مقایسه پژو پارس lx tu5 با سمند سورن elx

فهرست مطالب

سمند سورن ELX و پژو پارس دو مورد از اعضای خاندان ۴۰۵ محسوب می‌شوند که طی سال‌های گذشته توسط ایران خودرو تولید و روانه بازار داخلی شده‌اند. این دو سدان جمع‌وجور خانوادگی به لطف قیمت نسبتا اقتصادی خود توانسته‌اند مشتریان زیادی را در بازار کم‌تنوع خودروهای ارزان‌قیمت داخلی به‌سوی خود بکشانند و به لیست پرفروش‌ترین خودروهای بازار کشور راه یابند. در این مقاله از سری مقالات مقایسه همراه مکانیک ملاقاتی با این دو محصول ایران خودرو ترتیب داده‌ایم و قصد داریم به مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx بپردازیم. پس اگر شما هم متقاضی خرید پژو پارس یا سورن هستید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

معرفی سمند سورن

قبل از مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx ابتدا به معرفی این دو خودرو خواهیم پرداخت. Samand در اوایل دهه ۸۰ شمسی به‌ عنوان محصول ملی به بازار ایران معرفی شد و فصلی نو را در حوزه فعالیت‌های خودروسازی شرکت ایران خودرو رقم زد. این خودرو بر اساس پلتفرم ۴۰۵ توسعه‌یافته و تاکنون نسخه‌های مختلفی از آن به دست مشتریان داخلی رسیده است. اولین فیس لیفت رسمی آن که در سال ۱۳۸۶ راه به جاده‌های کشور یافت،سورن نام گرفت.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

Samand Soren از طرح ظاهری و نمای عقب نسبتا جدیدی بهره می‌برد و برخی اصطلاحات فنی جزئی نیز در آن اعمال شده است. در سال ۱۳۹۰، این خودرو به موتور ef7 مجهز شد و سال ۹۵ سامانه پرخوران توربوشارژ را هم در سینه خود جای داد. در این مطلب، به بررسی و مقایسه سورن ELX معمولی غیرتوربو پرداخته خواهد شد.

معرفی پژو پارس

آشنایی با پژو پارس

پژو پارس نیز قطعا معرف حضورتان است؛ این خودرو در سال ۱۳۷۹ به‌عنوان نسخه فیس‌لیفت و نسبتا لوکس‌تر ۴۰۵ به مشتریان داخلی رخ نمایاند. طراحی ظاهری نسبتا جذاب peugeot pars از ۴۰۶ فرانسوی‌ها الهام گرفته شده و مشتریان زیادی را تا به امروز مجذوب خود ساخته است.

همین امر سبب شده است تا شرکت ایران خودرو جرأت اعمال کوچک‌ترین تغییری را در ظاهر این خودرو نداشته باشد؛ چراکه مشتریان داخلی با وجود تکراری‌شدن نمای peugeot pars، هم‌چنان آن را یک خودروی اقتصادی جذاب تلقی می‌کنند و شاید به این راحتی‌ها تحولات ظاهری هرچند جزئی را بر شمایل پژو پارس برنتابند. این خودرو نیز با نسخه‌های مختلف روانه بازار ایران شده است که در این مطلب، مدل ال ایکس این خودرو (مجهز به پیشرانه TU5 ) موردنظر ما قرار دارد.

تفاوت پارس tu5 و سورن elx

در این مطلب به بررسی مقایسه دو خودرو از خاندان ۴۰۵ پرداخته‌ایم و آنها را از جنبه‌های مختلف مانند: طراحی؛ فنی؛ تجهیزات رفاهی؛ ایمنی؛ تجربه رانندگی و شرایط بازار مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: طراحی

فرق پژو پارس ال ایکس و سمند سورن ای ال ایکس از نظر طراحی

طرح ظاهری هر دوی این خودروها نسبت به سدان‌های تازه نفس امروزی، در یک کلام بسیار قدیمی و ازمدافتاده جلوه می‌کند. البته به‌منظور درک میزان قدمت و ازمدافتادگی ظاهر این خودروها، باید اندکی به فراتر از مرزهای کشور، به‌ویژه محصولات چینی بنگریم؛ زیرا حتی ارزان‌ترین خودروهای مدرن چینی، ظاهری به‌مراتب زیباتر از این دو سدان کهن‌سال ایرانی دارندريال بنابراین خرید سورن یا پارس نمی‌تواند نیاز زیبایی شناختی مشتری را برطرف کند.

به‌هرحال، اگر بخواهیم یکی از این دو خودرو را به‌عنوان محصولی زیبا معرفی کنیم، به‌احتمال قوی در نگاه اول سمند سورن خودرویی زیباتر و چشم‌نوازتر به نظر برسد؛ به‌‌ویژه بهره‌مندی از انحنای بیشتر در طراحی بدنه، شمایل مدرن‌تر چهره و چراغ‌های عقب جدید، موجب دلپسندتر جلوه‌کردن ظاهر samand Soren خواهد شد. اما در این بین، یک فاکتور نهان سبب می‌شود تا نظر بسیاری از مشتریان ایرانی به‌سوی پارس متمایل گردد و آن نیز شخصیت باطنی نسبتا لوکس و لاکچری peugeot pars در نظر اکثر خریداران داخلی است؛ به نحوی که بسیاری از مشتریان با وجود آنکه Soren را محصولی زیباتر می‌دانند، اما هنگام خرید، ظاهر پژو پارس را تحسین خواهند کرد و احتمالا آن را انتخاب می‌کنند.

بررسی طراحی ظاهری سمند سورن ال ایکس و پارس تی یو 5

این نیز از نکات جالب‌توجه بازار منحصربه‌فرد ایران است که یک محصول زیباتر نتواند سلیقه بصری مشتریان را در قیاس با خودروی دیگر به‌سوی خود جلب سازد؛ بنابراین، علی‌رغم زیبایی بیشتر Samand Soren elx، نمی‌توان به‌طور قاطع آن را برنده این قسمت از مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx نامید.

در بحث طراحی داخلی نیز رقابت بسیار نزدیک است؛ اما با این حال، peugeot pars lx به دلیل بهره‌مندی از داشبورد جدید با طراحی نسبتا مدرن‌تر، می‌تواند رضایت‌خاطر بیشتری را در مشتریان ایرانی پدید آورد. البته همان‌طور که اشاره شد، اختلاف میان طرح کابین دو حریف چندان زیاد نیست و شاید سلیقه برخی مشتریان به سمت Soren متمایل باشد.

بررسی تفاوت پارس tu5 و سورن elx از نظر طراحی داخی.

از لحاظ کیفی، متریال کابین اکثر تولیدات ایران خودرو نسبت به گذشته افتی شدید پیدا کرده است و دیگر اثر چندانی از مواد نرم اسفنجی در ساخت داشبورد و رودری‌ها آنها مشاهده نمی‌شود. بنابراین، نمی‌توان به سطح کیفی متریال مورد استفاده در فضای داخلی این خودروها امتیاز بالایی داد اما با این حال، کیفیت کلی کابین سورن و نحوه مونتاژ آن، اندکی بالاتر از پژو پارس برآورد شده است و رضایت بیشتری در خریداران پدید خواهد آورد.

گنجایش فضای داخلی نیز یکی از فاکتورهای مهم در میزان راحتی سرنشینان هر خودرو به شمار می‌رود. این دو سدان ایران خودرو به دلیل برخورداری از پلتفرم یکسان و به‌ویژه فاصله محوری تقریبا برابر، فضای نسبتا مساوی را در اختیار سرنشینان خود قرار می‌دهند؛ به نحوی که چهار تا ۵ فرد بزرگسال با قد متوسط، می‌توانند به راحتی درون کابین هر دو خودرو جای بگیرند. البته صندوق عقب Samand Soren معادل 500 لیتر گنجایش دارد که حدود 30 واحد وسیع‌تر از صندوق پارس خواهد بود.

درمجموع، باید گفت که فضای داخلی این دو سدان ایرانی از هر جهت بسیار به هم نزدیک است و نمی‌توان به‌طور قاطع یکی از این دو خودرو را برنده تفاوت پارس tu5 و سورن elx از لحاظ طراحی داخلی دانست.

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: فنی

بررسی تفاوت پارس lx و سمند elx از نظر فنی

سمند سورن ELX در حال حاضر به موتور 1.7 لیتری EF7 مجهز شده است و معادل 115 اسب‌بخار قدرت به‌علاوه 159 نیوتن‌متر گشتاور را از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی به سمت محور جلو ارسال می‌کند. شتاب صفرتاصد این خودرو حدود 12 ثانیه برآورد شده است و حداکثر سرعت آن نیز از 190 کیلومتر بر ساعت فراتر نخواهد رفت.

 در سوی دیگر، پژو پارس LX پیشرانه 16 سوپاپ TU5 را به جهت تامین قوای محرکه موردنیاز در سینه خود جای داده است تا به واسطه آن، حدود 108 اسب‌بخار قدرت را با 142 نیوتن‌متر گشتاور در هم آمیزد و با به‌خدمت‌گرفتن گیربکس 5 دنده دستی، این میزان نیرو را به‌سوی چرخ‌های جلو روانه سازد. شتاب و چالاکی peugeot pars tu5 چندان موردپسند مشتریان واقع نشده و اکثر آنها نسبت به شتاب کمتر این خودرو در قیاس با نمونه 1800 سی‌سی XU7 گلایه دارند.

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx از نظر مشخصات فنی

به‌هرحال، پارس ال ایکس حدود ۱۳.۲ ثانیه زمان نیاز دارد تا از حالت توقف، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. بیشینه سرعت این سدان 1185 کیلوگرمی نیز ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت برآورد شده است. با توجه به آمار ارائه‌شده، باید گفت که توان فنی Samand Soren elx در مقایسه با پژو پارس ال ایکس نسبتا برتری دارد و سواری چالاک‌تری را به کاربران ارائه می‌دهد. تمامی اطلاعات مربوط به مشخصات فنی این دو خودرو در جدول زیر ذکر شده است:

مدل خودرو

پژو پارس LX 

سمند سورن ELX

پیشرانه 

۴ سیلندر TU5

۴ سیلندر EF7

حجم موتور

1587 سی‌سی

1650 سی‌سی

حداکثر قدرت

108 اسب‌بخار

115 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

142 نیوتن‌متر

159 نیوتن‌متر

گیربکس

۵سرعته دستی 

5‌سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.5 لیتر

7.49 لیتر

شتاب صفرتاصد

13.2 ثانیه 

12 ثانیه

حداکثر سرعت

190 کیلومتر برساعت 

190 کیلومتر برساعت

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: تجهیزات رفاهی

این دو سدان ایکو، تقریبا تجهیزات رفاهی یکسانی را در دسترس سرنشینان خود قرار می‌دهند و از این حیث، بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. مواردی همچون تهویه مطبوع اتوماتیک، تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو و آینه‌های جانبی تاشونده برقی، از جمله مهم‌ترین مشترکات سورن معمولی و peugeot pars lx در بحث آپشن‌های رفاهی محسوب می‎شوند. در ادامه مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx، جدول زیر تمامی ابهامات شما پیرامون مشخصات رفاهی این دو خودروی ایرانی را به‌طور کامل برطرف خواهد کرد:

مدل خودرو 

پژو پارس LX 

سمند سورن ELX

چراغ

چراغ مه‌شکن در جلو و عقب- نقشه‌خوان

چراغ مه‌شكن جلو و عقب- چراغ نقشه‌خوان- چراغ خطر سوم- داراي چراغ‌هاي عقب ال اي دي- تنظيم زاويه نور چراغ‌هاي جلو از داخل اتاق

سیستم‌های مالتی‌مدیا 

رادیوپخش

رادیوپخش

صفحه نمایش 

– 

رینگ

رینگ آلومینیومی یا فولادی 15 اینچ

کد كلاس 57511: رينگ آلومينيومی 185/65R15
كد كلاس 57521- 57520- 57518- 57515: رينگ فولادی 185/65R15

آینه

آينه‌هاي جانبي برقي- راهنمادار و تاشونده برقی

تنظيم آينه‏‌هاي جانبي برقي و مجهز به گرمكن- آينه‏‌هاي جانبي راهنمادار و تاشونده اتوماتيك- آينه چراغ‌دار روي آفتاب‌گير سمت شاگرد

تهویه مطبوع

تنظيم اتوماتيك

تنظيم اتوماتيك- كانال تهويه براي سرنشينان عقب

صندلی 

تنظيم برقي پشتي صندلي‏‌هاي جلو

تنظيم برقي پشتي صندلي‏‌هاي جلو- تنظيم اهرمي ارتفاع صندلي راننده- پشت‌سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه- پشت‌سري صندلي عقب يكپارچه با صندلي- دسترسي به صندوق از داخل اتاق

شیشه 

شیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب

شيشه بالابر برقي درب‌هاي جلو و عقب- شيشه‏‌هاي بالابر برقي هوشمند (مجهز به آنتي‌ترپ و پاور ويندو)

سیستم هشداردهنده

سیستم هشدار موانع در عقب

سيستم هشداردهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز- هشداردهنده موانع عقب 

سایر امکانات

فرمان هیدرولیک، مجهز به كليدهاي كنترلي، بازکن در صندوق عقب از داخل اتاق- اتوفلاشر (در ترمزهاي شديد با کاهش ناگهاني سرعت، فلاشرها روشن مي شوند) و تايمر چراغ سقف و آگاه‌كردن راننده از وضعيت بازوبسته‌شدن درب خودرو توسط چراغ‌هاي راهنما و چراغ سقفي و LED داخل جلوآمپر

فرمان هیدرولیک، مجهز به كليدهاي كنترلي ستون فرمان تلسكوپي(جمع شونده)- بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق و روي سوييچ- جمع‌كردن برقي آينه‏ هاي جانبي از داخل اتاق و روي سوييچ- سيستم روشنايي موقت در محيط‌ هاي تاريك

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: ایمنی

ازآن‌جایی‌که این دو خودرو در تست‌های معتبر موسسات بین‌المللی ایمنی‌سنجی حضور نیافته‌اند، بنابراین نمی‌توان به‌طور دقیق میزان امنیت آن‌ها را مورد سنجش و ارزیابی قرار داد. در این میان، با استناد به پلتفرم یکسان هر دو خودرو و سطح تجهیزات ایمنی به‌کاررفته در آن‌ها، می‌توان امتیازی تقریبا مشابه به ایمنی سمند سورن ای ال ایکس و پژو پارس ال ایکس اعطا کرد. البته میزان آن چندان بالا نخواهد بود و درکل، نمی‌توان به امنیت این دو خودرو در مقایسه با محصولات روز دنیا امید زیادی بست‌.

مدل خودرو 

پژو پارس LX

سمند سورن

تجهیزات ایمنی و حفاظت

سیستم ایموبیلایزر- قفل مرکزی با ریموت- اتولاک- مسترلاک- قفل میکروسوییچی درها- اخطار سرقت با بوق، اتوفلاشر

سيستم ضدسرقت (ايموبيلايزر)- سيستم هشداردهنده هوشمند مركزي ورود غيرمجاز- قفل مركزي با ريموت كنترل- كمربندهاي ايمني با قابليت تنظيم ارتفاع

کیسه‌هوا 

دو عدد (راننده و سرنشين جلو )

دو عدد (راننده و سرنشين جلو)

سیستم ترمز 

ترمز EBD ،ABS- ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده- ترمز عقب دیسکی (كد كلاس 28513، 28515، 28516 و 28517) یا کاسه‌ای (كد كلاس 28518، 28519، 28520 ، 28521، 28523، 28524،  285225و 28526)

ترمز EBD ،ABS- ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده- ترمز عقب دیسکی یا کاسه‌ای (57518، 57520 و 57521)

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: تجربه رانندگی

ازآن‌جایی‌که کیفیت سواری و عملکرد یک خودرو در حین رانندگی وابستگی نسبتا زیادی به نوع پلتفرم و شاسی آن دارد، درنتیجه باید گفت که ماهیت تجربه رانندگی این دو سدان داخلی تفاوت زیادی با یکدیگر نخواهد داشت؛ چراکه پلتفرم آن‌ها یکسان و بر اساس شاسی قدیمی پژو ۴۰۵ توسعه ‌یافته است.

آیا تجربه رانندگی با سورن elx و پارس ال ایکس را داشته‌اید؟

سیستم تعلیق دو خودرو نیز تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد و عملکرد متوسط رو به پایینی را در جذب ضربات ناشی از ناهمواری‌های سطح جاده را ارائه می‌دهد. درنتیجه، سرنشینان حاضر در این دو خودرو سواری چندان نرم و بدون لرزشی را تجربه نخواهند کرد. اما همان‌طور که در بخش فنی اشاره شد، پیشرانه این دو محصول ایران خودرو نسبت به یکدیگر متفاوت است و هرکدام توان فنی مخصوص به خود را ارائه می‌دهند. در این بین، سمند سورن علی‌رغم وزن بیشتر، به دلیل بهره‌مندی از پیشرانه نسبتا پرقدرت ‏EF7 چالاکی بیشتری را نصیب راننده خود خواهد کرد.

 کیفیت هندلینگ و پایداری این خودروها در مسیرهای مارپیچ تقریبا برابر ارزیابی شده است و رانندگان در شرایط عادی می‌توانند با اطمینان خاطر مناسب و بادی‌رول اندک از این‌گونه جاده‌ها عبور کنند. فقدان سامانه‌های نوین ضدلغزش و انحراف نظیر سیستم‌های کنترل کشش و پایداری در این دو خودرو، موجب می‌شود تا عبور پرسرعت و پرشتاب از مسیرهای لغزنده و مارپیچ تا حدی مخاطره‌آمیز برآورد شود.

عملکرد ترمزهای این خودروها نیز بازدارنگی مشابهی را ارائه می‌دهد و در حالت عادی، از قدرت مناسبی برخوردار است. با این وجود، نسخه‌های مجهز به ترمز دیسکی عقب، اطمینان خاطر بالاتری را حین رانندگی‌های پرشتاب در کاربر به وجود خواهند آورد. برای خرید اقساطی پژو پارس می‌توانید از طرح فروش اقساطی همراه مکانیک استفاده کرده و با اقساط بلند مدت و بدون ضامن مالک خودرو شوید.

مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx: شرایط بازار

آیا از شرایط بازار سمند سورن elx و پارس lx اطلاع دارید؟

اصولا محصولات سنتی ایران خودرو نظیر انواع پژو و سمند، در ردیف خودروهای پرفروش بازار کشور قرار می‌گیرند و معاملات آن‌ها همواره از رونق مناسبی برخوردار است. با توجه به قیمت پژو پارس و سمند سورن، این دو خودرو هم در این دایره جای می‌گیرند و معمولا مشتریان فراوانی پای خرید آنها بست نشسته‌اند؛ اما در این میان، پژو پارس را می‌توان تافته‌ای جدابافته دانست که رونق فروش و شرایط بازار آن یک سروگردن از سمند سورن بالاتر است و جزو خودروهای معادل پول نقد در بازار کشور شمرده می‌شود؛ چراکه در کم‌ترین زمان ممکن پس از مراجعه به بازار، مشتری مناسبی برای آن پیدا خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله به مقایسه پژو پارس tu5 با سمند سورن elx پرداختیم. این دو خودرو از لحاظ ماهیت و ساختار، تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند؛ هر دو خودرو از کابین جادار با طراحی نسبتا متقاعدکننده سود می‌برند و خدمات پس‌ازفروش و لوازم یدکی آن‌ها نیز به‌وفور در سراسر نقاط کشور یافت می‌شود.

در این بین، عملکرد فنی Sسورن elx هیجان بیشتری را نصیب مالک خود خواهد کرد و تواضع بیشتر پارس ال ایکس مجهز به موتور TU5 نیز، آرامشی افزون‌تر و استهلاک فنی کمتری را برای کاربران خود به‌همراه خواهد آورد. درمجموع، نکته این‌جا است که پژو پارس با وجود قدمت بالاتر، در چشم مشتریان ایرانی ارزش بیشتری دارد و اکثر افراد ترجیح می‌دهند یک نسخه از پژو پارس را به خدمت بگیرند تا آن‌که به سراغ خانواده سمند بروند.

با این حساب، علی‌رغم ظاهر زیباتر و توان فنی برتر سمند سورن، باید پژو پارس ال ایکس را با اختلاف بسیار اندک برنده این رقابت خودرویی اعلام کنیم؛ هرچند که شاید نظر شما متفاوت با این باشد.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
68 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
کیوان افشار
1398-06-22 14:37

به نظر من سورن ای ال ایکس خیلی سرتر از پارس ال ایکس هست
امکانات که قابل مقایسه نیستن
قدرت و سرعت و کیفیتش هم بهتره

پارس ELX .LX
1400-03-04 09:52
پاسخ به  کیوان افشار

این میدونی مال کی هست نصف چیز های پارس رو نگفته آینه بغل با ریموت و از داخل جمع میشن.
کمربند های ارتفاع دار پارس رو نگفته.
دسرسی به صندوق عقب پارس رو نگفته.
اینو نگفته که برف پاکن هاش حالت برف دارن.
ننوشته که بوق روی فرمان داره.
اینا همه مال نسخه آخرش هست که داره پس الکی سمند رو بالا نگیرید برید با سمندتون حال کنید ولی حرف الکی نزنید که پارس خوب نیست.
نتونستم نصف دیگه امکانات رو که ننوشته رو بنویسم گفتم طولانی میشه.

سمند = اسباب بازی بچه ها

حاج مهتی
1400-06-21 14:41
پاسخ به  پارس ELX .LX

وااای چه آپشن هایی گفتی واقعا خخخخ ارتفاع کمربند که پراد هم داره – همچین میگی دسترسی به صندوق عقب داره انگار سمند و سورن دسترسی ندارند باید ویزای شینگن داشته باشی! – بوق روی فرمان اما واقعا حق رو میدم بهت نه اینکه سورن بوقش زیر شاسی ماشین هست باید پیاده بشی بوق بزنی! کل آپشن های روی فرمان یک بازی است همون بازی بچه ها که تو گفتی وگرنه همه آبشن ها کنار دست راننده است دیگه یک راننده حرفه ای هم دست راستش همیشه روی دنده است نه روی فرمون مثل اونهایی که دو ماهه گواهینامه گرفتند.… بیشتر »

علیرضا
1401-03-28 12:25
پاسخ به  حاج مهتی

با سلام خدمت حاج مهتی فقط تجربه خودم رو عرض میکنم بنده 3سال سمند ef7 دوگانه‌سوز فابریک مدل97داشتم از نظر قدرت کشش در سربالایی ها عالی عمل می‌کنه.ولی این دایل خوب بودنش نیست چرا .چون که این ماشین حدود11سال داخل ایران هست.هنوز مکانیک ماهر نداره نکه نیست انگشت شمار است.بزرگترین عیبش اویل ماژول هست که حداقل در طول دو سال ی بار باید تعمیر کنی نشتی داره افتضاح. بعد برا تعویض تسمه تایم باید ی شقه ماشین پیاده بشه. اینها جزی از مشکلاتش هست که با این کیفیت پایین قطعه و مونتاژ براتون پیش میاد. عزیز دل ماشینی بخریم که… بیشتر »

مهدی
1401-04-07 01:53
پاسخ به  علیرضا

داشتن موتور پر قدرت و پیشرفته و با تکنولژی و به روز عیب نیست اینکه میگی مکانیک اوایل مکانیکش کم‌بود ولی الان همه جا ای اف درست میکنند دوما هر کلا عوض کردن تسمه و تعمیر هر موتوری متفاوت هست سوما موتور ای اف مرگ نداره از هر نظر که فکرشو بکنی ولی موتور پارس لش هست قدرت کشیدن خود اتاق رو نداره چه برسه تکمیل باشه سرنشینان موتور پژو هم که سالی یه بار واشر میزنه البته بنده چون هردو رو امتحان کردم و فنی هستم خانواده سمند رو ترجیح میدم چون راحتی خودم و سرنشینان اهمیت داره و… بیشتر »

Sina
1401-10-26 13:50
پاسخ به  مهدی

با سلام شما پارسtu5سوار شو ببین کودومش ماشینه.

مهدی
1401-04-07 01:57
پاسخ به  علیرضا

اویل ماژور ما یه بار ‌‌اشر انگشتی عوض کردیم الان ده ساله اخ نگفته شما حتما واشر انگشتی جنس خوب نمیزاری بعد چون‌ماشین دوگانه هست دائم سواری و خیلی داغ میشه ماشین و رحم نمیکنی چون مرگ نداره و واشر نمیزنه.

حسین
1401-09-01 14:43
پاسخ به  حاج مهتی

منم هر دو شو داشتم ولی به نظرم پرشیا دیگه خیلی جواد شده.

نمایشگاه جلیلی
1401-10-21 15:18
پاسخ به  حاج مهتی

سلام دوستان من خودم نمایشگاه دارم
هم سورن پلاس داشتم و دارم و هم پارس
سورن ازهمه نظر بهتره از قدرت شتاب بسیار بسیار بالا قدرت متریال بدنه و متریال سواری خیلی نرم تر سیستم ترمز عالی ،،،،، آنقدر سنگ پارس به سینه نکوبید پارس به هیچ دردی نمی خوره مخصوصاً موقعی واشر میزنه
از همه نظر سورن بهترینه

Sina
1401-10-26 13:51

سلام جانم دیگه اون پارس ها مرده شما tu5داشته باش

اسماعیل محمودی
1400-12-12 18:32
پاسخ به  پارس ELX .LX

خدمت هموطنان عزیز، من پارس Tu5 دارم اصلا ازش راضی نیستم، صدای موتورش خیلی میاد تو کابین(مثل پراید) اتاقش صدا داره جعبه فرمونش موقعی که تو پارکینگ فرمون میچرخونم مثل مسلسل صدا میده،، کلاجش سفت شده،،، ماشینم صفره، 3000 تا کار کرده

Sina
1401-10-26 13:55

سلام داداش شما ماشینتون مشکل داره من الان ۹۳tu5دارم حتی صدای دنده عوض کردناشوهم نمیشنوم تا الانم هیچ نه جعبه فرمان عوض کردم نه چیزی تا الان بنزین ریختمو روغن بعدش دور ایرانوهم گشتم سوختشم ۶تا هس ۱۰۰ک م.اینم بگم ماشینای قرعه کشی آشغال زدن چون من ۱۴۰۱tu5فروختم موتورش ضعیف بدنه هلبی دیگه نگم. حتی کاپوتشو باز میکردم انگاری کاپوت پراید بود ولی اینوکه باز میکنم دستم درد میکنه.خلاصه ماشین از ۹۷ب بعد یا ۹۸ بع بعد همشون آشغالن

مهدی
1401-04-07 01:45
پاسخ به  پارس ELX .LX

همه اینا رو سمند داره حتی چند مورد اپشن بیشتر هم داره شما برو یه بار سورن سوار شو دیگه اشغالی مثل پارس رو نگاه نمیکنی ملت ما اشغال رو بیشتر میپسندند

Sina
1401-10-26 13:46
پاسخ به  پارس ELX .LX

ای گلی ب جمالت داداش سمند گفتم حتی اگه ب موتور ۳۰۰۰هم مجهز بشه بازم مرور زمان لاشه میشه حتی رقیبی برا پارس نمیشه.اینا سمندو اونقدر تعریف کردن که گذاشتن هم رقیب BMW

امیر
1400-03-04 11:01
پاسخ به  کیوان افشار

پژوپارس tu5 ازنظر من خوبه

Sina
1401-10-26 13:57
پاسخ به  امیر

لایک

Mtn
1401-04-28 17:57
پاسخ به  کیوان افشار

اشتباه نکن همون‌طور که گفت طراحی داخلی کیفت یکسان و تازه پارس LX کمی بیشتره

سجاد
1398-07-27 20:10

سورن ماشین بهتریه چون موتور نسبت به وزن و اندازه‌ی ماشین عملکردش خوبه ولی اخه موتور tu5 اصلا توی سرعتای بالا جواب نمیده صفر تا صد هردو ماشین و فاصله دو ثانیه‌ای اینو خوب نشون میدع . وصد البته که پرشیا به خاطر همین موتور توی دنده یک و دو بهتر عمل میکنه که اصلا مهم نیست. سورن جادار تره . توی جاده بهتره . و هر پنج متر یکی عین ماشینت پارک نشده و هنوز خز نشده

جعفر
1399-06-21 02:29
پاسخ به  سجاد

سمند سورن عالییه

سجادی
1400-02-16 07:50
پاسخ به  سجاد

احسنت داداش

پارس ELX .LX
1400-03-04 09:55
پاسخ به  سجاد

الکی نگو نیم ثانیه چقدر هست تازه اینا دروغ هست پارس گاز بهش بدی ۲۲۰ رو پر میکنه من با پارسELX رفتم کیلومتر نشون نمیداد رو گوشی نوشته بود ۲۳۸ تازه با پارسLX سرعت ۲۲۰ رو هم پر کردم

Sina
1401-10-26 13:57
پاسخ به  پارس ELX .LX

صحیح

Jalil
1399-01-02 10:36

قشنگ معلومه هر کی به اون ماشین علاقه داره یا اون ماشین و داره نظر میده اصلا منصفانه نیست

امیر حسین
1399-10-27 15:58

ماشین فقط پرشیا. سلطان جاده هست.

erfan
1400-02-13 11:08
پاسخ به  امیر حسین

میشه الکی نظر ندید متورef7 سمند خیلی قویتر tu5 هست شاید متور سمند شما متور 405 بوده

امیر حسین
1399-10-27 16:00

ما سمند داشتیم هر بار که با دوستانم کورس میندازدیم همیشه می باختم. الان پرشیا مدل پایین خریدیم خیلی خوب راه می ره مخصوصا تو جاده.پرشیا خیلی ماشین خوبیه.

erfan
1400-02-13 11:09
پاسخ به  امیر حسین

اول راننده نبودی بعد ماشین برای این مسخره بازی ها نیست

پارس ELX .LX
1400-03-04 09:58
پاسخ به  erfan

راننده بوده تو می خوای ماشینت که لقب شاتون داره رو بالا ببری

bravo
1400-04-18 22:13
پاسخ به  erfan

خیلی باحال جواب دادی

وحید
1400-02-20 23:25
پاسخ به  امیر حسین

منم ال ایکس xu7 خشک دارم خواستم صفر تا صد پر کنم خیلی ناامید شدم ماشینو کشتم ولی نا باورانه 25 ثانیه طول کشید

مهتی
1400-03-02 21:09
پاسخ به  امیر حسین

جوک خوبی بود! من بچه شمال هستم پژو 405 و پارس صفر داشتم تو سر بالایی های جاده هراز پک پک میکردند و 405 دوگانه هم باید می ذاشتم رو بنزین دنده معکوس تا لاک پشتی بره. ولی سمند ef7 دوگانه داشتم بعده دو سال با همون سی لیتر بنزین کارخونه فروختمش و سر بالایی ها رو مثل پلنگ می رفت. هر دو لگن هستند و صاجبش بابای من نیست بخوام تعصب داشته باشم ولی سمند موتورش خیلی غول هست و سر بالایی ها رو آخ نمیگه در برابر پارس

ارش
1401-02-14 20:58
پاسخ به  مهتی

منم جاده فیروزکوه گدوک راحت همه ماشینا رو با سمند گرفتم هر بلایی تو ۶ سال سرش اوردم ۱۶۰ تا رفته شاتون نزده من سمند ۱۸۰۰ و تیوفایو و ای اف ۷ داشتم اخری بهتره سلیقه ای هست پرشیا ای ال ایکس قدیمی هم خوبه تهران قم دو سال باش رفتم دانشجو بودم اخ نگفت

محمدی
1399-11-06 20:53

درکل پژو ماشین سبکتر وچالاکتریه ….ولی واقعاسورن توجاده دربین خودروهای زیر ۲۰۰تومان حرف اول رومیزنه …یعنی خودروی مسافرته….حدود ۸۰درصد بهم نزدیکن…..

پارس ELX .LX
1400-03-04 09:58
پاسخ به  محمدی

منظورش اینه که اول پژوپارس و بعد سمند

گنتتتت
1399-12-10 00:36

فقط سورن واقعا ماشین بی نظیر است اصلا سورن ELX قابل مقایسه با پژو پارس رو نداره خیلی بهتره سورن پزو پارس هم خودروی قدیمی است هم امکاناتش نسبت به سورن خیلی کمه

محمدحسین علیزاده
1400-02-21 23:43

اصلا نمیشه سورن رو با سلطان مقایسه کرد
من پرشیا تیوفایو کلاس ۱۵ دارم عالیه عالیییییبب
رو دستش ماشین نیومده خوش رخ
نرم راحت جادار

عیسی
1400-03-02 12:20

سلام خسته نباشید متشکر از کادر مجرب سایت
گزینه مناسب تر سمند سورن است
اما من تجربه رانندگی با این دو خودرو را ندارم ولی مغاله در مورد این دو خودرو زیاد خوندم

سردبیر
1400-08-21 14:20
پاسخ به  عیسی

سلام
ممنون از شما

پارس ELX .LX
1400-03-04 10:00

فقط پژو پرشیا ELX
بعدش LX
و سپس پارس سال
و در آخر ال نود و بعد ال نود سمند خرابه

شاهین شکاری
1401-08-19 08:54
پاسخ به  پارس ELX .LX

فقط شاهین

محمد
1400-06-01 12:46

سلام عرض میکنم ببینید دعوا که نیست چرا فقط چون پارس یکم تو چش تره بهش لقب قوی داد؟ در این سایت و همه سایت ها و سایت خود ایرانخودرو که سازنده جفتشون هست به وضوح معلوم هست که سورن از هر لحاظ ماشین بهتری هست من هیچکدومو ندارم ولی کاملا معلومه که سورن دست بالاتری نسبت به پارس داره قیمت کمتر کیفیت بهتر توی سایت ایرانخودرو ببینید بهتر نشون داده پارس و سورن نزدیکن بهم ولی سورن خیلی بهتره شاید چون پارس بیشتر توی خیابون هست میخوای بخریش و فکر میکنی بهتره ولی کیو گول میزنید؟ سورن توی ایران… بیشتر »

مسعود
1400-06-07 17:35

سلام خدمت دوستان……. راستش، خودم عشق سرعتم هر دو ماشین رو داشتم،ولی بدون تعصب نسبت به ماشین خاصی دارم اینو میگم…. سمند به خاطر وزن سنگین تر نسبت به پارس کند تر عمل میکنه و قدرت مانور کمتری داره،ولی پارس ماشین تیز و پرشتابیه، البته همه این چیزا بستگی به راننده داره……. ولی در کل پارس خیلی خیلی از سمند قویتره، حتی بیشتر شوتی ها از پارس استفاده میکنن به خاطر قدرت و تیز بودنش

حاج مهتی
1400-06-21 14:37
پاسخ به  مسعود

همه تویوتا ها وزن شون بالاست. باید به موتور نگاه کرد وگرنه وزن پراید خیلی کمتره قوی تره؟! موتور ef7 هیولاست تو جاده هراز سمند دوگانه با همون گاز مثل پلنگ میره اما 405 دوگانه شرکتی من داشتم باید می ذاشتم رو بنزین. موتور ef7 خیلی قوی تره سوار شو بیزحمت نظر بده

فراز
1400-07-15 15:59
امتیاز دهی :
     

پارس تی یو فایو اگه دریچه بنزین برقی باشه توی سربالایی کم میاره ولی دریچه گاز سیمی کشش خوبی داره

شاهین شکاری
1401-08-19 08:55
پاسخ به  فراز

پارس سرطانه… فقط شاهین

امین
1400-07-19 02:36
امتیاز دهی :
     

با سلام . من هردوی این ماشینهارو دارم .‌‌‌‌‌سورن پلاس اپشنهای خوبی داره ولی متریال استفاده شده اون خصوصا در بخش کابین کیفیت خوبی نداره وپارس هم تنها مشکلش ضعف تو سربلایی ها است . پارس بسیار مشتری پسند تر هست و متقاضی بسیار بیشتری دارد . البته پارسهای جدید اکثرا مشکل جعبه فرمان دارند

سردبیر
1400-08-21 14:22
پاسخ به  امین

سلام
بابت اشتراک گذاری تجربه‌تان متشکریم.

پویا
1400-07-30 09:16
امتیاز دهی :
     

بیخودی باهم دعوا نکنید
دو تا آشغال به تمام معنی من خودم آشغال پژو را خریدم 250میلیون یعنی بیش از 10 هزار دلار
غیر از این خرابشده که پول توش بابدبختی و مشقت به دست میاد هر جای دنیا میتونی شورولت کامارو یا هوندا آکورد سوارشی

یاسین
1400-08-19 23:54

من جفتشو تجربه کردم. البته پارس تیوفایو با سورن پلاس. به نظرم سورن پلاس بهتره و بیشتر ازش راضیم

سردبیر
1400-08-21 14:23
پاسخ به  یاسین

سلام
از کامنت شما متشکریم. خوشحال می‌شویم که بیش‌تر راجع به تجربه خود با دو خودرو و نقاط برتری هرکدام نسبت به دیگری صحبت کنید.

ناشناس
1400-11-22 00:48

فقط دوچرخه

سلطانELX
1401-01-10 13:56
امتیاز دهی :
     

فقط سلطان جاده میدونید چه ماشینی هست فقط پارس ELX هست اونم داشبورد قدیمی موتور زانتیا من داشتم تو کورس کم نمیورد اصلا سمند لقبش شاتونه میخاین با پارس مقایسه کنید من یکبار با سمند مسابقه دادم نقطش کرده بودم یعنی به گروه پامم نمی‌رسید

محمد
1401-07-19 01:32
پاسخ به  سلطانELX

اقای با سواد در اینجا مقایسه بین پارس تیوفایو و سورن هست پارس ای ال ایکس ربطی به این بحث نداره

علیرضا
1401-03-24 22:09

با سلام خدمت شما عزیزان.بنده پارسtu5دارم وقبلا سمند ef7داشتم.وبدون تعصب تجربیاتم رو عرض میکنم.از نظر کشش در سربالایی ها فقط ef7
از نظر موتور استهلاک پارس.از نظر صدای موتور پارس.از نظر سوخت دوتاشون عالی.در سرعت بالا پارس جالبتر عمل میکنم.فرمان پزیریش عالی
Ef7 دوگانش عالی عالی.ولی اتاق سمند میکوبه.ولی از نظر راحتی سمند ی کم بهتره
امیدوارم مفید باشه

محمد
1401-04-25 00:41

همه نظرات رو دیدم همه عالی ولی هیچ کس در مورد اینکه کابین سمندسورن چون داشبردشو زیاد اوردن جلو تنگتر شده حرفی نزده. ولی از نظر قدرت و بدنه و چه موتوری و سواری راحتر سورن بهتر هست. پژو از لحاظ قیافه بهتر ولی از لحاظ قدرت بدنه و موتور ضعیفتر از سمند ولی جاداریش بهتر…

احسان
1401-05-21 19:57

سلام
من پارس تیو فایو دارم
از همه لحاظ راضی ام
بجز صندلی ها که تو یکسال دوبارمجبور به تعویض صندلی راننده شدم و هربار یک میلیون پیاده شدم

مملی
1401-06-16 00:40

جفتشم داریم هنوزم استفاده میکنیم هردو آشغالی بیش نیستن از رو ناچاره به خودتون فشار نیارین تعصب دوتا اشغال حلبی رو نکشین خرهمونه پالانشو عوض کردن وسلام

رهگذر
1401-06-18 14:12

اکثر ماشینهای ساخت ایران رو داشتم از پراید کره ای گرفته تا محصول اخر ایران که شده تارا از ef7 روی lx گرفته تا سورن و توربو و دنا و … از ۲۰۶ تیپ ۲ فرانسوی گرفته تا محصول اخر با نوتور tu5 همون تارا … دوستان همشون اشغال هستن هرچی دوست دارین بخرین و سوار بشین اخرش ایمنی همه نزدیک به صفر هستم خودم هم همین اشغالها رو هنوز دارم سوار میشم دنبال شتاب و سرعت و … نباشین این خودروهای ساخت داخل هیچکدوم امنیت ندارن خودتون تصادفات رو ببینید حالا یه ماشین ۲ ثانیه شتابش بیشتر یا ۵۰… بیشتر »

حسین
1401-06-19 00:23

کسایی که سمند داشتن میگن سمند لشه یا اگه به خرج بیفته خیلی هزینه داره یا میگن مکانیک اش نیست ولی از پژو پارس چیز بدی نشنیدم همه میگن خوبه ، ولی به نظر من همش یکیه فرقی نداره ما پیشرفت نمی‌کنیم پس رفت میکنیم فقط….

هادی
1401-06-21 22:31

روی هیچ ماشینی تعصب نداشته باشین من توی سه ماه اخیر هردوماشین رو داشتم اول پارس تیو که فروختم سورن پلاس گرفتم ، واقعا از هر نظر راحتی کابین ،امکانات، نرمی اتاق ، قدرت موتور در سربالایی ها و شتاب در هردنده سورن پلاس خیلی خیلی بهتره به نظرم اگر اتومات بود هیچ عیبی نداره

احمدی
1401-07-06 17:32
امتیاز دهی :
     

سورن عالیه

رضا
1401-07-13 23:49

سلام من پارس tu5 مدل 98دارم صفرشو گرفتم اولش گفتن خیلی خرج داره نخرش ولی چون عشق پژو دارم گرفتم بجز اینکه تو سربالایی ها یه ذره کم میاره چیز خاصی ندیدم فعلا میکانیک ندیده فقط اب روغنشو عوض کردم نزدیک 50تا کار کرده ولی مثل ادم روندم ولی چون سورن نداشتم نمیتونم نظر بدم

حسین
1401-09-05 23:39

با سلام خدمت دوستان.
من یکسال پارس tu5 داشتم صداهای زیادی از داخل دربهاش میاد و در سرعت 110 به بالا صدای موتور واخل کابین احساس میکردم.
ولی با سورن پلاس یکی از دوستان تا شهرستان مسافرت داشتم هم صدای موتور کمتر احساس میشد و از لحاظ صدای دربها از هر لجاظ قرص و بی صدا بود.

ارش
1401-09-07 00:06

قبلا ۲۰۶ تیپ ۵ داشتم .پرشیا صفر برنده شدم.اول ازش خوشم نمی اومد، ولی چون فضای زیادی داره توش حس راحتی دارم.فرمونش نرم تره بود اما ترمزهاش به هیچ وجه درحد ۲۰۶ نیست.صدای موتور توی سرعت بالا کاملا روی اعصابه ! تی یو فایو برای این بدنه واقعا جواب نمیده ! مصرف سوختش نسبت به تجربه ی من واقعا عالیه ! ولی درکل فک میکنم سورن پلاس ماشین جذابتری باشه

Sina
1401-10-26 13:43

سمند حتی ب موتور ۳۰۰۰هم مجهز بشه یه ماشین سنگینیه و مرور زمان لاشه میشه.و نمیتونه حتی رقیبی برا پارس tu5 بشه واس همینم از اول تولیدش تا الان هزارتا آپشن هم ب سمند اضافه کردن ولی مردم خواستارش نیستن.

قودوغ
1401-10-27 20:40

پژوپارس با داشبورت جنس شامپو شبنم احمقا خود فرانسه تلویزیون ایرانم مستندشو نشون داد خود فرانسه گفت پرشیا ماشین تستی بود و از تست هم قبول نشده

علیرضا ویسی
1401-11-09 13:58

ازنظر طراحی کابین و داخل، سورن پلاس و پارس هر دو ظاهر خوبی دارن، ولی از نظر طراحی بیرونی ، سورن پلاس از پارس قشنگ تر و به روز تره، موتور ای اف سون هم نسبت به تیوفایو کم صدا تر و نرم تر هست.