گم شدن سند خودرو؛ چطور سند المثنی بگیریم؟

فهرست مطالب

گم شدن سند خودرو و اقدام برای دریافت سند المثنی از جمله موضوعات بسیار پراهمیتی است که برای انجام پروسه آن باید مراحل قانونی طی شود.

سند مالکیت یا سند کمپانی خودرو برگه‌ای است که پس از خرید خودرو یا تحویل آن از کمپانی به شما داده می‌شود. این برگه حاوی مشخصات فردی شما و همه اطلاعات فنی خودرو است؛ همچنین سندی است که با استفاده از آن می‌توانید مالکیت خود را بر خودرو اثبات کنید. اما آیا می‌دانید در مواردی مانند گم شدن این سند چکار باید بکنید؟ مفقود شدن سند خودرو می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و زمانی‌که این اتفاق افتاد شما باید هرچه سریع‌تر برای صدور سند المثنی خودرو اقدام کنید. اگر می‌خواهید همه‌چیز را درباره مراحل و مدارک موردنیاز برای طی کردن این فرایند بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

برای خرید خودرو می‌توانید از فرم زیر استفاده کنید

[hm_buy_form_inline]

نخستین اقدام پس از گم شدن سند خودرو چیست؟

پس از اینکه متوجه گم شدن سند خودرو شدید؛ باید در اولین فرصت درخواست خود را برای صدور سند المثنی خودرو ارائه دهید. باید بدانید تا زمانی‌که برای اعلام مفقودی سند اقدام نکرده‌اید؛ تبعات قانونی همه جرم‌های انجام‌شده با این مدرک، به‌عهده خود شما خواهد بود؛ پس تعلل نکنید!

نخستین گام پس از مفقود شدن سند ماشین، انتشار آگهی است. آگهی گم شدن سند محضری خودرو را باید در روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ کرده و پس از گذشت 10 روز، در صورت پیدا نشدن، برای دریافت سند المثنی خودرو اقدام کنید. انتشار این آگهی به‌صورت رسمی، به این معنا است که شما اعتبار قانونی این مدرک را ساقط کرده‌اید. در این مدت می‌توانید با استفاده از سایت «پست یافته»، از پیدا شدن یا نشدن سند خودرو اطلاع مطلع شوید.

گم شدن سند کمپانی خودرو

چه مواردی باید در آگهی مفقودی ذکر شود؟

در زمان انتشار آگهی گم شدن سند خودرو، باید بدانید که چه مواردی را در آن ذکر کنید تا بتوانید برای اقدامات بعدی از آن استفاده کنید. این آگهی باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام مالک
 • مدل خودرو
 • شماره شاسی
 • شماره پلاک
 • شماره موتور
 • شماره تماس مالک

نکته مهم: هزینه آگهی گم شدن سند محضری خودرو، بسته به روزنامه‌ای که انتخاب می‌کنید؛ متفاوت است. همچنین برای درج آگهی نیازی به مراجعه حضوری نداشته و می‌توانید از طریق سامانه چاپ آگهی مفقودی در روزنامه‌ها، این کار را انجام دهید.

برای صدور سند المثنی خودرو چه مدارکی موردنیاز است؟

در صورت مفقود شدن سند محضری خودرو باید به همراه مالک ماشین یا نماینده قانونی او، به نزدیک‌ترین نمایندگی شرکت خودروسازی مراجعه کنید. اگر مالک قبلی خودرو، به شما وکالت‌نامه قانونی داده باشد؛ برای صدور سند المثنی خودرو نیازی به حضور یافتن در نمایندگی نیست. اما اگر در زمان خرید ماشین، سند محضری را به نام خود نکرده‌اید یا وکالت‌نامه محضری از مالک ندارید؛ حضور شخصی که سند ماشین به نام او است، برای طی کردن مراحل قانونی الزامی است.

نکته مهم: اگر به شخصی که سند به نام او است، دسترسی ندارید؛ باید به دادگاه بروید و درخواست استعلام سند خودرو کنید.

مقود شدن سند مالکیت خودرو

همچنین به‌همراه داشتن خود ماشین در زمان انجام اقدامات پس از مفقود شدن سند ماشین، الزامی است. در زمان مراجعه به نمایندگی برای صدور سند المثنی خودرو مدارک زیر را آماده داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز ماشین
 • اصل و کپی مدارک شناسایی مالک مانند کارت ملی یا شناسنامه
 • اصل وکالت‌نامه و مدارک هویتی نماینده مالک قانونی در صورت وجود
 • آگهی اعلام مفقود شدن سند خودرو که حداقل 10 روز از تاریخ آن گذشته باشد.
 • بیمه نامه شخص ثالث دارای اعتبار
 • اصل کارت ماشین
 • مدارک احراز محل سکونت مالک خودرو مانند قبض
 • برگ معاینه فنی خودرو
 • گواهی تسویه‌حساب خلافی خودرو

هزینه صدور سند المثنی چقدر است؟

بسته به کمپانی تولیدکننده خودرو، هزینه صدور سند المثنی ماشین متفاوت خواهد بود. این هزینه در زمان مراجعه به نمایندگی و از طریق دستگاه POZ، از شما دریافت خواهد شد.

مراحل دریافت سند المثنی خودرو چیست؟

پس از مراجعه به نمایندگی تولیدکننده و تحویل مدارک موردنیاز، باید مراحلی برای صدور مجدد سند المثنی خودرو طی شود؛ این مراحل زمان‌بر بوده و بهتر است که برای تسریع در کار، از صبح زود در مرکز حضور داشته باشید.

زمانی‌که مدارک خود را تحویل دادید؛ کارمندان بخش مربوطه، کامل بودن آن‌ها را بررسی می‌کنند و کپی‌ها را با اصل مطابقت می‌دهند. سپس یک کارشناس، خودروی شما را بررسی کرده و مدارک ارائه‌شده را با ماشین مطابقت می‌دهد. درنهایت شما می‌توانید با در دست داشتن تاییدیه از کارشناس، به باجه صدور مدارک بروید و مراحل دریافت سند المثنی خودرو را کامل کنید. پس از تکمیل مراحل، باید در زمان اعلام‌شده برای دریافت سند، مجددا به نمایندگی مراجعه نمایید.

نکته مهم: سند المثنی خودرو به نام آخرین مالک ثبت‌شده در دفترخانه‌ها صادر خواهد شد؛ بنابراین توصیه می‌شود که همواره انتقال سند قطعی ماشین را به‌عنوان یکی از مراحل اجباری نقل و انتقال خودرو در نظر داشته باشید.

گم شدن سند خودرو اتفاقی است که احتمال دارد برای هریک از ما بیفتد؛ مهم‌ترین نکته در صورت بروز این اتفاق، اقدام سریع است. زیرا در غیر این‌صورت شما به‌عنوان مسئول همه جرایم انجام‌شده با این مدرک مهم، شناخته خواهید شد. بنابراین به محض اینکه متوجه مفقود شدن سند خودرو شدید؛ باید برای درج آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار اقدام کرده و همان‌طور که گفته شد، پس از گذشت 10 روز، فرایند صدور سند المثنی خودرو را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید

 

سوالات متداول گم شدن سند خودرو

جریمه کرونا چیست و چقدر است؟

با شیوع ویروس کرونا، نوع جدیدی از جرایم خودرو با هدف کنترل انتشار ویروس در نظر گرفته شد که از بین 200 هزار تا یک میلیون تومان متغیر است. در این مقاله تمام 4 دسته جریمه کرونایی خودرو با جزییات آن توضیح داده شده است.

گران‌ترین جریمه خودرو چند است؟

بنابر شرایط ویژه کرونایی، گران‌ترین جریمه رانندگی مربوط به رفت‌وآمد و تردد بین شهرهای قرمز با مبلغ یک میلیون تومان است. اما صرف‌نظر از شرایط کرونا، رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان در تمامی شهرها دارای گران‌ترین نرخ جریمه رانندگی است.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
5 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
میثم استاد علی محمد
1400-12-19 18:41

برگ سبز ماشینم با سند قطعی که بنامم خورده با پرداخت عوارض سالیانه گم شده

میثم استاد علی محمد
1400-12-20 20:51
امتیاز دهی :
     

نظری ندارم

sajadkhalili
1402-01-21 11:57

برگه کمپانی ندارم

فواد
1402-01-22 12:28
امتیاز دهی :
     

سمند

فواد
1402-01-22 12:28

سمندسورن