انواع نسل های کیا اپتیما ؛ این شما و این سدان جذاب کره‌ای

فهرست مطالب

در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم تا انواع نسل های کیا اپتیما در بازار کشور را بررسی کنیم. کیا اپتیما که یکی از محبوب‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران در سال‌های اخیر محسوب می‌شود، نخستین بار در سال 2000 توسط کیا موتورز معرفی و به بازارهای جهانی عرضه شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
نسل اول کیا اپتیما
نسل اول کیا اپتیما

این سدان خانوادگی متوسط در طی عمر 20 ساله خود تاکنون در 5 نسل به بازار آمده است که نسل‌های دوم، سوم و چهارم آن در بازار کشور ما نیز فروش بسیار خوبی را تجربه کردند. لطفا با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع کیا اپتیما در بازار ایران آشنا شویم.

نسل دوم

معرفی نسل دوم کیا اپتیما

در ابتدای معرفی انواع نسل های کیا اپتیما بازار ایران به بررسی کیا اپتیما نسل دوم می‌پردازیم. نسل دوم کیا اپتیما نخستین بار در سال 2005 معرفی شد و تا اواخر سال 2010 روی خط تولید قرار داشت. این نسل از کیا اپتیما که با کد MG شناخته می‌شود در سال 2009 تحت یک فیس‌لیفت اساسی (Major Facelift) قرار گرفت.

معرفی نسل دوم کیا اپتیما
http://www.autogaleria.hu –

نقطه ورود کیا اپتیما به بازار کشور ما دقیقا هم‌زمان با آغاز تولید این نسخه فیس‌لیفت بود. شرکت اطلس خودرو، کیا اپتیما فیس‌لیفت نسل دوم را در مدل 2009 وارد کشور کرد و فروش آن را تا پایان عمر این نسل یعنی سال 2010 ادامه داد.

مشخصات فنی نسل دوم کیا اپتیما

شرکت اطلس خودرو در انتخاب پیشرانه کیا اپتیما نسل دوم بسیار هوشمندانه عمل کرد؛ چراکه آن سال دقیقا مصادف با توقف واردات نسخه‌های 6 سیلندر هیوندای سوناتا به کشور بود. از این‌رو، خریدارانی که به دنبال یک سدان خانوادگی قدرتمند بودند، جذب رقیب مهم هیوندای سوناتا یعنی کیا اپتیما می‌شدند.

در بین نسل های مختلف کیا اپتیما فقط همین نسل دوم بود که موفق شد خود را با یک پیشرانه 6 سیلندر به بازار ایران برساند. پیشرانه این نسل از کیا اپتیما یک نمونه 2.7 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 194 اسب بخار و حداکثر گشتاور 249 نیوتن‌متر است که با اتصال به یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک، نیروی خود را به چرخ‌های جلو این سدان کره‌ای انتقال می‌دهد.

معرفی نسل دوم کیا اپتیما
http://www.autogaleria.hu –

کیا اپتیما نسل دوم با این مجموعه فنی، برای طی هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی به 9.8 لیتر سوخت نیازمند است. شتاب صفرتاصد و حداکثر سرعت این خودرو نیز به ترتیب برابر با 9 ثانیه و 220 کیلومتر بر ساعت است. در ادامه بررسی انواع کیا اپتیما، مشخصات فنی نسل دوم کیا اپتیما را در جدول زیر بیان کرده‌ایم:

مدل خودرو

کیا اپتیما نسل دوم (2009-2010)

پیشرانه

6 سیلندر تنفس طبیعی

حجم موتور (ليتر)

2.7 لیتر

حداکثر قدرت

194 اسب بخار قدرت در 6000 دور

حداکثر گشتاور

249 نیوتن‌متر گشتاور در 4500 دور

گیربکس

5 سرعته اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

9.8 لیتر

شتاب صفر تا 100

9 ثانیه

حداکثر سرعت

220 کیلومتر بر ساعت

امکانات رفاهی نسل دوم کیا اپتیما

کیا اپتیما نسل دوم که از انواع نسل های کیا اپتیما موجود در بازار کشور است، در زمان خود از نظر آپشن نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داشت و موارد قابل‌توجهی مثل صندلی‌های جلو با تنظیم برقی و گرمکن، سیستم صوتی حرفه‌ای اینفینیتی، کروز کنترل، سانروف، سنسور نور، سنسور باران و… را به‌صورت استاندارد ارائه می‌داد.

امکانات رفاهی نسل دوم کیا اپتیما

برای آشنایی بیشتر با آپشن‌های کیا اپتیما نسل دوم می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

تجهیزات

کیا اپتیما نسل دوم (2009-2010)

چراغ

اتولایت، مه‌شکن جلو و عقب

سیستم‌های مولتی مدیا

سیستم صوتی حرفه‌ای اینفینیتی با سی‌دی چنجر 6 تایی، قابلیت پشتیبانی USB – CD – MP3 – iPod – AUX، شش بلندگو با آمپلی فایر

صفحه نمایش

4.3 اینچی

رینگ‌ها

17 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه‌های جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی مجهز به گرمکن، آینه میانی الکتروکرومیک

تهویه مطبوع

اتوماتیک

صندلی

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم 8 حالته برقی صندلی‌ راننده و تنظیم برقی گودی کمر، تنظیم 4 حالته برقی صندلی سرنشین جلو، گرمکن صندلی‌های جلو، صندلی عقب تاشو دو تکه

شیشه

شیشه‌های برقی جلو وعقب، سانروف

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور پارک عقب

سایر امکانات

کروز کنترل، کیلس استارتر، فرمان برقی و تنظیم 4 حالته، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، فرمان حساس به سرعت، پدال شیفتر، کروز کنترل، سنسور باران، سنسور فشار باد تایر، دوربین دید عقب با نمایشگر درون آینه میانی، پرده عقب

ایمنی نسل دوم کیا اپتیما

کیا اپتیما نسل دوم در سال 2006 تحت تست تصادف موسسه آمریکایی IIHS قرار گرفته و نمره ایمنی Good را کسب کرده است که نتیجه قابل قبولی برای آن سال محسوب می‌شود.

ایمنی نسل دوم کیا اپتیما

این نسل کیا اپتیما، عملکرد ایمنی خوب خود را مدیون امکاناتی همچون سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم کنترل کشش و 6 ایربگ است.

تجهیزات

کیا اپتیما نسل دوم (2009-2010)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)

کیسه هوا

راننده، سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری (مجموعا 6 عدد)

سیستم ترمز

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (EBA)

نسل سوم

معرفی نسل سوم کیا اپتیما

در ادامه بررسی انواع نسل های کیا اپتیما به محبوب‌ترین نسل این سدان کره‌ای در بازار کشور می‌رسیم. نسل سوم کیا اپتیما که با کد TF شناخته می‌شود، نخستین بار با مدل 2011 روانه بازارهای جهانی شد، اما حدود یک‌سال طول کشید تا پای این نسل به ایران باز شود و نخستین نمونه‌های آن با مدل 2012 در بازار کشور ما عرضه شدند.

معرفی نسل سوم کیا اپتیما

کیا اپتیما نسل سوم به دلیل چهره متحول‌شده و ارتقاء قابل توجه در امکانات رفاهی، به سرعت در بازار کشور ما محبوب شد و طرفداران بسیاری را در بین قشر جوان برای خود دست‌وپا کرد.

این خودرو برای سال 2014 یک فیس‌لیفت را تجربه کرد که این نسخه فیس‌لیفت فروش استثنایی را در بازار ایران داشت و نزد خریداران جایگاه بسیار بهتری نسبت به هیوندای سوناتا به‌دست آورد. از این‌رو بایستی در بین انواع کیا اپتیما ، جایگاه پرفروش‌ترین نسل در بازار ایران را به نسل سوم آن اختصاص دهیم.

مشخصات فنی نسل سوم کیا اپتیما

مشخصات فنی نسل سوم کیا اپتیما

از نسل سوم کیا اپتیما به بعد دیگر شاهد پیشرانه 6 سیلندر نبودیم و این خودرو با یک پیشرانه 4 سیلندر 2.4 لیتری تنفس طبیعی روانه بازار کشور ما شد. این پیشرانه حداکثر قدرت 178 اسب بخار و حداکثر گشتاور 229 نیوتن‌متر را تولید می‌کند و به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک متصل است.

مصرف سوخت ترکیبی کیا اپتیما با این مجموعه فنی برابر با 8.1 لیتر در هر صد کیلومتر است. شتاب صفرتاصد و حداکثر سرعت این زیباروی کره‌ای نیز به ترتیب برابر با 10 ثانیه و 208 کیلومتر بر ساعت است.

مدل خودرو

کیا اپتیما نسل سوم (2016-2012)

پیشرانه

4 سیلندر تنفس طبیعی

حجم موتور (ليتر)

2.4 لیتر

حداکثر قدرت

178 اسب بخار قدرت در 6000 دور

حداکثر گشتاور

229 نیوتن‌متر گشتاور در 4000 دور

گیربکس

6 سرعته اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

8.1 لیتر

شتاب صفر تا 100

10 ثانیه

حداکثر سرعت

208 کیلومتر بر ساعت

امکانات رفاهی نسل سوم کیا اپتیما

اپتیما نسل سوم که یکی از انواع نسل های کیا اپتیما محبوب بازار ایران است، از مبادی مختلف و به‌صورت شرکتی یا واردات شخصی به کشور ما وارد شده‌است. از این‌رو تیپ‌های متفاوتی از آن در بازار موجود است که از نظر سطح امکانات رفاهی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند. البته تعداد نسخه‌های فول‌آپشن این خودرو در بازار بیشتر است.

امکانات رفاهی نسل سوم کیا اپتیما

در جدول زیر می‌توانید جزئیات امکانات رفاهی نسخه‌های فول‌آپشن اپتیما نسل سوم از انواع نسل های کیا اپتیما را مشاهده کنید.

تجهیزات

کیا اپتیما فیس‌لیفت نسل سوم (2014-2016)

چراغ

چراغ جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، چراغ عقب LED، مه‌شکن جلو و عقب، دی‌لایت، اتولایت، چراغ خوش آمدگویی، نورپردازی داخلی

سیستم‌های مولتی مدیا

سیستم صوتی اینفینیتی، پخش CD ،MP3، USB، AUX، بلوتوث، 8 بلندگو، هندزفری

صفحه نمایش

8 اینچی لمسی (فول غیرشرکتی)

رینگ‌ها

18 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه‌های جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی و مجهز به گرمکن، آینه میانی الکتروکرومیک

تهویه مطبوع

اتوماتیک دوگانه، دریچه سرنشینان عقب

صندلی

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم 8 حالته برقی صندلی‌ راننده، تنظیم 4 حالته برقی صندلی سرنشین جلو، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو

شیشه

شیشه بالابرهای برقی آنتی ترپ

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور باد لاستیک (TPMS)

سایر امکانات

کیلس استارتر، سقف پانوراما، کروز کنترل، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، فرمان حساس به سرعت، شیفتر تعویض دنده پشت غربیلک فرمان، سنسور باران، ترمز پارک الکترونیکی مجهز به اتوهلد، کول باکس، حافظه یکپارچه صندلی و آینه (IMS)، نمایشگر 4.3 اینچی صفحه کیلومتر، نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان، قطب نما، خروجی 12 ولت

ایمنی نسل سوم کیا اپتیما

ایمنی نسل سوم کیا اپتیما

در مقاله بررسی انواع نسل های کیا اپتیما نگاهی به تجهیزات ایمنی کیا اپتیما TF می‌اندازیم. کیا اپتیما TF علاوه‌بر امکانات رفاهی مطلوب، از نظر ایمنی نیز دست پر ظاهر شده‌است و امکاناتی همچون سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم کنترل کشش و 6 عدد ایربگ را ارائه می‌دهد. البته سیستم هشداردهنده نقاط کور نیز در نسخه‌های فول‌آپشن غیرشرکتی وجود دارد.

تجهیزات

کیا اپتیما نسل سوم (2012-2016)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل ایستایی در سربالایی، پشت‌سری‌های فعال‌شونده صندلی‌های جلو

کیسه هوا

راننده، سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری (مجموعا 6 عدد)

سیستم ترمز

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)، ترمز پارک برقی

کسب نمره Top Safety Pick از موسسه آمریکایی IIHS نیز به سرنشینان کیا اپتیما نسل سوم اطمینان می‌دهد که سوار بر خودرویی ایمن هستند.

نسل چهارم

معرفی نسل چهارم کیا اپتیما

در بخش پایانی بررسی انواع نسل های کیا اپتیما به آخرین نسل راه‌یافته به بازار کشور یعنی نسل چهارم می‌رسیم. پس از موفقیت چشم‌گیر نسل سوم کیا اپتیما در بازارهای جهانی، این‌بار کیا ریسک نکرد و نسل چهارم این خودرو را با تغییراتی نه‌چندان بنیادی نسبت به نسل قبل به بازار فرستاد. این نسل از کیا اپتیما در سال 2016 و با کد JF متولد شد. 

معرفی نسل چهارم کیا اپتیما

نسل چهارم کیا اپتیما نیز آمار فروش قابل توجهی را در بازار کشور ما ثبت کرد، اما کمی بدشانس بود و ممنوعیت واردات خودرو باعث شد تا نتواند درخشش نسل قبل خود را تکرار کند. لازم به ذکر است که عمده کیا اپتیما JFهای موجود در بازار ایران از نوع GT-Line هستند که با وجود طراحی متفاوت سپر جلو و دیفیوزر زیر سپر عقب، اسپرت‌تر از نسخه‌های عادی به نظر می‌رسند.

مشخصات فنی نسل چهارم کیا اپتیما

مشخصات فنی نسل چهارم کیا اپتیما

در بین انواع نسل های کیا اپتیما، فقط نسل چهارم آن با دو مشخصات فنی متفاوت در بازار ایران عرضه شد. در این نسل، شرکت اطلس خودرو علاوه‌بر نسخه بنزینی، نسخه هیبریدی کیا اپتیما را نیز عرضه کرد تا حسابی برای هیوندای سوناتا هیبریدی شاخ‌وشانه بکشد! البته کیا اپتیماهای هیبریدی به دلیل مشکلات قانونی خیلی دیر از گمرک ترخیص شدند و کماکان بسیاری از نمونه‌های صفر کیلومتر آن بدون مشتری باقی مانده‌اند.

در جدول زیر می‌توانید مشخصات فنی نسخه‌های بنزینی و هیبریدی کیا اپتیما نسل چهارم را مشاهده کنید.

مدل خودرو

کیا اپتیما نسل چهارم بنزینی (2016-2017)

کیا اپتیما نسل چهارم هیبریدی 2018

پیشرانه

چهار سیلندر تنفس طبیعی

چهار سیلندر تنفس طبیعی هیبریدی (بنزینی-برقی)

حجم موتور (L)

2.4 لیتر

2 لیتر

حداکثر قدرت

178 اسب بخار در 6000 دور

193 اسب بخار در 6000 دور

حداکثر گشتاور

229 نیوتن‌متر در 4000 دور

367 نیوتن‌متر در 1770 دور

گیربکس

6 سرعته اتوماتیک با شیفت لاک

6 سرعته اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

8.1 لیتر

4.7 لیتر

شتاب صفر تا 100

9.5 ثانیه

9 ثانیه

حداکثر سرعت

210 کیلومتر بر ساعت

192 کیلومتر بر ساعت

امکانات رفاهی نسل چهارم کیا اپتیما

در ادامه انواع نسل های کیا اپتیما به بررسی آپشن‌ها و امکانات اپتیما JF می‌پردازیم. نسل چهارم کیا اپتیما نیز همان‌طور که از آن انتظار می‌رود، با لیست کاملی از امکانات رفاهی روانه بازار ایران شده است. از جمله آپشن‌های جذاب نسخه‌های فول‌آپشن این خودرو می‌توان به مواردی همچون سیستم صوتی حرفه‌ای Harman-Kardon، شارژر وایرلس، اتوپارک، درایومد سه حالته و دوربین 360 درجه اشاره کرد.

امکانات رفاهی نسل چهارم کیا اپتیما

البته اکثر نسخه‌های هیبریدی این خودرو، کم‌آپشن‌تر از برادران بنزینی خود هستند و امکاناتی مثل اتوپارک و دوربین 360 درجه را ندارند.

تجهیزات

کیا اپتیما نسل چهارم بنزینی GT-Line فول شرکتی (2016-2017)

کیا اپتیما نسل چهارم هیبریدی 2018

چراغ

مه‌شکن عقب، دی‌لایت، اتولایت، چراغ جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، تنظیم اتوماتیک ارتفاع نور چراغ‌های جلو، چرخش چراغ‌های جلو هماهنگ با فرمان (AFS)

مه‌شکن عقب، دی‌لایت، اتولایت، چراغ جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، چرخش چراغ‌های جلو هماهنگ با فرمان (AFS)

سیستم‌های مولتی مدیا

سیستم صوتی حرفه‌ای 360 واتی Harman-Kardon، MP3، USB، AUX، بلوتوث، 10 بلندگو

سیستم صوتی حرفه‌ای 360 واتی Harman-Kardon، MP3، USB، AUX، بلوتوث، 10 بلندگو

صفحه نمایش

5 اینچی لمسی

5 اینچی لمسی

رینگ‌ها

18 اینچی آلومینیومی

17 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه‌های جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی مجهز به گرمکن، آینه میانی الکتروکرومیک

آینه‌های جانبی تاشو برقی با تنظیم برقی مجهز به گرمکن، آینه میانی الکتروکرومیک

تهویه مطبوع

اتوماتیک دوگانه، دریچه سرنشینان عقب

اتوماتیک دوگانه، دریچه سرنشینان عقب

صندلی

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، حافظه صندلی راننده، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو

روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، حافظه صندلی راننده، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو

شیشه

شیشه بالابرهای برقی و اتوماتیک

شیشه بالابرهای برقی و اتوماتیک

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور باد لاستیک (TPMS)

سنسور پارک جلو و عقب، سنسور باد لاستیک (TPMS)

سایر امکانات

کیلس استارتر، کروز کنترل، سقف پانوراما، اتوپارک، دوربین 360 درجه، درایومد سه حالته، سنسور باران، ترمز پارک برقی با اتوهلد، شیفتر تعویض دنده پشت فرمان، درب صندوق‌بار برقی، شارژر وایرلس موبایل

کیلس استارتر، کروز کنترل، سقف پانوراما، درایومد سه حالته، سنسور باران، ترمز پارک برقی با اتوهلد، شیفتر تعویض دنده پشت فرمان، شارژر وایرلس موبایل

ایمنی کیا اپتیما نسل چهارم

ایمنی کیا اپتیما نسل چهارم

 در ادامه بررسی انواع نسل های اپتیما به بررسی مشخصات ایمنی این سدان کره‌ای می‌پردازیم. وجود انواع سیستم‌های کنترل پایداری و ایربگ‌های متعدد باعث می‌شود تا کیا اپتیما نسل چهارم نیز همچون نسل‌های قبل، امتیاز ایمنی بالایی را کسب کند. رادارهای پیشگیری از تصادف و سیستم هشدار نقاط کور نیز در برخی نمونه‌های فول‌آپشن غیرشرکتی وجود دارند.

تجهیزات

کیا اپتیما نسل چهارم فول شرکتی (2016-2018)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل ایستایی در سربالایی، پشت‌سری‌های فعال‌شونده صندلی‌های جلو

کیسه هوا

راننده، سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری، محافظ زانوی راننده (مجموعا 7 عدد)

سیستم ترمز

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)، ترمز پارک برقی، ترمز اضطراری، اتوهلد

این نسل از کیا اپتیما در ابتدای معرفی خود، موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه معتبر Euro Ncap نیز شده‌است.

جمع بندی بررسی نسل های مختلف کیا اپتیما

در پایان اگر مروری اجمالی بر مشخصات نسل های مختلف کیا اپتیما موجود در بازار ایران داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که این سدان کره‌ای نقاط قوت زیادی مثل طراحی ظاهری عامه‌پسند، امکانات رفاهی و ایمنی کامل، بازار کارکرده مناسب و خدمات پس از فروش گسترده دارد.

از این‌رو می‌توان خرید این خودرو را به خانواده‌های جوان توصیه کرد که تابع مد روز هستند و تمایل دارند خودرویی با طراحی زیبا و اسپرت و با آپشن‌های فراوان سوار شوند که در عین حال، دردسرهای نگهداری چندانی نیز نداشته باشد.  

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها