استعلام سند مالکیت خودرو؛ روش‌های استعلام سند خودرو

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

استعلام سند خودرو را هرگز فراموش نکنید! استعلام گرفتن پس از خرید خودرو باعث می‌شود از مالکیت خودروی خود اطمینان حاصل کنید و دیگر دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشید. به‌علاوه، در صورت بروز مشکلاتی نظیر فروش خودرو به چند نفر یا کلاه‌برداری‌های مشابه، از طریق استعلام سند مالکیت خودرو می‌توانید ثابت کنید که ماشین به‌نام شما زده شده است.

در این مقاله از مجله همراه‌مکانیک با نحوه پیگیری سند خودرو و انواع روش‌های استعلام سند قطعی خودرو آشنا خواهید شد.

استعلام سند خودرو با کد ملی

برای گرفتن استعلام سند خودرو با کد ملی، لازم است به‌صورت حضوری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. در این سازمان باید با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر، کد ملی خود را ارائه دهید و از به‌نام بودن خودرو مطمئن شوید.

استعلام سند خودرو با کد ملی

اما توجه داشته باشید که مطابق با قوانین، سازمان ثبت اجازه ندارد اطلاعات هیچ فردی را در اختیار فرد دیگر قرار دهد. بنابراین، شما نمی‌توانید حتی برای استعلام سند نزدیک‌ترین بستگان خود اقدام کنید؛ مگر این‌که حکم قضایی داشته باشید.

درنظر داشته باشید که امکان پیگیری سند خودرو با کد ملی به‌صورت آنلاین وجود ندارد و تنها باید با در دست داشتن کارت ملی و مدارک شناسایی به‌صورت حضوری به این مراکز مراجعه کنید.

خرید خودرو با بهترین شرایط
با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو

استعلام سند خودرو در دفترخانه

بدون شک همه ما بعد از خرید و در زمان نقل و انتقال خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنیم. این دفاتر می‌توانند محلی معتبر برای پیگیری سند خودرو هم باشند.

استعلام سند خودرو در دفترخانه

برای این‌که مطمئن شوید سند خودرو به نام شخص شما خورده است، نیازی به مراجعه حضوری به دفترخانه نیست و تنها کافی است وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس https://www.ssaa.ir/ شوید و مراحل زیر را دنبال کنید.

  • در بخش استعلام سند مالکیت خودرو، دو رقم نوشته‌شده در سمت راست بالای سند را در کادر مربوط به شناسه سند و دو رقم موجود در سمت چپ بالای آن را در کادر مربوط‌به رمز تصدیق وارد کنید.
  • روی دکمه بزنید تا اطلاعات موجود در سازمان ثبت به شما نمایش داده شود.
  • اگر اطلاعات با سند شما مطابقت نداشت، می‌توانید مراتب را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید.

نکته: روش ذکر شده برای استعلام سند خودرو در دفترخانه را می‌توان به‌منظور استعلام وکالت‌نامه تعویض پلاک خودرو نیز استفاده کرد.

آیا امکان استعلام سند خودرو با کد VIN وجود دارد؟

کد VIN شاخصی منحصربه‌فرد روی کارت خودرو است که با استفاده از آن می‌توان اطلاعاتی نظیر عوارض شهرداری یا میزان خلافی خودرو را به‌دست آورد. حال سوال اینجا است که آیا امکان استعلام سند خودرو با کد VIN نیز وجود دارد؟

پاسخ به این سوال خیر است. در حال‌حاضر هیچ سامانه‌ای برای استعلام سند قطعی خودرو با استفاده از کد VIN ایجاد نشده است و از طریق سامانه‌های موجود تنها می‌توان میزان خلافی و عوارض خودرو را به‌دست آورد.

سخن پایانی

استعلام سند قطعی خودرو راهی مطمئن برای بررسی درستی مراحل خرید خودرو است و روشی که ثابت می‌کند در حال‌حاضر شما صاحب این ماشین هستید. ضمن این‌که با استفاده از استعلام سند مالکیت خودرو می‌توانید تمام خودروهایی را که هنوز به نام شما هستند هم شناسایی کنید و در صورت تمایل، آن‌ها را به نام خریدار انتقال دهید.

توصیه می‌کنیم بعد از اتمام مراحل تعویض پلاک و انتقال سند خودرو، حتما استعلام سند خودرو را نیز انجام دهید تا مطمئن شوید که همه مراحل به‌درستی طی شده است.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو