شماره گواهینامه و راه دریافت آن چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

همه افرادی که کلاس‌های آموزشی و آزمون‌های رانندگی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند، موفق به دریافت گواهینامه می‌شوند. همانطور که می‌دانید، گواهینامه مجوزی است که از سوی پلیس راهور صادر می‌شود و به ما اجازه رانندگی با وسایل نقلیه مختلف را می‌دهد. هر گواهینامه شامل اطلاعاتی مانند اطلاعات هویتی، شماره گواهینامه و نوع گواهینامه است. گواهینامه انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آن، محدودیت رانندگی با وسایل نقلیه مختلف مشخص می‌شود.

در مواقعی ممکن است که شما به شماره‌گواهینامه خود نیاز داشته باشید اما گواهینامه شما هنوز صادر نشده یا مفقود شده باشد. در این حالت شما باید برای دریافت شماره گواهی نامه خود اقدام کنید. در ادامه روش‌های پیدا کردن شماره گواهینامه را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

شماره گواهینامه چیست؟

شماره گواهینامه یک عدد منحصر به‌فرد 10 رقمی است که روی گواهینامه اشخاص درج می‌شود. این شماره در واقع به فرد اختصاص داده می‌شود و صلاحیت وی را برای رانندگی نشان می‌دهد. این شماره روی کارت گواهینامه در کنار سایر اطلاعات مانند تاریخ تولد و تاریخ صدور نوشته می‌شود. در مواردی مانند ثبت‌نام خودرو، برای تکمیل ثبت‌نام به شماره‌گواهینامه نیاز است.

در شرایطی که گواهینامه شما بعد از قبولی در آزمون هنوز به دستتان نرسیده است یا مفقود شده است و شما به شماره آن نیاز دارید، می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر شماره‌گواهینامه خود را پیدا کنید.

پیدا کردن شماره گواهینامه
پیدا کردن شماره گواهینامه

روش‌های پیدا کردن شماره گواهینامه

شما در دو حالت نیاز به پیدا کردن شماره‌گواهینامه خود دارید؛ یا گواهینامه شما هنوز در مراحل صدور است یا گواهینامه خود را گم کرده‌اید. در این دو حالت برای دریافت شماره باید به روش‌های زیر اقدام کنید. البته باید بگوییم که در صورت مفقودی گواهینامه می‌توانید از روش‌های زیر برای استعلام وضعیت گواهینامه هم استفاده کنید.

پیدا کردن شماره گواهینامه از سایت پست

اگر گواهینامه شما (چه اولیه و چه المثنی) در مراحل صدور است، شما می‌توانید با مراجعه سایت پست به آدرس najatracking.post.ir از وضعیت گواهینامه خود مطلع شوید. همچنین در این سایت می‌توانید انواع مرسوله‌های سازمانی مانند کارت سوخت، کارت ملی و … را پیگیری کنید.

رهگیری مرسولات سازمانی
رهگیری مرسولات سازمانی

دریافت شماره گواهینامه از طریق پیامک و تلفن

علاوه بر روش اینترنتی، دو روش پیامکی و تلفنی نیز برای اطلاع از وضعیت صدور گواهینامه و شماره آن وجود دارد. در روش پیامکی کافیست عدد 1 را به سامانه 1100 ارسال کنید. این سامانه برای ارائه خدمات پلیس +10 به صورت غیرحضوری و پیامکی است.

همچنین شما می‌توانید با شماره تلفن‌های 81253561 و 81253573 که مربوط به مرکز صدور گواهینامه هستند تماس بگیرید و وضعیت گواهینامه خود را پیگیری کنید.

دریافت شماره گواهینامه از طریق کد ملی

روش مرسوم برای دریافت شماره‌گواهینامه مفقود شده، مراجعه به دفاتر پلیس +10 و دریافت شماره با کد ملی است. در این روش شما با داشتن کارت ملی به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه می‌کنید و شماره‌گواهینامه خود را دریافت می‌کنید. پیشنهاد ما این است که از این فرصت استفاده کنید و همزمان درخواست گواهینامه المثنی خود را نیز ثبت کنید.


در کارزار خرید خودرو تنها نیستید!

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
نسرین موسوی
۱۴۰۰-۰۹-۲۱ ۲۲:۰۲

Last edited 1 month ago by نسرین موسوی
[hm_sell_form]