کامل ترین راهنمای ثبت نام لاستیک دولتی 1400

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

خرید لاستیک دولتی یکی از راهکارهایی است که مسئولان برای حل مشکل افزایش قیمت لاستیک در بازار ایران ارائه داده‌اند. تهیه لاستیک دولتی پیش از این برای رانندگان تاکسی امکان‌پذیر بود اما با وجود گران شدن قیمت تایر و عدم توانایی رانندگان برای خرید لاستیک خارجی و حتی داخلی باعث شده مسئولان و انجمن تولیدکنندگان لاستیک امکان ثبت‌ نام لاستیک دولتی را برای عموم فراهم کنند.

ثبت نام لاستیک دولتی در سال 1400 در شرکت‌های کویر تایر، بارز، ایران تایر، یزد تایر و رودستون، به‌صورت اینترنتی یا حضوری، امکان‌پذیر است. ثبت‌نام در هریک از این شرکت‌ها مراحل خاص خود را دارد که در این مقاله از مجله همراه مکانیک به آن می‌پردازیم. همچنین برای مشاهده مدارک مورد نیاز به‌هنگام ثبت‌نام و خرید لاستیک می‌توانید به مقاله مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی چیست؟ مراجعه کنید.

نکات مهم پیش از ثبت نام لاستیک دولتی

 • باید دقت داشته باشید که در زمان مشخص‌شده برای ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی اقدام کنید. این زمان ممکن است  متفاوت باشد اما معمولا از ساعت 10 صبح شروع شده و تا 8:30 صبح روز بعد ادامه دارد.
 • هر شماره موبایل، کد ملی و پلاک خودرو تنها یک‌بار حق ثبت نام آنلاین لاستیک دولتی را دارد؛ مگر اینکه از تاریخ خرید قبلی شما یک سال یا شش ماه گذشته باشد.
 • در وارد کردن اطلاعات و بارگذاری مدارک باید دقت کنید؛ زیرا در صورت تایید نشدن مدارک یا صحیح نبودن اطلاعات، باید فرایند خرید را از ابتدا انجام دهید. حتی اگر پس از پرداخت وجه محرز شود که تخلفی در فرایند خرید انجام شده است؛ خرید لغو شده و وجه پرداختی به حساب شما برمی‌گردد.
 • در فرایند ثبت نام تایر دولتی، مسئولیت تمامی اطلاعات واردشده به‌عهده شما خواهد بود. بنابراین باید دقت کنید که همه اطلاعات را به‌درستی وارد کرده باشید. برای مثال داده‌های مربوط به خودرو باید با اطلاعات مندرج در کارت آن، به‌طور کامل تطابق داشته باشند.
 • در وارد کردن اطلاعات پستی باید کاملا دقت کنید؛ زیرا سفارش‌ها حدود 4 تا 8 روز پس از ثبت، به پست تحویل داده می‌شوند. دریافت لاستیک دولتی تنها توسط شخص دارنده کارت ملی امکان‌پذیر است؛ کسی‌که در سایت ثبت‌نام کرده است.

خرید لاستیک دولتی

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

نحوه خرید لاستیک دولتی

امروزه از سه طریق امکان خرید لاستیک دولتی فراهم شده است؛ یکی از این راه‌ها مراجعه حضوری به نمایندگانی است که توسط شرکت‌های تولیدکننده لاستیک در ایران معرفی شده‌اند. برای این کار باید وارد وب‌سایت هریک از سازندگان شده و فهرست نمایندگی‌های فروش آن‌ها را مشاهده کنید. در این فهرست نام صاحب نمایندگی، تلفن و آدرس آن ذکر شده است.

اما از آنجاکه مراجعه حضوری سختی‌های خاص خود را دارد؛ بیشتر افراد تمایل به خرید اینترنتی لاستیک دولتی دارند. زیرا این کار سریع‌تر بوده و شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز برای این کار اقدام نمایید. برای انجام خرید تایر دولتی از طریق اینترنت، دو روش وجود دارد:

1. ثبت نام لاستیک دولتی در سامانه توزیع کالا

مالکان خودرو‌های سنگین و نیمه‌سنگین برای ثبت نام آنلاین لاستیک با قیمت دولتی باید وارد سایت www.kala.ntsw.ir شده و در آن ثبت‌نام کنند. البته طبق اطلاعیه این سایت، به‌زودی امکانی برای ثبت‌نام خودرو‌های سواری نیز فراهم خواهد شد.

     سامانه ثبت نام لاستیک دولتی 

در زمان ورود به این سایت باید اطلاعات هویتی خود مانند کد ملی و شماره تلفن را وارد کنید. سپس یک کد اعتبارسنجی برای شما ارسال می‌شود.

پس از وارد کردن کد، وارد صفحه‌ای خواهید شد که باید اطلاعات مربوط به خودرو مانند شماره شاسی، موتور و کد VIN را وارد کنید.

خرید اینترنتی لاستیک دولتی

پس از ثبت‌نام در این سامانه، وارد صفحه صدور حواله خواهید شد که در آن می‌توانید اطلاعات تایر موردنظر خود را وارد کنید. در این مرحله با انتخاب استان و شهر و کلیک بر روی دکمه جستجو، می‌توانید لیست تایرهای موجود را به تفکیک نمایندگی‌های فروش مشاهده کنید. سپس باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و دکمه ثبت را فشار دهید تا حواله شما ثبت شود. درنهایت با در دست داشتن حواله چاپ‌شده، برای دریافت لاستیک دولتی به نمایندگی‌های مجاز مراجعه کنید.

نکته مهم: سامانه تجارت ایرانیان مختص افرادی است که کارت هوشمند ناوگان حمل برون‌شهری یا پروانه فعالیت درون‌شهری از شهرداری یا دهیاری را ندارند. افرادی که دارای کارت هوشمند هستند؛ برای خرید لاستیک دولتی باید از طریق سازمان راهداری منطقه خود اقدام کنند.

افراد دارای پروانه فعالیت درونشهری، می‌توانند برای ثبت نام تایر دولتی به وبسایت www.utcms.ir مراجعه نمایند.

2. ثبت نام لاستیک دولتی از طریق وب‌سایت تولیدکنندگان

در حال حاضر شما می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های کویر تایر، بارز و ایران تایر برای ثبت نام آنلاین لاستیک دولتی اقدام کنید. البته در این میان کار کردن با وب‌سایت کویر تایر برای شما آسان‌تر است و با سرعت بیشتری به نتیجه خواهید رسید. در ادامه مراحل ثبت‌نام در هریک از این وب‌سایت‌ها را توضیح می‌دهیم:

لاستیک بارز

لاستیک بارز در مقایسه با سایر لاستیک‌های دولتی ارزان‌تر است؛ اما طبق نظر کاربران، وب‌سایت بارز به‌محض شروع ثبت‌نام بسیار کند می‌شود، بنابراین این مورد را به‌هنگام استفاده از این وب‌سایت درنظر داشته باشید.

در زمان ثبت نام تایر دولتی بارز باید ابتدا شرایط ثبت‌نام را مطالعه کنید و گزینه “با کلیه موارد موافق هستم” را تیک بزنید. پس از آن وارد مرحله احراز هویت می‌شوید؛ در این مرحله باید مشخصات خود را به‌طور کامل و با دقت وارد کنید. سپس مشخصات خودرو را دقیقا مطابق با کارت ماشین وارد کنید. درنهایت محصول موردنظر خود را انتخاب کرده و نوبت را ثبت کنید. رسیدی که در انتها در اختیار شما قرار می‌گیرد را باید چاپ کنید و در زمان مراجعه به سرویس سنتر (مرکز خدمات‌رسانی) با خود به همراه داشته باشید.

هرچند این وب‌سایت در انتهای مراحل ثبت‌نام برای شما پیامک ارسال می‌کند؛ اما باید بدانید که تنها در صورتی نوبت شما قطعی می‌شود که برگ رسید چاپی را دریافت کنید.

همچنین دقت کنید که برای دریافت تایر خودروهایی با کلاس SUV یا CUV نیازی به دریافت نوبت نخواهید داشت. اما برای سایر موارد باید در زمان تعیین‌شده در محل سرویس سنتر حاضر شوید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در زمان ورود به سرویس سنتر برای دریافت لاستیک دولتی باید مدارک زیر را به‌همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز یا سند خوردو
 • اصل و کپی مدرک شناسایی صاحب خودرو
 • اصل و کپی کارت ماشین
 • رسید ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی
 • کارت بانکی به نام صاحب سند خودرو

نکته مهم دیگر درباره وب‌سایت بارز این است که ثبت نام تنها با استفاده از کد ملی صاحب برگ سبز خودرو امکان‌پذیر است و در هر سال به این کد ملی، 4 حلقه لاستیک دولتی تعلق خواهد گرفت.


چنانچه قصد خرید خودرو در بازه قیمتی ۲۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومان یا مشاوره برای خرید خودرو دارید حتما سری به نمایشگاه آنلاین خودرو همراه مکانیک بزنید، پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.


کویر تایر

یکی از دلایلی که بیشتر مصرف‌کنندگان برای خرید لاستیک دولتی به سایت کویرتایر مراجعه می‌کنند؛ سادگی کار با آن و عدم کاهش سرعت در زمان شلوغ شدن سرورها است. همچنین شرکت کویر تایر در هر 6 ماه به هر کد ملی، 4 حلقه تایر خواهد داد؛ بنابراین بیشتر مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند که خرید خود را از این طریق انجام دهند.

برای ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت این شرکت، نیاز به اسکن پشت‌وروی کارت ملی و کارت ماشین دارید. همچنین دقت داشته باشید که فیلترشکن شما به‌هنگام ورود به این سایت خاموش باشد؛ زیرا ورود به آن تنها از طریق آی پی ایران امکانپذیر است. در ابتدای ورود به این سایت باید کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید.

ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر

سپس با زدن تیک “من ربات نیستم” و فشردن دکمه ثبت‌نام، یک کد تایید به شماره موبایل اعلام‌شده ارسال خواهد شد. در این مرحله از خرید لاستیک دولتی از کویر تایر باید کد ارسال‌شده را وارد کنید؛ این کد به‌صورت عددی نبوده و ترکیبی از حروف انگلیسی است.

خرید لاستیک کویر تایر

پس از وارد کردن کد و زدن دکمه ثبت، وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. در این صفحه کد ملی و شماره موبایل شما از قبل ثبت شده و قابل تغییر نیست.

ثبت نام انواع لاستیک دولتی

در همین صفحه باید آدرس خود را با دقت بسیار زیاد وارد کنید؛ زیرا لاستیک‌های دولتی به این آدرس فرستاده شده و مسئولیت وارد نشدن صحیح آن به‌عهده شما خواهد بود. همچنین در ادامه باید شماره پلاک و نوع خودروی خود را نیز وارد کنید.

کویرتایر- خرید لاستیک دولتی

پس از این کار دکمه ثبت را فشار داده و وارد مرحله ثبت مدارک شوید. شما باید تصویر پشت‌وروی کارت ملی و کارت خودرو را بارگذاری کنید. دقت کنید که فرمت این تصاویر jpg و حجم آن‌ها کمتر از 100 کیلوبایت باشد. همچنین از بارگذاری چندباره مدارک خود خودداری کنید؛ زیرا این کار فرایند تایید مدارک را به‌تعویق خواهد انداخت.

دریافت لاستیک دولتی ارزان

پس از تایید مدارک و اطلاعات هویتی، با کلیک روی دکمه خرید، وارد مرحله‌ای خواهید شد که باید نوع تایر موردنظر خود را انتخاب کنید.

قیمت لاستیک دولتی

در این مرحله با توجه به نوع خودرویی که وارد کرده‌اید؛ موجودی تایرها به‌همراه قیمت آن‌ها برای شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را به سبد خرید خود اضافه کنید.

ایران تایر

در ابتدای ورود به سایت برای ثبت نام لاستیک دولتی ایران تایر، شرایطی نشان داده می‌شوند که باید آن‌ها را به‌دقت مطالعه کرده و سپس تیک گزینه “من این شرایط را مطالعه کرده و قبول دارم” را بزنید.

برای مثال در این صفحه تذکر داده شده که همه اطلاعات باید کاملا صحیح وارد شوند و در زمان مشخص‌شده، به سرویس سنتر مراجعه کنید؛ در غیر این‌صورت نوبت شما باطل خواهد شد. طبق آییننامه ایران تایر، هر کد ملی از طریق این سایت می‌تواند در هر سال، 2 حلقه تایر را با نرخ دولتی دریافت کند. تایرهای ارائه‌شده توسط این مجموعه از 3 تا 4 سال دارای گارانتی هستند.

در زمان مراجعه به سرویس سنتر ایران تایر برای دریافت لاستیک دولتی، باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

 • اصل و کپی سند یا برگ سبز خودرو
 • اصل و کپی کارت ملی صاحب خودرو
 • کارت بانکی به نام صاحب سند خودرو
 • اصل رسید سامانه ثبت نام اینترنتی

نکته مهم: امکان ثبت نام لاستیک دولتی یزد تایر از طریق اینترنت وجود ندارد و شما برای خرید این لاستیک باید به‌صورت حضوری به نمایندگی‌های مجاز این شرکت مراجعه کنید. در زمان مراجعه به نمایندگی باید اصل و کپی برگ سبز خودرو، اصل و کپی کارت ماشین و اصل و کپی کارت ملی صاحب سند را به‌همراه داشته باشید.

ثبت نام لاستیک دولتی به دلیل افزایش قیمت تایر در بازار آزاد و کاهش قدرت خرید مردم، رونق پیدا کرد. در این میان برخی از تولیدکنندگان اقدام به فروش تایرها با نرخ دولتی و با ظرفیتی محدود کرده‌اند. اما برای خرید لاستیک دولتی نیاز به ثبت‌نام در سامانه‌های نوبت‌دهی یا مراجعه حضوری به نمایندگی‌های مجاز وجود دارد. در این مقاله تلاش کردیم تا مراحل کامل ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی را به شما آموزش دهیم و تا حد امکان پاسخگوی سوالات شما در این باره باشیم.

چنانچه قصد خرید خودرو یا نیاز به مشاوره برای خرید خودرو دارید، به لینک نمایشگاه آنلاین خودرو همراه مکانیک مراجعه کنید. 

سوالات متداول ثبت نام لاستیک دولتی

چه افرادی می‌توانند ثبت نام تایر دولتی را انجام دهند؟

همه افرادی که دارای خودرو هستند؛ می‌توانند برای دریافت لاستیک دولتی به‌صورت حضوری یا اینترنتی اقدام کنند. 

خرید اینترنتی لاستیک دولتی از کدام برندها امکان‌پذیر است؟

تنها از برندهایی امکان‌پذیر است که سامانه ثبت‌نام و رزرو نوبت را راه‌اندازی کرده‌اند؛ بنابراین در حال حاضر تنها امکان خرید از ایران تایر، کویر تایر و بارز وجود دارد.

در چه تاریخ و ساعتی می‌توان برای ثبت نام اینترنتی تایر دولتی اقدام کرد؟

تاریخ و ساعت هر شرکت عرضه‌کننده ممکن است متفاوت باشد و باید با پیگیری اخبار و وب‌سایت شرکت‌ها، از آن مطلع شوید. البته سامانه ثبت‌نام معمولا در ابتدای هر روز باز شده و امکان رزرو نوبت وجود دارد. 

هر فرد چند حلقه لاستیک دولتی دریافت خواهد کرد؟

بسته به نحوه خرید لاستیک دولتی، هر شش یا دوازده ماه یکبار، 2 تا 4 حلقه تایر به هر کد ملی، پلاک و شماره موبایل اختصاص خواهد یافت.

شرایط دریافت لاستیک دولتی چیست؟

هر شرکت‌ تولیدکننده لاستیک دولتی شرایط خاص خود را دارد؛ بنابراین پیش از خرید و ثبت نوبت باید این شرایط را به‌دقت مطالعه کنید. برای مثال وقتی تایر را از شرکت بارز خریداری می‌کنید؛ سرویس سنترها در محل نمایندگی، تایرها را روی خودرو نصب کرده و به تایید کارشناس می‌رسانند.

فرایند ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی چقدر طول می‌کشد؟

در صورت شلوغ نبودن سایت، این فرایند معمولا کمتر از چند دقیقه زمان خواهد برد. لاستیک‌هایی که انتخاب کرده‌اید تا 10 دقیقه در سبد خرید باقی می‌مانند تا شما بتوانید خرید خود را تکمیل و مدارک موردنیاز را بارگذاری کنید.

آیا شیوه دریافت لاستیک دولتی برای رانندگان تاکسی مانند سایر رانندگان است؟

خیر. رانندگان تاکسی برای این کار باید وارد سایت باشگاه رفاه تاکسی‌رانان شوند.

تفاوت قیمت لاستیک دولتی و آزاد چقدر است؟

با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که قیمت لاستیک در بازار آزاد حدود سه برابر لاستیک دولتی است.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
۱۴۰۰-۰۷-۱۶ ۱۵:۱۹
امتیاز دهی :
     

ممنون از توضیحات خوبتون

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو