ایمنی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تمامی کمپانی‌های خودروسازی (البته شاید بتوان خودروسازهای ایرانی را از این تمامی جدا دانست!) بوده و تلاش دارند تا روز به روز بر ایمنی محصولات خود را افزایش داده و مزایای رقابتی بیشتر و بهتری نسبت به رقبای خود ارائه دهند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

در واقع می‌توان گفت اکثر پیشرفت‌های صنعت خودرو مرهون و مدیون این رقابت‌ها بوده و همین امر باعث پیشرفت چشمگیر در حوزه ایمنی خودورها شده است. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا به موضوع نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها بپردازیم.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
ایربگ در خودروها

انواع سیستم‌های ایمنی خودرو

سیستم‌های ایمنی در حالت کلی به دو دسته اکتبو و پسیو تقسیم‌بندی می‌شوند. سیستم‌های ایمنی پسیو شامل موارد چون کمربند، ایربگ و … بوده و ماموریت این سیستم‌ها کاهش میزان خسارات ناشی از تصادف است یعنی سیستم پسیو زمانی وارد عمل می‌شود که تصادفی رخ داده باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اما سیستم‌های اکتیو از همان بدو رانندگی فعال شده و هدف این سیستم‌ها، جلوگیری از به وجود آمدن تصادف است چراکه به قول قدیمی‌ها، پیشگیری بهتر از درمان است. از سیستم‌های فعال می‎‌توان به مواردی چون سیستم هشدار خروج از بین خطوط، سیستم ESP و … اشاره نمود.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
ایربگ

کیسه هوا (ایربگ)

کیسه هوا یا ایربگ یکی از سیستم‌های ایمنی پسیو در خودروها است که برای اولین بار توسط جنرال موتورز (General Motors) و در سال 1973 بر روی شورولت Impalas نصب گردید اما اولین خودروی مجهز به کیسه هوا که به مردم عادی نیز فروخته شد Oldsmobile Toronado بود که در سال 1973 روانه بازار شد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

از آن روز تا کنون پیشرفت‌های زیادی در این حوزه رخ داده و می‌توان گفت در حال حاضر تمامی خودروهای تولیدی بازار دارای کیسه هوا هستند. این کیسه به هنگام تصادف پر از گاز شده و مانع از آسیب به سرنشینان می‌شود که در ادامه به نحوه عملکرد کیسه هوا پرداخته شده است.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

نحوه عملکرد کیسه هوا

عملکرد کیسه هوا را می‌توان در 7 مرحله و به صورت زیر خلاصه نمود:

 • زمانی که تصادفی رخ می‌دهد سرعت خودرو به شدت و به صورت ناگهانی کاهش می‌یابد و در واقع خودرو شتاب منفی می‌گیرد.
 • شتاب‌سنج تعبیه شده که یک چیپ الکترونیکی است تغییرات سرعت و مقدار شتاب را اندازه‌گیری می‌نماید.
 • چنانچه شتاب کاهش سرعت به اندازه کافی بزرگ باشد؛ شتاب‌سنج مدار ایربگ را تحریک می‎نماید. شایان ذکر است که ترمزگیری‌های معمولی، شتاب منفی کافی جهت عمل نمودن ایربگ را تولید نمی‌نمایند.
 • با تحریک مدار ایربگ، جریانی از المان حرارتی مدار عبور می‌کند.
 • گرمای تولید شده باعث ایجاد جرقه در مواد شیمیایی می‌گردد.
 • با ایجاد جرقه، مواد شیمیایی موجود سوخته و حجم زیادی از گاز که عمدتا نیتروژن و آرگون است تولید شده و کیسه هوا پر می‌گردد.
 • زمانی که راننده کیسه هوا را در آغوش می‌گیرد! کیسه هوا کم کم از طریق سوراخ‌های کوچکی که بر روی آن قرار دارند تخلیه می‌شود. باید توجه داشت که کیسه هوا باید قبل از توقف خودور تخلیه شود چراکه در غیر اینصورت می‌تواند منجر به خفگی نیز شود.
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

تمامی مراحل فوق در مدت زمان بسیار کوتاهی اتفاق افتاده و مانع از آسیب بیشتر به راننده و سایر سرنشینان می‌گردد.

اجزای ایربگ

ایربگ‌ها از 4  قسمت اصلی تشکیل شده‌اند:

 • کیسه هوا: یک کیسه پلیمری است که در محل مناسب نصب شده که به هنگام تصادف پر از هوای فشرده می‌شود.
 • سنسور: فرمان پر شدن کیسه هوا توسط این سنسورها صادر می‌شوند. سنسورها بر اساس اندازه‌گیری نیرو (ضربه) وارده و یا شتاب منفی طراحی شده و به هنگام تصادف، دستور پر شدن را صادر می‌نمایند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

 • پرکننده: سیستم پرکننده که در اصطلاح به سیستم انفجار ایربگ نیز معروف است منجر به واکنش بین آزید سدیم و نیترات سدیم می‌گردد که در نتیجه این واکنش، گاز لازم جهت پر کردن ایربگ تولید می‌شود. شایان ذکر است که کیسه هوا در چشم برهم زدنی پر می‌شود چراکه سرعت پر شدن آن در حدود 322 کیلومتر بر ساعت است.
 • سایر تجهیزات: از دیگر تجهیزات کیسه هوا می‌توان به چراغ هشداردهنده، سیستم کنترل و … اشاره نمود.

انواع ایربگ

در گذشته ایربگ‌ها محدود به جلو خودرو و زیر داشبورد آن‌ بودند ولیکن با پیشرفت‌های انجام‌گرفته، ایربگ‌ها از نظر جایگاه و فرم به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ذیل آمده است:

 • کیسه هوای جلو (شاگرد و راننده)
 • کیسه هوای پرده‌ای
 • کیسه هوای جانبی
 • کیسه هوای کمربندی ایمنی
 • کیسه هوای سر
 • کیسه هوای بین صندلی‌های
 • کیسه هوای سرنشینان عقب
 • کیسه هوای زانوها
 • کیسه هوای عابر پیاده

کیسه‌های هوای جلو، تقریبا به صورت استاندارد در تمامی خودروهای تولیدی فعلی وجود دارد ولیکن سایر کیسه‌ها، به عنوان آپشنی برای خودرو و مزایای رقابتی خودروها نسبت به هم محسوب شده و کمپانی‌های سازنده حداکثر تلاش خود را می‌نمایند که با افزودن کیسه‌های مختلف و یا سایر تجهیزات ایمنی، خودرویی با سطح ایمنی بالا روانه بازار نمایند.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

تشخیص محل کیسه هوا

کیسه‌های هوای جلو عمدتا بر روی فرمان و داشبورد جانمایی می‌شوند ولیکن مشاهده کلمات زیر نشانگر وجود ایربگ در آن قسمت از خودرو است:

SRP (Supplemental Restraint and Protection)

SRS (Supplemental Restraint System)

SIR (Supplemental Inflatable Restraint system)

شایان ذکر است که عمدتا این مخفف‌ها با کلمه Airbag نیز دنبال می‌شوند و یا شاید صرفا کلمه Airbag در محل مذکور نوشته شده باشد.

غیرفعال کردن کیسه هوا

با وجود تمام مزایایی که ایربگ‌ها دارند، گهگاه خود این ایربگ‌ها بر میزان آسیب‌ها می‌افزایند و حتی می‌توانند منجر به مرگ نیز شوند. ایربگ‌ها به هنگام باز شدن فشار و نیروی بسیار زیادی را به بدن سرنشینان وارد می‌نمایند که شاید افراد بزرگسال تحمل این ضربه‌ها را داشته باشند ولیکن برای کودکان می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

این آسیب‌ها به خصوص زمانی که کودکان کمربند ایمنی خود را نبسته‌ یا فاصله بین صندلی تا کیسه هوا را کم کرده‌اند به شدت افزایش می‌یابد. از همین روی توصیه می‌شود که کودکان زیر 12 سال در صندلی عقب نشسته و حتما از کمربند ایمنی نیز استفاده نمایند. با این وجود راهکار دیگری نیز برای کاهش این صدمات وجود دارد و آن هم غیرفعال نمودن ایربگ است.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

پس از تحقیقات فراوان در مورد مزایا و معایب ایربگ‌ها، موسسه آمریکایی NHTSA (اداره ملی ایمنی بزرگراه های آمریکا) در سال 1997 قانونی را تصویب کرد که طی آن سازندگان مجاز شدند که کیسه‌های هوای با قدرت 20 تا 35 درصد کمتر استفاده نموده و همچنین کلیدهایی را جهت فعال و غیرفعال نمودن کیسه هوا در خودرو تعبیه نمایند. این کلیدها باید به نحوی طراحی شوند که وضعیت فعال/غیرفعال بودن کیسه را نشان دهند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

این کلید بسته به نوع و مدل خودرو در قسمت‌های مختلفی تعبیه می‌گردد ولیکن معمولا، کلید ایربگ شاگرد در بخش بغل در شاگرد و برای راننده نیز در زیر فرمان یا در کنسول کنار ترمز دستی قرار دارد. این کلیدها به صورت دوحالته بوده که می‌توانید یکی از حالت‌های فعال یا غیرفعال را انتخاب نمایید. حال سوال این است چنانچه خودرویی فاقد کلید ایربگ بود چگونه این غیرفعالسازی انجام می‌گیرد؟ برای این کار مراحل زیر را با دقت و وسواس تمام انجام دهید:

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ
 • سیم قطب منفی باتری را باز کرده و به مدت حداقل 15 دقیقه هیچ کاری انجام ندهید. از آنجا مدار ایربگ توسط سیگنال الکتریکی تحریک می‎‌شود در صورت عدم باز نمودن قطب منفی و هر گونه اشتباه در انجام کار، احتمال تحریک و عمل ایربگ وجود دارد. همچنین جهت تخلیه مدار این 15 دقیقه ضروری است چراکه در غیر این صورت احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد.
 • فیوز مربوط به ایربگ را از جعبه‌فیوز خارج نمایید. برای تشخیص فیوز مربوط به ایربگ به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید.
 • کاور داشبورد را به آرامی خارج نمایید.
 • سیم مربوط به ایربگ سرنشیان عمدتا زردرنگ است ولی جهت اطمینان دفترچه راهنما را مطالعه نموده و سیم مربوطه را قطع نمایید.
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
سیستم ایربگ سمند
 • پنل مربوط به فرمان را خارج نمایید. در این صورت سیم‌بندی‌ها و مدارات زیر آن را مشاهده خواهید نمود که باید سیم مربوط به ایربگ راننده را قطع نمایید.
نجوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها

با طی مراحل فوق ایربگ‌های راننده و سرنشین جلو غیرفعال می‌شوند هرچند این امر اصلا توصیه نمی‎شود چراکه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از