مقایسه دنا و برلیانس H330 ، دنای با استقامت همچون دیوار چین

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

مقایسه دنا و برلیانس H330  مقایسه ای بین خودروهای پر طرفدار بازار که قصد داریم با نگاهی متفاوت به امکانات رفاهی و ویژگیهای فنی این دو خودرو بپردازیم .دو تازه نفس در برابر یکدیگر که هر دو سودای کسب بازار کشور را در سر می پرورانند.

در ادامه سری مقالات نقد و بررسی خودروهای بازار ایران در همراه مکانیک، این‌بار یک رقیب چینی نام آشنا را در برابر یکی از تولیدات نسبتا با سابقه کشورمان قرار داده و به مقایسه دنا و برلیانس H330خواهیم پرداخت. با همراه مکانیک همراه شوید تا علاوه بر مقایسه دنا و برلیانس H330، نگاه کوتاهی داشته باشیم به وضعیت کنونی بازار خرید و فروش این خودروها و آن‌ها را از جوانب گوناگونی بررسی نماییم.

سمند کش آمد و برلیانس تقلید کرد!

مقایسه دنا و برلیانس H330


مقایسه دنا و برلیانس 
H330 را با بررسی بدنه و طراحی خارجی آن‌ها آغاز خواهیم کرد؛ اگر اهل مطالعه در رابطه با خودروهای وارداتی کشورمان بوده باشید، احتمالا از سابقه همکاری برلیانس با غول صنعت خودروسازی، یعنی BMW، مطلع بوده و از شباهت بخش‌ جلویی (سپر) محصولات این شرکت چینی با تولیدات آلمانی‌های کارکشته تعجب نکرده‌اید. اما برای آن دسته از خودرو دوستانی که از سابقه این همکاری اطلاعی نداشته‌اند می‌بایست متذکر شویم که شرکت برلیانس در اقدامیهوشمندانه، گام‌های آغازین فعالیت خود را تحت نظارت BMW برداشته و با مشارکت نسبی این شرکت آلمانی، طراحی اغلب محصولات خود را حداقل از منظر ساختاری و زیبایی بهبود بخشیده است.

در واقع شباهت بدنه برلیانس H330 با برخی نمونه‌های بی‌ام‌دبلیو مورد پسند عده‌ کثیری از خریداران ایرانی قرار گرفته و اضافه شدن خطوط شکننده روی کاپوت و بخش‌های جانبی، در ترکیب با جایگاه مناسب چراغ‌های ترمز، موجبات برتری نسبی این خودروی چینی از نظر طراحی بدنه را فراهم کرده است.

خواندن مقاله زیر نیز توضیه می‌شود :

مقایسه دنا و پژو پارس

اما دنا نیز به همین سادگی‌ها قصد رها کردن میدان نبرد را نداشته و با بهره‌گیری از خطوط نیمه عضلانی و تیز در بخش جلویی، سعی در جلب توجه خریداران ایرانی داشته است. دنا یک نسخه جهش یافته از سمند است که توسط ایران‌خودرو  با همکاری برخی شرکای خارجی

طراحی و تولید شده و در زمره خودروهای ملی‌مان نیز هست. طراحی بدنه دنا گرچه به دلیل کمبود خلاقیت و هماهنگی همه جانبه، در اکثر مقایسه‌های انتقادی، نمره کمتری را نسبت به برلیانس H330 گرفته است، اما همچنان توجه برخی خریداران را به خود جلب کرده و حتی عده‌ای آن را برتر از برلیانس خطاب می‌کنند. اما به هر روی نقش مدرنیته و رنگ و بوی حضور بی‌ام‌دبلیو در طراحی برلیانس H330، آن را یک گام جلوتر از دنا قرار داده و مقایسه دنا و برلیانسH330 از نظر طراحی خارجی را به نفع این حریف چینی به پایان می‌رساند.

 همراه مکانیک به شما پیشنهاد میکند که مطاله مقاله معایب دنا  و معایب برلیانس را از دست ندهید.


دنا در طراحی داخلی حریف بهتری است

مقایسه دنا و برلیانس H330


اما در مقایسه دنا و برلیانس 
H330 از نظر طراحی داخلی و کابین، کمک‌های غول خودروسازی آلمانی به برلیانس چینی کافی نبوده و دنا با ترکیب آپشن‌های بیشتر و خلاقیت بصری، رقابت سنگین‌تری را برای چینی‌ها رقم می‌زند. فضای داخلی دنا رنگ‌بندی دو قسمتی داشته و کاربرد قطعات چوبی روی بخش‌های میانی داشبورد، نشانی از روابط خانوادگی این خودرو با سمند نام آشنای جاده‌های ایرانی است. یکی از نکات مثبت کابین دنا، تریم تقسیم‌بندی شده، دو رنگ و مجهز به صفحه نمایشگرش است. این در حالی است که در کابین برلیانس H330، ظاهرا چینی‌ها کمیخساست به خرج داده و صرفا یک طراحی داخلی دو رنگ و معمولی را برای محصول خود در نظر گرفته‌اند.

در واقع برلیانس H330 تنها در قسمت تریم کمیخلاقیت به خرج داده و با بهره‌گیری از خطوط منحنی، جلوه‌ نسبتا زیبایی به آن بخشیده است. البته لازم به ذکر است که راحتی و ارگونومیصندلی‌های برلیانس نیز یک ویژگی مثبت نسبت به دنا محسوب شده و گرچه از تنظیمات برقی دنا بی‌بهره است، اما باز هم از نظر اغلب خریداران مورد پسند واقع می‌شود. اما به هر روی، مقایسه دنا و برلیانس H330 از نظر طراحی داخلی و کابین، دنا به دلیل ارائه آپشن‌های بیشتر، رنگ‌بندی و خلاقیت نسبی بهتر از برلیانس H330 عمل کرده و گوی سبقت را در این بخش از آن خود می‌کند.

پیشرانه‌های ضعیف و رانندگی‌های یکنواخت

مقایسه دنا و برلیانس H330


اگر بخواهیم مقایسه دنا و برلیانس 
H330 را به مبحث رانندگی و پیشرانه‌ها ببریم، متاسفانه اطلاعات چشم‌گیری منتظرمان نخواهد بود. پیشرانه‌های بکار رفته در هر دو خودرو ایراداتی داشته و با وزن و ابعاد آن‌ها هماهنگ نیست؛ در واقع ضعف قدرت و عدم برآورده کردن توقعات مشتریان، بزرگ‌ترین ایراد موتور دنا و برلیانس H330 است. حال اگر قیمت بالای آن‌ها و مصارف سوخت بیش از حد استانداردشان را نیز وارد این معادله نماییم، در واقع هر دوی این اتومبیل‌ها، حرف زیادی برای گفتن نخواهند داشت.

البته تجربه رانندگی با هر دوی آن‌ها قابل قبول بوده و نرمیدنا در مانورها را می‌توان با ارگونومیارائه شده در برلیانس H330 برابر دانست. اما به هر حال، مقایسه دنا و برلیانس H330 از لحاظ رانندگی و پیشرانه، برنده بخصوصی نداشته و در این بخش انتقادات زیادی، از کمبود قدرت برلیانس گرفته تا عدم عملکرد مناسب دنا در دور موتور بالا و دنده پنجم، به هر دو مورد وارد است. بنابراین انتخاب برنده این بخش را به شما سپرده و توصیه می‌کنیم، پیش از نشستن پشت فرمان هر دوی آن‌ها، انتخابی نکنید!

مقایسه فنی دنا و برلیانس H330

دنا

برلیانس H330

حجم موتور

1645CC

1498CC

قدرت موتور

114 اسب بخار در 6500 دور

103 اسب بخار در 5800 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

جعبه دنده

5 دنده دستی

4 دنده اتومات

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

12 ثانیه

ماکزیمم سرعت KM/H

190

170

مصرف سوخت ترکیبی (لیتر)

7.8

6.7

حجم باک

70

55

تجهیزات ایمنی و امنیتی

ترمز ضد قفل ABS و EBD – ترمز جلو ديسكي ترمز عقب ديسكي- کیسه هوا راننده و سرنشين-

ترمزهای جلو و عقب دیسکی (در مدل دستی ترمز عقب کاسه ای است) – ABS – EBDکیسه هوای سرنشینان- جلو

امکانات رفاهی

داراي مانيتور تصويري با قابليت پخش فايلهاي تصويري داراي قابليت استفاده از سيستم رهياب داراي سيستم پاسخگويي به تلفن همراه (هندزفري موبايل) مجهز به كليدهاي كنترلي سيستم صوتي روي فرمان تيوتر-هیدرولیک مجهز به كليدهاي كنترلي سيستم صوتي و هندزفري موبايل و كروز كنترل – تنظيم اتوماتيك – دريچه تهويه براي سرنشينان عقب – جلوهالوژني و LED – عقب LED – چراغ مه شكن جلو و عقب – چراغ نقشه خوان – چراغ خطر سوم – آينههاي جانبي برقي – راهنمادار و تاشونده اتوماتيك آينه و چراغ آرايش روي آفتابگير سمت شاگرد – شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب – تريم تك رنگ (مشكي) – ايموبيلايزر – سيستم هشدار دهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز – شيشههاي سولار (ضد اشعه مضر UV خورشيد) – هشدار دهنده موانع عقب – سيستم عيب يابي هوشمند (مالتي پلكس) – قفل مركزي با ريموت راديويي –

كمربندهاي ايمني جلو سه نقطه اي با قابليت پيش كشنده و تنظيم ارتفاع – سيستم قطع سوخت خودكار –

سيستم كنترل بخار بنزين – رينگ آلومينيومي 15 اينچ – جابجايي‏هاي صندلي‏هاي راننده و سرنشين جلو بصورت كاملا برقي – امكان نصب صندلي كودك در صندلي عقب (داراي استاندارد Isofix) – دسترسي به صندوق از داخل اتاق – پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه – پشت سري صندلي عقب يكپارچه با صندلي – كروز كنترل – ستون فرمان جمع شونده(تلسكوپي) – چراغ همراهي تا در منزل در محيط تاريك و كم نور –

بلندگوهاي جلو و عقب – نمايشگر دماي محيط – آنتن اكتيو به همراه سيستم پشتيباني از رهياب – تنظيم زاويه نور چراغهاي جلو از داخل – دستگيرههاي همرنگ – تودوزي مخمل – دسترسي به صندوق عقب – باز كن در صندوق عقب از داخل اتاق و روي سوييچ – قطعات دكوراتيو طرح چوب – چراغهاي سقفي جلو و عقب – چراغ داخل داشبورد – كارت طلايي چهار ستاره

قابلیت پخش MP3 – ورودی USB – 4 عدد بلندگو در مدل دستی و 6 عدد بلندگو در مدل اتوماتیک-رینگ 15 اینچی آلومینیومی– شیشههای بالابر برقی – تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو – باز شدن خودکار قفل دربها هنگام تصادف

مدل اتوماتیک به علاوه امکانات بالا: سیستم تهویه مطبوع خودکار – سانروف – سنسور دنده عقب – بسته شدن پنجرهها با ریموت – قابلیت تنظیم صندلی راننده در 8 جهت – آینههای جانبی برقی – چراغ مه شکن جلو – سیستم ورود بدون کلید و دکمه استارت – روکش چرمیغربیلک فرمان و دکمه تنظیم صدا

مقایسه دنا و برلیانس H330

با دنا ادامه دهیم یا برلیانس بخریم؟


در مقایسه دنا و برلیانس 
H330 از لحاظ بازار خرید و فروش، کفه ترازو باز هم به نفع دنا سنگینی کرده و با توجه به قیمت کمتر آن نسبت به برلیانس H330 و عدم افت قیمت شدیدش در مدل‌های کارکرده، بیشتر از خودروی چینی مذکور مورد توجه قرار می‌گیرد. برلیانس H330 و اغلب خودروهای چینی کشورمان، هنگام فروش در حالت دست دوم، افت قیمت شدیدی را تجربه کرده و راحت به فروش نمی‌رسد و همین مسئله به نکته منفی بزرگ برای آن تبدیل شده است.

اما اگر هدف‌تان از مطالعه مقایسه دنا و برلیانس H330 انتخاب‌ یکی از آن‌ها برای خرید بوده است، بهتر است بدانید که دنا دوام بالا و مونتاژ قابل قبولی داشته و خدمات پس از فروش ارزان‌تری دارد، اما برلیانس H330 ظاهری جذاب را به شما ارائه کرده و یک خودروی نسبتا معمولی در رنج قیمتی بیش از حد ارزش‌اش است. از طرفی فروش مدل کارکرده‌اش نیز دشوارتر از دنا بوده و همین امر در تصمیم‌گیری‌‌‌ برای خرید آن نقش بسزایی دارد… اما به هر حال انتخاب نهایی و اصلی با شماست!

 آیا میدانید با خدمت ارزش گذاری آنلاین همراه مکانیک میتوانید قیمت خود را در هر وضعیت که هست بدست آوردید و برای آن گواهی دریافت کنید.

برای اطلاع از جزئیات این خدمت و استفاده از آن اینجا کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط:

مقایسه رانا و دنا و تندر 90

دنا، دناپلاس یا دناپلاس توربوشارژ؟!

دلیل جذابیت دنا پلاس نسبت به دنا از نگاه همراه مکانیک ؟

بیشترین و کمترین افت قیمت خودروهای داخلی

معایب دنا و دنا پلاس

مقایسه دنا و پژو پارس ، یک جوان درشت اندام و پیرمردی جذاب

مقایسه تندر 90 با دنا ، بدپوش فرانسوی و جوان اخموی ایرانی

نگاهی به مدلهای مختلف برلیانس پارس خودرو

معایب برلیانسهای پارس خودرو

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو