آشنایی با سریع ترین سدان های بازار ایران

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

خودروهای سدان معمولاً با هدف خدمت‌رسانی به خانواده‌ها طراحی می‌شوند و مواردی مثل سواری نرم، آپشن‌های کافی و استهلاک پایین در تولید آن‌ها مدنظر قرار می‌گیرند؛ اما سدان‌های اسپرت و با عملکرد فنی بالا هم در دنیا کم‌تعداد نیستند. این سدان‌ها علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود به‌عنوان خودروهای خانوادگی و مسافرتی، می‌توانند عملکرد خیره‌کننده‌ای را از خود نشان دهند و حتی خواب را از چشم بسیاری از کوپه‌های اسپرت بگیرند! به همین بهانه، این مقاله از مجله خودروی همراه مکانیک را به معرفی سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران اختصاص داده‌ایم تا با اسپرت‌های خانوادگی بازار بیش‌تر آشنا شویم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در ادامه با ما همراه باشید تا لیست 10 سدان سریع بازار ایران را به‌ترتیب شتاب صفرتاصد مرور کنیم؛ اما قبل از آن، ذکر دو نکته ضروری است. نکته اول این‌که ما سدان‌های کوپه را نیز در لیست لحاظ کرده‌ایم و نکته بعدی آن است که اگر از یک خودرو و یک نسل، چند نسخه با پیشرانه‌های مختلف در بازار ایران موجود باشد، تنها قوی‌ترین نسخه را در نظر گرفته‌ایم.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

رتبه دهم: BMW 730Li نسل ششم (G12)

رتبه دهم لیست سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران، به پرفروش‌ترین سدان لوکس بازار کشور در چند سال اخیر می‌رسد. بی ام و 730Li نسل ششم که با خوش‌شانسی تمام از قید محدودیت‌های دست‌وپاگیر واردات خودرو به کشور، جان سالم به‌در برد و تعداد بالایی از آن در سال‌های 2017 و 2018 در ایران عرضه شد؛ نیروی خود را از یک پیشرانه 2 لیتری توربو با حداکثر قدرت 258 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 400 نیوتن‌متر می‌گیرد. این پیشرانه با اتصال به یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 6.3 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای این خودرو به ارمغان می‌آورد که عملکردی فوق‌العاده برای یک سدان 1795 کیلوگرمی 4 سیلندر محسوب می‌شود.

رتبه نهم: BMW 330i نسل ششم (F30)

رتبه نهم رده‌بندی ما بازهم به یک بی ام و می‌رسد تا شروعی طوفانی برای خودروساز باواریایی رقم بخورد. بی ام و 330i هم از یک پیشرانه 2 لیتری توربو متصل به گیربکس 8 سرعته اتوماتیک بهره می‌برد که این پیشرانه، با تولید حداکثر قدرت 252 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 350 نیوتن‌متر، شتاب صفرتاصد 5.8 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای این سدان اسپرت به ارمغان می‌آورد. هرچند پیشرانه مذکور نسبت به نسخه به‌کاررفته در بی ام و 730Li، 50 نیوتن‌متر گشتاور کم‌تری را تولید می‌کند اما 300 کیلوگرم سبک‌تر بودن بی ام و 330i نسبت به 730li باعث شده است تا این خودرو در شتاب صفرتاصد، 0.5 ثانیه سریع‌تر باشد.

رتبه هشتم: لکسوس LS460 نسل چهارم

لکسوس LS460 جزو اولین خودروهای 8 سیلندر بود که در دوره جدید واردات خودرو مجوز حضور در بازار کشور را کسب کرد و حتی در دوره نسبتاً کوتاهی، عنوان قوی‌ترین و پرشتاب‌ترین خودروی صفرکیلومتر بازار ایران را در اختیار داشت.

قوای محرکه این سدان فول‌سایز ژاپنی شامل یک پیشرانه 8 سیلندر 4.6 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 379 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 498 نیوتن‌متر است که با اتصال به یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 5.7 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای این خودرو به ارمغان می‌آورد. این سطح از عملکرد، لکسوس LS460 را به‌عنوان تنها آسیایی حاضر در لیست سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران در جایگاه هشتم این لیست قرار می‌دهد.

رتبه هفتم: BMW 750Li نسل پنجم (F02)

نسل پنجم بی ام و سری 7 حدفاصل سال‌های 2009 تا 2011 و در نسخه‌های 730Li، 740Li و 750Li در بازار کشور ما عرضه شد که در این میان، نسخه 750Li به‌عنوان گل‌سرسبد بی ام و سری 7 های موجود در ایران، از یک پیشرانه 8 سیلندر 4.4 لیتری توربو با حداکثر قدرت 408 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 600 نیوتن‌متر بهره‌مند است. این پیشرانه با اتصال به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 5.3 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای این آلمانی لوکس به ارمغان می‌آورد. این عملکرد، به‌خوبی ذات اصلی یک بی ام و سری 7 را در جایگاه خودروی دومنظوره لوکس – اسپرت به رخ می‌کشد.

رتبه ششم: مرسدس بنز CLS 500 نسل دوم

مرسدس بنز کلاس CLS به‌عنوان بنیان‌گذار سگمنت سدان‌های کوپه، محبوبیت بسیار بالایی نزد خودرودوستان دنیا دارد. این خودرو در نسل‌های اول و دوم خود و با نسخه‌های CLS 350 و CLS 500 به ایران وارد شد که در این میان، نسخه مدنظر ما یعنی CLS 500 نسل دوم، از یک پیشرانه 8 سیلندر 4.7 لیتری توربو با حداکثر قدرت 408 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 599 نیوتن‌متر بهره می‌برد. نتیجه همکاری این پیشرانه حجیم با یک گیربکس 7 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 5.2 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت است تا این مرسدس بنز دوست‌داشتنی، خود را در جایگاه ششم سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران ببیند.

رتبه پنجم: مازراتی کواتروپورته GTS نسل پنجم

نسل پنجم مازراتی کواتروپورته که به‌عنوان یکی از گران‌ترین سدان‌های موجود در بازار کشور ما شناخته می‌شود؛ در سه نسخه معمولی، S و GTS به ایران وارد شد که نسخه GTS به‌عنوان قوی‌ترین نسخه، نیروی خود را از یک پیشرانه 8 سیلندر 4.7 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 440 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 490 نیوتن‌متر می‌گیرد. این پیشرانه که توسط شرکت فراری ساخته شده‌است؛ با اتصال به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 5.1 ثانیه و حداکثر سرعت 285 کیلومتر در ساعت را برای این نیزه‌دار لوکس به ارمغان می‌آورد تا تنها نماینده ایتالیا در لیست ما، به جایگاه پنجم رضایت دهد.

رتبه چهارم: مرسدس بنز S 500 نسل پنجم فیس‌لیفت (W221)

 نوبت به محبوب‌ترین سدان لوکس بازار کشور ما در 15 سال اخیر می‌رسد. درباره نسل پنجم مرسدس بنز S کلاس (W221) صحبت می‌کنیم که از آغاز تا پایان عمر خود (2006 – 2013) در دو نسخه S 350 و S 500 به بازار کشور ما وارد شد و نسبت به قیمت نجومی خود، آمار فروش استثنایی را ثبت کرد.

چابک‌ترین نسخه این خودرو در بازار کشور ما، S 500 فیس‌لیفت (2010 – 2013) است که نیروی خود را از یک پیشرانه 8 سیلندر 4.7 لیتری با حداکثر قدرت 435 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 700 نیوتن‌متر می‌گیرد. این پیشرانه با همکاری یک گیربکس 7 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 5 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای مرسدس بنز S 500 به ارمغان می‌آورد تا این آلمانی باوقار، علاوه بر تأمین حداکثر راحتی و امکانات رفاهی برای سرنشینان خود، در هیجان و لذت رانندگی نیز چیزی از کوپه‌های اسپرت کم نداشته باشد.

رتبه سوم: مرسدس بنز S 500 نسل ششم (W222)

در رتبه سوم لیست ما نیز دوباره نام مرسدس بنز S 500 به‌چشم می‌خورد. البته این بار نسل ششم این خودرو مدنظر است که تنها با مدل 2014 و در تعداد خیلی محدود در بازار کشور ما موجود است. مرسدس بنز S 500 نسل ششم از همان پیشرانه 8 سیلندر 4.7 لیتری توربو نسل قبلی با حداکثر گشتاور 700 نیوتن‌متر بهره می‌برد که البته حداکثر قدرت آن با 20 واحد افزایش به 455 اسب‌بخار رسیده است. این پیشرانه با همکاری یک گیربکس 7 سرعته اتوماتیک، شتاب صفرتاصد 4.8 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای این سدان لوکس به ارمغان می‌آورد تا مرسدس بنز S 500 W222 با شایستگی، مدال برنز رقابت سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران را به گردن آویزد.

رتبه دوم: BMW 650i گرن کوپه

در رتبه دوم بازهم نام یک بی ام و می‌درخشد تا این خودروساز نام‌دار آلمانی با 4 نماینده در لیست سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران رکورددار باشد. بی ام و سری 6 گرن کوپه در نسخه‌های 640i و 650i به بازار ایران راه پیدا کرده است که نسخه قوی‌تر یعنی 650i مجهز به یک پیشرانه 8 سیلندر 4.4 لیتری توربو با حداکثر قدرت 449 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 650 نیوتن‌متر و یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک است. این مجموعه فنی، شتاب صفرتاصد 4.6 ثانیه و حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت را برای بی ام و 650i گرن کوپه به ارمغان می‌آورد تا این سدان کوپه آلمانی، مدال نقره رقابت ما را کسب کند.

رتبه اول: پورشه پانامرا توربو

مگر امکان دارد که جایی صحبت از «سریع‌ترین» باشد و نامی از محصولات شرکت پورشه به میان نیاید؟ این اسپرت‌ساز نام‌دار آلمانی، میدان را در رده‌های قبلی برای رقبا خالی کرده بود تا در نهایت، غول مرحله آخر خود را در رده اول رو کند!

نسل اول پورشه پانامرا در نسخه‌های معمولی (6 سیلندر)، 4S و توربو در بازار ایران عرضه شد و آمار فروش مناسبی را ثبت کرد. قطعاً منظور ما از غول مرحله آخر، نسخه توربو این خودرو است که با بهره‌گیری از یک پیشرانه 8 سیلندر 4.8 لیتری توربو با حداکثر قدرت 500 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 700 نیوتن‌متر، در کنار یک گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه، شتاب صفرتاصد 4.2 ثانیه و حداکثر سرعت 303 کیلومتر در ساعت را ثبت می‌کند.

پورشه پانامرا توربو با این عملکرد فوق‌العاده، بدون هیچ‌ چون‌وچرایی مدال طلای رقابت سریع‌ترین سدان‌های بازار ایران را به گردن می‌آویزد و ثابت می‌کند که در یک پورشه (حتی از نوع خانوادگی)، عملکرد فنی و لذت رانندگی در اولویت اول قرار دارد.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو