دلایل مات شدن چراغ‌ های جلو و چگونگی برطرف کردن آن

فهرست مطالب

دلایل مات شدن چراغ‌ های جلو خودرو موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که قصد داریم به بررسی علت مات شدن چراغ های جلو ماشین و چگونگی رفع آن بپردازیم. در ادامه با همراه مکانیک همراه باشید.

چراغ‌های جلوی ماشین از مهم‌ترین المان‌های زیبایی چهره خودرو هستند که کثیف یا مات یا زرد شدن آن‌ها تاثیر زیادی روی کاهش زیبایی چهره خودرو می‌گذارد و می‌تواند جذابیت کلی اتومبیل را تا حد زیادی مخدوش کند.

حتما شما هم متوجه شده‌اید که چراغ‌ های جلو اکثر خودروها معمولا بعد از مدتی شفافیت خود را از دست می‌دهند و تا جایی پیش می‌روند که یک لایه زرد‌ رنگ کل طلق چراغ را مات و کدر می‌کند. اگر می‌خواهید به علت مات شدن چراغ‌ های جلو و چگونگی برطرف کردن آن پی ببرید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

علت مات شدن چراغ‌ های جلو خودرو و چگونگی برطرف کردن آن

دلایل مات شدن چراغ ماشین

مات شدن چراغ‌ های جلو خودرو دلایل متعددی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تماس مستقیم با نور خورشید به مدت زیاد
  • آلودگی هوا
  • برخورد ذرات ریزودرشت به چراغ‌ های جلو و خراش برداشتن آن‌ها
  • جنس و کیفیت نامناسب طلق چراغ‌ های جلو
  • حرارت بیش از حد لامپ‌های داخل چراغ و… 

اما برای برطرف کردن زرد شدگی یا مات شدن چراغ‌ های جلو و ایجاد حالت شفاف در آن‌ها چه کار می‌توان انجام داد؟

در پاسخ این سوال بهتر است بدانید که می‌شود از بعضی مواد در دسترس مثل خمیر دندان، نوشابه و محلول سرکه و جوش شیرین برای رفع کدری و زرد شدگی چراغ‌های جلو استفاده کرد. همچنین مواد حرفه‌ای این کار نظیر خمیر پولیش، محلول پولیش و اسپری رفع کدری هم در بازار موجود هستند که می‌توانید با تهیه آن‌ها نسبت به رفع مات شدگی چراغ‌های جلو اقدام کنید. روش کار نیز تقریبا در همه موارد یکسان است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

[hm_sell_form_inline]

چگونه مات شدگی و کدری چراغ‌های جلو را برطرف کنیم؟

علت کدر شدن چراغ خودرو

در ابتدا بهتر است چراغ‌ های جلو را با آب و یک شوینده معمولی مثل شامپو به طور کامل بشویید و به وسیله یک دستمال نرم آن را خشک کنید. مراقب باشید که هنگام شست‌وشو آب به درون محفظه چراغ‌ها نفوذ نکند؛ زیرا گاهی مواقع قاب چراغ‌ها دارای ترک یا بازشدگی درز هستند که آب می‌تواند از این طریق به درون آن‌ها نفوذ کرده و موجب بخار گرفتگی یا بروز ایرادات دیگر برای سیستم روشنایی خودرو شود.

پس از خشک کردن چراغ‌ها، خمیر دندان یا خمیر پولیش را روی طلق شیشه به طور کامل بمالید تا یک سطح تقریبا یکدست ایجاد شود. البته می‌توانید قبل از اعمال خمیر پولیش، از یک سنباده نرم برای رفع خراش‌های سطحی یا آلودگی‌های چسبیده روی سطح نیز استفاده کنید و بعد از آن مجددا چراغ‌ها را آبکشی کرده و با دستمال نرم خشک کنید. سپس خمیر را روی سطح بزنید.

پس از آنکه خمیر یا محلول پولیش را روی سطح اعمال کردید، می‌توانید با یک دستمال یا حوله پنبه‌ای با درجه نرمی نسبتا متوسط، طلق چراغ‌ها را به طور کامل مالش دهید تا به تدریج عملیات لایه‌برداری از روی سطح انجام شود و در نهایت یک لایه نسبتا شفاف روی چراغ‌ها ایجاد شود. البته اگر دستگاه دریل در منزل دارید می‌توانید با استفاده از پد مخصوص پولیش این کار را انجام دهید تا نتیجه بهتری نسبت به استفاده از حوله یا دستمال پنبه‌ای بگیرید. در نهایت پس از انجام کار اگر هنوز هم چراغ‌ها نسبتا مات هستند، می‌توانید این فرآیند را دو یا سه مرحله دیگر هم تکرار کنید. البته اگر زرد شدگی چراغ از داخل باشد، باید طلق‌ چراغ باز شود تا سطح درونی آن نیز پولیش بخورد.

چگونه مات شدن چراغ های خودرو را برطرف کنیم؟

 در آخر می‌بینید که چراغ اتومبیل شما نسبت به قبل بسیار شفاف شده و نمای چهره خودرو شکیل‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. ضمنا بهتر است نواحی اطراف چراغ با چسب‌های کاغذی پوشانده شود تا مواد پولیش به رنگ بدنه آسیب وارد نکنند. توجه داشته باشید که در هنگام پولیش چراغ‌ها نباید گرم باشند.

دلایل مات شدن چراغ‌های جلو و روش برطرف کردن آن‌ها

علاوه بر روش فوق، یک راه ساده دیگر برای انجام رفع کدری چراغ‌های جلو، استفاده از اسپری‌های مخصوص این کار است که شما می‌توانید آن‌ها را به راحتی از بازار تهیه کرده و با اسپری کردن مواد روی طلق چراغ خودرو، منتظر بمانید تا چراغ‌ها شفاف شوند. فقط مراقب باشد که مواد اسپری شده روی بدنه نریزند و به رنگ خودرو آسیب وارد نکنند.

همچنین به منظور افزایش دوام شفافیت چراغ‌های جلو می‌توانید از واکس‌های مخصوص برای پوشش طلق چراغ‌ها استفاده کنید. اعمال یک لایه واکس شفاف روی چراغ‌ های جلو می‌تواند به عنوان محافظ عمل کرده و طول عمر شفاف ماندن چراغ‌ها را تا حد امکان افزایش دهد. در ضمن بهتر است کثیفی‌های روی چراغ زودبه‌زود تمیز شود و گاهی اوقات با انجام یک عملیات پولیش سبک، چراغ‌ها را شفاف نگاه دارید تا بدین ترتیب مانع مات شدن چراغ های جلو خودرو در فواصل زمانی نسبتا کوتاه‌تر شوید.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
کمال
1402-01-08 15:44

سلام دوستان .من طلق نو گرفتم واسه ماشین پراید .عوض کردم خودم یکم بنزین ریخته روی طلق ها مات شده چیکار کنم الان ماته خیلی بدجوره