در صورت نبودن صاحب سند خودرو برای انتقال سند چکار کنیم؟

[ratemypost]

در دسترس نبودن صاحب سند خودرو چه مشکلاتی به‌وجود می‌آورد؟ بسیاری از افراد بعد از خرید یک خودرو جدید به تعویض پلاک اکتفا می‌کنند و برای انتقال سند خودرو اقدامی انجام نمی‌دهند. این موضوع تا زمانی‌که آن‌ها خودرو را به شخص دیگری نفروخته‌اند یا نیازی به اثبات مالکیت ندارند، هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما ممکن است شرایطی پیش بیاید که فرد مجبور به انتقال سند باشد. به‌عنوان‌ مثال خریدار برای به‌نام زدن خودرو اصرار داشته باشد یا بخشی از مبلغ معامله را برای سند کنار بگذارد. در چنین مواردی مفقود شدن صاحب سند خودرو یا مشخص نبودنش می‌تواند دردسرساز باشد. در این مطلب از مجله همراه مکانیک درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد تا هنگام برخورد با چنین مشکلی بتوانید راه‌حل مناسب را انتخاب کنید.

حل مشکل نبودن صاحب سند خودرو

در صورت عدم دسترسی به صاحب سند خودرو به هر دلیلی مثل فوت صاحب سند یا تغییر آدرس و شماره تلفن او، لازم است از طریق مراجع قضایی اقدام کنید و دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو را به دادگاه ارائه دهید. با تنظیم این دادخواست قاضی به مالکیت شما و کلیه مالکین قبلی حکم خواهد داد. نکته مهم این است که باید دادخواست دقیقا مطابق با شرایط معامله و توسط یک وکیل تنظیم شود تا مشکل حقوقی برای مالک فعلی و مالکین قبلی ایجاد نکند.

حل مشکل نبودن صاحب سند خودرو

در تنظیم این دادخواست حتما دلیل نبودن صاحب سند ماشین را بیان کرده و همچنین مدارک زیر را به پیوست بفرستید:

  • فتوکپی مصدق مبایعه‌نامه (در صورتی‌که خودرو به چند نفر فروخته شده باشد، نیاز به ارائه مبایعه‌نامه همه خریداران وجود دارد)
  • عنداللزوم تحقیق و معاینه محلی
  • پرونده ثبتی
  • عنداللزوم جلب نظر کارشناس
  • فتوکپی برگ سبز خودرو

با ارائه این اسناد به دادگاه مشکل نبودن صاحب سند خودرو حل شده و شما با دریافت حکم دادگاه می‌توانید اقدام به نقل و انتقال سند کنید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

حل مشکل مشخص نبودن صاحب سند خودرو

مشخص نبود‌ن صاحب سند خودرو می‌تواند باعث وجود مشکلاتی در انتقال سند به خریداران بعدی یا تقسیم ارث‌ومیراث شود. ممکن است برخی افراد به دریافت برگ سبز خودرو راضی بوده و اصراری برای به نام زدن سند نداشته باشند؛ اما بعضی خریداران بعد از تعویض پلاک مبلغی را نیز برای سند در نظر می‌گیرند. در چنین مواردی باید به صاحب اولیه خودرو دسترسی داشته باشید.

ممکن است به‌دلایل مختلفی مانند فوت صاحب اولیه، مفقود شدن صاحب سند خودرو، مفقود شدن سند محضری خودرو یا قدیمی بودن ماشین نتوانید این فرد را پیدا کنید. در چنین مواردی نیز با تنظیم دادخواست تنظیم سند رسمی خودرو البته با متنی متفاوت می‌توانید بدون نیاز به حضور شخصی که سند به نام او بوده، خودرو را به نام فرد جدید کنید.

حل مشکل مشخص نبودن صاحب سند خودرو

نکته مهم این است که کلیه افرادی که از ابتدا تاکنون خودرو را به‌صورت قراردادی و تنها با استناد به برگ سبز خریداری کرده‌اند باید مدارک لازم را ارائه دهند تا انتقال سند توسط مالک فعلی ماشین به‌راحتی انجام شود. دریافت حکم انتقال سند از دادگاه در صورت مشخص نبودن صاحب سند ماشین کمی مشکل‌تر است؛ اما با مراجعه به یک وکیل کاربلد می‌توانید این کار را نیز به‌راحتی انجام دهید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در صورت مفقود شدن سند محضری خودرو چه باید کرد؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در زمان انتقال سند برای شما رخ دهد، گم شدن سند خودرو است. در این‌صورت چه باید کرد؟ تنها راهی که پیش روی شماست ثبت درخواست سند المثنی توسط مالک اولیه خودرو است. در صورت نبودن صاحب سند خودرو لازم است که با در دست داشتن مبایعه‌نامه دادخواست الزام به تنظیم سند را به دادگاه ارائه دهید.

مفقود شدن سند محضری خودرو

توجه داشته باشید که این وضعیت از دو حالت قبلی کمی پیچیده‌تر است و به همین دلیل ممکن است خودتان از پس مسائل حقوقی و پیگیری آن برنیایید. توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا با یک وکیل باتجربه مشورت کرده و سپس دادخواست را به دادگاه تسلیم کنید و پیگیری سایر مراحل را نیز به وکیل بسپارید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اگر سند خودرو خود را گم کرده‌اید و نمی‌دانید چطور برای دریافت سند المثنی اقدام کنید، سری به مقاله گم شدن سند خودرو؛ چطور سند المثنی بگیریم؟ بزنید تا با اقدامات لازم برای این‌کار آشنا شوید.

در زمان به‌نام زدن ماشین، مشخص نبودن صاحب سند خودرو می‌تواند مشکل‌آفرین باشد که راهکار اصلی آن ارائه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی به دادگاه است. در صورت مفقود شدن صاحب سند خودرو یا حتی خود سند نیز راه‌حل همین است؛ تنها کافی است در هر مورد با مراجعه به یک وکیل کاردان دادخواستی دقیق و درست بنویسید تا در آینده مشکلی برای شما و خریداران قبلی و بعدی ایجاد نشود.


برای خرید سریع و راحت خودروهای زیر 500 میلیون تومان به لینک خرید آنلاین خودرو همراه مکانیک مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
خانم نراقی
۱۴۰۱-۰۲-۲۲ ۱۷:۳۱
امتیاز دهی :
     

سلام خسته نباشید ممنون از مطلبتون من واقعا الان تفاوت مطلب فوق ومشکل بلا حل خود را متوجه نشدم ببین ما خودرو خریدیم مراحل قرارداد هم مثل همین که شما فرمودید پیش رفته به اصطلاح معامله با پرداخت ثمن قطعی وخودرو تحویل گردید ولیکن ۴روز بعد نوبت تعویض پلاک کارشناس مربوطه ایراد به شماره موتور گرفت وفرمودند نامه تاییده شماره موتور از شرکت زامیاد فردا بیارید تا تعویض پلاک بشه ولیکن ذیل برگ سبز مشخصات همسرم نوشته شده که در حین صدور برگ سبز جدید بوده چون اخروقت اداری بوده خودرو میزارن پارکینگ شماره گزاری یعنی خ.درو از مرکز بیرون… بیشتر »

[hm_buy_form]
[hm_sell_form]