تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

فهرست مطالب

تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، موضوع این مقاله از مجله همراه مکانیک است. معرفی سانگ یانگ تیوولی در سال 2015 را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ این خودروساز کُره‌ای محسوب کرد؛ چراکه با معرفی این خودرو بود که سانگ یانگ از طراحی‌های عجیب‌وغریب خود دست کشید و با یک طرح عامه‌پسند و البته حساب‌شده، نظر خریداران پرشماری را به سوی برند خود جلب کرد. رامک خودرو از سال 2016 تیوولی را در سبد خرید سانگ یانگ جای داد و آمار فروش بسیار خوبی را ثبت کرد؛ اما ممنوعیت واردات خودرو در سال 2018، باعث شد تا دست بسیاری از خریدارانی که این کراس‌اوور کوچک را از رامک خودرو پیش‌خرید کرده بودند، از رسیدن به خودروی خود کوتاه بماند یا مجبور شوند با قیمت بالا نسبت به خرید تیوولی اقدام نمایند . حال در این مقاله به بررسی نسخه قدیم و جدید یک خودرو در مقاله مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 می‌پردازیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بلاتکلیفی و نارضایتی این دسته از خریداران ادامه داشت تا این‌که بالاخره در اواخر سال 1399، شرکت رامک خودرو موفق شد تعدادی از محصولات سانگ یانگ را به‌صورت مونتاژی در بازار ایران عرضه و از این طریق تعهدات معوق خود را ایفا کند. سانگ یانگ تیوولی‌های مونتاژی در دو نسخه به دست خریداران رسیده‌اند که این دو نسخه با یکدیگر و هم‌چنین با نسخه‌های وارداتی، تفاوت‌هایی دارند. اگر شما نیز علاقه دارید تا به‌صورت دقیق با نسخه‌های مختلف سانگ یانگ تیوولی آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

انواع تیپ‌های تیوولی در بازار ایران

انواع تیپ‌های تیوولی در بازار ایران

قبل از پرداختن به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، بهتر است مروری مختصر بر نسخه‌های مختلف این خودرو در بازار ایران داشته باشیم. سانگ یانگ تیوولی در ابتدای حضور در بازار ایران (سال 2016)، در دو تیپ الیت و اسپرت از سوی رامک خودرو عرضه شد. تفاوت بین دو تیپ مذکور، در این بود که تیپ اسپرت از سقف غیرهم‌رنگ با بدنه، بالچه (اسپویلر) بالای شیشه عقب، رینگ‌های دورنگ موسوم به دایموندکات و شیشه‌های عقب دودی بهره می‌گرفت؛ درحالی‌که تیپ الیت فاقد این ویژگی‌های ظاهری بود و درمقابل، از سانروف بهره می‌بُرد. 

تیوولی اسپرت و الیت؛ تازه‌واردان بازار سانگ یانگ 

همان‌طورکه قابل‌پیش‌بینی بود، سانگ یانگ تیوولی اسپرت به‌دلیل عدم تجهیز به سانروف، مورد استقبال خریداران ایرانی قرار نگرفت و خیلی زود از لیست فروش رامک خودرو کنار گذاشته شد. تا اواخر سال 2017، سانگ یانگ تیوولی الیت به ایران وارد می‌شد؛ اما از آن زمان به‌ بعد، تیپ الیت جای خود را به تیپ آرمور داد. سانگ یانگ تیوولی آرمور موجود در بازار ایران، با تیوولی آرمور بازار جهانی متفاوت است و تفاوت آن با تیپ الیت، تنها در طرح سپر جلو و بهره‌گیری از تزئینات مشکی پیانویی روی غربیلک فرمان (به‌ جای تزئینات نقره‌ای‌رنگ فرمان تیپ الیت) خلاصه می‌شود.

اما از اواسط پاییز سال 1399 بود که سروکله سانگ یانگ تیوولی مونتاژ در بازار ایران پیدا شد. سری اول مونتاژی این خودرو ، در بازار به فیس 2018 معروف است که طراحی ظاهری آن با تیوولی آرمور یکسان است و تنها یک‌سری تغییرات جزئی، آن را از برادر وارداتی خود متمایز می‌کند. نسخه مذکور به تعداد نسبتاً محدودی در ایران مونتاژ شد و رامک خودرو از اوایل زمستان سال 1399، تیوولی مونتاژ را با نسخه نیوفیس تحویل خریداران داد. این نسخه که درواقع نسخه فیس‌لیفت مدل 2019 سانگ یانگ تیوولی است، در بازار کشور ما با نام تیوولی فیس 2020 یا تیوولی سولار نیز شناخته می‌شود.

ویژگی‌های فنی انواع تیوولی

ویژگی‌های فنی انواع تیوولی

تمامی تیپ‌های سانگ یانگ تیوولی در بازار کشور ما، از مشخصات فنی یکسانی بهره می‌برند که شامل پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 128 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 160 نیوتن‌متر، متصل به یک گیربکس 6سرعته اتوماتیک است. سانگ یانگ تیوولی با این مشخصات فنی، برای طی هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی، به 7.6 لیتر سوخت نیازمند است و 12 ثانیه طول می‌کشد تا از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. بیش از 99 درصد سانگ یانگ تیوولی‌های موجود در بازار کشور ما، از نوع دیفرانسیل‌جلو هستند؛ اما تعداد بسیار محدودی از نسخه‌های دودیفرانسیل این خودرو نیز در سال 2016 به ایران وارد شده است.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

 تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

اما بهتر است به موضوع اصلی بحث، یعنی مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 بپردازیم. تفاوت ها در سه بخش طراحی ظاهری، طراحی داخلی و آپشن‌ها خلاصه می‌شود که در ادامه مقاله به هریک از این بخش‌ها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که تفاوت‌‌های خودروهای مونتاژ سری اول (فیس 2018) با تیوولی نیوفیس مونتاژ و تیوولی armor 2018 را نیز در این بخش مرور خواهیم کرد.

تفاوت‌های ظاهری تیوولی مونتاژ و آرمور

تفاوت‌های ظاهری تیوولی مونتاژ و آرمور
تیوولی مونتاژی

همان‌طور که اشاره کردیم، سانگ یانگ تیوولی مونتاژ سری اول (فیس 2018) از ظاهری یکسان با تیوولی armor بهره می‌برد؛ اما دو تفاوت جزئی، نسخه مونتاژ را از برادر وارداتی‌اش متمایز می‌کنند: نخستین گزینه از تفاوت‌های این دو خودرو، مربوط به طرح رینگ‌ها است؛ جايي که تيوولي مونتاژ سري اول به‌جاي رينگ‌هاي 5 پره دوبل سربي‌رنگ تيوولي آرمور، از رينگ‌هاي 5 پره Y‌شکل با رنگ نقره‌اي روشن بهره مي‌برد. دومين تفاوت را نيز بايد در ديفيوزر پلاستيکي زير سپر عقب جست‌وجو کرد که نسخه مونتاژي در اطراف شبرنگ‌هاي موجود در اين بخش، تزئينات کرومي دارد؛ اما نسخه وارداتي، فاقد اين تزئينات است.

تیوولی armor
تیوولی آرمور

اما تيوولي نيوفيس مونتاژ (فيس 2020)، تفاوت‌هاي بيش‌تري با تيوولي آرمور وارداتي دارد. در نماي جلوي نسخه نيوفيس مونتاژ، مه‌شکن دايره‌اي شکل و شبکه‌هاي پلاستيکي اطراف آن‌ها، طرح جديد چراغ‌ها و جلوپنجره (کمي باريک‌ترشدن چراغ‌ها و بزرگ‌ترشدن قسمت مشکي پيانويي جلوپنجره) در کنار بزرگ‌ترشدن ورودی هوای قسمت میانی سپر، این نسخه را از تیپ آرمور وارداتی متمایز می‌کند.

تفاوت از نمای‌جانبی

نمای جانبی دو نسخه مذکور ، تفاوت خاصی با یکدیگر ندارد؛ اما اگر خیلی نکته‌سنج باشید، می‌توانید متوجه شوید که امتداد چراغ جلوی نسخه نیوفیس مونتاژ روی گلگیر جلو، زاویه خیلی نرم‌تری نسبت به همین بخش در نسخه آرمور دارد. درواقع، می‌توانیم بگوییم که تیوولی آرمور خط چشم غلیظ‌تري نسبت به تيوولي نيوفيس مونتاژ دارد!

نمای پشتی تیوولی مونتاژی
نمای پشتی تیوولی مونتاژی

اما بارزترين موضوع برای مقایسه این دو خودرو در نماي عقب خود را نشان مي‌دهد. جايي که تيوولي نيوفيس مونتاژ با وجود برآمدگي عضلاني درب صندوق‌بار، گرافيک متفاوت چراغ‌ها (که دو نوار نئوني به شکل L در آن‌ها مشخص است) و ديفيوزر عقب يک‌پارچه (در برابر ديفيوزر دوتکه تيوولي آرمور)، به‌خوبي از برادر وارداتي خود متمايز مي‌شود. ضمن اين‌که در قسمت پايين سمت راست درب صندوق‌بار تيوولي مونتاژ نيوفيس، نوشته 1.6 به‌چشم مي‌خورد که بيان‌گر حجم پيشرانه اين خودرو است؛ درحالي‌که اين نوشته در نسخه‌هاي ديگر وجود ندارد.

تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 در طراحی کابین

 

طرح کلی کابین سانگ یانگ تیوولی، مونتاژ سری اول با تیوولی‌های وارداتی یکسان است و تنها دو تفاوت بین این دو نسخه به‌چشم می‌خورد. تفاوت اول، طرح جدید لیور دنده در تیوولی مونتاژ است که مجهز به گردگیر شده است. ضمن این‌که با این طرح جدید، تعویض‌ دنده در حالت تیپ‌ترونیک با جابه‌جایی خود لیور صورت می‌گیرد؛ (مانند اکثر خودروها) اما در نسخه‌های وارداتی، این کار با دکمه قرارگرفته در کنار لیور امکان‌پذیر است. تفاوت دوم که در نگاه اول چندان مشخص نیست، مربوط به مانیتور سیستم مالتی‌مدیا می‌شود که در نسخه‌های مونتاژی، با یک اینچ افزایش سایز به 8 اینچ رسیده و سیستم عامل اندروید نیز روی آن نصب است.

[hm_buy_form_inline]

کابین تیوولی مونتاژ نیوفیس

کابین تیوولی مونتاژ نیوفیس

اما سانگ یانگ تیوولی نیوفیس مونتاژ، از کابینی مشابه با نسخه‌های فیس‌لیفت 2020 بازار جهانی بهره‌مند است و طراحی قسمت میانی داشبورد، صفحه نشان‌دهنده‌ها و نحوه قرارگیری دکمه‌ها، کاملاً با نسخه‌های قبلی تفاوت دارد. در ضمن، این نسخه از مانیتور 9 اینچی اندروید با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی بهره می‌برد که می‌تواند به عنوان برنده در مقایسه مذکور از آن نام برده شود.

تفاوت آپشن‌های تیوولی مونتاژ و تیوولی آرمور

به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن‌ها رسیدیم؛ تنها تفاوت آپشنی بین نسخه‌های مونتاژی و وارداتی سانگ یانگ تیوولی، وجود سیستم کنترل حرکت در شیب (DAC) در نسخه‌های مونتاژی است. سیستم مذکور که برای جلوگیری از افزایش سرعت ناگهانی خودرو در شیب‌های تند کاربرد دارد، در هر دو نسخه مونتاژی نصب‌شده و دکمه فعال‌سازی آن، در پنل سمت چپ ستون فرمان قرار گرفته است. البته تیوولی مونتاژ نیو فیس، دو تفاوت آپشنی جزئی نیز با دیگر نسخه‌ها دارد که شامل گرم‌کن سه‌حالته صندلی‌های جلو (در برابر گرم‌کن دوحالته نسخه‌های دیگر) و قابلیت تنظیم شدت نور صفحه کیلومتر است.

تیوولی مونتاژ

تفاوت تیپ‌های تیوولی

در این جدول به تفاوت تیپ‌های تیوولی الیت و آرمور و تفاوت تیپ‌های آرمور و مونتاژ پرداختیم.

 

نام تیپ

 

تیوولی اسپرت

 

تیوولی الیت

 

تیوولی آرمور

 

تیوولی مونتاژ فیس 2018

 

تیوولی مونتاژ نیوفیس (فیس 2020)

سقف

 

متفاوت با رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

مه‌شکن جلو

چهارگوش

چهارگوش

چهارگوش

چهارگوش

دایره‌ای

رینگ

5 پره دوبل دورنگ

5 پره دوبل دورنگ / 5 پره ساده نقره‌ای / 5 پره دوبل سربی

5 پره دوبل سربی

5 پره Y شکل نقره‌ای

5 پره دوبل سربی

سانروف

ندارد

دارد

دارد

دارد

دارد

شیشه‌های عقب دودی

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

بال (اسپویلر) عقب

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

تزئینات کرومی دور شبرنگ‌های عقب

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

ندارد

 

دیفیوزر عقب

دو تیکه

دو تیکه

دو تیکه

دو تیکه

یکپارچه

سایز و ویژگی‌های مانیتور

7 اینچی لمسی

7 اینچی لمسی

7 اینچی لمسی

8 اینچی لمسی اندروید

9 اینچی لمسی اندروید با پشتیبانی از زبان فارسی

سیستم کنترل سرعت در شیب (DAC)

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

دارد

قابلیت تنظیم نور صفحه کیلومتر

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

تزئینات غربیلک فرمان

نقره‌ای

نقره‌ای

مشکی پیانویی

مشکی پیانویی

مشکی پیانویی

گرم‌کن صندلی‌های جلو

دوحالته

دوحالته

دوحالته

دوحالته

سه‌حالته

نحوه تعویض‌دنده در حالت تیپ‌ترونیک

با استفاده از دکمه قرارگرفته در قسمت کناری لیور دنده

با استفاده از دکمه قرارگرفته در قسمت کناری لیور دنده

با استفاده از دکمه قرارگرفته در قسمت کناری لیور دنده

با استفاده از جابجایی لیوردنده به سمت علامت‌های (+) و (-)

با استفاده از جابجایی لیوردنده به سمت علامت‌های (+) و (-)

جمع‌بندی کلی

در پایان مقاله مقایسه تیوولی آرمور 2018 با تیوولی نیوفیس مونتاژ ، می‌توانیم بگوییم که تفاوت‌های این دو در بازار ایران، چندان بنیادی نیست و بیش‌تر شامل ظاهر و برخی جزئیات در آپشن‌ها می‌شود و همین جزئیات تعیین کننده قیمت تیوولی در بازار است . این کراس‌اوور ساب‌کامپکت کره‌ای، در تمام نسخه‌های خود می‌تواند مورد پسند افرادی واقع شود که به دنبال یک کراس‌اوور جمع‌‌وجور خانوادگی با ظاهر جذاب، آپشن‌های فراوان و استهلاک پایین هستند. اما با توجه به پیشرانه نه‌چندان قدرت‌مند این خودرو، خرید آن به جوانانی که خواهان خودرویی با دینامیک رانندگی لذت‌بخش هستند، توصیه نمی‌شود.

به‌عنوان حسن ختام، می‌توانید به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 و دیگر تیپ‌ها را به‌صورت خلاصه و در قالب جدول زیر ببینید:

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها