نکات ضروری در مورد صندلی کودک خودرو

فهرست مطالب

کودکان، آسیب‌پذیر‌ترین سرنشینان خودرو هستند و تضمین سلامتی و امنیت آن‌ها در خودرو، از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بزرگسالان است. رعایت اصول ایمنی می‌تواند تا حد زیادی از خطراتی ‌که کودکان را هنگام تصادف تهدید می‌کند، جلوگیری کند. صندلی کودک خودرو می‌تواند امنیت کودکان را هنگام رانندگی تامین کرده و از بسیاری از آسیب‌های جدی در تصادفات جلوگیری کند.

اهمیت این موضوع، به اندازه‌ای است که بخشی از تست‌های موسسه نیوکپ (همان‌طور که در مقاله معرفی این موسسه به آن اشاره کردیم) بر اساس محل قرار‌گیری صندلی کودک و بررسی میزان آسیب‌های وارده به آن‌ صورت می‌گیرد. 

صندلی کودک

از آن‌جایی که انتخاب یک صندلی کودک مناسب خودرو بسیار با‌اهمیت است، در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم تا نکات مهم و ضروری مرتبط را با هم مرور کنیم.

چرا به صندلی کودک خودرو احتیاج داریم؟

صندلی خودرو کودک

متاسفانه هر‌‌ساله کودکان بسیاری در سراسر دنیا قربانی سهل‌انگاری‌ والدین یا اطرافیان خود در ارتباط با مسائل ایمنی هنگام رانندگی می‌شوند. کودکان در تصادفات یا اتفاقات پیش‌بینی‌نشده رانندگی، مانند ترمز‌های ناگهانی، آسیب می‌بینند یا حتی جان خود را از دست می‌دهند. عده زیادی به اشتباه گمان می‌کنند با در‌آغوش گرفتن کودک حین حرکت خودرو، می‌توانند از کودک محافظت کنند؛ در‌صورتی که چنین تصوری کاملاً اشتباه است و در‌صورت بروز حادثه، آسیب زیادی متوجه کودک می‌شود.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

عامل اصلی آسیب‌دیدگی کودکان در حوادث رانندگی، عدم استفاده صحیح از کمربند ایمنی و نبود صندلی متناسب با جثه و سن آن‌ها است. لازم به یادآوری است که نشستن کودکان در صندلی عقب نیز به‌تنهایی برای حفاظت از آنان کافی نیست و در تصادفات، کودکان به‌علت وزن کمتر، هفت‌برابر بیشتر در معرض خطر پرت شدن به جلو قرار دارند.   

صندلی خودرو کودک به همین دلیل طراحی شده است. طبق آمار، یک صندلی کودک مناسب خودرو هنگام بروز حوادث، تا %78 خطر آسیب‌های شدید را کاهش می‌دهد. امروزه در اکثر کشور‌های پیشرفته، استفاده از صندلی کودک خودرو ضرورت دارد.

آشنایی با انواع صندلی کودک خودرو

انواع صندلی کودک خودرو

مهم‌ترین نکته در انتخاب صندلی خودرو مناسب کودک، تناسب سایز صندلی با وزن و سایز کودک شما است. چهار مدل صندلی خودرو برای کودکان در سنین مختلف وجود دارد که در‌ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

صندلی کودک خودرو مدل رو به عقب (Rear-facing Car Seats)

صندلی کودک خودرو مدل رو به عقب

این نوع صندلی، مناسب نوزادان طراحی شده است و می‌تواند از بدو تولد تا دوسالگی کودک مورد استفاده قرار بگیرد. این صندلی‌ها به‌گونه ای طراحی شده‌اند که فقط در حالت رو به عقب در خودرو قرار می‌گیرند. صندلی ‌روی پایه‌ای که روی صندلی عقب خودرو قرار می‌گیرد، نصب می‌شود. پایه می‌تواند در خودرو باقی بماند و خود صندلی قابلیت جدا شدن و استفاده به عنوان کریر را نیز دارد.  

این مدل صندلی برای کودکانی تا وزن هفده کیلوگرم مناسب است؛ اما توجه داشته باشید زمانی که حس کردید علی‌رغم نرسیدن وزن کودک شما به حداکثر وزن قابل تحمل برای صندلی، فاصله سر کودک تا بالای پشتی صندلی کمتر از سه سانتی‌متر است، باید بدانید که زمان آن رسیده است که با صندلی فعلی خداحافظی کنید و به فکر صندلی خودرو دیگری برای کودک خود باشید.

صندلی‌های کودک خودرو مدل قابل تبدیل (Convertible Car Seats)

صندلی‌های کودک خودرو مدل قابل تبدیل

این مدل صندلی‌، قابلیت استفاده از بدو تولد تا زمانی را که کودک نیازی به صندلی نداشته باشد، دارد که از این نظر، یک گزینه اقتصادی به ‌نظر می‌رسد. طراحی این مدل صندلی به‌گونه‌ای است که بر اساس وزن کودک می‌تواند در جهات مختلف استفاده شود. برای مثال، برای کودکان زیر سه سال، رو به عقب و بعد از آن، در حالت رو ‌به جلو قرار می‌گیرد.    

نکته مهم این است که صندلی‌های قابل تبدیل، برخلاف مدل قبلی، دارای قابلیت جدا شدن از صندلی خودرو و استفاده به عنوان کریر نیستند. علاوه بر آن، اگر‌چه این صندلی‌ها برای نگهداری نوزادان نیز طراحی شده‌اند و امنیت آن‌ها را نیز تامین می‌کنند، اما سایز آن‌ها در مقایسه با جثه نوزادان کمی بزرگ ‌به ‌نظر می‌رسد؛ از این‌رو، کارشناسان اغلب توصیه می‌کنند که برای نوزادان، از همان صندلی‌های مدل رو به عقب استفاده شود.

صندلی بالا‌برنده (Booster Seat)

صندلی بالا‌برنده

این مدل از صندلی کودک خودرو، فقط در حالت رو‌ به جلو استفاده می‌شود. این صندلی برای کودکان بین سنین چهار تا دوازده‌سال مناسب است و طوری طراحی شده‌‌ است که سطح نشیمن‌ کودک بالاتر از صندلی خودرو قرار بگیرد تا امکان بستن کمربند ایمنی نیز وجود داشته باشد.

صندلی‌های بوستر یا بالابرنده، باعث می‌شوند که کمربند ایمنی خودرو در محل صحیح بدن کودکان بسته شود. این صندلی‌ها در دو نوع مختلف تولید می‌شوند؛ مدل اول، مانند یک صندلی کامل است که پشتی و دسته دارد و مدل دیگر، فقط قسمتی برای نشستن کودک دارد و کودک برای تکیه دادن، باید از پشتی صندلی خودرو استفاده کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

اگرچه مدل‌های بدون پشتی اغلب ارزان‌تر هستند و به علت سبکی راحت‌تر جا‌به‌جا می‌شوند، اما صندلی‌های پشتی‌دار به علت حفاظت از سر و گردن کودک از طرفین، ایمنی بالاتری دارند.

صندلی‌های خودرو سه در یک (3 In1 Seats)

صندلی‌های خودرو سه در یک

صندلی های سه در یک، مشابه صندلی‌های قابل تبدیل هستند. خرید این مدل صندلی، گزینه اقتصادی خوبی به نظر می‌رسد؛ زیرا از لحاظ کارایی، دقیقا هر سه مدل صندلی قبلی را شامل می‌شود. قابلیت‌های این صندلی، هم‌زمان با رشد کودک تغییر ‌می‌کند و می‌تواند درحالت‌های رو به عقب، رو به جلو و در حالت بالابرنده مورد استفاده قرار گیرد.

 این مدل صندلی، نیازهای کودک را از زمان تولد تا زمانی که به اندازه‌ای بزرگ شود که فقط نیاز به بستن کمربند ایمنی داشته باشد، برآورده می‌کند. تنها نقطه‌ضعف این مدل صندلی‌ها، تبدیل نشدن به کریر است.

دستورالعمل استفاده صحیح از صندلی کودک خودرو برای ایمن نگه داشتن کودکان

آکادمی اطفال آمریکا بر اساس سیاست ایمنی مسافر کودک، دستورالعمل‌های مربوط‌‌ به استفاده صحیح از صندلی کودک خودرو را تدوین کرده است. این دستورالعمل‌ها و توصیه‌ها بر‌اساس تحقیقات جدید و به‌منظور حفظ ایمنی کودکان در وسیله نقلیه تهیه شده‌اند و بر موارد مهمی مانند این‌که هر صندلی مناسب چه سنی است، تاکید دارند.

دستورالعمل صندلی کودک در خودرو

دستورالعمل استفاده از صندلی کودک خودرو

نوزادان به علت داشتن عضلات ضعیف گردن، در قسمت ستون فقرات بسیار آسیب‌پذیر هستند و باید تا دوسالگی یا رسیدن به وزن و قد مناسب برای استفاده از صندلی خودرو، فقط در حالت رو‌ به عقب (rear-facing) قرار بگیرند.

کودکان دوساله و بالاتر، می‌توانند روی صندلی‌های رو ‌به ‌جلو با بندهای مهار بنشینند. بستن بند‌های مهار باید تا حدود چهار‌سالگی یا زمانی که صندلی امکان تحمل وزن و قد کودک را داشته باشد، ادامه پیدا کند.

کودکان تا قبل از رسیدن به سن سیزده‌سالگی یا قد یک متر و نیم، باید برای نشستن روی صندلی‌های عقب خودرو و بستن کمربند ایمنی در جای صحیح، از صندلی‌های تقویت کننده Booster استفاده کنند.

این دستورالعمل‌ها در سال 2011 صادر شده و در سال 2017 مورد بازبینی قرار گرفته‌اند.

ویژگی‌های یک صندلی مناسب کودک در خودرو

کمربند ایمنی یا Isofix

ایزو فیکس صندلی

صندلی کودک خودرو قابلیت نصب با کمربند خودرو یا ایزوفیکس را دارد و حتی در بعضی مدل‌ها، هر دو مورد در‌دسترس است. گرچه هر دو مدل نصب، چه با کمربند خودرو و چه با ایزوفیکس بی‌خطر است، اما ایزوفیکس به‌علت وجود قلاب‌هایی با استاندارد جهانی، خطر تعبیه نادرست صندلی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

محافظت از سر

صندلی کودک مناسب

صندلی کودک خودرو باید دارای پشتی مناسب و لبه‌های کناری محافظ برای تامین امنیت سر و گردن کودکان به‌خصوص هنگام خواب باشد.  

تنظیم آسان به همراه بند‌های مهار

تنظیم صندلی کودک

یک صندلی مناسب، قابلیت تنظیم بر اساس قد کودک را دارد. وجود بند‌های مهار مناسب و ایمن، به‌خصوص برای کودکان نوپا، بسیار ضروری است.

امیدواریم این مقاله از مجله همراه مکانیک بتواند راهنمای خوبی برای انتخاب صندلی کودک مناسب خودرو برای فرزند دلبندتان باشد.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها