تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، موضوع این مقاله از مجله همراه مکانیک است. معرفی سانگ یانگ تیوولی در سال 2015 را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ این خودروساز کُره‌ای محسوب کرد؛ چراکه با معرفی این خودرو بود که سانگ یانگ از طراحی‌های عجیب‌وغریب خود دست کشید و با یک طرح عامه‌پسند و البته حساب‌شده، نظر خریداران پرشماری را به سوی برند خود جلب کرد. سانگ یانگ تیوولی از سال 2016 توسط شرکت رامک خودرو در بازار کشور ما نیز عرضه شد و آمار فروش بسیار خوبی را ثبت کرد؛ اما ممنوعیت واردات خودرو در سال 2018، باعث شد تا دست بسیاری از خریدارانی که این کراس‌اوور کوچک را از رامک خودرو پیش‌خرید کرده بودند، از رسیدن به خودروی خود کوتاه بماند. حال در این مقاله به بررسی نسخه قدیم و جدید یک خودرو در مقاله مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 می‌پردازیم.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

بلاتکلیفی و نارضایتی این دسته از خریداران ادامه داشت تا این‌که بالاخره در اواخر سال 1399، شرکت رامک خودرو موفق شد تعدادی سانگ یانگ تیوولی را به‌صورت مونتاژی در بازار ایران عرضه و از این طریق تعهدات معوق خود را ایفا کند. سانگ یانگ تیوولی‌های مونتاژی در دو نسخه به دست خریداران رسیده‌اند که این دو نسخه با یکدیگر و هم‌چنین با نسخه‌های وارداتی، تفاوت‌هایی دارند. از این‌رو، این مقاله از مجله خودروی همراه مکانیک را به بررسی تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 اختصاص داده‌ایم. اگر شما نیز علاقه دارید تا به‌صورت دقیق با نسخه‌های مختلف سانگ یانگ تیوولی آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

نگاهی به نسخه‌های مختلف سانگ یانگ تیوولی در بازار ایران

قبل از پرداختن به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، بهتر است مروری مختصر بر نسخه‌های مختلف این خودرو در بازار ایران داشته باشیم. سانگ یانگ تیوولی در ابتدای حضور در بازار ایران (سال 2016)، در دو تیپ الیت و اسپرت از سوی رامک خودرو عرضه شد. تفاوت بین دو تیپ مذکور، در این بود که تیپ اسپرت از سقف غیرهم‌رنگ با بدنه، بالچه (اسپویلر) بالای شیشه عقب، رینگ‌های دورنگ موسوم به دایموندکات و شیشه‌های عقب دودی بهره می‌گرفت؛ درحالی‌که تیپ الیت فاقد این ویژگی‌های ظاهری بود و درمقابل، از سانروف بهره می‌بُرد. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

همان‌طورکه قابل‌پیش‌بینی بود، سانگ یانگ تیوولی اسپرت به‌دلیل عدم تجهیز به سانروف، مورد استقبال خریداران ایرانی قرار نگرفت و خیلی زود از لیست فروش رامک خودرو کنار گذاشته شد. تا اواخر سال 2017، سانگ یانگ تیوولی در تیپ الیت به ایران وارد می‌شد؛ اما از آن زمان به‌ بعد، تیپ الیت جای خود را به تیپ آرمور داد. سانگ یانگ تیوولی آرمور موجود در بازار ایران، با تیوولی آرمور بازار جهانی متفاوت است و تفاوت آن با تیپ الیت، تنها در طرح سپر جلو و بهره‌گیری از تزئینات مشکی پیانویی روی غربیلک فرمان (به‌ جای تزئینات نقره‌ای‌رنگ فرمان تیپ الیت) خلاصه می‌شود.

اما از اواسط پاییز سال 1399 بود که سروکله سانگ یانگ تیوولی مونتاژ در بازار ایران پیدا شد. سری اول تیوولی مونتاژ، در بازار به فیس 2018 معروف است که طراحی ظاهری آن با تیوولی آرمور یکسان است و تنها یک‌سری تغییرات جزئی، آن را از برادر وارداتی خود متمایز می‌کند. نسخه مذکور به تعداد نسبتاً محدودی در ایران مونتاژ شد و رامک خودرو از اوایل زمستان سال 1399، تیوولی مونتاژ را با نسخه نیوفیس تحویل خریداران داد. این نسخه که درواقع نسخه فیس‌لیفت مدل 2019 سانگ یانگ تیوولی است، در بازار کشور ما با نام تیوولی فیس 2020 یا تیوولی سولار نیز شناخته می‌شود.

تمامی تیپ‌های سانگ یانگ تیوولی در بازار کشور ما، از مشخصات فنی یکسانی بهره می‌برند که شامل پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 128 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 160 نیوتن‌متر، متصل به یک گیربکس 6سرعته اتوماتیک است. سانگ یانگ تیوولی با این مشخصات فنی، برای طی هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی، به 7.6 لیتر سوخت نیازمند است و 12 ثانیه طول می‌کشد تا از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. بیش از 99 درصد سانگ یانگ تیوولی‌های موجود در بازار کشور ما، از نوع دیفرانسیل‌جلو هستند؛ اما تعداد بسیار محدودی از نسخه‌های دودیفرانسیل این خودرو نیز در سال 2016 به ایران وارد شده است. در ادامه وارد جزئیات مقایسه تیوولی آرمور 2018 با تیوولی نیوفیس مونتاژ خواهیم شد.

 تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

اما بهتر است به موضوع اصلی بحث، یعنی مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 بپردازیم. تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، در سه بخش طراحی ظاهری، طراحی داخلی و آپشن‌ها خلاصه می‌شود که در ادامه مقاله مقایسه تیوولی آرمور 2018 با تیوولی نیوفیس مونتاژ، به هریک از این بخش‌ها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که تفاوت‌‌های تیوولی مونتاژ سری اول (فیس 2018) با تیوولی نیوفیس مونتاژ و تیوولی 2018 آرمور را نیز در این بخش مرور خواهیم کرد.

تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر ظاهری

همان‌طور که اشاره کردیم، سانگ یانگ تیوولی مونتاژ سری اول (فیس 2018) از ظاهری یکسان با تیوولی آرمور بهره می‌برد؛ اما دو تفاوت جزئی، نسخه مونتاژ را از برادر وارداتی‌اش متمایز می‌کنند: نخستین گزینه از تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018، مربوط به طرح رینگ‌ها است؛ جايي که تيوولي مونتاژ سري اول به‌جاي رينگ‌هاي 5 پره دوبل سربي‌رنگ تيوولي آرمور، از رينگ‌هاي 5 پره Y‌شکل با رنگ نقره‌اي روشن بهره مي‌برد. دومين تفاوت را نيز بايد در ديفيوزر پلاستيکي زير سپر عقب جست‌وجو کرد که نسخه مونتاژي در اطراف شبرنگ‌هاي موجود در اين بخش، تزئينات کرومي دارد؛ اما نسخه وارداتي، فاقد اين تزئينات است.

اما تيوولي نيوفيس مونتاژ (فيس 2020)، تفاوت‌هاي بيش‌تري با تيوولي آرمور وارداتي دارد. در نماي جلوي نسخه نيوفيس مونتاژ، مه‌شکن دايره‌اي شکل و شبکه‌هاي پلاستيکي اطراف آن‌ها، طرح جديد چراغ‌ها و جلوپنجره (کمي باريک‌ترشدن چراغ‌ها و بزرگ‌ترشدن قسمت مشکي پيانويي جلوپنجره) در کنار بزرگ‌ترشدن ورودی هوای قسمت میانی سپر، این نسخه را از تیپ آرمور وارداتی متمایز می‌کند.

نمای جانبی دو نسخه مذکور در مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 ، تفاوت خاصی با یکدیگر ندارد؛ اما اگر خیلی نکته‌سنج باشید، می‌توانید متوجه شوید که امتداد چراغ جلوی نسخه نیوفیس مونتاژ روی گلگیر جلو، زاویه خیلی نرم‌تری نسبت به همین بخش در تیوولی آرمور 2018 دارد. درواقع، می‌توانیم بگوییم که تیوولی آرمور 2018 خط چشم غلیظ‌تري نسبت به تيوولي نيوفيس مونتاژ دارد!

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

اما بارزترين موضوع برای مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 در نماي عقب خود را نشان مي‌دهد. جايي که تيوولي نيوفيس مونتاژ با وجود برآمدگي عضلاني درب صندوق‌بار، گرافيک متفاوت چراغ‌ها (که دو نوار نئوني به شکل L در آن‌ها مشخص است) و ديفيوزر عقب يک‌پارچه (در برابر ديفيوزر دوتکه تيوولي آرمور)، به‌خوبي از برادر وارداتي خود متمايز مي‌شود. ضمن اين‌که در قسمت پايين سمت راست درب صندوق‌بار تيوولي مونتاژ نيوفيس، نوشته 1.6 به‌چشم مي‌خورد که بيان‌گر حجم پيشرانه اين خودرو است؛ درحالي‌که اين نوشته در نسخه‌هاي ديگر وجود ندارد.

تفاوت‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 در طراحی کابین

طرح کلی کابین سانگ یانگ تیوولی، مونتاژ سری اول با تیوولی‌های وارداتی یکسان است و تنها دو تفاوت بین این دو نسخه به‌چشم می‌خورد. تفاوت اول، طرح جدید لیور دنده در تیوولی مونتاژ است که مجهز به گردگیر شده است. ضمن این‌که با این طرح جدید، تعویض‌ دنده در حالت تیپ‌ترونیک با جابه‌جایی خود لیور صورت می‌گیرد؛ (مانند اکثر خودروها) اما در نسخه‌های وارداتی، این کار با دکمه قرارگرفته در کنار لیور امکان‌پذیر است. تفاوت دوم که در نگاه اول چندان مشخص نیست، مربوط به مانیتور سیستم مالتی‌مدیا می‌شود که در نسخه‌های مونتاژی، با یک اینچ افزایش سایز به 8 اینچ رسیده و سیستم عامل اندروید نیز روی آن نصب است.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

اما سانگ یانگ تیوولی نیوفیس مونتاژ، از کابینی مشابه با نسخه‌های فیس‌لیفت 2020 بازار جهانی بهره‌مند است و طراحی قسمت میانی داشبورد، صفحه نشان‌دهنده‌ها و نحوه قرارگیری دکمه‌ها، کاملاً با نسخه‌های قبلی تفاوت دارد. در ضمن، این نسخه از مانیتور 9 اینچی اندروید با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی بهره می‌برد که می‌تواند به عنوان برنده در مقایسه تیوولی آرمور 2018 با تیوولی نیوفیس مونتاژ از آن نام برده شود.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن و امکانات رفاهی

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن‌ها رسیدیم؛ تنها تفاوت آپشنی بین نسخه‌های مونتاژی و وارداتی سانگ یانگ تیوولی، وجود سیستم کنترل حرکت در شیب (DAC) در نسخه‌های مونتاژی است. سیستم مذکور که برای جلوگیری از افزایش سرعت ناگهانی خودرو در شیب‌های تند کاربرد دارد، در هر دو نسخه مونتاژی نصب‌شده و دکمه فعال‌سازی آن، در پنل سمت چپ ستون فرمان قرار گرفته است. 

البته تیوولی مونتاژ نیوفیس، دو تفاوت آپشنی جزئی نیز با دیگر نسخه‌ها دارد که شامل گرم‌کن سه‌حالته صندلی‌های جلو (در برابر گرم‌کن دوحالته نسخه‌های دیگر) و قابلیت تنظیم شدت نور صفحه کیلومتر است.

جمع‌بندی بررسی مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

در پایان مقاله مقایسه تیوولی آرمور 2018 با تیوولی نیوفیس مونتاژ ، می‌توانیم بگوییم که تفاوت‌های تیوولی مونتاژ نیوفیس با تیوولی آرمور 2018 در بازار ایران، چندان بنیادی نیست و بیش‌تر شامل ظاهر و برخی جزئیات در آپشن‌ها می‌شود. این کراس‌اوور ساب‌کامپکت کره‌ای، در تمام نسخه‌های خود می‌تواند مورد پسند افرادی واقع شود که به دنبال یک کراس‌اوور جمع‌‌وجور خانوادگی با ظاهر جذاب، آپشن‌های فراوان و استهلاک پایین هستند. اما با توجه به پیشرانه نه‌چندان قدرت‌مند این خودرو، خرید آن به جوانانی که خواهان خودرویی با دینامیک رانندگی لذت‌بخش هستند، توصیه نمی‌شود.

به‌عنوان حسن ختام، می‌توانید به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 و دیگر تیپ‌ها را به‌صورت خلاصه و در قالب جدول زیر ببینید:

 

نام تیپ

 

تیوولی اسپرت

 

تیوولی الیت

 

تیوولی آرمور

 

تیوولی مونتاژ فیس 2018

 

تیوولی مونتاژ نیوفیس (فیس 2020)

سقف

 

متفاوت با رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

 

هم‌رنگ بدنه

مه‌شکن جلو

چهارگوش

چهارگوش

چهارگوش

چهارگوش

دایره‌ای

رینگ

5 پره دوبل دورنگ

5 پره دوبل دورنگ / 5 پره ساده نقره‌ای / 5 پره دوبل سربی