8 ترفند کلاهبرداران در خرید خودرو

فهرست مطالب


کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو؛ احتمالا بارها این جمله را در اخبار، گوشه‌وکنار جامعه، از اقوام یا دوستان خود شنیده‌اید؛ حتی شاید خود گرفتار آن شده باشید. اگر تابه‌حال دچار ضرر و زیان‌های ناشی از خرید و فروش غیراصولی خودرو شده‌اید حتما تا ابد از آن به‌عنوان خاطره‌ای تلخ یاد خواهید کرد. اما حتی اگر جزو این افراد هم باشید، مگر می‌شود به‌علت این خاطره تلخ تا آخر عمر خودرویی را معامله نکنید؟. همه می‌دانیم که به‌جای پاک کردن صورت مسئله، باید به فکر راه‌حل صحیح و کارآمد بود.

اگر قصد دارید تا این‌بار خاطره خوشی از خرید یا فروش خودرو داشته باشید، لطفا تا پایان مقاله “8 ترفند کلاهبرداران خودرو” با ما همراه باشید چون قطعا نکات ضروری را بیان خواهیم کرد.

همان‌طور که همه می‌دانید، بازار خودرو در این روزها، ایام پرفراز و نشیبی را به خود می‌بیند. گاهی در مدت زمان کمی، میلیون‌ها تومان به قیمت یک خودرو اضافه می‌شود!. افزایش نرخ دلار، تورم و کاهش عرضه خودرو صفر کیلومتر، از جمله دلایل بالارفتن قیمت خودرو در این روزها است. بدون شک همه مالکان خودرو این موضوع را لمس کرده‌اند که بعد از استفاده از خودروی خود و مستهلک شدن آن پس از چند سال، قیمت خودروی کارکرده آن‌ها بیش‌تر از زمانی شده است که آن را خریداری کرده بودند!. همین امر سبب شده است تا امروزه، خودروها علاوه‌بر این‌که وسیله حمل‌ونقل خانواده‌ها هستند، نقش یک کالای سرمایه‌ای را نیز ایفا می‌کنند.

 خرید ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خودرو

موضوع دیگری که این افزایش قیمت‌ها به‌دنبال دارد، روی‌آوردن افراد به خرید خودروی کارکرده و دست‌دوم است. چراکه هر خودرویی پس از چند ده کیلومتر کارکرد، از صفرکیلومتر بودن درمی‌آید و دچار افت قیمت خواهد شد. علاوه‌بر این، تمام افرادی که خودروی صفر خریداری می‌کنند، یک سری لوازم و تجهیزات جانبی نیز به خودروی خود اضافه خواهند کرد که تمام این‌ها هزینه‌هایی را برای مالک خود درپی خواهند داشت. اما زمانی‌که خودروی دست‌دومی را خریداری می‌کنید، دیگر نیازی به تهیه این لوازم یا آپشن‌های اضافه شده نیست.

اما آیا تمام نکات مربوط به خرید خودروی کارکرده و دست‌دوم به همین‌جا ختم می‌شوند؟ قطعا جواب منفی است و این‌گونه معاملات می‌توانند هم برای خریدار و هم برای فروشنده ضرر و زیان بسیاری را درپی داشته باشند.

در زیر به 8 ترفند کلاهبرداران خودرو در معاملات خرید و فروش که می‌توانند خطرات و زیان‌های چند صد میلیونی را به همراه داشته باشند، می‌پردازیم:

1-“کی داده کی گرفته” برای مهریه است نه خرید و فروش خودرو

دقت داشته باشید که قولنامه خودرو به‌عنوان یک قرارداد می‌تواند شما را ملزم به رعایت برخی موارد توافقی در بند‌های قولنامه کند؛ بنابراین درصورتی‌که قولنامه به‌صورت تخصصی تنظیم نشده باشد می‌تواند به‌صورت چندجانبه برای شما دردسر و زیان به همراه داشته باشد. هنگام تنظیم قولنامه حتما از مشاور حقوقی باتجربه کمک بگیرید تا شما هم به جمع عظیم افرادی که در تنظیم قولنامه ضرر دیده‌اند نپیوندید.

۲-حواستان باشد هر چهارپای رنگ کرده‌ای همان اسب نیست

ممکن است در موقع بازدید، یک خودرو به شما نشان داده شود اما موقع تحویل یک خودروی دیگر با مشخصات مشابه و البته کاملا مساله‌دار به شما تحویل داده شود. این همان چهارپای دیگر به جای اسب است!. تشخیص موارد تعویض‌شده ماشین هم با یکی دو جلسه بازدید به‌راحتی امکان‌پذیر نیست؛ به‌علاوه لازم است تا شماره شاسی موتور و سایر قطعات را با سند خودرو مطابقت دهید.

۳- مراقب باشید با تعویض قطعات از شما دله‌دزدی نکنند

ممکن است در زمانی که شما خودرو را بررسی کرده‌اید و مشغول چانه‌زنی بر سر قیمت و شرایط خرید یا در حال تنظیم قولنامه و خوش‌وبش با فروشنده هستید، در پارکینگ کناری بسیاری از قطعات خودرو با قطعات مشابه خراب یا تصادفی تعویض شوند.

اگرچه این روش مشابه دله‌دزدی و مربوط به کلاهبرداران خرده‌پا است، اما به‌هرحال برای شما دردسر و زیان قابل توجهی را درپی دارد.

۴- صفی از خریداران سینه‌چاک شما را هول نکند

خرید خودرو

گاهی اوقات در بازدید از خودرو متوجه می‌شوید که تعداد زیادی از خریداران مانند عاشقانی سینه‌چاک درپی به‌دست آوردن خودرو موردنظر شما هستند. به‌صورت طبیعی شما تشویق می‌شوید که هرچه زودتر خودرو را بخرید و از چنگ آن‌ها دربیاورید. اما غافل از این‌که همه آن‌ها بازیگرانی حرفه‌ای برای تهییج شما و فروش سریع و بدون بررسی خودرو هستند. دقت داشته باشید که خرید خودرو، عجله و عشق و عاشقی برنمی‌دارد. یکی از مشتریان سابق همراه مکانیک، دقیقا با همین ترفند حدود ۸۰ میلیون تومان در خرید ۲۰۷ خود ضرر کرده بود.

۵-“همین تعمیرگاه کناری” در اکثر مواقع پسرخاله است

کارشناسانی که فروشنده آن‌ها را ن‌ها راآآمعرفی می‌کند، به‌احتمال‌زیاد به‌دلیل آشنا بودن با وی ایرادات خودرو را آن‌طور که هست برای شما بیان نخواهند کرد؛ بنابراین به‌راحتی با “همین تعمیرگاه کناری” فروشنده کنار نیایید. احتمال دارد آشنا بودن آن‌ها کار دست شما بدهد.

۶-شریک دزد نشوید

تشخیص جعلی بودن شماره‌های حک‌شده روی شاسی، موتور و قطعات دیگر، کاری است که فقط کارشناسان حرفه‌ای و باتجربه از پس آن برمی‌آیند. درصورتی‌که چنین اتفاقی برای شما بیافتد ممکن است با مراجع قضایی به‌عنوان شریک دزد و خریدار خودرو سرقتی روبه‌رو شوید.

۷-سلام گرگ بی‌طمع نیست، مراقب پیشنهاد‌های جذاب باشید

خرید سفارشی خودرو
خرید سفارشی خودرو

پیشنهاد شرایط اقساطی یا پرداخت در موعد‌های بعدی می‌تواند برای خریدارانی که کسری بودجه دارند جذاب باشد. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است پس از پرداخت قسط اول، دیگر رنگ خودرو و فروشنده را نبینید. البته در بسیاری از موارد هم دیده شده است که خریدار، خودرو را تحویل گرفته و مدت زمان طولانی اقساط را پرداخت کرده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

پس از اتمام اقساط برای تعویض پلاک که مراجعه کرده متوجه شده است برخی از موارد اصالت خودرو زیر سوال رفته و خودرو آن‌گونه که باید باشد نیست.

8- مراقب خرید هندوانه دربسته باشید

خرید خودرو دست‌دوم و کارکرده را می‌توان به خرید یک هندوانه دربسته تشبیه کرد؛ چراکه در یک بازدید معمولی و به‌خصوص بدون کارشناسی نمی‌توان بسیاری از موارد خودرو را تشخیص داد. ممکن است فروشنده بسیاری از عیوب و ایراد‌ها را از شما مخفی کند. این مشکلات ممکن است بیش از یک ضرر و زیان مالی باشند و حتی جان شما و عزیزانتان را به خطر بیاندازند. طبق آمار به‌دست آمده از بین هر ۴ خودرو، ۳ خودرو دارای مشکلات فنی و بدنه هستند، پس بی‌گدار به آب نزنید.

مطمئن‌ترین راه خرید خودرو؛ ریسک خرید خودرو را به صفر برسانید

خرید خودرو کارشناسی شده
خرید خودرو کارشناسی شده

همراه مکانیک موسس بزرگ‌ترین نمایشگاه خودرو‌های کارشناسی شده در ایران است که تلاش کرده تا با کارشناسی کردن تمام خودرو‌ها و ارائه ضمانت کارشناسی و پرداخت خسارت، ریسک خرید خودرو دست‌دوم را به صفر برساند.
با خرید خودرو از نمایشگاه همراه مکانیک:

• خودروی کارشناسی شده به همراه گزارش کامل کارشناسی خریداری خواهید کرد.
• فقط هزینه خدمات یک خودرو را پرداخت می‌کنید، درصورتی که اگر خودتان می‌خواستید یک خودرو دست‌دوم بخرید به‌طور میانگین بین ۳ تا ۵ بار نیاز بود که از خودرو‌های مختلف بازدید و آن‌ها را برای خرید مطمئن کارشناسی کنید. درنتیجه این‌گونه هزینه‌های پنهان خرید خودرو را به صفر می‌رسانید.
• ضمانت پرداخت خسارت کارشناسی روی خودرو به شما تقدیم خواهد شد.
• از مشاوره حقوقی رایگان برای عقد قولنامه در محل بهره‌مند خواهید شد.
• در صورت تمایل برای بعضی خودرو‌ها تمام مراحل تعویض پلاک توسط شرکت انجام می‌شود تا در این دوران خطرناک کرونا به مراکز تعویض پلاک مراجعه نکنید.

ضمنا همراه مکانیک در طرحی به نام خرید سفارشی این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صفر تا صد فرآیند خرید خودرو را به این شرکت بسپارند.

مزایای خدمت خرید سفارشی به شرح زیر است:

  • درصورت موجود نبودن خودروی مورد نظر شما در نمایشگاه، می‌توانید آن را سفارش دهید.
  • مشاوران تخصصی ما خودروی رویایی شما در کمترین زمان ممکن و مطابق با آنچه که می‌خواهید پیدا خواهند کرد.
  • 2 بار کارشناسی تخصصی جهت به صفر رساندن خطای انسانی روی خودروها انجام می‌گیرد.
  • کارشناسی خودروها دارای ضمانت 7 روزه پرداخت خسارت هستند.
  • زمان عقد قولنامه مشاور حقوقی رایگان همراه شما است.
  • در نهایت شما از مصرف‌کننده نهایی خرید می‌کنید و واسطه‌ها حذف می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها