در بازار کشورمان به‌دلیل کم‌کاری‌های صورت گرفته در بخش تأمین ایمنی برخی از خودروها و وجود جاده‌های غیراستاندارد، متاسفانه سالانه شاهد تعداد قابل توجهی از تصادفات جاده‌ای و خسارات جانی و مالی هستیم. البته خسارات مالی تصادفات رانندگی تا حدودی از طریق بیمه قابل جبران خواهد بود، اما خسارات جانی بحث جدایی خواهد داشت. اگرچه این موضوع در مورد راننده مقصر در تصادف نیز متفاوت خواهد بود ولی به‌هرحال شخص خسارت دیده نیز باید تا حدودی امکان جبران خسارت داشته باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

شاید برای شما مخاطبین عزیز این سوال پیش بیاید که «آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟» در این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک قصد داریم به پاسخ این سوال و چگونگی پرداخت غرامت بیمه به رانندگان مقصر بپردازیم.

پرداخت غرامت بیمه به رانندگان مقصر

پرداخت غرامت بیمه به رانندگان مقصر

بیمه شخص ثالث، برای دریافت خسارت‌های وارد شده در حوادث و تصادفات رانندگی برای اشخاص ثالث خودرو در نظر گرفته شده‌است؛ راننده و سرنشینان خودرو جز بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند و باید غرامت جانی را در صورت وقوع تصادف و بروز آسیب‌های جانی از شرکت بیمه دریافت کنند.

اما آیا این قانون به صورت یکسان و برابر در مورد خودروی آسیب‌دیده و خودروی مقصر انجام می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که تمام غرامت بیمه برای راننده خودروی آسیب‌دیده، راننده مقصر و سرنشینان هر دو طرف تصادف لحاظ می‌شود، اما پرداخت این غرامت برای راننده مقصر کمی با استثنائات و شرایط قانونی صورت می‌پذیرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در واقع بیمه شخص ثالث در مورد راننده و سرنشینان خودروی آسیب‌دیده به صورت کامل انجام می‌شود و غرامت جانی برای این افراد در تصادفات تحت عمل قرار می‌گیرد.

قبل از سال 95 بیمه شخص ثالث فقط برای رفع آسیب‌های سرنشینان خودرو انجام می‌شد و برای راننده مقصر تصادف نیز طبق پوشش بیمه حوادث راننده این غرامت پرداخته می‌شد، اما بر طبق قانون ثبت شده در تاریخ 1 مرداد 1395 شمسی که برای حمایت از رانندگان مقصر در تصادفات جاده‌ای بررسی شد، از این پس بیمه شخص ثالث نیز برای جبران غرامت جانی و رفع آسیب‌های وارد شده به راننده مقصر نیز تعلق خواهد گرفت. این قانون از تاریخ 23 مرداد ماه سال 1395 لازم‌الاجرا شده است. این قانون در کنار مزایایی که برای رانندگان دارد می‌تواند در عین حال معایبی همچون بی احتیاطی‌های راننده را در پی داشته باشد و عملا نوعی حاشیه امن را برای آن‌ها ایجاد کند.

درواقع در گذشته و قبل از تصویب قانون سال 95 براساس مقررات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اگر مقصر بودن راننده در یک تصادف اثبات می‌شد، بیمه شخص ثالث به وی تعلق نمی‌گرفت، به‌همین دلیل راننده مقصر باید برای جبران غرامت بدنی و جانی از تعهدات بیمه حوادث راننده بهره می‌برد. تعهدات بیمه حوادث راننده و سرنشین به همراه بیمه شخص ثالث به خودرو تعلق گرفته و به راننده عرضه می‌شد. به همین دلیل راننده مقصر باید از پوشش بیمه حوادث غرامت را دریافت می‌کرد.

البته نحوه پرداخت این نوع غرامت به راننده مقصر نیز شرایط و استثنائات خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال این که باید راننده مقصر گواهینامه مجاز را داشته باشد و این که غرامت جانی شدیدی چون نقص عضو جزئی و کلی و از کارافتادگی دائم یا فوت وی حادث شود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

اما براساس ماده 3 قانون مصوب بیمه اجباری خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث از سوی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، راننده مقصر مجاز به دریافت میزان حداقل دیه از بیمه حوادث خواهد بود. به‌همین دلیل در قانون جدید بیمه مرکزی برای حمایت بیشتر از خانواده، راننده مقصر در صورت بروز اتفاقات غیرقابل جبران، این مهم و امر حمایتی میسر شده است.

البته به‌دلیل تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت راننده مقصر چند سالی است که انجام می‌شود. قبل از سال 95 فقط غرامت نقص عضو و فوت به راننده مقصر پرداخت می‌شد، اما در قانون جدید هزینه‌های پزشکی و دیه جراحت‌های جزئی و کلی در کنار نقص عضو و غرامت فوت به مسبب حادثه تصادفی نیز پرداخت می‌شود.

چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر

چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر

در این بخش از مقاله «آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟» به چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر خواهیم پرداخت. براساس مصوبه جدید قانون بیمه مرکزی، مبنای محاسبه میزان جبرانی غرامت جانی راننده مقصر برابر با ارش جرح خسارت بدنی یا معادل دیه فوت یک فرد در ماه غیرحرام است. برهمین مبنا و طبق قانون جدید که توسط شورای نگهبان نیز تائید شده‌است، معیار محاسبه و پرداخت خسارت جانی به راننده مسبب حادثه، البته اگر دارای گواهینامه معتبر رانندگی باشد، برابر با مبلغ دیه یک مرد مسلمان در ماه غیرحرام خواهد بود.

ارش جرح طبق ماده 446 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده و دادگاه از لحاظ کیفیت، نوع جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنیٌ‌علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند.

درواقع پرداخت غرامت بیمه شخص ثالث به راننده مقصر منوط به داشتن گواهینامه معتبر و مربوط به وسیله نقلیه و خودرو است. اگر چنانچه این مدرک وجود نداشته باشد، راننده مقصر نمی‌تواند از بیمه، دیه و خسارتی دریافت کند.

البته اگر تصادف و حادثه در ماه‌های حرام سال اتفاق افتاده باشد، این میزان پرداختی بیمه برای راننده مقصر برابر با همان دیه ماه غیرحرام خواهد بود. برخی از صاحب‌نظران در حوزه کارشناسی امور بیمه‌، این مسئله را یک نقص در این قانون تلقی می‌کنند و معتقدند که باید در ماه‌های حرام نیز مانند دیگر رانندگان با آنان برخورد شود. مبلغ دیه در ماه‌های غیرحرام برای سال 99 برابر با 330 میلیون تومان در ماه‌های غیرحرام و 440 میلیون تومان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده‌است؛ اگرچه تغییر این میزان محاسبه و قانون بر طبق استثنائات بیمه مرکزی قابل تغییر خواهد بود. به این صورت‌که اگر صاحب وسیله نقلیه، در زمان خرید بیمه‌نامه، سرمایه بیمه حوادث خودرو را بیشتر از مقدار دیه ماه‌های غیرحرام تعیین و تائید کند و همچنین میزان حق بیمه را پرداخت کرده باشد، در هنگام بروز این اتفاق، سرمایه بیمه نیز در میزان محاسبه مبلغ خسارت تحت عمل قرار خواهد گرفت و در محاسبه میزان غرامت برای راننده مقصر مدنظر و عملی خواهد شد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

البته قابل ذکر است که قبل از تصویب این قانون، هزینه معالجه یا ارش جرح و دیه به راننده مقصر تعلق نمی‌گرفت که خوشبختانه با تدوین آیین‌نامه جدید در دولت و تصویب قانون جدید، پرداخت هزینه معالجه و دیه و ارش جرح بخشی از هزینه‌های این اتفاق ناگوار را برای راننده مقصر کمتر می‌کند.

اما در مورد پرداخت دیه و سایر هزینه‌ها به راننده مقصر، بیمه‌گذار مکلف است که طبق ماده 9 قانون بیمه حوادث رانندگان مقصر، حداکثر تا 60 روز، تصادف رخ داده را به شرکت بیمه (بیمه‌گر) اطلاع دهد. چنانچه در این زمان صورت گرفته تأخیری رخ دهد، بیمه‌گذار و راننده خودرو مکلف هستند که ضمانت اجرایی به شرکت بیمه ارائه دهند، اما در مورد تاریخ پرداخت غرامت به راننده مقصر نیز براساس ماده 11 قانون بیمه حوادث رانندگان مقصر باید گفت که بیمه‌گر موظف است بعد از تکمیل مدارک موردنیاز شرکت بیمه از سوی بیمه‌گذار، حداکثر تا طی 20 روز مبلغ غرامت را به بیمه‌گذار پرداخت کند.

مدارک لازم برای پرداخت تعهدات بیمه حوادث راننده مقصر

مدارک لازم برای پرداخت تعهدات بیمه حوادث  راننده مقصر

برای پرداخت خسارت به راننده مقصر باید برخی اسناد و مدارک موجود باشد تا شرکت‌های بیمه‌ای براساس آن‌ها مسائل کارشناسی مربوط به بیمه را انجام خواهند داد. این اسناد و مدارک شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. ارائه گواهینامه رانندگی و کارت مشخصات خودرو مقصر
 2. مدرک استعلام وجود بیمه‌نامه و صورت حساب پرداخت حق بیمه برای راننده
 3. ارائه مدرک بیمه‌نامه خودرو
 4. اصل برگه خسارت
 5. ارائه تصویر کروکی پلیس راهور از تصادف یا نظریه کارشناسی دادگستری
 6. صورت جلسه اولیه یگان انتظامی برای محل وقوع تصادف
 7. ارائه گزارش یگان انتظامی و اوراق بازجویی از تصادف

در صورت نقص عضو راننده مقصر باید مدارک دیگری نیز علاوه‌بر موارد گفته شده در بالا برای بیمه ارائه شود:

 1. برگه پزشک قانونی یا پزشک معتمد بیمه‌گر در خصوص نوع و میزان درصد صدمات وارد شده به راننده مقصر
 2. برگه صورت حساب هزینه‌های بیمارستان و مدرک بالینی مقصر تصادف
 3. ارائه برگه رای منع تعقیب

اما اگر راننده مقصر فوت شود، ارائه موارد اضافه که در ادامه به آن اشاره می‌شود نیز لازم و ضروری است:

 1. مدرک برابر با اصل معاینه جسد
 2. مدرک برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی باطل شده راننده فوت شده
 3. مدرک برابر با اصل گواهی فوت راننده
 4. مدرک برابر با اصل جواز دفن صادر شده به تائید پزشکی قانونی
 5. تصویر گواهی انحصار وراثت نامحدود شخص

پرداخت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه تکمیلی

پرداخت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه تکمیلی

به آخرین بخش از مقاله «آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟» رسیدیم. چنانچه شرایط دریافت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه شخص ثالث برای راننده مسبب حادثه تعلق ‌نگیرد، یعنی راننده مقصر، بیمه‌نامه شخص ثالث و گواهینامه رانندگی نداشته یا تاریخ اعتبار آن گذشته باشد، می‌تواند برای دریافت هزینه‌های پزشکی از بیمه تکمیلی استفاده کند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

درواقع بیمه شخص ثالث و بیمه تکمیلی به‌صورت جایگزین یکدیگر استفاده می‌شود. اگر امکان دریافت هزینه‌ها را از بیمه شخص ثالث داشته باشد، دیگر امکان دریافت و استفاده از بیمه تکمیلی را نخواهد داشت، اما در صورتی‌که به‌دلیل عدم وجود مدارک لازم، نتواند از بیمه شخص ثالث بهره گیرد، بیمه تکمیلی یک موقعیت مناسب برای جبران هزینه‌های درمانی راننده مقصر خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود برای اطمینان از پوشش بیمه‌ای خود در موارد حادثه، بیمه تکمیلی را نیز در بیمه‌های خود داشته باشید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

پلاک خودرو ، شناسنامه ای فلزی برای خودرو شما

مدارک لازم برای پیگیری کارت خودرو و کارت سوخت

مراحل و مدارک تعویض پلاک خودرو از صفر تا صد

راهنمای خرید خودرو دست دوم – نکات حقوقی خرید خودرو

استعلام خلافی خودرو و روش کم کردن خلافی

شرایط معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز معاینه فنی خودرو

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

١٢ نکته حقوقی مهم در خرید خودروی دست دوم

مراکز تعویض پلاک تهران

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
یزدان
۱۳۹۹-۰۳-۰۳ ۱۳:۳۱

ممنون بابت مقاله خوبی که نگارش کردید
خیلی مفید و کامل ….عالییییییی