سیستم نايت ويژن بی ام و چیست؟

فهرست مطالب

استفاده از تکنولوژی‌های جدید نظیر سیستم نایت ویژن، همواره در مسیر کاهش هزینه‌های جانی و مالی بوده ‌است. در صنعت خودروسازی روز دنیا نیز، به‌منظور کاهش تصادفات و خسارت‌ها، همواره از تکنولوژی روز استفاده می‌شود.کمپانی خودروسازی BMW، یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در دنیا است که همواره از برترین سیستم‌ها برای افزایش کیفیت و ایمنی محصولات خود استفاده می‌کند.

سیستم نایت‌ ویژن بی ام و، یکی از سیستم‌های مذکور است که در خودروهایی مانند سری 7 بی ام و استفاده شده‌‌است. در این مقاله، همراه مکانیک قصد دارد تا تمام ابعاد این تکنولوژی را در خودروهای شرکت بی ام و بررسی کند.

سیستم نایت ‌ویژن چیست؟

سیستم نایت ‌ویژن چیست؟

شاید برای شما به‌عنوان راننده پیش آمده باشد که در جاده‌های مه‌آلود یا کم‌نور در شب، توان تشخیص اجسام، افراد یا حیوانات را نداشته‌اید. در چنین مواقعی، ممکن است حتی استفاده از چراغ مه‌شکن نیز کارگشا نباشد و تشخیص جسم متحرک یا ثابت برای راننده سخت شود. با این شرایط، احتمال تصادف، برخورد یا حتی انحراف از مسیر، به‌خصوص در جاده‌های جنگلی و کوهستانی، بسیار بالا می‌رود.

سیستم نایت ‌ویژن، در‌واقع مانند یک دوربین حرارتی از نوع thermographic camera عمل می‌کند. با چنین سازوکاری، راننده در‌کنار قدرت چراغ‌ها، توانایی تشخیص موجودات زنده را خواهد داشت. این تکنولوژی برای نخستین بار در خودروهای خاص به‌عنوان یک آپشن ویژه معرفی شد. Cadillac Deville اولین نسل از خودروهای مجهز‌به سیستم نایت‌ ویژن بوده ‌است. برند خودروساز کادیلاک در سال 2000، خودروی فوق را به سیستم دید‌در‌شب تجهیز کرد.

دید‌در‌شب، با تکیه بر دستگاه‌هایی به نام NVD طراحی شده ‌است که کلاً در سه حالت مختلف استفاده می‌شوند:

  1. بهبود کیفیت تصویر
  2. تصویربرداری حرارتی
  3. روشنایی فعال

سیستم نایت ‌ویژن bmw و سایر خودروهای پیشرفته امروزی، ترکیبی از دستگاه‌های NVD مانند دوربین مادون قرمز، جی‌پی‌اس، Lidar و سیستم راداری برای شناسایی و تشخیص حیوانات، انسان و اجسام است.

نمایش دید‌در‌شب برای راننده

نمایش دید‌در‌شب برای راننده

جدیدترین نوع نمایش سیستم دید‌در‌شب برای آگاهی راننده، مانیتور LCD کریستال مایع با رزولوشن بالا در قسمت نمایش‌گر سرعت است؛ البته در خودروهای شرکت bmw و بنز کلاس W212 E، از سیستم ناوبری و صفحه نمایش اطلاعات خودرو برای نمایش نتایج تحلیلی سیستم دید‌در‌شب استفاده می‌شود. این روش، کم‌هزینه‌تر از گذاشتن مانیتور مخصوص در صفحه سرعت داشبورد رو‌به‌روی چشم راننده است، اما فاصله نسبتاً زیادی با دید مستقیم راننده دارد.

نوع دیگری از نمایش سیستم نایت‌ ویژن، در قسمت HUD شیشه جلو است. در نوع سوم، دستگیره دیمر خودرو می‌تواند روشنایی را کاهش دهد و نزدیک‌ترین خط دید اجسام را در ‌اختیار راننده قرار دهد.

انواع سیستم‌های نایت ‌ویژن

انواع سیستم‌های نایت ‌ویژن

به‌طورکلی، دو نوع سیستم در فناوری دید‌در‌شب خودروها طراحی شده ‌است. سیستم‌های پسیو و سیستم‌های اکتیو که هر‌کدام دارای ویژگی‌های خاص و مزایای مخصوص‌به‌خود هستند. سیستم نایت‌ ویژن بی ام و از نوع غیرفعال یا پسیو است.

در سیستم نایت‌ ویژن پسیو، به‌کمک تشعشات حرارتی ساطع‌شده از اشیا، حیوانات و انسان، راننده قادر به تشخیص آن‌ها خواهد بود؛ اما در سیستم اکتیو یا فعال، این عمل با استفاده از اشعه مادون قرمز انجام می‌شود. البته سیستم دید‌در‌شب اکتیو توانایی پوشش فاصله‌های بالا را دارد.

هرکدام از برندهای بزرگ خودروساز، معمولاً یک نوع از سیستم نایت ‌ویژن را در تمام خودروهای رده‌بالای خود به‌کار می‌برند. نوع سیستم دید‌در‌شب مورد استفاده تعدادی از غول‌های مشهور خودروساز جهان در جدول زیر آمده ‌است:

سیستم نایت ‌ویژن اکتیو

سیستم نایت‌ ویژن پسیو

لکسوس

مرسدس بنز

تویوتا

بی ام و

آئودی

کادیلاک

هوندا

دی اس

 

سیستم نایت ‌ویژن بی ام و

سیستم نایت ‌ویژن بی ام و

سیستم دید‌در‌شب مورد استفاده در خودروهای bmw نیز از نوع پسیو است. در این خودروها، سیستم با استفاده از دوربین، تابش‌های حرارتی اجسام ثابت و متحرک را ثبت می‌کند. ویژگی مثبت این نوع از نایت ‌ویژن، پوشش فاصله بیش از 300‌متری با کنتراست بالا برای موجودات زنده است. ضعف این سیستم نیز در آب‌و‌هوای گرم پدیدار می‌شود. همچنین رزولوشن و وضوح تصاویر در این سیستم، مقداری پایین‌تر است. دوربین نایت ویژن بی ام و معمولاً در پشت شبکه‌های جلوپنجره خودرو در سمت راست خودرو از روبه‌رو قرار دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تغییرات سیستم دید‌در‌شب بی ام و

اولین سیستم نایت ‌ویژن بی ام و در سال 2005 در بی ام و سری7 E65 رونمایی شد. امتیاز خاص این سیستم در بی ام و، این است که با پردازش اشعه مادون قرمز، اطلاعات اضافی خروجی مانیتور را با تاکید بر عابران پیاده و حیوانات محدود می‌کند؛ همچنین تا فاصله بیش از 300‌متری، سیستم نایت‌ ویژن بی ام و می‌تواند خیرگی نور چراغ‌ها، علائم نوری جاده‌ای و هر منبع نوری در جاده را کاهش دهد.

در آپدیت سال 2008 سیستم دید‌در‌شب برند فوق در خودروی بی ام و سری 7 F01، سیستم تشخیص عابر‌پیاده نیز اضافه شد. در این به‌روزرسانی، پس از تشخیص عابر، علامت هشدار روی صفحه ناوبری اطلاعات و صفحه اتوماتیک HUD روی شیشه جلو ظاهر می‌شود.

در سال 2013، نسخه جدید سیستم نایت ‌ویژن بی ام و با Dynamic Light Spot رونمایی شد. در این نسخه، قابلیت تشخیص مستقل حیوانات نیز افزوده شد. این سیستم، در ‌لحظه، اجسام، اشیا و حیوانات را در محدوده پرتو نور و خارج از آن نشان می‌دهد. برخورد احتمالی با هر حیوان، عابر یا جسمی پس از تشخیص روی صفحه کنترل، هشدار داده می‌شود.

سیستم نایت ‌ویژن بی ام و

نکته جالب این است که پس از تشخیص توسط سیستم نایت‌ ویژن بی ام و ، ترمزها در حالت حداکثر قدرت قرار می‌گیرند و هشداردهنده صوتی نیز به ‌صدا درخواهد آمد؛ البته این ویژگی برای سیستم نایت ‌ویژن با به‌روز‌رسانی Dynamic Light Spot است. چنین ویژگی‌هایی در بی ام و سری 5 مدل 2014 نیز دیده‌ می‌شود.

تعدادی از خودروهای bmw مجهز به سیستم نایت ‌ویژن را در این قسمت آورده‌ایم:

  1. بی ام و سری 5 مدل 2017 و 2018
  2. بی ام و سری 7 مدل 2016 تا 2018
  3. بی ام و سری 6 گرن کوپه مدل 2012 تا 2014

در تمامی مدل‌های یادشده، خروجی سیستم نایت‌ ویژن بی ام و روی صفحه ناوبری قرار دارد. همچنین غیر از موارد اول و سوم، سایر خودروها مجهز به سیستم تشخیص عابر پیاده و حیوانات هستند.

جمع‌بندی: یک تکنولوژی فوق‌العاده!

غول خودروساز آلمانی با به‌روز‌‌رسانی‌های دقیق و موثر سیستم دید‌در‌شب bmw، توانسته است آن را بهعنوان یک ابزار مهم در پیش‌گیری از تصادف در شب مطرح‌ کند. سیستم پسیو دید‌در‌شب بی ام و، به‌همراه تمام ویژگی‌های خوبی که دارد، نسبت ‌به بقیه خاص‌تر است.

اضافه‌شدن پردازش مادون قرمز به سیستم نایت‌ ویژن بی ام و، این سیستم را در خودروهای برند مشهور آلمانی برجسته‎‌تر از بقیه نشان‌ می‌دهد. البته به‌عنوان یک آپشن ویژه، سیستم دید‌در‌شب بی ام و، تفاوت قیمت مشخصی نیز با سایر خودروهای هم‌رده فاقد این سیستم دارد.

 

بیشتر بخوانید

 

 

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها