با تویوتا لندکروز و نسل‌های مختلف آن آشنا شوید

فهرست مطالب

تویوتا لندکروز در بازار ایران با القابی مثل حضرت، سلطان یا اسطورهشناخته می‌شود که از اعتبار بالای این خودرو نزد مشتریان ایرانی حکایت دارد. تویوتا لندکروزر تنها در ایران محبوب نیست، بلکه تمامی مشتریان در بازار خودرو خاورمیانه به این خودرو علاقمند هستند. لندکروز یکی از پرفروش‌ترین خودروها در کشورهای حاشیه خلیج فارس است و برای چند سال متوالی عنوان پرفروش‌ترین خودرو چند کشور عربی را در اختیار دارد.

بسیاری از مشتریان در ایران و سایر کشورهای عرب منطقه تویوتا لندکروز را با سری 70 یا سری 40 می‌شناسند، با این حال تاریخچه لندکروزر از آن‌چه فکر می‌کنید غنی‌تر است. با توجه به اینکه نسل جدید این خودرو یعنی لندکروزر LC300‌ به تازگی در کشورهای حاشیه خلیج فارس عرضه شده است، تصمیم داریم در این مطلب به بررسی نسل‌های مختلف تویوتا لندکروز از ابتدا تا به امروز بپردازیم. پس اگر به این قهرمان آفرودی و تاریخچه پرافتخار آن علاقمند هستید، در ادامه متن همراه ما باشید.

تویوتا لندکروز از کجا آمد؟

امروزه لندکروزر خودرویی محبوب برای مشتریان در بازار خاورمیانه است، اما تولد این خودرو به سال‌ها قبل مربوط می‌شود. همزمان با آغاز جنگ کره و ورود ایالات متحده آمریکا به این نبرد و دوران جنگ سرد، آمریکا از خودروسازان ژاپنی درخواست کرد تا خودروهای تدارکاتی را برای ارتش این کشور تولید کنند. ژاپن در آن دوران همچنان تحت سلطه آمریکا بود و آمریکایی‌ها ژاپن را همانند پایگاهی برای تامین مایحتاج جنگ با کره شمالی می‌دانستند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

نسل‌های مختلف تویوتا لندکروز

نخستین نسخه از تویوتا لندکروز در سال 1951 و به درخواست ارتش آمریکا تولید شد. این خودرو در حقیقت یک جیپ تولید ژاپن بود و حتی با پیشوند جیپ نام‌گذاری شده بود. نخستین نسل از لندکروزر تویوتا جیپ BJ نام داشت که از ترکیب قطعات جیپ ویلیز و موتورهای شش سیلندر 3.4 لیتری خطی سری B تویوتا ساخته شده بود. این خودرو در ابتدا برای استفاده نظامیان آمریکایی طراحی شده بود، اما دوام و قابلیت اطمینان بالای آن سبب شد تا پلیس ژاپن نیز از این جیپ ژاپنی در ناوگان خود بهره ببرد.

استفاده از علامت تجاری جیپ در نام این خودرو سبب شد تا خودروساز آمریکایی از تویوتا بخواهد تا نامی جدید برای محصول خود انتخاب کند. تویوتا نیز در سال 1954 نام لندکروزر را برای این خودرو برگزید. تولید نسل اول تویوتا لندکروز تا سال 1958 ادامه داشت.

  • تویوتا لندکروزر سری 20/30

تویوتا لندکروزر سری 20/30
تویوتا لندکروزر سری 20/30

در آگوست سال 1955، تویوتا نسل دوم لندکروزر را با کد اتاق 20 معرفی کرد. تویوتا لندکروز اکنون از قالب اتومبیل نظامی خارج شده بود و همه افراد قادر به خریداری آن بودند. قدرت تویوتا لندکروزر سری 20 توسط پیشرانه شش سیلندر خطی سری F تویوتا تامین می‌شد که 3.9 لیتر حجم داشت. این پیشرانه یکی از دیرپاترین موتورهای استفاده شده توسط تویوتا است، به گونه‌ای که تا سال 1992 (حدود چهار دهه بعد) در خودروهای تویوتا نصب می‌شد. دوام بالای این پیشرانه یکی از دلایلی ایجاد شهرت برای تویوتا لندکروزر بود. اکنون مشتریان در سراسر جهان لندکروز را به عنوان اتومبیلی شناخته بودند که دچار مشکل نمی‌شود. این نسل با اندکی تغییرات و تحت عنوان تویوتا لندکروز سری 30، تا سال 1960 روی خط تولید قرار داشت.

  • تویوتا لندکروزر سری 40

تویوتا لندکروزر سری 40
تویوتا لندکروزر سری 40

سری 40 یکی از نسل‌های نمادین تویوتا لندکروزر است که در فاصله سال‌های 1960 تا 1980 روی خط تولید قرار داشت. این نسل میراث‌دار سری 20 بود و با تغییرات متعددی در راستای جلب رضایت مشتریان به بازار عرضه شد. سری 40 معمولا با نام FJ40 (F برای نوع موتور ، J برای جیپ) شناخته می‌شود و نسل های بعدی از این قرارداد نام‌گذاری پیروی می‌کنند. تویوتا بعدها این نسل را با موتورهای قوی‌تر 2F و 4F به بازار عرضه کرد و آخرین تیپ این خودرو نیز با نام تویوتا لندکروزر FJ43 در سال 1981 به تولید رسید.

از بین بهترین‌ها بخر؛ کارشناسی‌شده، به‌قیمت، تضمینی!

[hm_buy_form_inline]

  • تویوتا لندکروزر سری 50

تویوتا لندکروزر سری 50
تویوتا لندکروزر سری 50

سری 50 تویوتا لندکروز در سال 1967 معرفی شد. این خودرو مشخصات فنی یکسانی با سری 40 داشت، اما برای سواری راحت‌تر در جاده‌ها و خیابان‌ها بهینه‌سازی شده بود. تویوتا لندکروزر سری 50 در حقیقت یک خودرو جاده‌ای محسوب می‌شد که با فاصله بین‌محور بیشتر و موتور آرام‌تر، برای سواری‌های طولانی مدت در اتوبان‌های آمریکا طراحی شده بود. تولید این نسل تا سال 1979 ادامه داشت.

  • تویوتا لندکروزر سری 60

تویوتا لندکروزر سری 60
تویوتا لندکروزر سری 60

سری 60 لندکروز یکی از خودروهای خاطره‌انگیز برای ایرانیان است، چرا که این خودرو نقش پررنگی در خدمت‌رسانی به نیروهای ایرانی در جنگ هشت ساله ایفا کرد. این نسل در سال 1980 معرفی شد و با بهره‌مندی از فرم بدنه جعبه‌ای شکل و سیستم تعلیق بهبودیافته، سواری بهتری را نسبت به نسل‌های قبل برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد.

سری 60 تا سال 1990 روی خط تولید قرار داشت. این نسل در سال 1988 نیز مورد فیس‌لیفت قرار گرفت و چراغ‌های چهارگانه مربعی به آن افزوده شدند. تویوتا در تولید این نسل از پیشرانه‌های 2F قدیمی استفاده می‌کرد، اما نمونه‌های فیس‌لیفت به موتور قوی‌تر 3F مجهز بودند که 30 اسب‌بخار قدرت بیشتری تولید می‌کرد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

  • تویوتا لندکروزر سری 70

تویوتا لندکروزر سری 70
تویوتا لندکروزر سری 70

اگر به دنبال یافتن روح واقعی لندکروزر هستید، این ویژگی را در سری 70 خواهید یافت. این نسل افسانه‌ای به عنوان میراث‌دار سری 40 شناخته می‌شود و از سال 1984 تاکنون در حال تولید است. لندکروزر سری 70 ترکیبی از عملکرد آفرودی فوق‌العاده سری 40 و سواری راحت سری 60 را ارائه می‌دهد و در عین حال از نظر دوام و ماندگاری زبان‌زد خاص و عام است. این نسل علاوه بر تولید طولانی مدت به منشا یکی دیگر از خودروهای آفرودی تویوتا یعنی لندکروزر پرادو تبدیل شد. نخستین نسل از پرادو براساس لندکروزر سری 70 به تولید رسید و نسل‌های مختلف این خودرو از آن زمان تاکنون به عنوان نسخه ارزان‌تر و کوچکتر لندکروزر در بازار حضور دارند.


برای خرید تویوتا لندکروز اینجا کلیک کنید.


  • تویوتا لندکروزر سری 80

تویوتا لندکروزر سری 80
تویوتا لندکروزر سری 80

سری 80 در سال 1990 معرفی شد و نخستین نمونه‌های آن در سال 1991 به دست مشتریان رسیدند. این خودرو نسبت به نسل پیشین عریض‌تر و طویل‌تر بود و از سیستم انتقال قدرت جدیدی بهره می‌برد. لندکروزر سری 80 در سال 1993 مورد بهینه‌سازی قرار گرفت و موتور 4.5 لیتری شش سیلندر 1FZ-FE زیر کاپوت آن قرار گرفت. این نسل تا سال 1997 روی خط تولید قرار داشت. لندکروزر سری 80 پایه‌گذار یکی دیگر از محصولات مشهور تویوتا یعنی لکسوس LX بود که به عنوان نسخه گران‌تر و مجهزتر لندکروزر شناخته می‌شود.

  • تویوتا لندکروزر سری 100

تویوتا لندکروزر سری 100
تویوتا لندکروزر سری 100

هنوز مشخص نیست که چرا تویوتا لندکروزر با نام سری 90 به بازار عرضه نشده است. این شرکت نسخه فیس‌لیفت سری 80 را با تغییرات بسیاری به عنوان سری 100 در سال 1997 معرفی کرد. بزرگترین تغییر این نسخه نسبت به سری 80، پیشرانه V8 آن بود که 4.7 لیتر حجم داشت و به مشخصه بزرگ تویوتا لندکروزر سری 100 و سری 200 تبدیل شد. استحکام شاسی این نسل نیز پنجاه درصد افزایش یافته بود.

لندکروزر سری 100 در تعدادی زیاد و با هدف استفاده در ناوگان نیروهای نظامی و انتظامی وارد ایران شد، از این رو امروزه نسخه‌های مختلفی از این خودرو را در بازار ایران می‌توان یافت. سری 100 در سال 2003 و 2006 مورد بازبینی قرار گرفت و بهینه‌سازی‌هایی در چهره و قوای فنی آن انجام شد.

  • تویوتا لندکروزر سری 200

تویوتا لندکروزر سری 200
تویوتا لندکروزر سری 200

لندکروزر سری 200 یکی از مشهورترین نسل‌های این خودرو است که در بازه زمانی طولانی مدت 13 ساله به تولید می‌رسید. این نسل در حقیقت نسخه بهبود یافته سری 100 است که به مرور میزبان تغییرات بیشتری بود و در سال 2016 نیز مورد فیس‌لیفت قرار گرفت. پیشرانه V8‌ با 5.7 لیتر حجم و 381 اسب‌بخار، قلب تپنده این خودرو است که به همراه گیربکس شش سرعته اتوماتیک قابلیت عبور از مسیری را دارد.

در بازار کشور ما این خودرو اولین‌بار در سال 2007 حضور یافت و پس از آن بین سال‌های 2012 تا 2013 نیز پای نمونه فیس‌لیفت آن به خیابان‌های کشورمان باز شد؛ خودرویی که از نظر نمای ظاهری و آپشن‌ها مقداری ارتقا یافته بود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

  • تویوتا لندکروزر سری 300

تویوتا لندکروزر سری 300
تویوتا لندکروزر سری 300

هنگامی که تویوتا تصمیم گرفت پس از دو دهه ساختار مورد استفاده در سری 100 و سری 200 را کنار بگذارد، نسل جدید آفرودر ژاپنی یعنی لندکروزر سری 300 معرفی شد. این خودرو با یک تفاوت بزرگ نسبت به دو نسل قبل همراه است، چرا که پیشرانه V6 توربوشارژر جایگزین موتور هشت سیلندر خورجینی سنتی در این خودرو شد. جعبه دنده 10 سرعته اتوماتیک مورد استفاده در این نسل نیز روند انتقال قدرت را بهتر انجام می‌دهد و در کاهش مصرف سوخت پیشرانه موثر است. بهبود سیستم تعلیق و کاهش وزن 200 کیلوگرمی نیز از دیگر تغییرات سری 300 نسبت به سری 200 هستند.

البته همانطور که می‌دانید به دلیل وجود تحریم‌ها سری 300 لندکروزر در بازار کشور ما حاضر نشد و هم‌اکنون اعضای خاندان سری 200 آخرین نمونه‌های حاضر در بازار داخلی هستند.

جمع‌بندی، جنگ‌سالاران ژاپنی در برابر تنفگ‌داران برقی!

تغییرات اخیر در سیاست‌‌گذاری‌های کلان صنعت خودروسازی سبب شده تا شاسی‌بلندهای آفرودی ژاپنی به پایان راه خود نزدیک شوند. از بین سه محصول شناخته شده این سگمنت یعنی تویوتا لندکروز، میتسوبیشی پاجرو و نیسان پاترول تنها نسل جدید لندکروزر به بازار عرضه شده است. نیسان هنوز تصمیمی برای معرفی نسل جدید پاترول اتخاذ نکرده است و تولید پاجرو نیز مدتی پیش برای همیشه متوقف شد. انتظار می‌رود تویوتا در آینده نزدیک لندکروزر را به پیشرانه هیبریدی مجهز کند تا بتواند طول عمر نسل 300 را افزایش دهد، با این حال احتمال می‌رود که دوران نسخه درون‌سوز این جنگجو ژاپنی طی سال‌های آینده رو به اتمان خواهد رفت و این آفرودر ژاپنی مشهور با یک خودرو برقی جایگزین خواهد شد.

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها