر خواهد بود. اگر در فکر خریداری یک سدان جمع‌وجور نسبتاً مدرن و کم‌دردسر هستید؛ تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی تویوتا کرولا و کیا سراتو

تویوتا کرولا که عنوان پرافتخار «پرفروش‌ترین خودروی دنیا» را یدک می‌کشد، نخستین بار در سال 1966 معرفی و به بازار عرضه شد. تاکنون بیش از 50 میلیون دستگاه از این خودرو در قالب 12 نسل تولید شده است که ما امروز آخرین نسل موجود در بازار کشورمان یعنی نسل یازدهم را برای بررسی و مقایسه با کیا سراتو درنظر داریم. این نسل از تویوتا کرولا در اواخر سال 2013 معرفی شد و کمی بعد نخستین نمونه‌های آن با مدل 2014 راهی بازار کشورمان شدند. تویوتا کرولا نسل یازدهم تا سال 2016 در تیراژ قابل‌توجهی در بازار ایران عرضه شد اما پس از آن شرکت ایرتویا تصمیم گرفت تا واردات این خودرو را متوقف و تویوتا پریوس را در این بازه قیمتی عرضه کند.

معرفی تویوتا کرولا

اما در طرف دیگر کیا سراتو را داریم که نسبت به رقیب خود خیلی جوان است و معرفی آن به سال 2003 برمی‌گردد. تاکنون 4 نسل از این خودرو در بازار جهانی عرضه شده است که آخرین نسل موجود در بازار کشور ما، نسل سوم آن است. نسل سوم کیا سراتو از اواخر سال 2013 معرفی شد و تقریباً هم‌زمان با بازار جهانی به بازار ایران هم راه پیدا کرد. این نسل از کیا سراتو که در اواخر سال 2016 یک فیس‌لیفت را تجربه کرد؛ تا قبل از ممنوعیت واردات خودرو یعنی سال 2018 در ایران عرضه و آمار فروش قابل‌توجهی را ثبت کرد. ما هم در این مقاله همین نسخه فیس‌لیفت مدل 2016 تا 2018 را مدنظر داریم.

معرفی کیا سراتو

مقایسه طراحی تویوتا کرولا و کیا سراتو

برای مقایسه تویوتا کرولا و کیا سراتو از نظر طراحی باید بگوییم که خوش‌بختانه تویوتا از نسل یازدهم کرولا محافظه‌کاری بیش از حد خود را کنار گذاشت و این نسل به‌لطف خطوط مدرن و هماهنگ بدنه‌اش می‌تواند علاوه بر قشر میان‌سال به بالا (که مشتریان پروپاقرص تویوتا کرولا هستند) برای جوان‌ترها نيز جذاب باشد. اما با اين وجود، زماني که تويوتا کرولا در برابر رقيبي مثل کيا سراتو قرار مي‌گيرد نمي‌تواند حرف چنداني براي گفتن داشته باشد. چراکه رقيب کُره‌اي خيلي خوب بلد است با کمک ابزارهايي مثل بازي با يکسري خطوط بدنه، وجود LED و نئون در گرافيک چراغ‌ها و توجه به جزئياتي مثل طراحي رينگ‌ها و آينه‌هاي جانبي، دل خريداران جوان را ببرد.

طراجی تویوتا کرولا

البته اختلاف زبان طراحي اين دو خودرو در داخل کابين به حداقل مي‌رسد. چراکه کيا سراتو در بخش‌هايي مثل غربيلک فرمان و رودري‌ها، طراحي بهتري دارد اما بخش مياني داشبورد تويوتا کرولا زيباتر به‌نظر مي‌رسد. هرچند طراحي تاحدود زيادي سليقه‌اي است اما برطبق سليقه اکثر افراد جامعه بايستي دست کيا سراتو را به‌عنوان برنده بخش طراحي مقايسه تويوتا کرولا و کيا سراتو بالا ببريم.

مقايسه تويوتا کرولا و کيا سراتو از نظر امکانات رفاهي

تویوتا کرولا در دو تیپ XLI (نیمه‌فول) و GLI (فول‌آپشن) در بازار کشور ما موجود است اما حتی تیپ GLI این خودرو نیز از نظر آپشن در سطح متوسطی قرار دارد و روی آن امکاناتی مثل کی‌لس استارتر، کروز کنترل، سانروف، روکش پارچه‌ای صندلی‌ها، آینه‌های جانبی تاشو برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک تک‌کاناله، دی‌لایت و… نصب شده است.

آپشن های تویوتا کرولا

اما در مقابل، کیا سراتو با دست پر در این بخش به میدان آمده است و با وجود امکاناتی مثل تنظیم حالت رانندگی (Drive Mode) سه حالته، شیفترهای تعویض‌دنده پشت فرمان، فرمان سه حالته، مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، حافظه صندلی راننده، تهویه مطبوع اتوماتیک دوکاناله، گرم‌کن تمامی صندلی‌ها، سردکن صندلی‌های جلو، گرم‌کن فرمان، درب صندوق‌بار برقی و… اجازه هیچ عرض اندامی به نماینده تویوتا نمی‌دهد.

آپشن های کیا سراتو

مقایسه ایمنی تویوتا کرولا و کیا سراتو

تویوتا کرولا مثل بخش امکانات رفاهی، در زمینه امکانات ایمنی نیز چندان غنی نیست و تنها از ترمز ضدقفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، ترمز کمکی و 2 ایربگ بهره می‌برد. در حالی که کیا سراتو علاوه بر این موارد، از سیستم مدیریت پایداری خودرو، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، هشداردهنده نقاط کور، پشت‌سری فعال صندلی‌های جلو، ایربگ‌های جانبی سرنشینان جلو و ایربگ‌های پرده‌ای هم برخوردار است تا در این بخش هم خودروی برتر میدان باشد.

ناگفته نماند که تویوتا کرولا در ابتدای معرفی خود 5 ستاره ایمنی را از مؤسسه Euro Ncap دریافت کرده که البته مربوط به نسخه 7 ایربگ آن است. کیا سراتو هم با امتیاز Top Safety Pick از مؤسسه آمریکایی IIHS وضعیت بسیار خوبی از نظر ایمنی دارد.

تجهیزات

تویوتا کرولا نسل یازدهم (2014-2016)

کیا سراتو نسل سوم فیس‌لیفت (2016-2018)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل شروع حرکت در سربالایی(HAC)، هشداردهنده نقاط کور، پشت‌سری‌های فعال صندلی‌های جلو

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو (درمجموع 2 عدد)

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو، پرده‌ای سرتاسری (درمجموع 6 عدد)

سیستم ترمز و پایداری

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)، مدیریت پایداری خودرو(VSM)، کنترل کشش (TCS)

مقایسه از نظر مشخصات فنی و تجربه رانندگی

تویوتا کرولا نسل یازدهم با یک پیشرانه 2 لیتری تنفس طبیعی در بازار ایران عرضه شده است. این پیشرانه با حداکثر قدرت 143 اسب بخار و حداکثر گشتاور 187 نیوتن‌متر، نیروی خود را از طریق یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک به محور جلوی این سدان محبوب ژاپنی منتقل می‌کند. مصرف سوخت رسمی و شتاب صفرتاصد تویوتا کرولا نیز به‌ترتیب برابر با 7.7 لیتر در صد کیلومتر و 10.5 ثانیه است. البته تعدادي تويوتا کرولا 2016 با گيربکس CVT هم در بازار موجود است.

موتور تویوتا کرولا

کیا سراتو هم به پیشرانه‌ای هم‌حجم با رقیب مجهز است که حداکثر قدرت 159 اسب بخار و حداکثر گشتاور 194 نیوتن‌متر را تولید می‌کند. این پیشرانه تنفس طبیعی با اتصال به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، مصرف سوخت ترکیبی 7.2 لیتر در صد کیلومتر و شتاب صفرتاصد 10.5 ثانیه را برای این کُره‌ای جوان‌پسند به ارمغان می‌آورد.

موتور کیا سراتو

اما بخش تجربه رانندگی مقایسه تویوتا کرولا و کیا سراتو را با بررسی فضای کابین و کیفیت سواری این دو خودرو آغاز می‌کنیم. خوش‌بختانه کابین و صندوق‌بار تویوتا کرولا و کیا سراتو فضای کافی برای یک مسافرت 4 نفره را دارد اما در مقام مقایسه، این محصول تویوتا است که فضای کابین بزرگ‌تر و سواری اندکی نرم‌تر را ارائه می‌دهد تا ذات خانوادگی‌تر خود را نشان دهد. از نظر عملکرد فنی و شتاب‌گیری هم تفاوت فاحشی بین دو خودرو وجود ندارد اما کیا سراتو به‌دلیل بهره‌گیری از گیربکس 6 سرعته، لذت رانندگی بالاتر و کابین اندکی آرام‌تر دارد. ضمن این‌که بهره‌مندی این خودرو از سیستم کنترل پایداری الکترونیکی باعث شده است تا کنترل آن در شرایط بحرانی راحت‌تر از تویوتا کرولا باشد.

مدل خودرو

تویوتا کرولا نسل یازدهم (2014-2016)

کیا سراتو نسل سوم فیس‌لیفت (2016-2018)

پیشرانه

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

1987

1999

حداکثر قدرت

143 اسب بخار در 6200 دور

159 اسب بخار در 6500 دور

حداکثر گشتاور

187 نیوتن‌متر در 3600 دور

194 نیوتن‌متر در 4700 دور

گیربکس

4 سرعته اتوماتیک

6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.7 لیتر در صد کیلومتر

7.2 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (ثانیه)

10.5

10.5

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

195

210

بررسي شرايط بازار و جمع‌بندي

در شرايط فعلي بازار کشور ما، اين کيا سراتو است که با وجود چهره زيباتر و آپشن‌هاي جذاب خود خريداران بيش‌تري را به خود جلب مي‌کند اما اين به معني بدفروش‌بودن تويوتا کرولا نيست. چرا که يک تويوتا در هر شرايطي خريدار خاص خود را دارد و چه بسا در سال‌هاي آينده و پابه سن گذاشتن این خودروها، ورق برگردد و تویوتا کرولا پرطرفدارتر باشد. از نظر فراوانی و قیمت قطعات یدکی هم تفاوت چندانی بین دو خودرو وجود ندارد اما تویوتا کرولا همان‌طور که از آن انتظار می‌رود، خودروی کم‌استهلاک‌تري نسبت به کيا سراتو است.

تجربه رانندگی کیا سراتو

به‌عنوان کلام آخر در مقايسه تويوتا کرولا و کيا سراتو بايد بگوييم که اگر جوان‌تر هستيد، خرید کيا سراتو با توجه به چهره جذاب‌تر، آپشن‌هاي بيش‌تر و لذت رانندگي بالاتر خود انتخاب مناسب‌تري براي شما خواهد بود اما تويوتا کرولا نيز برگ‌هاي برنده خود را در سواري نرم‌تر، کيفيت ساخت بالاتر و استهلاک کم‌تر رو مي‌کند تا انتخابي ايده‌آل براي ميانسالاني باشد که وقت و حوصله کافي براي رسيدگي به خودروي خود را ندارند و يک محصول کم‌دردسر مي‌خواهند که تا چندين سال بدون دغدغه در خدمتشان باشد.

بیشتر بخوانید

 
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها