5 دلیل برای اینکه دانگ فنگ H30 کراس نخریم

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

5 دلیل برای اینکه دانگ فنگ H30 کراس نخریم ، موضوع این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک است که قصد داریم به بررسی معایب اچ سی کراس بپردازیم. 

اگر حافظه کوتاه‌مدت قدرتمندی داشته باشید و سال‌های 96-1395 را به خاطر بیاورید، حتما با هجوم گسترده هاچ‌بک کراس‌ها به بازار ایران آشنا هستید. این روند با عرضه لیفان X50 از سوی کرمان موتور آغاز شد و مدتی بعد رنو ساندرو استپ وی نیز به این جمع اضافه شد؛ این فرآیند با عرضه برلیانس کراس و دانگ فنگ H30‌ کراس ادامه پیدا کرد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در حقیقت این خودروها چیزی به جز همان مدل هاچ‌ بک با ارتفاع بیشتر و مقداری پلاستیک اضافه نیستند، با این حال به دلیل تازگی این سگمنت و محدودیت‌های بازار، مشتریان ایرانی از این خودروها به خوبی استقبال کردند. ایران خودرو به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ ایران، دوست نداشت از کیک بزرگ هاچ‌بک‌ کراس‌ها بی‌نصیب بماند. و به همین دلیل اچ سی کراس به سبد خرید محصولات ایران خودرو اضافه و به بازار عرضه شد.

این خودرو طی همکاری دانگ فنگ و پژو ساخته شده بود و از پلتفرم نسل‌های قدیمی پژو به همراه پیشرانه TU5 بهره می‌برد. امکانات رفاهی مطلوب، قیمت مناسب در ابتدای عرضه و تیراژ انبوه سبب شدند تا اچ 30 کراس به فروش گسترده‌ای دست پیدا کند. با این حال این خودرو همانند هر اتومبیل دیگر در کنار مزایا از معایبی نیز برخوردار است که بهتر است قبل از خرید اچ سی کراس از این موارد هم اطلاع داشته باشید. آن‌چه در ادامه خواهید خواند، بررسی همین دلایل است که در قالب 5 دلیل برای اینکه دانگ فنگ H30 کراس نخریم به شما ارائه می‌شوند.

دلیل اول؛ عملکرد فنی نه چندان مطلوب

5 دلیل برای اینکه دانگ فنگ h30 کراس نخریم
معایب اچ سی کراس

قوای فنی محصول چینی ایران خودرو را به طور همزمان می‌توان در لیست مزایا و معایب دانگ فنگ H30 کراس ذکر کرد. زیر کاپوت این خودرو پیشرانه آشنای TU5 به همراه گیربکس چهار سرعته اتوماتیک آیسین قرار دارد که ترکیبی مفید برای استفاده در خودروهای اقتصادی است. با این حال هنگامی که این موتور و گیربکس با وزن نسبتا بالای 1230 کیلوگرمی دانگ فنگ H30 کراس مواجه می‌شوند، عملکرد چندان موفقی را از خود برجای نمی‌گذارند.

درواقع شتاب و کشش این خودرو در مقایسه با رقیبی همچون ساندرو استپ وی یا برلیانس کراس با موتور 1.65 به هیچ عنوان رضایت‌بخش نخواهد بود. گیربکس چهار سرعته آیسین نیز گاهی اوقات عمل تعویض دنده‌ها را با تاخیر بیش از حد انجام می‌دهد که این مورد در کنار وزن زیاد و عدم توازن پیشرانه با ابعاد خودرو، نتیجه‌ای جز افت محسوس شتاب و کشش خودرو نخواهد داشت.

دلیل دوم؛ مصرف سوخت بالا

معایب دانگ فنگ h30 کراس چیست؟

اندکی پیش به عملکرد ضعیف قوای فنی دانگ فنگ H30 کراس در مقایسه با رقبایش اشاره کردیم که موجب تضعیف شتاب و کشش این خودرو شده بود. با این حال عملکرد ضعیف قوای فنی دانگ فنگ H30 کراس تنها به شتاب‌گیری محدود نمی‌شود، بلکه مصرف سوخت این خودرو اقتصادی را وارد محدوده غیراقتصادی می‌کند!

با توجه به عدم تناسب وزن خودرو و پیشرانه TU5 نصب شده در هاچ‌بک کراس دانگ فنگ، موتور و گیربکس این خودرو نیاز به صرف توان بیشتری برای حرکت خودرو دارند. این مساله هنگامی که کابین خودرو پر از سرنشین باشد یا در صندوق آن وسیله‌ای سنگین قرار داده باشید، دو چندان حس می‌شود. طبیعی است که افزایش فشار بر مجموعه موتور و گیربکس حاصلی جز افزایش مصرف سوخت و افزایش استهلاک قطعات درونی خودرو نخواهد داشت، به همین دلیل ثبت مصرف سوخت 10 الی 13 لیتر در صد کیلومتر برای دانگ فنگ H30 کراس کاملا معمول خواهد بود.

[hm_buy_form_inline]

دلیل سوم؛ قیمت گران برخی لوازم یدکی

چرا اچ سی کراس نخریم؟

اگر مطالب مربوط با بررسی دانگ فنگ H30 کراس در رسانه‌های مختلف را مطالعه کرده باشید، حتما مشاهده کرده‌اید که بارها اشتراک فنی این خودرو با محصولات خانواده پژو 206 به عنوان مزیتی بزرگ قلمداد شدهاست. در حقیقت نیز استفاده از پیشرانه مشابه با پژو 206 سبب شده تا نگرانی‌های مالکان از بابت دسترسی به لوازم یدکی تا حدی کاهش یابد. با این حال به جز قطعات مربوط به موتور، دیگر لوازم یدکی دانگ فنگ H30 کراس قیمتی چند برابر نسبت به پژو 206 و سایر خودروهای ایرانی دارند.

گران‌ترین قطعات یدکی دانگ فنگ H30 کراس، مربوط به لوازم ظاهری این خودرو هستند. به همین دلیل اگر به سپر یا درب‌های خودرو شما آسیب وارد شود، بایستی هزینه‌ای چندبرابر یک پژو 206 را برای بازسازی اچ 30 کراس متقبل شوید. با وجود آن‌که هزینه نگهداری از پیشرانه اچ 30 کراس کمتر از رقبای چینی قلمداد می‌شود، اما در زمینه نگهداری از بدنه، تزئینات داخلی و گیربکس تفاوت خاصی میان این خودرو و محصولاتی همچون برلیانس کراس یا لیفان X50 وجود ندارد.

دلیل چهارم؛ کیفیت ساخت نه چندان مطلوب

معایب اچ سی کراس چیست؟

کیفیت ساخت، پاشنه آشیل بسیاری از محصولات تولید داخل طی سالیان اخیر بوده است. با توجه به اینکه دانگ فنگ H30 کراس در ایران خودرو مونتاژ می‌شد، این مشکل در هاچبک کراس‌ دانگ فنگ نیز تا حدودی مشاهده می‌شود. البته باید توجه کرد که اچ 30 کراس یک خودرو اقتصادی است و چنین خودروهایی تا حد امکان ارزان ساخته می‌شوند، در نتیجه برخی مسائل مربوط به کیفیت از ابتدا در این خودرو حضور داشته‌اند و بی ارتباط به نحوه مونتاژ هستند.

بیشترین میزان افت کیفیت دانگ فنگ H30 کراس را در کابین این خودرو شاهد هستیم، جایی که استفاده از پلاستیک خشک و کم کیفیت سبب شده تا مالک حس خوبی را از فضای داخلی این خودرو تجربه نکند. علاوه برآن با توجه به اینکه امکانات رفاهی بسیاری برای دانگ فنگ H30 کراس در نظر گرفته شده، کنترلرهای قرار گرفته در کابین این خودرو چندان مقاوم نیستند و انتظار می‌رود که کیفیت بیشتری را برای آن لحاظ کنند. کیفیت رینگ‌های خودرو نیز یکی دیگر از موارد دردسرساز اچ 30 کراس در حوزه کیفیت است، چرا که برخی از رینگ‌های این خودرو با گذر زمان دچار تغییر رنگ شده‌اند.

دلیل پنجم؛ توقف تولید

از آخرین دلایلی که می‌توان در مقاله ” 5 دلیل برای اینکه دانگ فنگ H30 کراس نخریم ” به آن اشاره کرد توقف تولید اچ سی کراس است. تولید دانگ فنگ H30 کراس در ایران خودرو از سال 1395 آغاز شد و در سال 1399 به پایان رسید. در این مدت اچ 30 کراس تنها در تیپ اتوماتیک تولید شد و از سال 98 نیز برخی آپشن‌های آن همچون رینگ‌های آلیاژی از این خودرو حذف شدند. در نهایت نیز تولید این خودرو به دلیل قطع همکاری خودروسازان بین‌المللی با شرکای ایرانی متوقف شد و پروژه عرضه نسخه سدان این خودرو یعنی دانگ فنگ S30 نیز به نتیجه نرسید. باقی رقبای دانگ فنگ H30 کراس نیز کم و بیش به چنین سرانجامی دچار شدند و به جز کوییک R سایپا، تولید دیگر هاچ‌بک‌ کراس‌های بازار متوقف شده‌است.

اچ سی کراس بخریم یا نه؟

بدیهی است که در چنین شرایطی، خرید دانگ فنگ H30 کراس می‌تواند یک دردسر بزرگ را در آینده برای خریدار ایجاد کند. تمامی قطعات این خودرو به جز پیشرانه، منحصر به محصول دانگ فنگ هستند و احتمال دارد طی سالیان آتی، دانگ فنگ H30 کراس با مشکل کمبود قطعات ظاهری یا افزایش شدید قیمت آن‌ها مواجه شود. گیربکس اتوماتیک این خودرو نیز نیاز به دقت قابل توجهی برای نگهداری دارد و در صورتی‌که قطعات یدکی لازم را برای آن خریداری نکنید، ایرادات بسیاری گریبان‌گیر اتومبیل شما خواهند شد. از سوی دیگر ادامه تولید دانگ فنگ H30 کراس حتی در صورت تغییر شرایط بعید به نظر می‌رسد، به همین دلیل باید اچ 30 کراس را محصولی بدانیم که برای همیشه از خطوط تولید خودروسازان ایرانی خداحافظی کرده و به زودی به خیل عظیم خودروهای چینی و کره‌ای کمیاب خواهد پیوست.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

جمع‌بندی؛ چرا H30 کراس نخریم؟

دانگ فنگ H30 کراس یکی از خودروهای موفق بازار در فاصله کوتاه سال‌های 1395 الی 1399 بود. قیمت اچ سی کراس، امکانات مناسب، تیراژ گسترده و شبکه بزرگ خدمات فروش و پس از فروش ایران خودرو از عوامل موفقیت سریع این خودرو در بازار ایران بودند. با این حال هنگامی که تولید این خودرو به دلیل تحریم‌ها متوقف شد، روند موفقیت‌های اچ 30 کراس نیز ناکام ماند. شکی نیست که اگر تولید دانگ فنگ H30 کراس بدون مشکل ادامه پیدا می‌کرد، امروزه محصولات اقتصادی دانگ فنگ سهم بیشتری از سبد محصولات ایران خودرو را به خود اختصاص داده بودند.

با وجود طولانی بودن لیست مزایا و معایب دانگ فنگ H30 کراس، به نظر نمی‌رسد که حداقل در کوتاه مدت معایب این خودرو بر مزایای آن فائق آیند. از این رو اگر قصد خرید یک خودرو اتوماتیک اقتصادی برای مدتی کوتاه را دارید و از نظر بودجه نیز با محدودیت مواجه هستید، دانگ فنگ H30 کراس یکی از گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. جهت خرید یا فروش اچ 30 کراس یا هر خودرو دیگر، می‌توانید با همراه مکانیک تماس حاصل کنید تا این کار برای شما در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.

بیشتر بخوانید

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
17 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
قلی
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۷:۲۹
امتیاز دهی :
     

به جای دنگ و فنک ، رنو سیمبل وارداتی مدل ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ بخرید که از هر نظر از دنگ و فنگ کراس ، بهتره ولی هم قیمت این ماشینه

مهدی
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۸:۱۵
امتیاز دهی :
     

خیلی مطالب بی ربطی گفته فقط خواسته ملتو متقاعد کنه ساندرو مدل قدیم با دوبرابر قیمت و امکانات خیلی کمتر بخرن من 3 ساله دارم فقط هزینه آب و روغن و تسمه تایم کردم قطعات یدکیش همه جا هست قطعات بدنه هم برای همه ماشین های چینی این موضوع صادقه ولی قطعا ایران خودرو مطمن تر از کرمان موتوره و موظفه حداقل 10 سال خدمات بعد از فروش بده تنها ایرادش لغزش فرمون تو کیلومتر 100 که باید تایر کارخونه رو عوض کنی همین و از رانندگی باهاش لذت ببرین نسبت به پولی که دادین

مهدی
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۹:۲۲
امتیاز دهی :
     

با سلام واقعا نظرات شما بدون کارشناسی و همینطوری یه چیزی میگید، ۳ سال این ماشین رو دارم، اتومات، جادار، سانروف، دوربین عقب ، مانیتور، دیگه چی میخوای، بریم دنا و پارس دنده ای بخریم تو این ترافیک؟! ماکسیما هم تولیدش متوقف شده، ماشین بدیه؟

مهرداد
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۹:۳۷
امتیاز دهی :
     

سلام من تو اتوبان همت بااین ماشین با سرعت ۸۰ کیلومتر رانندگی میکردم یه ماشین از پشت به ماشین من زد و دو دور ماشین چرخید و دوتا چرخ عقب کنده شد به همین سادگی فوق العاده ضعیف است و خرج زیادی روی دستم گذاشت

کارشناس
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۲۰:۴۴
امتیاز دهی :
     

اتفاقا هماهنگی موتور و‌گیربکس این ماشین زبانزد هستش . همچنین مصرف در شهر حدود 8/5 و جاده 6 هست که مصرف معقولیه

افشین
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۲۱:۵۴
امتیاز دهی :
     

ماشین بسیار خوبی هستش
شتاب عالی
مصرف سوخت داخل شهر هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر
بنده ۳ ساله دارم و بسیار راضی هستم

سعید
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۰۰:۲۹
امتیاز دهی :
     

بی خیال دوست عزیز شایعه پراکنی کار درستی نیست

کهنسال
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۰۰:۳۰
امتیاز دهی :
     

سلام.بجز مورد سوم بقیه نکات منفی که فرمودید درست نیست.اگه بخواهیم با دیگر محصولات مقایسه کنیم با هم هیچ فرقی ندارند. اتفاقا ماشینی جا دار وبا قدرت میباشد .باید از نزدیک سواری کنید .تا متوجه شوید

سعید
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۰۲:۱۵
امتیاز دهی :
     

پلتفرم این ماشین جزء پلتفرم های نسل اول خودروهای چینی است و از نظر طراحی مشکل دارد و تولید آن برای استفاده در چین ممنوع است ! بدلیل همین مشکل دو سال متوالی طبق آمار ارائه شده توسط خود چینی ها بیشترین آمار مرگ و میر را داشته است ! برای اطلاعات بیشتر می توانید در اینترنت سرچ و دلایل توقف تولید و استفاده آن در چین را مطالعه کنید .

شایان
۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۰۲:۳۲
پاسخ به  سعید

شما از کجا همچین چیزی رو خوندین ؟ همین ماشین داخل چین همین الان فقط با موتور متفاوت داره تولید میشه

محمد رضا
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۰۸:۵۷
امتیاز دهی :
     

خوب ظاهرا شخصی که این مقاله نوشته مزایایی این خودرو نگفته اولا موتور ماشین تمام قطعات آن در بازار موجود است دوما قطعات جانبی بدنه هم در سایتها به وفور موجود است و تفاوت زیادی از نظر قیمت با خودروهای موجود ندارد من ۵ سال این خودرو دارم از سال ۹۵ بجز تعویض قطعات مصرفی مشکلی نداشته و کم خرج ترین خودرو بوده ضمنا علت مصرف بالا یک لیتر بیشتر کیفیت بد بنزین است موتور دقیقا همان موتور tu5 است گیربکس هم اگر به موقع روغن گیربکس عوض بشه یک عمر بهت کار میده

رضا
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۰۸:۵۷
امتیاز دهی :
     

موتور تی یو فایو مشترک با پژو بزرگترین مزیت این ماشین است ضمن اینکه اتاق بزرگی داره و از این لحاظ از 207 سر تره

امیر
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۲۲:۰۹
امتیاز دهی :
     

وقت گذاشتین و آنالیز کردین مرسی. ولی غیر از مصرف سوخت شهری ش باقی دلیل ها کاملا اشتباه س. بعدشم تا500میلیون فعلی از باقی ماشین ها سرتره. ملاک مقایسه باید با هم رده ی خودش باشه

Shahab
۱۴۰۰-۰۶-۲۲ ۲۳:۱۷
امتیاز دهی :
     

وقتی چارتا کارشناس(کسی که اسم خودشو میذاره کارشناس)سایت میزنه این میشه داستان_3 ساله این ماشینو دارم آخ نگفته هزار تومن خرجش نکردم جز لوازم مصرفی،500 کیلو برنج زدم تو سربالایی قزوین/کوهین مثل بنز با کولر رفت بالا،کسی که تاحالا سوار این ماشین نشده میاد نظر میده،کیفیت داشبورد پایینه درسته ولی از لحاظ چیزای دیگه اینطور نیست

اکبر کشاورز
۱۴۰۰-۰۶-۲۳ ۰۸:۲۶
امتیاز دهی :
     

من بعنوان اولین نفراتی که از سال ۹۵ تا الان اچ سی کراس دارم فکر کنم نگارنده متن اصلا اچ سی کراس از نزدیک ندیده باشه
مصرف سوخت ۷لیتر،شتاب و کشش در حد پارس و سمند،طراحی داخلی نسبت به ساندرو و پژو بهتر،اخرین سال تولید ۹۸ بوده نه ۹۹
فقط اگر خریدار از لحاظ شکل ظاهری مشکلی نداشته باشه ،واقعا یک خودروبی آزار و اذیت و جادار هست

سعید
۱۴۰۰-۰۶-۲۳ ۰۸:۴۵
امتیاز دهی :
     

خودرو h30 کراس از نظر اقتصادی با آپشن های کامل بهترین گزینه برای ایرانیان است وبعلت تحریم وعدم تولید انگ وبرجسب فراوان به این خودرو می زنند

محمدحسین سلطانی
۱۴۰۰-۰۶-۲۳ ۱۶:۵۴
امتیاز دهی :
     

تحلیلتون کاملا اشتباهه
من 4 ساله اچ سی کراس دارم
هیچکدوم از موارد بالا در موردش صدق نمی کنه!!
لطفا نظرات تخیلی نذارید و از افرادی که این خوردو رو دارند سوال کنید
این ماشین بهترین تولید ایران خودرو در رنج خودش هست.