متأسفانه به دلیل برخی عدم اطمینان و کم‌کاری‌های صورت گرفته در بخش تأمین ایمنی خودروها، سالانه شاهد تعداد قابل توجهی از تصادفات جاده‌ای و خسارات جانی و مالی هستیم. البته خسارات مالی تصادفات رانندگی تا حدودی از طریق بیمه قابل جبران خواهد بود، اما خسارات جانی بحث جدایی خواهد داشت. اگرچه این موضوع در مورد راننده مقصر در تصادف نیز متفاوت خواهد بود ولی به‌هرحال شخص خسارت دیده نیز باید تا حدودی امکان جبران خسارت داشته باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در مقاله ” آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟ ” از مجله همراه مکانیک قصد داریم که به بررسی این موضوع و پرسش که آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد، بپردازیم.

پرداخت غرامت بیمه به رانندگان مقصر

پرداخت غرامت بیمه به رانندگان مقصر

بیمه شخص ثالث، برای دریافت خسارت‌های وارد شده در حوادث و تصادفات رانندگی برای اشخاص ثالث خودرو است. به همین دلیل راننده و سرنشینان خودرو جزو بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند و باید غرامت جانی را در صورت وقوع تصادف و بروز آسیب‌های جانی از شرکت بیمه دریافت کنند.

اما آیا این قانون به صورت یکسان و برابر در مورد خودروی آسیب‌دیده و خودروی مقصر انجام می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که تمام غرامت بیمه برای راننده خودروی آسیب‌دیده و راننده مقصر و سرنشینان هر دو لحاظ می‌شود. اما پرداخت این غرامت برای راننده مقصر کمی با استثنائات و شرایط قانونی صورت می‌پذیرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در واقع بیمه شخص ثالث در مورد راننده و سرنشینان خودروی آسیب‌دیده به صورت کامل انجام می‌شود و غرامت جانی برای این افراد در تصادفات تحت عمل قرار می‌گیرد. اما در مورد خودروی مقصر، قبل از سال 95 بیمه شخص ثالث فقط برای رفع آسیب‌های سرنشینان خودرو انجام می‌شد و برای راننده مقصر تصادف نیز طبق پوشش بیمه حوادث راننده این غرامت پرداخته می‌شد.

اما بر طبق قانون ثبت شده در تاریخ 1 مرداد 1395 شمسی، که برای حمایت از رانندگان مقصر در تصادفات جاده‌ای بررسی شد، از این پس بیمه شخص ثالث نیز برای جبران غرامت جانی و رفع آسیب‌های وارد شده به راننده مقصر نیز تعلق خواهد گرفت. این قانون از تاریخ 23 مردادماه سال 1395 لازم‌الاجرا شده است. البته این قانون می تواند به خودی خود دارای مزایی برای رانندگان باشد و در عین حال کمی تواند معایبی همچون راحت تر شدن بی احتیاطی های رانندگی در پی داشته باشد و عملا نوعی حاشیه امن را برای آن ها ایجاد نماید . حال بایستی بررسی کارشناسی گردد که آیا تصویب این قانون در رفتارهای رانندگان با رفتارهای پر خطر تاثیر منفی نیز داشته است یا نه.

در واقع در گذشته و قبل از تصویب قانون سال 95 براساس مقررات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اگر مقصر بودن راننده در یک تصادف اثبات می‌شد، بیمه شخص ثالث به وی تعلق نمی‌گرفت. به همین دلیل راننده مقصر باید برای جبران غرامت بدنی و جانی از تعهدات بیمه حوادث راننده بهره می‌برد. تعهدات بیمه حوادث راننده و سرنشین به همراه بیمه شخص ثالث به خودرو تعلق گرفته و به راننده عرضه می‌شد. به همین دلیل راننده مقصر باید از پوشش بیمه حوادث غرامت را دریافت می‌کرد.

البته نحوه پرداخت این نوع غرامت به راننده مقصر نیز شرایط و استثنائات خاص خود را دارد. به عنوان مثال این که باید راننده مقصر گواهینامه مجاز را داشته باشد و این که غرامت جانی شدیدی چون نقص عضو جزئی و کلی و ازکارافتادگی دائم و یا فوت وی حادث شود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

اما براساس ماده 3 قانون مصوب بیمه اجباری خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث از سوی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، راننده مقصر مجاز به دریافت میزان حداقل دیه از بیمه حوادث خواهد بود. به همین دلیل در قانون جدید بیمه مرکزی برای حمایت بیشتر از خانواده راننده مقصر در صورت بروز اتفاقات غیرقابل جبران، این مهم و امر حمایتی میسر شده است.

البته به دلیل تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت راننده مقصر چند سالی است که انجام می‌شود. قبل از سال 95 فقط غرامت نقص عضو و فوت به راننده مقصر پرداخت می‌شد، اما در قانون جدید هزینه‌های پزشکی و دیه جراحت‌های جزئی و کلی در کنار نقص عضو و غرامت فوت به مسبب حادثه تصادفی نیز پرداخت می‌شود.

چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر

چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر

در این بخش از مقاله  ” آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟ ” به چگونگی روش محاسبه میزان غرامت برای رانندگان مقصر خواهیم پرداخت. براساس مصوبه جدید قانون بیمه مرکزی، مبنای محاسبه میزان جبرانی غرامت جانی راننده مقصر برابر با ارش جرح خسارت بدنی و یا معادل دیه فوت یک فرد در ماه غیرحرام می‌باشد. بر همین مبنا و طبق قانون جدید که توسط شورای نگهبان نیز تائید شده است، معیار محاسبه و پرداخت خسارت جانی به راننده مسبب حادثه، البته اگر دارای گواهینامه معتبر رانندگی باشد، برابر با مبلغ دیه یک مرد مسلمان در ماه غیرحرام می‌باشد.

در واقع پرداخت غرامت بیمه شخص ثالث به راننده مقصر منوط به داشتن گواهینامه معتبر و مربوط به وسیله نقلیه و خودرو می‌باشد. اگر چنان چه این مدرک وجود نداشته باشد، راننده مقصر نمی‌تواند از بیمه، دیه و خسارتی دریافت کند.

البته اگر تصادف و حادثه در ماه‌های حرام سال اتفاق افتاده باشد، این میزان پرداختی بیمه برای راننده مقصر برابر با همان دیه ماه غیرحرام می‌باشد. برخی از صاحبنظران در حوزه کارشناسی امور بیمه ای این مسئله را یک نقص در این قانون تلقی می کنند و معتقدند که بایستی در ماههای حرام نیز مانند دیگر رانندگان با آنان برخورد شود .  مبلغ دیه در ماه‌های غیرحرام برای سال 98 برابر با 270 میلیون تومان است. اگر چه تغییر این میزان محاسبه و قانون بر طبق استثنائات بیمه مرکزی قابل تغییر می‌باشد. به این معنا که اگر صاحب وسیله نقلیه، در زمان خرید بیمه‌نامه، سرمایه بیمه حوادث خودرو را بیشتر از مقدار دیه ماه‌های غیرحرام تعیین و تائید کند و همچنین میزان حق بیمه را پرداخت کرده باشد، در این زمان و در هنگام بروز این اتفاق، سرمایه بیمه نیز در میزان محاسبه مبلغ خسارت تحت عمل قرار خواهد گرفت و در محاسبه میزان غرامت برای راننده مقصر مدنظر و عملی خواهد شد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

البته قابل ذکر است که قبل از تصویب این قانون، هزینه معالجه و یا ارش جرح و دیه به راننده مقصر تعلق نمی‌گرفت که خوشبختانه با تدوین این آیین‌نامه جدید در دولت و تصویب قانون جدید، پرداخت هزینه معالجه و دیه و ارش جرح بخشی از هزینه‌های این اتفاق ناگوار را برای راننده مقصر کمتر می‌کند.

اما در مورد پرداخت دیه و سایر هزینه‌ها به راننده مقصر، بیمه‌گذار مکلف است که طبق ماده 9 قانون بیمه حوادث رانندگان مقصر، حداکثر تا 60 روز، تصادف رخ داده را به شرکت بیمه (بیمه‌گر) اطلاع دهد. چنان چه در این زمان صورت گرفته تأخیری رخ دهد، بیمه‌گذار و راننده خودرو مکلف است که ضمانت اجرایی به شرکت بیمه ارائه دهد. اما در مورد تاریخ پرداخت غرامت به راننده مقصر نیز براساس ماده 11 قانون بیمه حوادث رانندگان مقصر، بیمه‌گر موظف است که بعد از تکمیل مدارک موردنیاز شرکت بیمه از سوی بیمه‌گذار، حداکثر تا طی 20 روز مبلغ غرامت را به بیمه‌گذار پرداخت نماید.

مدارک لازم برای پرداخت تعهدات بیمه حوادث  راننده مقصر

مدارک لازم برای پرداخت تعهدات بیمه حوادث  راننده مقصر

برای پرداخت خسارت به راننده مقصر بایستی برخی اسناد و مدارک موجود باشد و شرکت های بیمه ای بر اساس آن ها مسایل کارشناسی مربوط به بیمه را انجام خواهند داد . این اسناد و مدارک شامل موارد زیر خواهد بود :

 1. ارائه گواهینامه رانندگی و کارت مشخصات خودرو مقصر
 2. مدرک استعلام وجود بیمه‌نامه و صورت حساب پرداخت حق بیمه برای راننده
 3. ارائه مدرک بیمه‌نامه خودرو
 4. اصل برگه خسارت
 5. ارائه تصویر کروکی پلیس راهور از تصادف و یا نظریه کارشناسی دادگستری
 6. دارا بودن صورت جلسه اولیه یگان انتظامی برای محل وقوع تصادف
 7. ارائه گزارش یگان انتظامی و اوراق بازجویی از تصادف

در صورت نقص عضو راننده مقصر باید مدارک دیگری نیز علاوه بر موارد گفته شده بالا برای بیمه ارائه شود.:

 1. برگه پزشک قانونی و یا پزشک معتمد بیمه‌گر در خصوص نوع و میزان درصد صدمات وارد شده به راننده مقصر
 2. برگه صورت حساب هزینه‌های بیمارستان و مدرک بالینی مقصر تصادف
 3. ارائه برگه رای منع تعقیب

اما اگر راننده مقصر فوت شود، ارائه مدارد اضافه زیر نیز لازم و ضروری است:

 1. مدرک برابر با اصل معاینه جسد
 2. مدرک برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی باطل شده راننده فوت شده
 3. مدرک برابر با اصل گواهی فوت راننده
 4. مدرک برابر با اصل جواز دفن صادر شده به تائید پزشکی قانونی
 5. تصویر گواهی انحصار وراثت نامحدود شخص

پرداخت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه تکمیلی

پرداخت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه تکمیلی

به آخرین بخش از مقاله ” آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟ ” رسیدیم. اگر چنان چه شرایط دریافت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه شخص ثالث برای راننده مسبب حادثه تعلق نمی‌گیرد، یعنی راننده مقصر گواهینامه رانندگی معتبر ندارد و یا تاریخ اعتبار آن گذشته است و یا حتی بیمه‌نامه شخص ثالث نیز ندارد، می‌تواند برای دریافت هزینه‌های پزشکی از بیمه تکمیلی استفاده کند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در واقع بیمه شخص ثالث و بیمه تکمیلی به صورت جایگزین یکدیگر استفاده می‌شود. اگر امکان دریافت هزینه‌ها را از بیمه شخص ثالث داشته باشد دیگر امکان دریافت و استفاده از بیمه تکمیلی را ندارد. اما چنان چه به دلیل عدم وجود مدارک لازم، نمی‌تواند از بیمه شخص ثالث بهره گیرد، بیمه تکمیلی یک موقعیت مناسب برای جبران هزینه‌های درمانی راننده مقصر خواهد بود. بنابراین توصیه می شود برای اطمینان از پوشش بیمه ای خود در موارد حادثه بیمه تکمیلی را نیز در بیمه های خود داشته باشید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

پلاک خودرو ، شناسنامه ای فلزی برای خودرو شما

مدارک لازم برای پیگیری کارت خودرو و کارت سوخت

مراحل و مدارک تعویض پلاک خودرو از صفر تا صد

راهنمای خرید خودرو دست دوم – نکات حقوقی خرید خودرو

استعلام خلافی خودرو و روش کم کردن خلافی

شرایط معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز معاینه فنی خودرو

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

١٢ نکته حقوقی مهم در خرید خودروی دست دوم

مراکز تعویض پلاک تهران

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از