شماره گواهینامه چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

میانگین امتیاز 3.1 / 5. تعداد رای: 28

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

همه افرادی که کلاس‌های آموزشی و آزمون‌های رانندگی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند، موفق به دریافت گواهینامه می‌شوند. همانطور که می‌دانید، گواهینامه مجوزی است که از سوی پلیس راهور صادر می‌شود و به ما اجازه رانندگی با وسایل نقلیه مختلف را می‌دهد. هر گواهینامه شامل اطلاعاتی مانند اطلاعات هویتی، شماره گواهینامه و نوع گواهینامه است. گواهینامه انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آن، محدودیت رانندگی با وسایل نقلیه مختلف مشخص می‌شود.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در مواقعی ممکن است که شما به شماره گواهینامه خود نیاز داشته باشید اما گواهینامه شما هنوز صادر نشده یا مفقود شده باشد. در این حالت شما باید برای دریافت شماره گواهی نامه خود اقدام کنید. در ادامه روش‌های پیدا کردن این شماره را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

شماره گواهینامه چیست؟

شماره گواهینامه یک شماره منحصر به‌فرد 10 رقمی است که روی گواهینامه اشخاص درج می‌شود. این شماره در واقع به فرد اختصاص داده می‌شود و صلاحیت وی را برای رانندگی نشان می‌دهد. شماره گواهی‌نامه روی کارت گواهینامه در کنار سایر اطلاعات مانند تاریخ تولد و تاریخ صدور نوشته می‌شود. در مواردی مانند ثبت‌نام خودرو، برای تکمیل ثبت‌نام به این شماره نیاز است.

در شرایطی که گواهینامه شما بعد از قبولی در آزمون هنوز به دستتان نرسیده است یا مفقود شده است و شما به شماره آن نیاز دارید، می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر شماره گواهی نامه خود را پیدا کنید.

روش‌های پیدا کردن شماره گواهینامه

شما در دو حالت نیاز به پیدا کردن شماره گواهینامه خود دارید؛ یا گواهینامه شما هنوز در مراحل صدور است یا گواهینامه خود را گم کرده‌اید. در این دو حالت برای دریافت این شماره باید به روش‌های زیر اقدام کنید. البته باید بگوییم که در صورت مفقودی گواهینامه می‌توانید از روش‌های زیر برای استعلام وضعیت گواهینامه هم استفاده کنید.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

پیدا کردن شماره گواهینامه از سایت پست

اگر گواهینامه شما (چه اولیه و چه المثنی) در مراحل صدور است، شما می‌توانید با مراجعه سایت پست به آدرس najatracking.post.ir از وضعیت و شماره گواهینامه خود مطلع شوید. همچنین در این سایت می‌توانید انواع مرسوله‌های سازمانی مانند کارت سوخت، کارت ملی و … را پیگیری کنید.

دریافت شماره گواهینامه از طریق پیامک و تلفن

علاوه بر روش اینترنتی، دو روش پیامکی و تلفنی نیز برای اطلاع از وضعیت صدور گواهینامه و شماره آن وجود دارد. در روش پیامکی کافیست عدد 1 را به سامانه 1100 ارسال کنید. این سامانه برای ارائه خدمات پلیس +10 به صورت غیرحضوری و پیامکی است.

همچنین شما می‌توانید با شماره تلفن‌های 81253561 و 81253573 که مربوط به مرکز صدور گواهینامه هستند تماس بگیرید و وضعیت گواهینامه خود را پیگیری کنید.

دریافت شماره گواهینامه از طریق کد ملی

روش مرسوم برای دریافت شماره گواهی‌نامه مفقود شده، مراجعه به دفاتر پلیس +10 و دریافت شماره گواهینامه با کد ملی است. در این روش شما با داشتن کارت ملی به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه می‌کنید و شماره را دریافت می‌کنید. پیشنهاد ما این است که از این فرصت استفاده کنید و همزمان درخواست گواهینامه المثنی خود را نیز ثبت کنید.

برای اطلاع از مدارک لازم برای دریافت گواهینامه المثنی می‌توانید از مقاله مدارک و روش‌های دریافت گواهینامه المثنی کمک بگیرید.

میانگین امتیاز 3.1 / 5. تعداد رای: 28

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
8 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
۱۴۰۰-۱۱-۲۸ ۰۱:۳۳

عالی

محمدنوروزی
۱۴۰۰-۱۱-۲۸ ۰۱:۳۳

سلام

رویا وکیلی
۱۴۰۰-۱۲-۱۲ ۱۳:۲۵

کد ومشخصات گواهینامه را میخواهم گواهینامه را گم کردم

سلمان خرم
۱۴۰۱-۰۲-۳۰ ۱۵:۵۴
پاسخ به  رویا وکیلی

سلام من هم این مشکل دارم

رضا
۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۰۷:۰۵

سلام وقت بخیر من گواهینامه پایه سوم ۱۳۸۵ دارم می‌تواند راننده نیسان لطفا راهنمایی کنید

محسن
۱۴۰۱-۰۱-۳۰ ۱۴:۳۷
پاسخ به  رضا

اره نیسان وزن کل بارش شده ۳۴۵۰گواهینامه شما ۳۵۰۰هستش مشکلی نداره

رضا
۱۴۰۱-۰۳-۲۶ ۰۰:۲۴
پاسخ به  رضا

نیسان با ظرفیت وجود داره ۳۸۰۰و ۳۴۵۰ اولی جز کامیونت پایه دو مخواد دومی جز وانت پایه ۳مخواد باید ظرفیت تو کارت نگاه بکنی نیسان میخری

امید
۱۴۰۱-۰۲-۱۵ ۰۴:۲۵

سلام ایاکسی دیگه ای هم میتونه ازشماره گوهینامه ی من برای خودش استفاده کنه