پرادو دو در بخریم یا پرادو چهار در؟(مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در)

فهرست مطالب

بدون شک تویوتا پرادو در کنار تویوتا لندکروز محبوب‌ترین شاسی‌بلندهای آفرودی موجود در بازار ایران هستند. پرادو دارای تیپ‌های مختلفی است و به اسامی گوناگونی در بازارهای جهانی شناخته می‌شود؛ اما در ایران معمولاً پرادوهای موجود در بازار را به دودسته دو در و چهار در تقسیم می‌کنند. البته واردات غیرشرکتی باعث شده‎است تا تیپ‌های مختلف این خودرو با مشخصات متفاوتی در بازار دیده شوند.

ازاین‌رو افرادی که توان خرید پرادو را دارند، باید در هنگام خرید علاوه‌بر دو در و چهار در بودن خودرو به نکات دیگری نیز توجه داشته باشند. ما در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در بپردازیم. بنابراین اگر جزو طرفداران این خودرو محبوب، یا افراد خوش‌شانسی که توان خرید این خودرو را دارند هستید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

معرفی و مقایسه انواع تیپ‌های پرادو

قبل از مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در ، ابتدا بهتر است کمی با انواع پرادوهای موجود در ایران آشنا شویم. تویوتا لندکروز پرادو یکی از کوچک‌ترین اعضای خانواده لندکروزهای کمپانی تویوتا است. پرادو برای اولین بار در نسل سوم خود و از سال 2005 وارد بازار ایران شد. نسل سوم پرادو با پلتفرم J120 و در دو نسخه دو در و چهار در به ایران آمد. هر دو نسخه نیز با موتور 4 سیلندر یا 6 سیلندر در بازار موجود بودند. این نسل از پرادوها، چه دو در باشند چه چهار در، بر اساس نوع موتور و تجهیزات به دودسته GX (4 سیلندر ساده) و VX (6 سیلندر فول) تقسیم می‌شوند. ورود این نسل تا سال 2009 ادامه داشت.

نسل چهارم پرادو در سال 2010 وارد بازار شد. این نسل با پلتفرم J150 و همچون گذشته در نسخه‌های دو در و چهار در به بازار آمد. نسل چهارم پرادو نسبت به نسل قبلی، تیپ‌های بیشتری دارد. پرادو دو در نسل چهارم فقط با موتور 4 سیلندر و در تیپ TXL وارد بازار ایران شد؛ که از لحاظ تجهیزات مشابه تیپ GX نسل قبلی است. در مقابل، پرادو چهار در نسل چهارم نیز فقط با موتور 6 سیلندر در دسترس ایرانیان قرار گرفت. این نسل از پرادوهای 4 در به دو تیپ TXL (ساده) و VXL (فول) تقسیم می‌شوند. تیپ فول یا VXL خود دارای دو تیپ آفرود و آنرود است که دارای تجهیزات متفاوتی هستند.

تیپ آنرود به تجهیزاتی مانند سیستم کمکی حرکت در سربالایی، کروز کنترل هوشمند و صندلی برقی راننده مجهز است. در مقابل، تیپ آفرود با داشتن تجهیزاتی مانند دوربین جانبی، تعلیق سه حالته و کرال کنترل (جلوگیری از گیرکردن خودرو با کنترل مجزای چرخ‌ها) نسبت به نسخه آنرود متمایز می‌شود.

طراحی پرادو 4 در

مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در، در طراحی 

حالا که با انواع تیپ‌های پرادو موجود در ایران آشنا شدیم نوبت به آن می‌رسد که به شکل جدی‌تری به مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در بپردازیم. مقایسه خود را از طراحی این دو خودرو شروع می‌کنیم. هر دو خودرو با پلتفرم مشترک J120 (نسل سوم) یا J150 (نسل چهارم) به بازار آمده‌اند. ازاین‌رو از لحاظ ظاهری و درون کابین تفاوت زیادی باهم ندارند. هر دو مدل 4 در و 2 در پرادو جزو زیباترین و باابهت‌ترین شاسی‌بلندهای موجود در بازار هستند. در طراحی ظاهری، از نمای جلو و از نمای پشت نمی‌توان تفاوتی بین پرادو 4 در و پرادو 2 در پیدا کرد؛ اما پرادو 4 در از لحاظ ابعاد، طول، عرض و ارتفاع بیشتری دارد. همچنین فاصله محورهای آن نیز حدود 30 سانتی‌متر از پرادو دو در بیشتر است. به‌این‌ترتیب فضای بیشتری در کابین و صندوق‌عقب در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

 البته نباید فراموش کرد که پرادو دو در همچنان جزو بزرگ‌ترین شاسی‌بلندهای موجود در بازار است و فضای جادار کابین از نقاط قوت این خودرو به‌حساب می‌آید. بااین‌حال، به‌طورکلی اگر داشتن فضای بیشتر خصوصاً در صندلی ردیف دوم برای شما اهمیت دارد، پرادو چهار در نسبت به پرادو دو در گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

مشخصات فنی پرادو دو در

مقایسه فنی پرادو دو در و پرادو چهار در

در قسمت بعدی مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در ، به مقایسه مشخصات فنی می‌پردازیم. برای بررسی بهتر، این قسمت از مقاله را به دو بخش مجزا برای نسل سوم و چهارم تقسیم می‌کنیم:

مقایسه فنی در نسل سوم

پرادو دو در و چهار در نسل سوم با دو پیشرانه 4 سیلندر (GX) و 6 سیلندر (VX) مشابه به بازار عرضه شدند. موتور 4 سیلندر 2.7 لیتری تیپ GX 161 اسب بخار قدرت و 246 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. قدرت تولیدشده در این موتور به‌وسیله گیربکس 4 دنده‌ اتومات مجهز به دنده کمکی به 4 چرخ خودرو منتقل می‌شود. در مقابل موتور 6 سیلندر تیپ VX از لحاظ قوای فنی برتری بیشتری دارد. قدرت خروجی این موتور 4 لیتری، 240 اسب بخار و گشتاور آن 377 نیوتن متر است. در تیپ VX نسل سوم گیربکس 5 دنده ‌اتومات بدون تیپ ترونیک مورداستفاده قرارگرفته است که نسبت به گیربکس 4 دنده عملکرد بهتری دارد.

درمجموع از لحاظ قوای فنی، تیپ VX نسبت به GX برتری‌های فراوانی دارد. هر دو مدل پرادو دو در و چهار تیپ VX به دلیل مشخصات فنی یکسان، عملکرد مشابهی دارند و هر دو جزو بهترین‌های نسل خود به‌حساب می‌آیند. بااین‌حال اگر شتاب بیشتر برای شما اهمیت دارد، پرادو دو در VX به دلیل ابعاد و وزن کمتر گزینه بهتری نسبت به پرادو چهار در VX به‌حساب می‌آید.

مقایسه فنی در نسل چهارم

در نسل چهارم، پرادو های دو در با همان موتورهای 4 سیلندر 2.7 لیتری مشابه نسل قبل به بازار آمدند. گیربکس این مدل نیز همچنان 4 سرعته است اما به‌جای دنده کمک دستی این بار به دنده کمک الکترونیکی مجهز شده است. با توجه به مصرف بالا و شتاب پایین که دقیقاً مشابه GXهای نسل سوم است، عملکرد فنی پرادو دو در به‌هیچ‌وجه راضی‌کننده نیست.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در مقابل، پرادو چهار در نسل چهارم با موتور 6 سیلندر بهبودیافته بهترین پرادو ایران به‌حساب می‌آید. موتور 6 سیلندر 4 لیتری در این خودرو دارای قدرت خروجی 271 اسب بخار و گشتاور 381 نیوتن‌متر است. توان خروجی این موتور قدرتمند از طریق گیربکس 5 دنده اتومات با حالت اسپرت به 4 چرخ خودرو منتقل می‌شود. عملکرد خوب گیربکس و موتور باعث شده‌است تا شتاب این خودروی 2.5 تنی 4 متر و 90 سانتی‌متری، به حدود 9 ثانیه برسد. حداکثر سرعت 200 کیلومتر در کنار شتاب مناسب، پرادو 4 در نسل چهارم را به سریع‌ترین پرادو ایران تبدیل می‌کند. اگر قوای فنی و عملکرد فنی خودرو اهمیت زیادی برای شما دارد، بدون شک پرادو چهار در نسل چهارم بهترین گزینه موجود برای شما است.

مدل خودرو

پرادو دو در

پرادو چهار در

پیشرانه

4 سیلندر

6 سیلندر

حجم موتور

2.7 لیتر

4 لیتر

حداکثر قدرت

161 اسب بخار

270 اسب بخار

حداکثر گشتاور

246 نیوتن متر

381 نیوتن متر

گیربکس

4 سرعته با دنده کمک الکترونیکی

5 سرعته اتومات با حالت اسپرت

مصرف سوخت (ترکیبی)

12.4 لیتر در 100 کیلومتر

13 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

13.5 ثانیه

9 ثانیه

حداکثر سرعت

170 کیلومتر بر ساعت

200 کیلومتر بر ساعت

مقایسه پرادو دو در و پرادو چهار در

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی

اگر به دنبال امکانات بیشتر هستید باید به سراغ نسل چهارم پرادو بروید. ما هم در این بخش از مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار، فقط به مقایسه امکانات این دو خودرو در نسل چهارم و از مدل 2010 به بعد می‌پردازیم. پرادو جزو خودروهای لوکس تویوتا محسوب می‌شود و به‌طورکلی دارای امکانات سطح بالایی است. اما پرادو دو در نسل چهارم در نسخه TLX که ساده‌ترین تیپ این خودرو به‌حساب می‌آید، وارد ایران شده است. به همین دلیل بسیاری از آپشن‌ها و امکانات سطح بالا در آن دیده نمی‌شود.

پرادو چهار در نیز در نسخه TLX تفاوت چندانی با پرادو دو در ندارد؛ اما پرادو چهار در VXL به دریایی از امکانات مجهز شده است. به‌این‌ترتیب اگر امکانات و آپشن‌های رفاهی در انتخاب شما نقش مهمی دارد، بدون شک پرادو چهار در VXL بهترین گزینه خواهد بود. VXLها خود به دو تیپ آفرود و آنرود تقسیم می‌شوند که امکانات متفاوتی دارند.

 نسخه آنرود به کروز کنترل هوشمند، کنترل ایستایی در سربالایی و کنترل ایستایی در سرازیری، ترمز اضطراری، رادار تصادف جلو، تنظیم برقی صندلی راننده، روکش چرم صندلی، سیستم پخش JBL با 17 اسپیکر و نویگیشن مجهز شده است. در مقابل نسخه آفرود دارای قفل عقب در دیفرانسیل، 5 حالت رانندگی آفرود (مولتی ترین)، کرال کنترل، تعلیق سه‌حالته و دوربین جانبی در دو سمت است.

تجهیزات

پرادو دو در

پرادو چهار در

چراغ

هالوژن، مه شکن جلو و عقب، چراغ شور

زنون اتولایت، ارتفاع نور اتومات، مه شکن جلو و عقب، چراغ چرخشی

سیستم‌های مولتی مدیا

9 اسپیکر، هندزفری

17 اسپیکر، سیستم پخش JBL، هندزفری

صفحه نمایش

در بعضی نمونه‌ها

7 اینچی، مانیتور سقفی

رینگ‌ها

18 اینچی

18 اینچی

آینه

آینه جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی و گرم‌کن

آینه جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی و گرم‌کن، آینه عقب الکتروکرومیک

تهویه مطبوع

اتوماتیک دوگانه، دریچه تهویه عقب

اتوماتیک دوگانه، دریچه تهویه عقب

صندلی

4 حالته دستی راننده، تنظیم گودی کمر

6 حالته برقی به همراه تنظیم برقی گودی کمر راننده، مموری

شیشه

تنظیم برقی، شیشه دودی عقب

تنظیم برقی، شیشه دودی

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور عقب

سنسور جلو، سنسور عقب، رادار تصادف جلو

سایر امکانات 

نویگیشن، دوربین عقب، دوربین جلو، کروز کنترل

نویگیشن، دوربین عقب، دوربین جانبی سمت راننده، دوربین جلو، کروز کنترل، کروز کنترول هوشمند، ریموت استارتر

 

مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در از نظر ایمنی

تویوتا در تولید خودروهای امن، مهارت زیادی دارد و شاسی‌بلندهای لوکس این شرکت مانند لندکروز و پرادو جزو امن‌ترین خودروهای تولیدی این شرکت ژاپنی قرار می‌گیرند. نسل سوم پرادو توانست 4 ستاره ایمنی از ENCAP دریافت کند. نسل چهارم با امکانات بیشتر موفق به کسب 5 ستاره ایمنی شده که نشان‌دهنده بالاترین سطح ایمنی است. به‌طورکلی، کیفیت بالای متریال استفاده‌شده در بدنه خودرو و وجود تجهیزات ایمنی قابل‌توجه، باعث می‌شود این پرادو را در لیست خودروهای امن موجود در بازار قرار دهیم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

نسل چهارم پرادو ها در مدل چهار در و دو در، به سیستم ترمز ضد قفل و ترمزهای دیسکی در جلو و عقب مجهز شده‌اند تا در کنار سیستم‌های کمکی مانند کنترل پایداری، ایمنی خودرو در هنگام رانندگی افزایش پیدا کند. در بخش ایمنی سرنشین اما تفاوت زیادی بین امکانات پرادو دو در و چهار در TXL با پرادو چهار در VXL وجود دارد. پرادو چهار در VXL پنج کیسه ایمنی بیشتر از TXL دارد و به رادار تصادف جلو مجهز شده است. بنابراین در این قسمت از مقایسه، باید پرادو 4 در را به‌عنوان خودرو ایمن‌تر معرفی کنیم.

تجهیزات

پرادو دو در TXL

پرادو چهار در VXL

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

قفل مرکزی با ریموت، کلید ضد سرقت، ورود بدون کلید، دکمه استارت، پشت‌سری فعال، کمربند امینی پیش کشنده، ایزوفیکس

قفل مرکزی با ریموت، کلید ضد سرقت، ورود بدون کلید، دکمه استارت، پشت‌سری فعال، کمربند امینی پیش کشنده، ایزوفیکس، رادار تصادف جلو

کیسه هوا

2 عدد، راننده و سرنشین جلو

7 عدد، راننده و سرنشین جلو، زانویی راننده، پرده‌ای، جانبی جلو

سیستم ترمز

ABS/EBD، دیسکی خنک شونده جلو و عقب

ABS/EBD، ترمز کمکی، ترمز اضطراری، دیسکی خنک شونده جلو و عقب

تجربه رانندگی پرادو دو در

تجربه رانندگی پرادو دو در و پرادو چهار در

در قسمت بعدی از مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در، به بررسی تجربه رانندگی پشت فرمان این غول‌های دوست‌داشتنی می‌پردازیم. زمانی‌که نام پرادو به میان می‌آید، اولین نکته ابهت این خودرو و تسلطی است که پشت فرمان آن بر محیط اطراف خود دارید. ارتفاع مناسب، تسلط کامل بر جاده و امکانات کمکی پرشمار باعث می‌شوند تا حس بی‌نظیری پشت فرمان پرادو داشته باشید. تا اینجا هیچ تفاوتی بین پرادو دو در و چهار در وجود نخواهد داشت؛ اما زمانی‌که به پدال گاز فشار وارد می‌کنید تفاوت‌های آن‌ها آشکار می‌شود.

تجربه رانندگی پرادو 4 در

 

 اگر طرفدار شتاب بیشتر هستید و رانندگی هیجان‌انگیز پشت فرمان این شاسی‌بلندهای بزرگ را می‌پسندید، پرادو چهار در (نسل چهارم) بهترین گزینه برای شما خواهد. موتور 6 سیلندر 4 لیتری به همراه گیربکس 5 سرعته تیپ ترونیک با حالت اسپرت عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. شتاب اولیه و ثانویه بالا، تنها مزیت این خودرو نیست. گشتاور و قدرت خروجی بیشتر پرادو 4 در، در شرایط سخت مانند مسیرهای شیب‌دار یا آفرودی عملکرد بسیار بهتری نسبت به موتور 4 سیلندر پرادو دو در، دارد. برتری در تجهیزات کمکی مانند کروز کنترل هوشمند، تعلیق سه‌حالته، کرال کنترل و … را نیز باید به برتری‌های پرادو چهار در اضافه کرد. به‌این‌ترتیب اگر می‌خواهید تجربه رانندگی لذت‌بخش‌تری داشته باشید قطعاً به سراغ پرادو چهار در بروید.

تحلیل شرایط بازار پرادو دو در و پرادو چهار در

در ادامه مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در باید گفت، شرایط بازار برای این دو خودرو تقریبا همیشه یکسان بوده است. بااین‌که از سال 1393 و با ممنوع شدن واردات خودروهای لوکس (قانون منع واردات خودروها با موتور حجیم‌تر از 2500 سی سی) دیگر هیچ پرادویی وارد بازار ایران نشد؛ اما پرادوهای دست‌دوم موجود در بازار همچنان قیمت خود را حفظ کرده‌اند و هم‌اکنون نیز بعد از گذشت حدود 10 سال همچنان یکی از گران‌قیمت‌ترین و ارزشمندترین خودروهای بازار ایران به‌حساب می‌آیند. ثروتمندان علاقه خاصی به این خودرو دارند و همواره افرادی پیدا می‌شوند که با قیمت میلیاردی نیز حاضر به خرید مدل دست‌دوم پرادو هستند. در مقابل اما خریداران پرادو خیلی سخت به فکر فروش شاسی‌بلند جذاب خود می‌افتند.

 ارزش‌گذاری پرادو با سایر خودروهای بازار کمی متفاوت است. فراموش نکنید که هنوز نسل جدید پرادو وارد بازارهای جهانی نشده است و پرادو نسل چهارم موجود در ایران درواقع نماینده‌های آخرین نسل این خودرو هستند. از طرفی با ممنوعیت ورود خودروهای خارجی، عملاً این پرادوها در جمع لوکس‌ترین و سطح بالاترین خودروهای بازار قرار می‌گیرند. همه این موضوعات در کنار هم باعث شده‌است تا تقاضا برای این خودرو در بین ثروتمندان بسیار زیاد باشد. همین مسئله سبب قیمت نجومی این خودرو شده است.

در این میان، ویژگی‌های بهتر پرادو چهار در باعث می‌شود تا تقاضای بیشتری داشته باشد. بااین‌حال، تا زمانی‌که محدودیت واردات خودرو برداشته نشود، پرادو دو در نیز به‌هیچ‌عنوان بدون خریدار باقی نخواهد ماند؛ حتی اگر قیمت چند میلیاردی روی آن گذاشته شود. در این بخش از مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در ما هر دو خودرو را برابر می‌دانیم.

جمع‌بندی بررسی مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در

تویوتا لندکروز پرادو چه دو در باشد چه چهار در، خودرو سطح بالا، لوکس و قدرتمندی است که در بازار ایران رقیبی جز شاسی‌بلندهای لوکس ژاپنی در مقابل خود نمی‌بیند. کیفیت ساخت فوق‌العاده، امکانات پرتعداد، فضای جادار کابین، توانایی آفرود و عملکرد فنی مناسب از ویژگی‌های اصلی پرادو ها به‌حساب می‌آیند که باعث محبوبیت این خودرو در بین ثروتمندان ایرانی شده است. بازار این خودروها بعد از گذشت حدود یک دهه از ورود آخرین نسل آن‌ها همچنان داغ و پرطرفدار است و قیمت نجومی آن‌ها نیز نتوانسته است تا از میزان تقاضا برای پرادوهای باابهت کم کند.

ما در این مقاله سعی کردیم به مقایسه پرادو دو در با پرادو چهار در بپردازیم و بهترین گزینه موجود از بین این دو را معرفی کنیم. با توجه به موارد بالا اگر بخواهیم به سؤال «پرادو دو در بخریم یا پرادو چهار در؟» پاسخ دهیم، باید پرادو چهار در را به دلیل فضای کابین بیشتر، امکانات بیشتر و مشخصات فنی بهتر به‌عنوان بهترین گزینه برای خرید پرادو انتخاب کنیم. بااین‌حال اگر قیمت برای شما اهمیت بیشتری داشته باشد، پرادو دو در به دلیل فاصله قیمتی زیادی که با پرادو چهار در دارد گزینه بهتری خواهد بود. نظر شما در مورد پرادو دو و چهار در چیست؟ ارزش خرید کدام یک بیشتر است؟ شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود در این مورد را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Saeed
1401-06-11 11:06

سلام
من یه پرادو ۲در ۶سیلندر ۱۲۰دارم واز خریدش راضی هستم ..
و واقعا هم از نظر لذت رانندگی و حفظ پول و ابهتی که به رانندش میده کم گفتم..
فقط مواضب باشین تعمییرگاه راتون نیفته،که کوچکترین خرجش ۱۰۰تومن ۲۰۰تومنه..
پس دوسش داشته باشین بزارین دوستون داشته باشه:-)