تعرفه واردات خودرو در سال 1400 مشخص شد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 1400 برخی موارد را اصلاح کردند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

نمایندگان مردم، در دهم اسفندماه سال جاری در حین بررسی لایحه بودجه 1400، تعرفه واردات خودرو را 86 درصد اعلام کردند. این بند از لایحه در شرایطی که از یک‌سو «کمیسیون ماده یک» مرجع تعیین تعرفه واردات کالاهای وارداتی است و از سوی دیگر دولت بر توقف واردات خودرو در سال آینده تأکید دارد با ابهاماتی روبه‌رو شده است.

ابهاماتی که باعث بازگشت این لایحه از شورای نگهبان به مجلس نیز شد. در ایراد شورای نگهبان آمده است که آیا تعیین حقوق ورودی خودروی سواری، به منزله مجوز ورودی خودروی سواری است یا خیر؟

مجلس نیز روز گذشته طرح مورد نظر را به این ترتیب اصلاح کرد:

حقوق ورودی خودروی سواری که در مهلت قانونی ثبت سفارش شده و مراحل قانونی آن طی شده باشد، حداقل به میزان 86 درصد ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود. به‌این‌ترتیب در شرایطی مجلس شورای اسلامی تعرفه 86 درصدی ورود خودرو به کشور را نهایی کرد که توقف واردات خودرو به چهارمین سال خود نزدیک می‌شود. اینکه اصرار نمایندگان برای تعیین تعرفه واردات خودرو با وجود توقف ورود خودرو به کشور چیست؟ سؤالی است که برخی از کارشناسان پاسخ آن را در طرحی که هم‌اکنون در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حال بررسی است، جست‌وجو می‌کنند.

واردات

بر اساس نظر کارشناسان، این اقدام نمایندگان می‌تواند سیگنالی در راستای آزادسازی واردات خودرو در سال آینده باشد. اما همان‌طور که عنوان شد مصوبه مجلس ابهامات دیگری نیز دارد از جمله اینکه در شرایطی که طبق قانون، «کمیسیون ماده یک» مرجع تعیین تعرفه واردات کالاهای وارداتی است، مجلس شورای اسلامی تعرفه ورود خودرو به کشور در سال آینده را 86 درصد اعلام کرده است. در دوره‌های گذشته مجلس تعیین تعرفه واردات خودرو به عهده کمیسیون ماده یک بوده و مجلس در این زمینه دخل و تصرفی نداشته است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کن.

لازم به ذکر است که مصوبه خودرویی مجلس ابهام دیگری نیز دارد و آن، یکسان بودن رقم تعرفه برای همه خودروها است. در مصوبه مجلس تعرفه واردات خودرو به کشور در سال آینده 86 درصد و به‌طورکلی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که پیش‌تر خودروهای وارداتی از حیث میزان تعرفه، تقسیم‌بندی شده‌اند.

رکود خودرو

براین‌اساس، تعرفه واردات خودروهای سواری کمتر از 1200 سی‌سی، 55 درصد لحاظ شده و تا سقف 2 هزار سی‌سی نیز میزان تعرفه 75 درصد است. همچنین برای خودروهای 2 هزار تا 2 هزار و 500 سی‌سی نیز 95 درصد تعرفه در نظر گرفته شده و ورود خودرو با حجم موتورهای بالاتر نیز که مدت‌هاست ممنوع است.

اگر برای خرید خودرو دچار تردید هستی و نیاز به مشاوره داری اینجا رو کلیک کن

بااین‌حال مجلسی‌ها مصوب کرده‌اند رقم تعرفه واردات خودرو فارغ از اینکه چه حجم موتوری داشته باشد، 86 درصد است. در مصوبه مجلس همچنین تکلیف خودروهای برقی و هیبریدی نیز مشخص نیست. طبق قانون فعلی، این مدل خودروها که به محصولات پاک معروف هستند، تعرفه‌ای بسیار اندک دارند، بااین‌حال مشخص نیست آیا مصوبه مجلس (تعرفه 86 درصدی) شامل آنها نیز خواهد شد یا ملاک وارداتشان، تعرفه فعلی است.

حال باید دید این مصوبه مجلس چه تأثیری در بازار خودرو کشور ایجاد می‌کند.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر بخوانید:

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها