راهنمای خرید لیفان ۸۲۰ دست دوم

فهرست مطالب

خرید و فروش خودروهای دست دوم در بازار ایران طرفداران زیادی دارد. چرا که اولا بسیاری از مردم توان خرید خودرو نو را ندارد. از طرف دیگر، اگر آنها بتوانند یک خودرو دست دوم مناسب خریداری کنند، تا حد زیادی صرفه‌جویی کرده‌اند. در این میان به علت افزایش قیمت خودرو در یکی دو سال اخیر، بیشتر مردم به خرید دست دوم آن تمایل پیدا کرده‌اند.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

خودروهای چینی از جمله خودروهایی هستند که به علت قیمت مناسب نسبت به سایر خودروهای خارجی، بیشتر خرید و فروش می‌شوند و طبعا بازار دست دوم آنها نیز داغ‌تر از سایر خودروها است. لیفان 820 از جمله این خودروها محسوب می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

خرید دست دوم این خودرو و سایر خودروها هر چند شاید به ظاهر آسان باشد، اما بنا به برخی مسائل، قبل از خرید باید به برخی نکات توجه کرد. در این مقاله تلاش می‌کنیم که به نکات مهم در خرید لیفان 820 دست دوم اشاره کنیم.

لیفان ۸۲۰ چگونه خودرویی است؟

لیفان 820
لیفان 820 چگونه خودرویی است

این خودرو ساخت کشور چین و طراحی آن به سال 2015 برمی‌گردد و در بازار ایران مورد استقبال قرار گرفت. استقبال از این خودرو در ایران باعث شد تا شرکت کرمان موتور به فکر همکاری با شرکت لیفان و مونتاژ این خودرو بیفتد و چند سالی است که این شرکت لیفان ۸۲۰ را به بازار عرضه می‌کند. خودرو مذکور دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 2373 سی‌سی است.

حداکثر قدرت این خودرو 158 اسب بخار در 5700 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور آن 221 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه است. لیفان ۸۲۰ حدود 180 کیلومتر در ساعت سرعت داشته و به میزان 8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر مصرف بنزین دارد. از امکانات و تجهیزات این خودرو می‌توان به سيستم ترمز ضد قفل ABS، وجود 6 عدد کیسه هوا در نقاط مختلف خودرو، تهویه مطبوع اتوماتیک و سایر امکانات دیگر اشاره کرد. مجموعه این ویژگی‌ها باعث شده تا این محصول در دل مشتریان ایرانی به خوبی جا باز کند. به نحوی که بازار دست دوم آن طرفداران زیادی دارد.

وجود قطعات در بازار

لیفان 820
وجود قطعات در بازار

معمولا هر اندازه یک خودرو در کشور خریدار بیشتری داشته باشد و بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، قطعات آن به راحتی پیدا می‌شود. عکس این قضیه نیز کاملا صادق است. یعنی هر اندازه یک خودرو در کشور کمتر توسط عامه مردم خریداری شود، پیدا کردن قطعات آن نیز با مشکل مواجه خواهد شد. از آنجا که خودرو لیفان ۸۲۰ چند سالی است که به بازار ایران وارد شده، معمولا یکی از مشکلات آن کم بودن تعداد قطعات این خودرو چینی در بازار است. خصوصا آنکه به علت کیفیت پایین متریال به کار رفته در ساخت این خودرو، امکان خرابی و نیاز به تعمیر آن وجود خواهد داشت.

این مورد خصوصا برای قطعات داخل کابین بیشتر وجود دارد. چرا که یکی از ایرادات اصلی به خودرو لیفان پایین بودن کیفیت متریال مورد استفاده برای ساخت قطعات داخل کابین است. البته کم بودن قطعات ممکن است طی چند سال اخیر و با ورود این خودروها به بازار برطرف شده باشد. از طرفی کم بودن قطعات در شهرهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

بنابراین قبل از خرید بهتر است ابتدا در بازار پرس‌وجو کرد که تا چه اندازه قطعات آن موجود است. یکی از بهترین راه‌ها این است که به سراغ تعمیرکاران خودرو شهر محل سکونت رفته و در مورد قطعات این خودرو سوال کرد.

توجه به برخی موارد خاص لیفان 820

لیفان 820
توجه به برخی موارد خاص لیفان 820

یکی از مزایای خرید خودرو دست دوم آن است که شما می‌توانید قبل از خرید با آن رانندگی کنید تا ایرادات احتمالی آن را بهتر بشناسید. مزیتی که در خرید خودرو صفر کمتر وجود دارد. این موضوع برای خرید دست دوم لیفان ۸۲۰ نیز صدق می‌کند. بنابراین حتما قبل از خرید از مالک خودرو اجازه گرفته و مدتی با آن رانندگی کنید. به طور کلی خودرو لیفان و مدل‌های مختلف آن دارای برخی ایرادات هستند که امکان خرابی برخی قطعات آن را بالا می‌برد.

این قضیه خصوصا در مدل‌های اولیه لیفان بیشتر وجود داشت و سپس به مرور برطرف شد. با این حال، همچنان برخی ایرادات هنوز باپرجا است. از جمله آنکه ضبط صوت این خودرو معمولا دارای ایراداتی است. هر چند که این نقص در نسخه‌های اولیه لیفان بیشتر بود. هر چند که هنوز هم برخی مشتریان از ضبط صوت این خودرو راضی نیستند. از همین رو بهتر است که هنگام تست اولیه، ضبط صوت آن را امتحان کنید تا در صورت مشکل سمت آن نروید. مورد دیگر که باید قبل از خرید لیفان 820 دست دوم به آن دقت کرد، صفحه کلاج این خودرو بوده که معمولا مشتریان از آن ناراضی هستند. با این حال، می‌توان با اندکی تجربه رانندگی با این خودرو، به چنین مشکلی پی برد.

نکته دیگری که در مورد خرید خودرو لیفان وجود دارد این است که به صورت کلی سیستم تهویه این خودرو و خودروهای چینی مشابه آن ضعیف است. بنابراین توجه به کولر و سیستم تهویه یکی از موارد مهم دیگر برای توجه قبل از خرید است. مشکلات حین تعویض دنده یکی دیگر از مواردی است که باید قبل از خرید چنین خودرویی آن را امتحان و بررسی کرد. برای اطمینان بیشتر می‌توان آن را به یک تعمیرکار مورد اعتماد نشان داد. از طرفی گیربکس لیفان 820 در برخی موارد مورد انتقاد قرار می‌گیرد که برای اطمینان از وضعیت مناسب آن، قبل از خرید باید بررسی شود.

میزان نفوذ صدا در کابین

لیفان 820
میزان نفوذ صدا در کابین

یکی دیگر از ایراداتی که معمولا به خودروهای چینی گرفته می‌شود میزان نفوذ بالای صدا به این خودروها است که لیفان ۸۲۰ نیز از این قضیه مستثنی نیست. اگر چه این خودرو به لحاظ ظاهر شبیه به تویوتا کمری ژاپنی است، اما میزان نفوذ صدا به داخل کابین این خودرو قابل مقایسه با خودرو ژاپنی نیست. به نحوی که معمولا به لیفان این انتقاد وارد است که صدای موتور به داخل کابین نفوذ پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند برای سرنشینان ناخوشایند باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید، با این خودرو تجربه رانندگی داشته باشید تا میزان نفوذ صدا به داخل کابین را بررسی کنید. هر چند که حساسیت این مساله برای همه به یک اندازه نیست. چرا که برای برخی از افراد نفوذ صدا به داخل چندان مهم نیست.

بررسی طراحی داخل کابین

کیفیت مواد به کار رفته برای ساخت کابین خودروهای چینی از جمله لیفان 820 به نسبت سایر خودروهای خارجی کمتر است. این موضوع می‌تواند بر قطعات به کار رفته در داخل کابین و همچنین موارد دیگر تاثیر بگذارد. در واقع ممکن است برخی از قطعات داخخل کابین از کار افتاده یا نیاز به تعمیر داشته باشند. این مورد خصوصا برای خودروهای مونتاژ شرکت کرمان موتور بیشتر مشاهده می‌شود. مورد دیگر در خصوص طراحی داخل کابین است. لیفان 820 برخلاف ظاهر لوکسی که دارد و شبیه به تویوتا کمری است، اما در داخل کابین طراحی ساده‌ای دارد. پس چه بهتر که طراحی داخل کابین قبل از خرید به دقت بررسی شود. خصوصا آنکه طراحی داشبور این خودرو چندان لوکس نیست و ساده است.

قیمت لیفان 820  دست دوم

لیفان 820
قیمت لیفان 820  دست دوم

رسیدیم به مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیار در انتخاب مصرف‌کننده ایرانی که همان قیمت محصول است. واقعیت آن است که به دنبال جهش ارزی سال گذشته، قیمت تمام خودورهای داخلی و خارجی افزایش قابل‌توجه داشته است. اگرچه قیمت دست دوم این خودرو بسته به موارد مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما میانگین قیمت آن در حال حاضر چیزی در حدود 200 تا 220 میلیون تومان است. این اختلاف قیمت می‌تواند ناشی از میزان کارکرد خودرو، رنگ خوردگی، سال ساخت، مدل خودرو و موارد دیگر باشد.

این شما هستید که باید با توجه به توان مالی خود تصمیم بگیرد کدام مورد را در اولویت قرار خواهید داد. چرا که این موضوع بسیار سلیقه‌ای و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، گاهی اوقات ممکن است شما قید رنگ‌خوردگی لیفان 820 را بزنید تا بتوانید با قیمت پایین و مناسب یک خودرو شبیه به تویوتا کمری را سوار شوید. مورد مهم دیگر در خرید لیفان 820 دست دوم، زمان خرید است. از آنجا که معمولا طی یکی دو سال اخیر قیمت خودرو در ایران بسته به مسائل مختلف به شدت در نوسان بوده، به همین دلیل بهتر است زمانی برای خرید خودرو اقدام کنید که میزان حباب قیمتی آن در پایین‌ترین حد ممکن باشد.

برای فهمیدن این مساله لازم است که اخبار مربوط به دنیای خودرو را پیگیری یا از افراد مطلع به بازار خودرو سوال کنید. همچنین بررسی قیمت‌ها در فضای مجازی یا سایت‌های اینترنتی نیز می‌تواند منبع خوبی برای کسب اطلاع از قیمت خودرو باشد.

معیارهای کلی برای خرید دست دوم لیفان ۸۲۰

تفاوتی ندارد که شما لیفان ۸۲۰ دست دوم بخرید یا قصد خرید هر خودرو دست دوم دیگری داشته باشید، باید به یک سری نکات کلی توجه کنید. از جمله مهم‌ترین این نکات می‌توان به مدارک و اسناد حقوقی مهم مربوط به خودرو اشاره کرد. این مدارک شامل معاینه فنی معتبر، سند خودرو، کارت گارانتی، کارت سوخت خودرو، بیمه خودرو، شماره شاسی، شماره موتور، برگ خرید خودرو از شرکت و برخی دیگر از مدارک است. علاوه بر این موارد بهتر است قبل از خرید خودرو دست دوم، با مالک آن صحبت کرده و علت فروش خودرو را از او جویا شوید چرا که معمولا برخی از افراد ممکن است به علت نیاز به تعمیرات بالای خودرو آن را به فروش برسانند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه رنو سیمبل و لیفان 820

مقایسه لیفان 820 و چری آریزو 5 توربو

مقایسه لیفان 820 و سراتو سایپا

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها