سیستم کرال کنترل چیست و چگونه کار می‌کند؟

فهرست مطالب

سیستم کرال کنترل نخستین بار در سال ۲۰۰۸ روی مدل لندکروزر معرفی شد و البته تویوتا لندکروزر را باید سرآمد خودروهای آفرودی موجود در بازار ایران دانست. این اس یو وی بزرگ ژاپنی با اینکه به جان سختی و قدرت بالا مشهور است، اما کارایی بسیار بالای آن در آفرود تنها مربوط به توانایی‌های سخت افزاری آن نیست؛ بلکه تویوتا این خودرو را به فناوری‌ و سیستم‌های مختلفی نیز مجهز کرده است تا از پس هر شرایطی در خارج از جاده بر بیاید. 

یکی از مهم‌ترین سیستم‌هایی که در نسل آخر لندکروزرهای بازار ایران یعنی اتاق 150 و 200 دیده می‌شود سیستم کرال کنترل است. این سیستم با نام اصلی Crawl Control در برخی نسخه‌های وارد شده به کشور دیده می‌شود و شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که سیستم کرال کنترل تویوتا چیست و چگونه کار می‌کند؟ از همین‌رو در این بخش از مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به بررسی سیستم کرال کنترل و چگونگی عملکرد آن بپردازیم؛ لطفا تا پایان همراه ما باشید.

کرال کنترل چیست و چه تفاوتی با کروز کنترل دارد؟

کرال کنترل چیست و چه تفاوتی با کروز کنترل دارد؟

همانطور که گفته شد سیستم کرال کنترل نخستین بار در سال ۲۰۰۸ روی مدل لندکروزر معرفی شد و امروزه در دیگر محصولات اس یو وی تویوتا نظیر اف جی‌ کروزرهای سری آخر، تاکوما و فوررانر نیز دیده می‌شود. گرچه نام سیستم کرال کنترل برای مصرف کنندگان جدید است، ولی باید بدانید که این سیستم از نظر اساس و نوع کارکرد یک نوع کروز کنترل حساب می‌شود. تفاوت اصلی کرال کنترل با کروز کنترل این است که سیستم کرال یک کروز کنترل مخصوص آفرود است و رفتاری متفاوت با کروز کنترل عادی که در جاده استفاده می‌کنیم دارد. این سیستم می‌تواند کنترل سرعت خودرو را در مسیرهای مختلف در دست بگیرد و تنظیم کند. به این ترتیب راننده نیازی به کنترل پدال گاز ندارد و می‌تواند تمام تمرکز خود را روی هدایت خودرو و مواجه با موانع بگذارد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

کرال کنترل توانایی کنترل خودرو در مسیرهای سنگلاخی، شنی، برفی و گلی را دارد. این سیستم می‌تواند با استفاده از سنسورهای موجود در خودرو شرایط مسیر حرکت را درک کند و سپس بر اساس وضعیت مسیر سرعت خودرو را تنظیم کند. کرال کنترل می‌تواند ترمز و ارسال نیروی موتور به هر چرخ را جداگانه کنترل کند به این ترتیب صعود از شیب‌ها به خصوص در مسیرهای شنی و بیابان به کمک این سیستم بسیار ساده‌تر است.  

چطور از کرال کنترل استفاده کنیم؟

چطور از کرال کنترل استفاده کنیم؟

برای استفاده از سیستم کرال کنترل، حتما باید ترانسفرکیس خودرو را در وضعیت 4L قرار دهید به این معنی که دسته دنده در حالت خلاص قرار بگیرد و دنده کمکی چهارچرخ سنگین درگیر شود. سپس راننده می‌تواند از بین ۵ سرعت تعریف شده برای کرال کنترل یکی را انتخاب کند. حداکثر سرعت خودروهای تویوتا در هنگام استفاده از کرال کنترل به حدود ۵ مایل یا ۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

در کارزار خرید خودرو تنها نیستی!

[hm_buy_form_inline]

کاربردهای سیستم Crawl Control

کاربردهای سیستم Crawl Control

سیستم کرال کنترل برای کارکردن به سنسورهای سیستم کنترل پایداری خودرو یعنی ESC متکی است. این سنسورها اطلاعاتی نظیر وضعیت ترمز و سرعت هر چرخ را در اختیار کامپیوتر می‌گذارند و کامپیوتر می‌تواند تصمیم بگیرد که سرعت خودرو به چه میزان باشد. سیستم کرال کنترل با تشخیص هرزگردی در هر چرخ می‌تواند سرعت و نیروی ارسالی به آن چرخ را تنظیم کند؛ بنابراین هنگام رانندگی در جاده‌های صعب العبور تنها کافیست این سیستم را روشن کنید و پس از آن با کلیدهای مربوطه (معمولا به صورت + و -) سرعت مورد نظر خود را تعیین کنید تا دیگر لازم نباشد پای خود را بر روی پدال‌های گاز و ترمز بگذارید و تنها باید فرمان خودرو را کنترل کنید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

همچنین از این سیستم می‌توان در سراشیبی‌های تند نیز استفاده کرد و عملکرد آن در چنین مواقعی چیزی شبیه به سیستم DAC خواهد بود؛ علاوه‌بر این در مواقعی که یک یا چند چرخ خودروی شما در مسیرهای آفرودی دچار هرزگردی شود و به اصطلاح خودرو گیر کند شما می‌توانید این سیستم را فعال کنید تا به طور خودکار نیروی موتور را بین چرخ‌های خودرو تقسیم کرده و به‌طور خودکار و به آرامی از موقعیت پیش آمده خارج شود.

کاربردهای سیستم Crawl Control

در هنگام استفاده از سیستم کرال کنترل دیگر نیازی به تغییر حالت‌های رانندگی وجود ندارد بلکه تویوتا پیشنهاد می‌کند که بسته به نوع مسیر سرعت خودرو را بین یک تا پنج مایل انتخاب کند. برای مثال سرعت یک مایل بر ساعت برای مسیرهای سنگلاخی، سرعت ۲ مایل بر ساعت برای تپه نوردی و بالا رفتن از کوه، سرعت‌های ۳،۴ و ۵ مایل بر ساعت برای مسیرهای برفی، شنی و گلی و علفزار پیشنهاد شده‌اند. سیستم کرال کنترل طوری برنامه‌ریزی شده است که در صورت رسیدن سرعت خودرو به ۱۵ مایل بر ساعت به طور خودکار از مدار خارج شود. 

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

همچنین کرال کنترل را نمی‌توان در زمان طولانی استفاده کرد و تویوتا استفاده از سیستم به طور متوالی را به ۱۲ دقیقه محدود کرده است. 

سیستم کرال کنترل به خصوص برای رانندگان کم تجربه یک نعمت بزرگ است و رانندگان با تجربه و ماهر نیز می‌توانند با استفاده از این سیستم لذت دو چندان از خودروی خود ببرند. شاید عملکرد سیستم در ابتدا ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد ولی مطمئنا زمانی که از آن استفاده کنید، می‌تواند لبخند رضایت را روی لبان شما بنشاند.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها