مقایسه راناپلاس، دنا و تندر 90 ؛ سدان‌های ایرانی

فهرست مطالب

در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ بررسی و مقایسه سه سدان داخلی پرطرفدار رفته‌ایم که می‌توانند در شرایط فعلی انتخاب بسیاری از خانواده‌های ایرانی باشند. با مقایسه رانا، دنا و تندر 90 همراه ما باشید تا ببینیم نقاط قوت و ضعف این سدان‌های اقتصادی چیست و هرکدام برای چه سلایق و معیارهایی مناسب‌تر هستند. البته هرکدام از این سه خودرو با تیپ‌های مختلفی در بازار حاضر هستند که ما با توجه به قیمت، رانا پلاس TU5، دنا معمولی و تندر 90 E2 دنده‌ای را برای این مقایسه درنظر داریم.

بررسی رانا پلاس

رانا پلاس به‌عنوان نسخه فیس‌لیفت و بهسازی‌شده رانا از سال 1399 روی خط تولید ایران خودرو آمد و علاوه بر یک‌سری بهبودهای کیفی، از نظر ظاهری هم با گرافیک متفاوت چراغ‌های جلو و عقب، قالپاق‌های جدید، دستگیره‌های درب و زه‌های جانبی هم‌رنگ بدنه و همچنین برخی اجزای کابین، از رانا معمولی متمایز می‌شود.

معرفی رانا پلاس

رانا پلاس از نظر فنی تفاوتی با نسخه قبلی ندارد و نیروی خود را از همان پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی TU5 با حداکثر قدرت 105 اسب بخار و حداکثر گشتاور 142 نیوتن‌متر می‌گیرد. این پیشرانه نیروی خود را از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی روانه محور جلو این سدان کامپکت می‌کند و ضمن مصرف 7.3 لیتر سوخت در هر صد کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفرتاصد 11.6 ثانیه را برای رانا پلاس به ارمغان می‌آورد.

از جمله آپشن‌های رانا پلاس هم می‌توانیم به مواردی مثل شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی، مه‌شکن جلو و عقب، سنسور پارک عقب، تهویه مطبوع دستی، کروز کنترل، فرمان هیدرولیک با دکمه‌های کنترلی سیستم صوتی، کامپیوتر سفری، ترمز ABS+EBD، دو ایربگ و… اشاره کنیم که لیست چندان کاملی نیست و تنها وجود کروز کنترل در آن قابل توجه است.

آپشن های رانا پلاس

 از جمله نقاط قوت رانا پلاس بايد به هندلینگ و لذت رانندگی قابل قبول، طراحی نسبتاً به‌روز و قیمت مقرون به‌صرفه اشاره کنیم اما نقاط ضعف این خودرو هم شامل فضای محدود ردیف عقب، کمبود امکانات رفاهی، نفوذ زیاد صدای پیشرانه به کابین در دورهای بالا و برخی بی‌دقتی‌های مونتاژی می‌شود.

بررسی دنا

دنا به‌عنوان محصول ملی لوکس ایران خودرو از سال 1393 معرفی و به بازار عرضه شد. دنا از سال 1395 و با معرفی نسخه پلاس، تغییرات زیادی را به خود دید اما امروز ما همان نسخه پایه این خودرو را که در بازار به دنا معمولی معروف است را در نظر داریم.

معرفی دنا

دنا از پیشرانه 1.7 لیتری تنفس طبیعی EF7 با حداکثر قدرت 113 اسب بخار و حداکثر گشتاور 155 نیوتن‌متر بهره می‌برد که این پیشرانه نیروی خود را از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی به محور جلو این سدان محبوب ایران خودرو منتقل می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد دنا هم به‌ ترتیب برابر با 7.4 لیتر در صد کیلومتر و 12 ثانیه است.

دنا از نظر آپشنی نسبت به رده قیمتی خود قابل‌قبول است و از امکاناتی مثل سیستم مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، کروز کنترل، آینه‌های جانبی تاشو برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک، کلیدهای کنترلی سیستم صوتی روی غربیلک فرمان، مه‌شکن جلو و عقب، چراغ بدرقه، سنسور پارک عقب، ترمز ABS+EBD، دو ایربگ و… بهره مي‌برد. البته ایران خودرو از اواسط سال 1397، رینگ آلومینیومی و ترمز عقب دیسکی را از این خودرو حذف کرد. کروز کنترل هم از این سال به‌بعد تنها در برخی نسخه‌ها موجود است. بنابراین اگر قصد خرید دنا فول‌آپشن را دارید؛ باید به سراغ نسخه‌های ساخت قبل از 1397 بروید.

آپشن های دنا

با توجه به قیمت دنا در مجموع طراحی ظاهری و آپشن‌های قابل‌قبولی را ارائه می‌دهد و عملکرد فنی آن هم قابل دفاع است اما در مقابل، وجود برخی ایرادات برقی و مونتاژی در کنار فضای نه‌چندان بزرگ کابین باعث می‌شود تا برخی افراد از خرید دنا منصرف شوند و به سراغ رقبا بروند.

بررسی رنو تندر 90

اما به رنو تندر 90 یا همان ال 90 ما ایرانی‌ها می‌رسیم که نسل اول داچیا لوگان است و نخستین بار در سال 2004 معرفي شد. تندر 90 از سال 1386 به ایران آمد و در نسخه‌های مختلفی تولید شد تا این‌که در سال 1398 و پس از شروع مجدد تحریم‌ها، به از بازار کشور ما خداحافظي کرد.

معرفی ال 90

رنو تندر 90 E2 از یک پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی موسوم به K4M و گیربکس 5 سرعته دستی بهره می‌برد. پیشرانه مذکور با تولید حداکثر قدرت 105 اسب بخار و حداکثر گشتاور 142 نیوتن‌متر، ضمن مصرف 6.9 لیتر سوخت در هر صد کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفرتاصد 10.2 ثانیه را برای این فرانسوی کم‌استهلاک به ارمغان می‌آورد.

همراه ندارد. لیست امکانات رنو تندر 90 تنها شامل مواردی مثل شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی، مه‌شکن جلو و عقب، فرمان هیدرولیک، رادیو پخش با 4 بلندگو، رینگ آلومینیومی، تهویه مطبوع دستی، کامپیوتر سفری، قفل مرکزی با ریموت کنترل، ترمز ABS+EBD، دو ایربگ و… می‌شود.

آپشن های تندر 90

نکاتی مثل فضای جادار کابین و صندوق‌بار، استهلاک پایین، دوام فنی بالا، مصرف سوخت اقتصادی و عملکرد فنی قابل‌قبول، خرید تندر 90 را توجیه‌پذیر می‌کنند اما در مقابل، کمبود آپشن، ظاهر نه‌چندان دل‌چسب، ارگونومی ضعیف کابین و صندلی‌های نه‌چندان راحت باعث می‌شوند تا برخی خریداران (به‌خصوص قشر جوان) علاقه چندانی به این خودرو نداشته باشند.

جمع‌بندی نهایی

در بخش پایانی مقایسه رانا، دنا و ال نود اگر بخواهیم هر سه خودرو را در کنار هم ارزیابی و در پارامترهای مختلف رتبه‌بندی کنیم؛ باید بگوییم که در فضای کابین و صندوق‌بار به‌ترتیب رنو تندر 90، دنا و رانا قرار می‌گیرند.در آپشن، دنا رتبه اول را کسب می‌کند و رانا پلاس با اختلاف اندکی نسبت به تندر 90، جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دهد. در کیفیت سواری هرسه خودرو به هم نزدیک هستند اما به‌صورت دقیق‌تر، سواری دنا کمی نرم‌تر از رانا پلاس و تندر 90 است. عملکرد فنی هم پارامتری است که در آن رقابت هر سه خودرو خیلی تنگاتنگ دنبال می‌شود اما رتبه‌بندی خودروها در این پارامتر، با اختلاف اندک به‌صورت ال 90، رانا پلاس و دنا خواهد بود.

از نظر استهلاک و دوام فنی، تندر 90 کم‌دردسرترین خودرو گروه است. رانا پلاس پشت سر آن قرار می‌گیرد و دنا به‌دلیل برخی پیچیدگی‌های برقی و فنی، رتبه آخر را کسب مي‌کند. البته از نظر خدمات پس از فروش، خوش‌بختانه هر سه خودرو وضعيت مناسبی دارند. از نظر قيمتی هم، قيمت رانا پلاس ارزان‌ترين است. بعد از آن دنا قرار مي‌گيرد و در نهايت، قيمت تندر 90 گران‌تر از دو رقيب ديگر است.

تندر 90

به عنوان کلام آخر بايستی بگوييم که اگر برای طراحی ظاهری و آپشن اهميت چندانی قائل نيستيد و خودرويی می‌خواهيد که تا چند سال بدون دردسر در خدمت خود و خانواده‌تان باشد، تندر 90 را انتخاب کنيد اگرچه قیمت تندر 90 نسبت به دیگر خودروها کمی بالاتر است. اگر از خودرو استفاده‌های خانوادگی داريد اما نمی‌توانيد جذابيت‌های ظاهری و آپشنی را هم ناديده بگيرد، به سراغ دنا برويد. و در نهايت اگر نقدينگی کم‌تری در اختيار داريد و به‌دنبال يک سدان جوان‌پسند صفرکيلومتر هستيد که بيش‌تر براي ترددهای روزمره شهری از آن استفاده کنيد؛ خريد رانا پلاس را به شما پيشنهاد می‌کنيم.

در پايان نظر شما را به جدول مقايسه فنی رانا پلاس، دنا و تندر 90 جلب می‌کنيم.

مدل خودرو

رانا پلاس

دنا

تندر 90 E2 دنده‌اي

پیشرانه

چهار سيلندر تنفس طبيعي با آرايش خطي سيلندرها

چهار سيلندر تنفس طبيعي با آرايش خطي سيلندرها

چهار سيلندر تنفس طبيعي با آرايش خطي سيلندرها

حجم موتور (cc)

1587

1645

1598

حداکثر قدرت

105 اسب بخار در 5800 دور

113 اسب بخار در 6000 دور

105 اسب بخار در 5750 دور

حداکثر گشتاور

142 نیوتن‌متر در 4000 دور

155 نيوتن‌متر در 3500 – 4500 دور

140 نيوتن‌متر در 3750 دور

گیربکس

5 سرعته دستی

5 سرعته دستی

5 سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.3 لیتر در صد کیلومتر

7.43 ليتر در صد کيلومتر

6.9 ليتر در صد کيلومتر

شتاب صفرتاصد (ثانیه)

11.6

12.03

10.2

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

190

189

175

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها