با آپشن ‌های بورگوارد bx5 آشنا شوید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

ما اینجا هستیم تا درباره آپشن ‌های بورگوارد bx5 صحبت کنیم، اما قبل از آن باید بگویم: «بورگوارد bx5 با طراحی جوانان‌پسند خود، روح تاز‌‌ه‌ای به خودروهای شاسی‌بلند کم حجم‌  (کامپکت) بخشیده است. ظرافت پویا، زیبایی‌شناسی ورزشی ‌ (سبک طراحی اسپرت)، راحتی و جادار بودن، از جمله ویژگی‌های برتر و مطمئن این خودرو از کمپانی بورگوارد هستند». اما در کنار این مشخصات، آنچه می‌تواند برخی از تفاوت‌ها را در دنیای ماشین‌های SUV رقم بزند، آپشن ‌های بورگوارد bx5 است. بنابراین، برای این‌که بدانید امکانات رفاهی، ایمنی و عملکردی bx5 چیست، مقاله دیگری از همراه مکانیک را تا پایان مطالعه کنید.

با آپشن ‌های بورگوارد bx5 آشنا شوید

آپشن ‌های بورگوارد bx5 مدل 2018 در زیر آورده شده‌اند:

کنترل سرعت در سرازیری‌ (Downhill Assist Control)

این ویژگی به شما کمک می‌کند تا هنگام رانندگی در سرازیری یا در زمین‌های بسیار ناهموار، خودرو را با سرعت از پیش تعیین شده و به صورت ایمن کنترل کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا روی مسیر سراشیبی، بتوانید بیشتر بر روی خطرات احتمالی تمرکز کنید.

این ویژگی با سیستم ترمزهای موجود bx5 کار می‌کند تا خودرو را نسبت به عبور از سرعت تعیین شده در سرازیری یا در زمین‌های ناپایدار منع کند. اگر در زمان رانندگی در سرازیری، از سرعت ایمنی پا را فراتر بگذارید، DAC ترمزها را فعال کرده و اجازه این کار را به شما نمی‌دهد.

با آپشن‌های بورگوارد bx5 آشنا شوید
نمای روبرو از bx5

کنترل ایستایی در سربالایی‌ (Hill-start Assist Control)

یکی دیگر از آپشن ‌های بورگوارد bx5 کنترل ایستایی در سربالایی یا HIC است. زمانی‌که خودرو در سربالایی متوقف شده است‌ (مثلاً پشت چراغ قرمز)، هنگام برداشتن پا از روی پدال ترمز و اقدام برای فشار آوردن بر روی پدال گاز، ترمز برای مدت زمان مشخصی‌ (معمولاً چند ثانیه) فعال می‌ماند. هنگامی‌که پدال گاز را فشار می‌دهید، ترمز آزاد می‌شود و به شما امکان طی کردن ادامه مسیر را می‌دهد. به عبارتی دیگر در سربالایی، وقتی پای خود را از روی ترمز برمی‌دارید و پدال کلاچ را فشار می‌دهید، ماشین به جای عقب رفتن در جای خود ثابت می‌ماند تا زمانی‌که برای حرکت رو به جلو به خودرو شتاب وارد کنید.

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی‌ (Electronic Brakeforce Distribution)

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی یا EBD بخشی از سیستم ترمز خودرو است. EBD همیشه با سیستم ترمز ضدقفل ABS بورگوارد هماهنگ است. بسته به سرعت خودرو، شرایط رانندگی و میزان وزن موجود در خودرو، این آپشن میزان نیروی ترمز مناسب برای هر چرخ را محاسبه می‌کند. سپس سیلندر ترمز، فشار مایع ترمز را به چرخ‌های جلو کاهش داده و فشار را در چرخ‌های عقب افزایش می‌دهد تا این‌که قدرت ترمز به‌طور مساوی توزیع شود. بنابراین، این سیستم میزان ترمزِ برابر را برای همه چرخ‌ها فراهم می‌کند. سیستم EBD معمولاً در زمین‌های لغزنده به کمک رانندگان می‌آید.

آپشن بورگوارد bx5
نمای پشتی bx5

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر‌ (Immobilizer)

یکی از بهترین آپشن ‌های بورگوارد bx5، سیستم ضدسرقت ایموبلایزر است. این سیستم یک وسیله الکترونیکی امنیتی است و برای جلوگیری از سرقت بر روی این خودرو تعبیه شده است. درواقع، خودرو فقط با دریافت صحیح کلید و سیگنال ترانسپوندر روشن می‌شود. این سیستم از یک کلید فوب‌ (Fob Key) با تراشه ترانسپوندر استفاده می‌کند که به صورت دیجیتالی کدگذاری شده است. تراشه، کد امنیتی را ذخیره می‌کند و در هنگام عدم تطابق، واحد کنترل موتور، سیستم سوخت را به کار نمی‌اندازد و مانع از روشن شدن اتومبیل می‌شود. وقتی کاربر کلید را وارد کرد، سیگنال‌ها به سیستم مدیریت موتور منتقل می‌شود. در صورت استفاده از کلید مناسب، کد مطابقت داده می‌شود و موتور شروع به کار می‌کند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

دوربین 360 درجه (360-Degree Camera)

حتی بهترین رانندگان نیز در فضاهای تنگ به سختی می‌توانند خودروی خود را پارک کنند. در بعضی از مواقع، خرابی گلگیر یا خراشیدگی روی سپر از جمله اتفاق‌های ناخوشایند پارک کردن ماشین است. افراد برای پارک کردن خودرو باید به آینه‌های جانبی در دو طرف ماشین نگاه کنند و به صورت غریزی و صد البته تجربه، یک پارک خوب را انجام دهند. اما برای خودروهای لوکسی مانند بورگوارد bx5، این موضوع به شکل دیگری است! سیستم دوربین 360 درجه متشکل از دوربین‌ها و سنسورهایی است که نسبت به محیط اطراف خودرو، منظره‌ای مجازی ایجاد می‌کند. این منظره روی صفحه نمایشگر کنسول خودرو نشان داده می‌شود تا به راننده در پارک راحت و اصولی اتومبیل کمک کند.

امکانات رفاهی بورگوارد bx5
کابین bx5

پایش فشار باد تاير‌ (Tire Pressure Monitoring)

هدف از سیستم کنترل فشار تایر‌ (TPMS) در وسیله نقلیه این است که به شما هشدار دهد که حداقل یک یا چند لاستیک به‌طورقابل توجهی کم‌باد هستند و احتمالاً شرایط رانندگی ناایمن را ایجاد می‌کنند. پایش فشار باد تاير که یکی دیگر از آپشن ‌های بورگوارد bx5 است، توسط یک نشان‌گر زرد رنگ به شکل تایر که شبیه به نعل اسب است، نشان داده می‌شود. اگر باد تایر از مقدار استاندارد کمتر باشد، این چراغ روشن می‌شود. این ویژگی به جلوگیری از تصادف‌ها، استفاده بهینه از لاستیک‌ (باد کم تایر باعث زودتر ساییده شدن آج آن می‌شود) و جلوگیری از افزایش مصرف سوخت نیز کمک می‌کند.

سیستم کنترل کشش‌ (Traction Control System)

در سیستم کنترل کشش‌ (TCS) برای اندازه‌گیری سرعت خودرو با میزان چرخش تایرها از سنسورهایی استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که آیا لغزشی بین تایر و جاده وجود دارد یا خیر!. اگر یک لغزش بین جاده و چرخ تشخیص داده شود، سیستم کنترل کشش اطمینان حاصل می‌کند که حداقل مقدار گشتاور به چرخ‌ها وارد شده تا مقدار اصطکاک لازم برای حرکت وسیله نقلیه تولید شود. ورودی اصلی TCS بورگوارد bx5، سنسور سرعت چرخ است. این سنسورها به‌طور مداوم بر سرعت هر چرخ خودرو نظارت می‌کنند و داده‌ها را به ECU‌ (کامپیوتر خودرو) و ABS می‌فرستند. هنگامی‌که یک لغزش بین تایر و جاده تشخیص داده می‌شود، TCS فشار ترمز را روی چرخ لغزنده تنظیم می‌کند. این روند به کند کردن چرخش تایر و بازگرداندن نیروی کشش کمک می‌کند.

امکانات رفاهی bx5
نمای جانبی bx5

ترمز دستی برقی‌ (Electric Park Brake)

ترمز دستی برقی یا الکترونیکی که به عنوان ترمز اتوماتیک پارک‌ (APB) نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از آپشن ‌های بورگوارد bx5 است. این قابلیت به عنوان یک ترمز معمولی هیدرولیک برای کاربردهای معمول و همچنین به عنوان ترمز برقی برای پارک کردن و ترمز اضطراری عمل می‌کند. سیستم EPB با استفاده از یک دکمه بر روی کنسول جلو، به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شود و از سوئیچ، کولیس و واحد کنترل الکترونیکی‌ (ECU) تشکیل شده است. درواقع، هر خودرویی فارق از این‌که از چه سیستم ترمز دستی استفاده می‌کند، عملکرد اصلی همیشه یکسان است؛ یعنی کشیدن ترمز دستی‌ (اهرمی) یا فشار دادن دکمه، چرخ‌های عقب را قفل می‌کند تا خودرو حرکت نکند.

آینه وسط الکتروکرومیک‌ (Electrochromatic Mirror)

گاهی اوقات نور چراغ‌ خودروهای پشتی در آینه وسط، آن هم در شب، می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. خوشبختانه بورگوارد bx5 این مشکل را با تعبیه آینه وسط الکتروکرومیک به کلی حل کرده است. وقتی نور چراغ‌های جلوی خودروهای پشتی شما، روی سطح آینه وسط می‌درخشند و دید شما را محدود می‌کنند، آینه الکتروکرومیک به طور اتوماتیک تیره می‌شود تا باعث کاهش تابش شدید نور خودروهای عقبی شود. میزان تیرگی آینه با شدت نور چراغ خودروها تنظیم می‌شود. همچنین، آینه الکتروکرومیک در برابر نور خورشید نیز حساس است و تیره می‌شود.

آپشن‌های bx5
بورگوارد bx5 مشکی

کنترل کروز‌ (Cruise control)

کروز کنترل‌ (سامانه بازدارنده سرعت) یک سیستم ایمنی است که به‌طور خودکار شتاب و ترمز را کنترل می‌کند. با نظارت بر سایر وسایل نقلیه موجود در جاده، کنترل کروز یک تجربه رانندگی ایمن و راحت را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد. این کار در یک لحظه معین، با حفظ سرعت ایمن خودرو کار می‌کند. راننده می‌تواند اولویت خود را در مورد عوامل خاصی از جمله فاصله تا ماشین در جلو، حالت رانندگی مثلاً اقتصادی، اسپرت یا راحت و سایر موارد تنظیم کند. این گزینه‌ها به‌همراه اطلاعاتی درباره محدودیت سرعت، انحنای جاده، داده‌های مربوط به احتمال تصادفات و موارد دیگر، بر سرعت انتخاب شده اتوماتیک ماشین تأثیر می‌گذارد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

کنترل کروز از روزهای ابتدایی در تلاش خود برای کمک به رانندگان در مسافت‌های بسیار طولانی است؛ که از طریق یک دکمه روی فرمان، این سیستم فعال می‌شود.

سیستم ناوبری‌ (Navigation)

یک واحد ناوبری در مرکز داشبورد بورگوارد bx5 واقع شده است. بدون این‌که چشم خود را از جاده بردارید، می‌توانید هنگام رانندگی به راحتی نقشه را مشاهده کنید. مسیریابی از طریق گوشی همراه بسیار خطرناک است؛ چنین کاری باعث حواس‌پرتی شده و ممکن است به تصادف منجر شود. یک سیستم ناوبری می‌تواند حداکثر راحتی و ایمنی را برای راننده فراهم کند و در عین حال به او در یافتن بهترین مسیر و مکان‌های مورد نظر یاری رساند. سیستم ناوبری این خودرو به‌طور آنلاین با تغییرات‌ (جاده یا مکان تازه تأسیس) به‌روزرسانی می‌شود.

آپشن‌های بورگوارد بی ایکس پنج
قسمت مشبک bx5

دیگر آپشن ‌های بورگوارد bx5 به شرح زیر هستند:

 • کنترل پایداری
 • سنسور باران
 • سنسور جلو و عقب
 • ترمز کمکی
 • دی‌لایت
 • چراغ مه‌شکن جلو
 • چراغ چرخشی
 • دوربین شب
 • دوربین عقب و جانبی
 • مجموع شش ایربگ (راننده، سرنشین جلو، پرده ای، جانبی جلو)
 • ورود بدون کلید
 • استارت دکمه‌ای
 • سیستم تهویه اتومات دوگانه
 • ایزوفیکس صندلی
 • آینه جانبی تاشو برقی
 • سقف پانوراما
 • سانروف
 • فرمان برقی چهار حالته
 • سیستم صوتی با 9 اسپیکر HiFi، تشخیص صدا و هندزفری

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

جمع‌بندی بررسی آپشن ‌های بورگوارد bx5

رانندگی با بورگوارد bx5 می‌تواند تجربه بی‌نظیری را در اختیار کاربران قرار دارد. ظاهر جذاب، کابین لوکس، فضای جادار و آپشن‌های متعدد، این خودرو را به انتخابی محبوب تبدیل کرده است. با این‌که در بازار امروز ایران، نام بورگوارد کمتر بر سر زبان‌ها است، اما اگر خدمات پس از فروش به‌همراه بازار فروش دست‌دوم این خودرو در شرایط مناسبی قرار داشته باشد، می‌تواند رقیب جدی برای همتایان خود تلقی شود. با‌این‌حال، ما با معرفی آپشن ‌های بورگوارد bx5 سعی کردیم شما را نسبت به امکانات مختلف این خودرو آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها