ایمنی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تمامی کمپانی‌های خودروسازی (البته شاید بتوان خودروسازهای ایرانی را از این تمامی جدا دانست!) است. این کمپانی‌ها تلاش می‌کنند تا روز به روز ایمنی محصولات خود را افزایش داده و مزایای رقابتی بیشتر و بهتری نسبت به رقبای خود ارائه دهند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

درواقع می‌توان گفت اکثر پیشرفت‌های صنعت خودرو مدیون همین رقابت‌ها بوده و باعث پیشرفت چشمگیر در حوزه ایمنی خودروها شده‌است. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها را برایتان شرح دهیم.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
ایربگ در خودروها

انواع سیستم‌های ایمنی خودرو

سیستم‌های ایمنی در حالت کلی به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم‌بندی می‌شوند. سیستم‌های ایمنی پسیو (passive) یا غیرفعال شامل مواردی همچون کمربند، ایربگ و… بوده و ماموریت این سیستم‌ها کاهش میزان خسارات ناشی از تصادف است؛ درواقع سیستم پسیو زمانی وارد عمل می‌شود که تصادفی رخ داده باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اما سیستم‌های اکتیو (active) از همان ابتدای رانندگی فعال شده و هدف این سیستم‌ها، جلوگیری از به وجود آمدن تصادف است؛ چراکه به قول قدیمی‌ها، پیشگیری بهتر از درمان است. از سیستم‌های فعال می‎‌توان به مواردی همچون سیستم هشدار خروج از بین خطوط، سیستم ESP و… اشاره کرد.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
ایربگ

کیسه هوا (ایربگ)

کیسه هوا یا ایربگ یکی از سیستم‌های ایمنی غیرفعال (passive) در خودروها است که برای اولین بار توسط جنرال موتورز (General Motors) و در سال 1973 بر روی شورولت Impalas نصب شد، اما اولین خودروی مجهز به کیسه هوا که به مردم عادی نیز فروخته شد Oldsmobile Toronado بود که در سال 1974 روانه بازار شد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

از آن روز تاکنون پیشرفت‌های زیادی در این حوزه رخ داده و می‌توان گفت در حال حاضر تمامی خودروهای تولیدی بازار مجهز به کیسه هوا هستند. این کیسه به هنگام تصادف پر از گاز شده و مانع از آسیب به سرنشینان می‌شود که در ادامه به نحوه عملکرد کیسه هوا می‌پردازیم.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

نحوه عملکرد کیسه هوا

عملکرد کیسه هوا را می‌توان در 7 مرحله و به صورت زیر خلاصه کرد:

 • زمانی که تصادفی رخ می‌دهد سرعت خودرو به شدت و به‌صورت ناگهانی کاهش می‌یابد و درواقع خودرو شتاب منفی می‌گیرد.
 • شتاب‌سنج تعبیه شده که یک چیپ الکترونیکی است تغییرات سرعت و مقدار شتاب را اندازه‌گیری می‌کند.
 • چنانچه شتاب کاهش سرعت به اندازه کافی زیاد باشد؛ شتاب‌سنج مدار ایربگ را تحریک می‌کند. لازم به ذکر است که ترمزگیری‌های معمولی، شتاب منفی کافی جهت عمل ایربگ را تولید نمی‌کند.
 • با تحریک مدار ایربگ، جریانی از المان حرارتی مدار عبور می‌کند.
 • گرمای تولید شده باعث ایجاد جرقه در مواد شیمیایی می‌شود.
 • با ایجاد جرقه، مواد شیمیایی موجود سوخته و حجم زیادی از گاز که عمدتا نیتروژن و آرگون است تولید شده و کیسه هوا پر می‌شود.
 • زمانی که راننده کیسه هوا را در آغوش می‌گیرد! کیسه هوا کم کم از طریق سوراخ‌های کوچکی که بر روی آن قرار دارند تخلیه می‌شود. باید توجه داشت که کیسه هوا باید قبل از توقف خودرو تخلیه شود؛ چراکه در غیر این‌صورت می‌تواند منجر به خفگی نیز شود.
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

تمامی مراحل فوق در مدت زمان بسیار کوتاهی اتفاق میفتد و مانع از آسیب بیشتر به راننده و سایر سرنشینان می‌شود.

اجزای ایربگ

ایربگ‌ها از 4 قسمت اصلی تشکیل شده‌اند:

 • کیسه هوا: یک کیسه پلیمری است که در محل مناسب نصب شده که به هنگام تصادف پر از هوای فشرده می‌شود.
 • سنسور: فرمان پر شدن کیسه هوا توسط این سنسورها صادر می‌شوند. سنسورها بر اساس اندازه‌گیری نیرو (ضربه) وارده یا شتاب منفی طراحی شده و به هنگام تصادف، دستور پر شدن را صادر می‌کنند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

 • پرکننده: سیستم پرکننده که در اصطلاح به سیستم انفجار ایربگ نیز معروف است منجر به واکنش بین آزید سدیم و نیترات سدیم می‌شود که در نتیجه این واکنش، گاز لازم جهت پر کردن ایربگ تولید خواهد شد. شایان ذکر است که کیسه هوا در چشم برهم زدنی پر می‌شود؛ چراکه سرعت پر شدن آن در حدود 322 کیلومتر بر ساعت است.
 • سایر تجهیزات: از دیگر تجهیزات کیسه هوا می‌توان به چراغ هشداردهنده، سیستم کنترل و… اشاره کرد.

انواع ایربگ

در گذشته ایربگ‌ها محدود به جلو خودرو و زیر داشبورد آن‌ بودند، اما با پیشرفت‌های انجام‌گرفته، ایربگ‌ها از نظر جایگاه و فرم به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • کیسه هوای جلو (شاگرد و راننده)
 • کیسه هوای پرده‌ای
 • کیسه هوای جانبی
 • کیسه هوای کمربندی ایمنی
 • کیسه هوای سر
 • کیسه هوای بین صندلی‌ها
 • کیسه هوای سرنشینان عقب
 • کیسه هوای زانوها
 • کیسه هوای عابر پیاده

کیسه‌های هوای جلو، تقریبا به صورت استاندارد در تمامی خودروهای تولیدی فعلی وجود دارند، اما سایر کیسه‌ها به‌عنوان آپشن و مزایای رقابتی خودروها نسبت به هم محسوب می‌شوند و کمپانی‌های سازنده تلاش می‌کنند که با افزودن ایربگ‌های مختلف و سایر تجهیزات ایمنی، خودرویی با سطح ایمنی بالا ارائه دهند.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

تشخیص محل کیسه هوا

کیسه‌های هوای جلو عمدتا بر روی فرمان و داشبورد جانمایی می‌شوندٰ اما مشاهده کلمات زیر نشانگر وجود ایربگ در آن قسمت از خودرو است:

(SRP (Supplemental Restraint and Protection

(SRS (Supplemental Restraint System

(SIR (Supplemental Inflatable Restraint system

ناگفته نماند که عمدتا این مخفف‌ها با کلمه Airbag نیز دنبال می‌شوند یا شاید صرفا کلمه Airbag در محل مذکور نوشته شده باشد.

غیرفعال کردن کیسه هوا

با وجود تمام مزایایی که ایربگ‌ها دارند، گاهی خود ایربگ‌ها بر میزان آسیب‌ها می‌افزایند و حتی می‌توانند منجر به مرگ نیز شوند. ایربگ‌ها به هنگام باز شدن فشار و نیروی بسیار زیادی را به بدن سرنشینان وارد می‌کنند که شاید افراد بزرگسال تحمل این ضربه‌ها را داشته باشند، اما برای کودکان می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

این آسیب‌ها به‌خصوص زمانی که کودکان کمربند ایمنی خود را نبسته‌ یا فاصله بین صندلی تا کیسه هوا را کم کرده‌اند به‌شدت افزایش می‌یابد. از همین رو توصیه می‌شود که کودکان زیر 12 سال در صندلی عقب نشسته و حتما از کمربند ایمنی نیز استفاده کنند. با این وجود راهکار دیگری نیز برای کاهش این صدمات وجود دارد و آن هم غیرفعال نمودن ایربگ است.

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ

پس از تحقیقات فراوان در مورد مزایا و معایب ایربگ‌ها، موسسه آمریکایی NHTSA (اداره ملی ایمنی بزرگراه های آمریکا) در سال 1997 قانونی را تصویب کرد که طی آن سازندگان مجاز شدند از کیسه‌های هوا با قدرت 20 تا 35 درصد کمتر استفاده کرده و همچنین کلیدهایی را جهت فعال و غیرفعال نمودن کیسه هوا در خودرو تعبیه کنند. این کلیدها باید به نحوی طراحی شوند که وضعیت فعال/غیرفعال بودن کیسه را نشان دهند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

این کلید بسته به نوع و مدل خودرو در قسمت‌های مختلفی تعبیه می‌شود، اما معمولا کلید ایربگ سرنشین جلو در بخش بغل در همان سمت و برای راننده نیز در زیر فرمان یا در کنسول کنار ترمز دستی قرار دارد. این کلیدها به صورت دوحالته بوده که می‌توانید یکی از حالت‌های فعال یا غیرفعال را انتخاب کنید. حال سوال این است چنانچه خودرویی فاقد کلید ایربگ باشد چگونه این غیرفعالسازی انجام می‌گیرد؟ برای این کار می‌توانید مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
غیر فعال کردن کلید ایربگ
 • سیم قطب منفی باتری را باز کرده و به‌مدت حداقل 15 دقیقه هیچ کاری انجام ندهید. از آن قسمت مدار ایربگ توسط سیگنال الکتریکی تحریک می‎‌شود؛ در صورت عدم باز کردن قطب منفی و هر گونه اشتباه در انجام کار، احتمال تحریک و عمل ایربگ وجود دارد. همچنین جهت تخلیه مدار این 15 دقیقه ضروری است؛ چراکه در غیر این‌صورت احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد.
 • فیوز مربوط به ایربگ را از جعبه‌فیوز خارج کنید. برای تشخیص فیوز مربوط به ایربگ به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.
 • کاور داشبورد را به آرامی خارج کنید.
 • سیم مربوط به ایربگ سرنشینان عمدتا زردرنگ است، ولی جهت اطمینان دفترچه راهنما را مطالعه کرده و سیم مربوطه را قطع کنید.
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
سیستم ایربگ سمند
 • پنل مربوط به فرمان را خارج کنید. در این صورت سیم‌بندی‌ها و مدارات زیر آن را مشاهده خواهید کرد که باید سیم مربوط به ایربگ راننده را قطع کنید.
نجوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها
نحوه غیر فعال کردن کلید ایربگ در خودروها

با طی مراحل فوق ایربگ‌های راننده و سرنشین جلو غیرفعال می‌شوند. هرچند این امر اصلا توصیه نمی‎شود؛ چراکه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها