مقایسه تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه

فهرست مطالب

در چند سال اخیر و با ممنوعیت واردات، خودروسازان چینی این جرأت را پیدا کردند که به بخش‌های بالاتر بازار وارد شوند و با محصولات کُره‌ای تولید چند سال قبل رقابت کنند. یکی از این چینی‌های پرمدعا فونیکس تیگو 8 پرو است که به لطف ابعاد بزرگ و آپشن‌های کامل خود، سودای رقابت با هیوندای سانتافه پرطرفدار را دارد. به همین بهانه تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ مقایسه تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه برویم پس اگر شما هم تصمیم به خرید سانتافه یا تیگو 8 پرو دارید، همراه ما باشید.

معرفی تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه

چری تیگو 8 نخستین بار در سال 2018 معرفی و به بازار عرضه شد. سال 2020 بود که چری نسخه‌ای لوکس‌تر از تیگو 8 را با نام تیگو 8 پلاس معرفی کرد که علاوه بر یک فیس‌لیفت سنگین ظاهری، از نظر آپشنی نیز نسبت به نسخه قبلی پیشرفت زیادی کرده بود. شرکت چری، تیگو 8 پلاس را در برخی بازارها با نام تیگو 8 پرو معرفی کرد که مدیران خودرو هم تصمیم گرفت برای بازار ایران از همین نام استفاده کند و فونیکس تیگو 8 پرو را از اواخر سال 1400 روی خط مونتاژ خود آورد. تیگو 8 پرو در حال حاضر لوکس‌ترین چینی مونتاژی بازار کشورمان محسوب می‌شود و علی‌رغم قیمت بالای خود تاکنون آمار فروش قابل‌قبولی را ثبت کرده است.

تیگو 8 پرو

در سمت دیگر هیوندای سانتافه نام آشنا را داریم که از سال 2000 تاکنون در قالب 4 نسل در بسیاری از بازارهای دنیا حضور دارد. نسخه مدنظر ما، نسل سوم این خودرو است که از سال 2013 تا 2018 روی خط تولید بود و سال 2016 یک فیس‌لیفت مختصر را تجربه کرد. هیوندای سانتافه نسل سوم از ابتدا تا انتهای عمر خود در بازار کشور ما هم عرضه شد و هنوز هم بازار نسخه‌های کارکرده آن حسابی داغ است. البته ما در این‌جا به دلیل نزدیکی قیمت و رعایت هرچه بیش‌تر عدالت، نسخه قبل از فیس‌لیفت هیوندای سانتافه نسل سوم (مدل 2014 و 2015) را برای بررسی و مقایسه با تیگو 8 پرو درنظر گرفته‌ایم.

هیوندای سانتافه

مقایسه تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه از نظر طراحی

تیگو 8 پرو حدود هفت سال بعد از هیوندای سانتافه طراحی شده است و طبیعی است که نسبت به رقیب کُره‌ای خود طراحی به‌روزتری داشته باشد. این موضوع در مواردی مثل جلوپنجره یا گرافیک چراغ‌های جلو و عقب به خوبی قابل لمس خواهد بود اما مسئله این‌جا است که هم تیگو 8 پرو نسبت به دیگر خودروهای روز چینی طراحی ساده‌تری دارد و هم ظاهر هیوندای سانتافه بسیار متناسب و جلوتر از زمان خود است. از این‌رو، هر دو خودرو چهره‌ای زیبا و البته با سبک نزدیک به‌هم دارند و انتخاب گزینه زیباتر، کاملاً به سلیقه خریدار وابسته است.

اما درون کابین خودروها وضعیت متفاوت است و اختلاف‌ها بسیار بیش‌تر می‌شود. چراکه کابین تیگو 8 پرو به سبک این روزهای خودروسازان دنیا، پر از صفحات و دکمه‌های لمسی است اما کابین هیوندای سانتافه طرحی کلاسیک دارد و اکثر آپشن‌های آن با دکمه‌های فیزیکی کنترل می‌شوند. انتخاب کابین برتر هم مثل ظاهر خودرو به سلیقه خریدار بستگی دارد. چراکه کابین تیگو 8 پرو به‌روزتر و فانتزی‌تر است اما کابین هیوندای سانتافه از نظر ارگونومی و راحتی استفاده از امکانات، نمره بالاتری می‌گیرد.

کابین تیگو 8 پرو

مقایسه آپشن های تیگو 8 پرو و سانتافه

هیوندای سانتافه نسل سوم در تیپ‌های بسیار متنوع شرکتی و غیرشرکتی و از مبدأ کشورهای مختلف وارد بازار کشورمان شده است. تا جایی که پیداکردن دو نمونه از آن با آپشن‌های کاملاً یکسان کار سختی است! همین موضوع نیز باعث یکسان نبودن قیمت سانتافه در تیپ های مختلف است. با همه این اوصاف اگر نسخه‌های فول مدل 2015 آن را که در بازار قیمتی نزدیک به قیمت تیگو 8 پرو دارند را در نظر بگیریم، می‌توانیم از آپشن‌های مشترک این دو رقیب به موارد زیر اشاره کنیم:

کی‌لس استارتر، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، کروز کنترل، سقف پانوراما، گرم‌کن و سردکن صندلی‌های جلو، درب صندوق بار برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک با تنظیم مجزا برای سرنشینان جلو، کول باکس، مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، دوربین دید عقب، مه‌شکن عقب، دی لایت، سنسور نور، ترمز پارک برقی با اتوهلد، سنسور پارک جلو و عقب، سنسور باران، حافظه صندلی راننده، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS) و…

کابین هیوندای سانتافه

در این میان هیوندای سانتافه فول آپشن از اتوپارک، گرم‌کن فرمان، گرم‌کن صندلی‌های عقب، مه‌شکن جلو، چراغ‌شور و فرمان سه حالته بهره‌مند است که در تیگو 8 پرو وجود ندارند اما رقیب چینی هم کم نمی‌آورد و با روکردن برگ‌های برنده‌ای مثل کروز کنترل هوشمند، چراغ‌های جلو LED، نوربالا اتومات، چرخش لنز چراغ‌های جلو با فرمان (AFS)، شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان، سیستم اتو استارت – استاپ، دوربین 360 درجه، تنظیم جداگانه تهویه برای سرنشینان عقب (تهویه 4 کاناله)، صندوق پران هوشمند، درایو مد 3 حالته، شارژر وایرلس تلفن همراه و رکاب جانبی برقی، برنده این قسمت از مقایسه می‌شود.

مقایسه تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه از نظر ایمنی

هر دو خودرو مورد بحث با وجود امکاناتی مثل ترمز کمکی، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل سرعت در شیب، هشداردهنده نقاط کور و 6 ایربگ 10 نقطه‌ای از نظر ایمنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. اما تیگو 8 پرو امکانات ایمنی فعال بهتری دارد و از ترمز اضطراری، سیستم کمکی حرکت در ترافیک، سیستم کمکی ماندن در لاین، هشداردهنده تصادف از جلو و عقب، رادار تغییر لاین و رادار تابلوخوان سود می‌برد.

هر دو خودرو هم 5 ستاره ایمنی دارند که البته ستاره‌های هیوندای سانتافه از مؤسسه اروپایی Euro Ncap و ستاره‌های تیگو 8 پرو از مؤسسه چینی C-NCAP کسب شده‌اند. ناگفته نماند که تیگو 8 پرو هنوز به صورت مستقل تحت تصادف قرار نگرفته است اما با توجه به ساختار یکسان این خودرو با تیگو 8 معمولی، می‌توانیم ستاره‌های ایمنی نسخه قبلی را به این خودرو هم تعمیم دهیم.

تجهیزات

فونیکس تیگو 8 پرو

هیوندای سانتافه فول آپشن نسل سوم قبل از فیس‌لیفت (2014 2015)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل سرعت در شیب (HDC)، هشداردهنده نقاط کور (BSD)، هشداردهنده خروج از لاین (LDW)، هشداردهنده تصادف جلو (FCW)، هشداردهنده ترافیک عقب (RCTA)، تابلوخوان (TSR)، سیستم کمکی حرکت در ترافیک (TJA)، سیستم کمکی ماندن در لاین (LKA)

کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل سرعت در شیب (HDC)، هشداردهنده نقاط کور (BSD)

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو، پرده‌ای سرتاسری (درمجموع 6 عدد در 10 نقطه)

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو، پرده‌ای سرتاسری (درمجموع 6 عدد در 10 نقطه)

سیستم ترمز و پایداری

ترمز کمکی (EBA)، ترمز اضطراری، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، کنترل کشش (TCS)

ترمز کمکی (EBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)

 مقایسه مشخصات فنی تیگو 8 پرو و سانتافه

پیشرانه تیگو 8 پرو یک نسخه 1.6 لیتری است که به کمک توربوشارژر و سیستم تزریق مستقیم سوخت (GDI) می‌تواند حداکثر قدرت 197 اسب بخار و حداکثر گشتاور 290 نیوتن‌متر را تولید و از طریق یک گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه روانه محور جلو این کراس‌اوور لوکس چینی کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد فونیکس تیگو 8 پرو هم به ترتیب برابر با 6.8 لیتر در صد کیلومتر و 8.9 ثانیه است.

موتور تیگو 8 پرو

هیوندای سانتافه نسل سوم هم در نسخه‌های قبل از فیس‌لیفت به یک پیشرانه 2.4 لیتری تنفس طبیعی با سیستم تزریق سوخت چند نقطه‌ای (MPI) مجهز است که می‌تواند حداکثر قدرت 172 اسب بخار و حداکثر گشتاور 225 نیوتن‌متر را تولید کند. این پیشرانه به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک متصل می‌شود و نیروی خود را بسته به تیپ خودرو به محور جلو یا هر دو محور انتقال می‌دهد. هیوندای سانتافه برای طی هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی به 9.5 لیتر سوخت نیاز دارد و می‌تواند در مدت 10.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

 بخش تجربه رانندگی مقایسه تیگو 8 پرو و هیوندای سانتافه را طبق رسم همیشگی با بررسی فضای کابین و کیفیت سواری شروع می‌کنیم. از نظر فضای کابین تفاوت ملموسی بین دو خودرو وجود ندارد و هردو فضایی بزرگ و راحت را برای سرنشینان ردیف‌های اول و دوم خود تدارک دیده‌اند اما ردیف سوم آن‌ها بیش‌تر مناسب کودکان است و نبایستی توقع چندانی از آن داشته باشید. اما از نظر کیفیت سواری کفه ترازو به سمت هیوندای سانتافه سنگینی می‌کند و این کراس‌اوور کُره‌ای سواری نرم‌تری نسبت به رقیب چینی خود دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

بخش عملکرد فنی جایی است که ورق برمی‌گردد و تیگو 8 پرو به لطف پیشرانه توربو و گیربکس دوکلاچه خود، شتاب‌گیری و لذت رانندگی بهتری را در مقایسه با هیوندای سانتافه ارائه می‌کند. از نظر هندلینگ هم تفاوت خاصی بین تیگو 8 پرو و نسخه تک دیفرانسیل هیوندای سانتافه وجود ندارد اما سانتافه دو دیفرانسیل نسبت به تیگو 8 پرو چسبندگی بهتری به سطح مسیر دارد.

طراحی تیگو 8 پرو

خلاصه مقایسه مشخصات فنی تیگو 8 پرو و سانتافه را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

مدل خودرو

فونیکس تیگو 8 پرو

هیوندای سانتافه نسل سوم قبل از فیس‌لیفت (2014 2015)

پیشرانه

چهار سیلندر توربوشارژر با آرایش خطی سیلندرها و سیستم تزریق مستقیم سوخت (GDI)

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها و سیستم تزریق چندنقطه‌ای سوخت (MPI)

حجم موتور (cc)

1598

2359

حداکثر قدرت

197 اسب بخار در 5500 دور

172 اسب بخار در 6000 دور

حداکثر گشتاور

290 نیوتن‌متر در 2000 – 4000 دور

225 نیوتن‌متر در 4000 دور

گیربکس

7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه (DCT) از نوع تر با قابلیت تیپ‌ترونیک

6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

6.8 لیتر در صد کیلومتر

9.5 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (S)

8.9

10.5

حداکثر سرعت (Km/h)

200

190

مقایسه شرایط بازار و جمع بندی

هیوندای سانتافه چند سالی است که در بازار کشور ما به خوبی جا افتاده و به راحتی تبدیل به پول نقد می‌شود. بنابراین از نظر بازار فروش، نه تنها تیگو 8 پرو بلکه اکثر هم‌کلاسان کُره‌ای و ژاپنی هیوندای سانتافه هم توان رقابت با این خودرو را ندارند. در بحث خدمات پس از فروش و دسترسی به قطعات یدکی هم هرچند شبکه گسترده نمایندگی‌های مدیران خودرو جای نگرانی برای مالک تیگو 8 پرو باقی نمی‌گذارد اما سابقه و تعداد بیش‌تر هیوندای سانتافه در بازار، دسترسی به خدمات و قطعات آن را راحت‌تر کرده است.

طراحی هیوندای سانتافه

به عنوان کلام پایانی و برای بررسی تفاوت تیگو 8 پرو و سانتافه باید بگوییم که تیگو 8 پرو در برابر رقیب کُره‌ای خود از مزایای آپشن‌های بیش‌تر و عملکرد فنی بهتر برخوردار است اما هیوندای سانتافه هم در بحث استهلاک، بازار فروش و کیفیت سواری دست بالا را دارد. در نهایت و با همه این اوصاف تیگو 8 پرو بخریم یا سانتافه؟ اگر عاشق آپشن هستید، به شتاب‌گیری و کَل‌کَل با دیگر خودروها علاقه دارید، در نگهداری از خودرو و انجام سرویس‌های دوره‌ای آن کوتاهی نمی‌کنید و معمولاً یک خودرو را برای مدتی طولانی نگه می‌دارید؛ به سراغ خرید تیگو 8 پرو بروید. اما اگر چندان اهل ریسک نیستید و خودرویی می‌خواهید که علاوه بر داشتن چهره و امکانات مدرن، دردسر چندانی برای نگهداری و فروش مجدد نداشته باشد؛ خرید هیوندای سانتافه برایتان معقول‌تر خواهد بود. 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
25 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
رحيمى
1401-08-22 18:08

اين خودروى چينى تيگو پرو خوب پيشرفت كرده.
اما خب سانتافته بيشتر قابل پذيرش است. جالبه مدل ٢٠١٤ و ٢٠١٥ با تيگو ٢٠٢٠ بايد مقايسه شود !! برند و كيفيت حرف براى گفتن دارند!!اگر مدل ٢٠٢٠ سانتافه مقايسه شود چى؟ !!!

فرهادی
1401-09-20 11:47
پاسخ به  رحيمى

داداش دو خودرو هم قیمت رو مقایسه میکنند
کسی پراید و لامبورگینی رو مقایسه نمیکنه

حسین
1401-08-23 15:59
امتیاز دهی :
     

من خودم تیگو رو ترجیح میدم

حمید
1401-09-20 22:16
پاسخ به  حسین

بدبختی دیگه

مانی
1401-12-19 17:23
پاسخ به  حمید

بدبختی داشتن یه مغز معیوب و زنگ زده است مثل تو نه اینکه کسی نظرشو بگه !

مهدی طاهری
1401-08-24 01:35

البته هیوندای سانتافه خیلی پر استهلاک و پر خرجه تیگو ۸ هنوز خودش و نشون نداده

حسنی
1401-08-27 04:13

تیگو۸ پرو مه شکن جلو و فرمان سه حالته دارد.

مسعود عینی
1401-09-03 17:42

نخرید و به کسی توصیه نکنید میلیاردی پولتون رو برای خرید دردسر خرج نکنید هشدار جدی میدم که خرید پراید به مراتب به صرفه تر و کم دردسر تر هست. آپشن های زیاد و شیک بودن خودرو دلیل تحریک احساسات جوانهای ماست من هم مثل خیلی ها فکر کردم پول کمتر میدهم و امکاناتی مشابه خودرو های لوکس اروپایی و کره دریافت میکنم امکاناتی که باید چند برابر براش هزینه کنم. امانتیجه کار شد به محض تحویل خودرو راهی تعمیرگاه بشم و با توجه به اینکه نمایندگی زیر بار تحویل خارج از عرف خود نرفت و حتی حاضر به باز… بیشتر »

علی
1401-09-11 21:39
پاسخ به  مسعود عینی

اصلا این طور نیست
من دارم و سواری عالی شتاب خوب و صندلی های با کيفيت وعالی داره در ضمن اگه زده شدی راحت با سود تو این بازار می توانی بفروشی

علی
1401-09-12 22:27
پاسخ به  مسعود عینی

اصلا این جور نیست
من دو بار با تیگو۸ پرو مسافرت رفتم سواری عالی داره شتاب خوبی وصندلی های با کیفیت که راحتی خوبی در سفر داره در ضمن با این قیمت تو بازار ایران که همه ماشین‌های خارجی ا با دلار ۱۰۰ هزار تومانی هست حالش ببرید
اگر هم راضی نیستی با سود تو ۲۴ ساعت فروش میره

علی
1401-09-17 23:50

سلام به نظر شما تیگو ۸ پرو خوبه بخرم یا نخرم ؟

علی
1401-09-17 23:52

تیگو ۸ پرو بخرم یا دیگنیتی با ماشین کره‌ای کدومش بخرم ؟

ناشناس
1401-11-13 19:04
پاسخ به  علی

داداش گلم بنظر من سمت چینی اصلا نرو دینگیتی ک اصلا حرفشو نزن افتضاح بازار بد و کیفیت بدی داره این فیدلیتی مدیلیتی و تیگو و این چرت و پرتا رو بریز دور کلا برو با پولت بده یه ماشین کره ای یا ژاپنی قدیمی تر بخر ولی در عوضش لذت ببر از رانندگی و کیفیتش مزدا 3 مثلا یه ژاپنی هس که بشدت ماشین خوبیه که البته سدان هستش ولی شما نهایت کیفیت رو میتونی ببینی تو این ماشین این چینی جدیدا با این زرق و برق هایی که دارن همش کلک پوله چ فایده اپشن باشه در حد… بیشتر »

Sepehr
1401-09-18 17:50
امتیاز دهی :
     

خودروهای کره‌ای فکر میکنم ظاهر قشنگتری دارند و انتخاب اسم برای خودرو هم مهم است که باز اسامی کره ای با مسمی تر است از نظر موتور هم باز تفاوت دارند سانتافه موتور 2400 را دارد در صورتی که که تیگو 1600 است البته توربو،، اما تیگو آبشن های بیشتری دارد

محمد
1401-09-19 12:02

فقط دیدگاهمون رو نسبت به خودرو چینی عوض کنیم این واقعیت رو باید قبول کرد چین تو صنعت خودرو خیلی پیشرفت کرده با غرض نمیشه صحبت کرد و گفت فقط هیوندا یا تویوتا اون دوران تموم شد الان چین تا پند سال اینده حرف اول رو تو خودرو خواهد زد بهتون قول میدم

نیما
1401-12-21 10:27
پاسخ به  محمد

دقیقا. ای کاش بعضیا به درک این واقعیت می‌رسیدند!

محمد مرادی
1401-09-25 21:22
امتیاز دهی :
     

بسیار عالی و کارشناسی تحقیق شده بود و پاسخ همه سوالات من در این مقاله جالب وجود داشت.
باز هم تشکر و سپاسگزارم.

سردبیر
1401-09-26 16:14
پاسخ به  محمد مرادی

سلام، خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم دوست عزیز

الی
1401-11-07 01:45

عالی بود

جواد هادیان
1401-10-11 02:34

عالی و بی نظیر

امیر
1401-10-24 01:17

ای کاش لااقل برند هایی روانه بازار ایران میشد که لااقل در خود چین مقبولیت دارند
بارها سفر کردم به چین، فالبا خودرو های مانند فولکس یا ژاپنی هایی مانند تویوتا داشتن
حتی قشر ضعیف اونها فقط به برند هایی مثل هاوال یا
ام جی یا چانگان اعتماد داشتن
و حتی به ندرت در کشور خودشون میشد چری پیدا کرد
شما را به خدا التماس تفکر

سینا همایونی
1401-10-24 14:36

خیلی زیبا وجامع بود ممنون از مطلب ارزشمندتون فقط سوالم اینه تیگو ۸ باموتور ۲لیتری توربو جریانش چیه.رفیق من نسخه تیگو ۸ معمولی گرفته موتور۲لیتری توربوهستش نسخه پرو چرا موتور۱.۶ هست تعجب برانگیزه!

امید
1401-10-26 09:07

موتور دولیتری برای سال ۴٠٢ وارد بازار میشه و دو دیفرانسیل هستو قیمت بالای ٢٢٠٠ تموم میشه

محمد
1401-11-17 19:57

کلا دو جور ادم داریم در مورد خودرو : دسته اول برده ی برند هستن و میگن برند فقط فلان حتی اگر اشغال تولید کنه .دسته دوم خودرو برده اونهاست و علاقه به برند خاصی ندارن .خودرویی خوبه که تمام احتیاجاتشون رو براورده کنه . حالا باید دید کدوم دسته داره درباره کدوم خودرو نظر میده .

اسی
1401-11-29 22:41

من خودم جک t8دارم و داداشم تیگو ۸پرو و قیافه برامون مهمتره هرجا میریم همه عاشق قیافه کی ام سی تی ۸ن اصلا یه هیکل و قیافه دیگه داره ولی امکانات و شتاب فونیکس ۸خیلی بهتره وداخلش ولی تی ۸برا آفرود و بیابان حرف نداره خلاصه چینی‌های خوبین بنظر من اینا فیس جدیدی دارن و بروز ترن برندهای قدیمی دیگه یه جوریم آدم میخره ذوق آنچنانی ندارن