نگاهی به خودروهای آفرودی چینی بازار ایران

فهرست مطالب

کراس‌اوورهای چینی چند سالی است که بازار ایران را قبضه کرده‌اند اما اکثر آن‌ها از نوع تک دیفرانسیل هستند و توانایی آفرود چندانی ندارند. البته در سال‌های اخیر تعدادی ماشین آفرود چینی هم در بازار کشور ما عرضه شده‌اند که اغلب توفیق چندانی نداشتند اما در شرایط فعلی که قیمت آفرودرهای ژاپنی که اکثراً عمر بالای 10 سال دارند، سر به فلک کشیده است؛ شاید این خودروهای آفرودی چینی بتوانند به لطف قیمت‌های بسیار پایین‌تر خود خریدار پیدا کنند. به همین بهانه در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ بررسی ماشین‌ های آفرودی چینی رفته‌ایم تا نگاهی داشته باشیم به معدود بیابان‌گردهای چشم بادامی در بازار ایران. اگر شما هم به طبیعت‌گردی علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

لندمارک V7

شرکت بهمن موتور چند سال بعد از عرضه پیکاپ کاپرا از شرکت چینی ZX Auto، محصولی دیگر از این خودروساز چینی یعنی لندمارک V7 را روی خط مونتاژ خود آورد. لندمارک V7 که می‌توانیم آن را اولین ماشین آفرود چینی بازار کشورمان بدانیم، از سال 1393 عرضه شد اما به دلیل ظاهر نازیبا و مشکلات کیفی، چندان مورد استقبال قرار نگرفت و از سال 1395 تولیدش متوقف شد.

لندمارک V7 یکی از پیشرانه‌های قدیمی میتسوبیشی را در سینه دارد که از نوع تنفس طبیعی و با حجم 2.4 لیتر است. این پیشرانه حداکثر قدرت 128 اسب بخار و حداکثر گشتاور 200 نیوتن‌متر را تولید و از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی روانه هر دو محور این چینی ناشناخته می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد لندمارک V7 هم به ترتیب برابر با 8.5 لیتر در صد کیلومتر و 13 ثانیه است. 

لندمارک v7

لیست آپشن‌های لندمارک V7 هم شامل مواردی مثل شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی، تهویه مطبوع الکتریکی، مه‌شکن جلو و عقب، سانروف، سنسور پارک عقب، دکمه‌های کنترلی سیستم صوتی روی فرمان، 2 ایربگ و… است که تنها وجود سانروف در آن قابل توجه است و سایر موارد بسیار پیش پا افتاده هستند.

سیستم 4WD پارت تایم لندمارک V7 که سه حالت 2H (تک دیفرانسیل عقب)، 4H (دو دیفرانسیل سبک) و 4L (دو دیفرانسیل سنگین) دارد توانایی آفرود قابل‌قبولی به این خودرو می‌بخشد. فضای کابین و صندوق‌بار بسیار جادار لندمارک هم آن را به خودرویی مناسب برای مسافرت‌های خانوادگی تبدیل کرده است اما این نقاط مثبت در سایه ظاهر نازیبا و کیفیت ساخت نه‌چندان مناسب قرار گرفته‌ و لندمارک V7 را به خودرویی شکست خورده در بازار ایران تبدیل کرده‌اند.

فوتون ساوانا

اکثر هم‌وطنان ما فوتون را به واسطه همکاری با ایران خودرو دیزل و عرضه پیکاپ تونلند و کامیون‌های کِشنده می‌شناسند اما تنها محصول غیرتجاری فوتون در بازار کشور ما، فوتون ساوانا است که سال 1397 به عنوان یک شاسی بلند چینی آفرودی روی خط مونتاژ عظیم خودرو آمد اما بدقولی‌های عظیم خودرو و بازاریابی ضعیف این شرکت باعث شد تا فوتون ساوانا نتواند آن‌چنان که شایسته است در بازار شناخته شود و تنها تعداد محدودی از آن تا سال 1399 تولید شد.

فوتون ساوانا از یک پیشرانه 2 لیتری توربو با حداکثر قدرت 214 اسب بخار و حداکثر گشتاور 320 نیوتن‌متر بهره‌مند است که نیروی این پیشرانه از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به هر دو محور این ماشین آفرود چینی می‌رسد مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد فوتون ساوانا هم به ترتیب برابر با 9.8 لیتر در صد کیلومتر و 10 ثانیه است.

فوتون ساوانا

فوتون ساوانا نسبت به سال تولید آپشن‌های مناسبی دارد و روی آن امکاناتی مثل کی‌لس استارتر، تهویه مطبوع اتوماتیک دوکاناله، تنظیم برقی صندلی راننده، سانروف، مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، سنسور پارک عقب، دوربین دید عقب، دی‌لایت، سنسور نور، سنسور باران، سنسور فشار باد لاستیک‌ها (TPMS)، کروز کنترل، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل سرعت در شیب (HDC)، 4 ایربگ و… یافت می‌شود. در ضمن  وجود سیستم 4WD سه حالته (2H، Auto و 4L) در کنار دیفرانسیل عقب لغزش محدود (LSD) توانایی آفرود قابل توجهی به این خودرو می‌بخشد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

فوتون ساوانا علاوه بر آپشن‌های مناسب، توانمندی‌های فنی مناسبی دارد و کیفیت سواری آن هم قابل قبول است اما متأسفانه عملکرد ضعیف شرکت عظیم خودرو تمام نقاط قوت این خودرو را تحت تأثیر قرار داده و باعث شده است تا فوتون ساوانا به خودرویی ناشناخته و شکست خورده در بازار ایران تبدیل شود. شاید اگر ساوانا توسط یک خودروساز معتبرتر در ایران عرضه می‌شد سرنوشت بسیار بهتری پیدا می‌کرد.

JMC S350

شرکت ریگان خودرو، خودروسازی نوپا اما پرحاشیه است که با مونتاژ و عرضه محدود کراس‌اوور کوپا T210 توانست نام خود را مطرح کند. این شرکت پس از ناکامی در عرضه منظم کوپا به سراغ یک شریک تجاری جدید رفت و در روزهای پایانی سال 1399 خیلی بی سروصدا یک ماشین آفرود چینی به نام JMC S350 را روی خط مونتاژ خود آورد. اما این خودرو هم سرنوشتی تلخ‌تر از محصول قبلی ریگان خودرو داشت و خیلی زود از خط تولید کنار رفت.

JMC S350 نیروی خود را از یک پیشرانه 2 لیتری توربو با حداکثر قدرت 205 اسب بخار و حداکثر گشتاور 325 نیوتن‌متر می‌گیرد. این پیشرانه نیروی خود را از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک روانه هر دو محور JMC S350 می‌کند و حداکثر سرعت 185 کیلومتر در ساعت را برای این خودرو به ارمغان می‌آورد. مصرف سوخت ترکیبی JMC S350 هم 8.9 لیتر در صد کیلومتر است.

jmc s350

از جمله آپشن‌های JMC S350 هم می‌توانیم به مواردی مثل کی‌لس استارتر، کروز کنترل، سانروف، تنظیم برقی صندلی راننده، تهویه مطبوع اتوماتیک، مالتی‌مدیا با مانیتور 8 اینچی لمسی، دوربین دید عقب، سنسور نور، دی‌لایت، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کنترل سرعت در شیب (HDC)، 2 ایربگ و… اشاره کنیم.

JMC S350 در مجموع پیشرانه سرحالی دارد و به لطف سیستم انتقال قدرت سه حالته (2H، Auto و Lock) می‌تواند از آفرودهای متوسط سربلند بیرون بیاید اما متأسفانه عرضه محدود و بی برنامه در کنار قیمت‌گذاری غیرمنطقی، این خودرو را هم مثل رقیب هم‌وطنش فوتون ساوانا به یک محصول شکست خورده و مهجور تبدیل کرد.

هاوال H9

در دوره برجام بود که بهمن موتور به سراغ همکاری با هاوال رفت و علاوه بر عرضه هاوال H2 به صورت مونتاژی، اس یو وی گران قیمت این شرکت یعنی هاوال H9 را هم به صورت وارداتی عرضه کرد. اما عرضه این شاسی بلند چینی آفرودی تقریباً با خروج آمریکا از برجام هم‌زمان شد و تنها تعداد بسیار محدودی هاوال H9 با مدل 2018 پا به خیابان‌های ایران گذاشتند. 

پیشرانه هاوال H9 از نوع 2 لیتری توربو با حداکثر قدرت 241 اسب بخار و حداکثر گشتاور 350 نیوتن‌متر است که نیروی خود را از طریق یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک راهی هر دو محور این خودرو می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد این ماشین آفرود چینی هم به ترتیب برابر با 9.7 لیتر در صد کیلومتر و 10.8 ثانیه است.

هاوال h9

هاوال H9 از نظر سطح تکنولوژی و آپشن یک سروگردن بالاتر از سایر چینی‌های بازار کشورمان است و علاوه بر سیستم انتقال قدرت با 6 حالت مختلف Auto، اسپرت، Sand (شن)، Snow (برف)، Mud (گل و لای) و 4L (چهارچرخ محرک سنگین) به امکانات جذابی مثل صندلی‌های جلو با تنظیم برقی، حافظه، سردکن و ماساژور، گرم‌کن صندلی‌های ردیف اول و دوم، شیفترهای تعویض‌دنده پشت فرمان، تهویه اتوماتیک سه کاناله، کول باکس، پارک نیمه اتوماتیک، دوربین جانبی، گرم‌کن فرمان، هشداردهنده انحراف از مسیر (LDW)، هشداردهنده عبور خودروها هنگام خروج از پارک (CTA)، 8 ایربگ و… تجهیز شده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

هاوال H9 یکی از باکیفیت‌ترین خودروهای چینی عرضه شده در بازار کشورمان است و اگر مجالی برای حضور طولانی‌تر در ایران پیدا می‌کرد می‌توانست به پشتوانه خوش‌نامی گروه بهمن و در نبود خودروهای وارداتی، گزینه‌ای بسیار مناسب برای علاقمندان به خودرهای درشت هیکل و پرآپشن باشد.

دایون Y5

اما به آخرین ماشین آفرود چینی لیست خودمان و تنها خودرویی در این کلاس می‌رسیم که کماکان روی خط تولید طرف ایرانی قرار دارد. دایون Y5 که از اواخر سال 1400 روی خط مونتاژ شرکت خودروسازی ایلیا آمد، از یک پیشرانه 2 لیتری توربو ساخت میتسوبیشی با حداکثر قدرت 202 اسب بخار و حداکثر گشتاور 280 نیوتن‌متر در کنار یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک بهره‌مند است. دایون Y5 برای طی هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی به 9.3 لیتر سوخت نیاز دارد و می‌تواند در زمان 12 ثانیه از حال سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

دایون y5

از جمله آپشن‌های دایون Y5 هم می‌توانیم به مواردی مثل قفل دیفرانسیل عقب، انتقال قدرت سه حالته (2H، 4H و 4L)، کی‌لس استارتر، سانروف، کروز کنترل، تهویه مطبوع الکتریکی با کنترل مستقل برای ردیف عقب، مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی، آینه‌های جانبی تاشو برقی، دوربین دید عقب، تنظیم برقی صندلی راننده، 2 ایربگ و… اشاره کنیم که لیستی معمولی و متوسط است.

دایون Y5 می‌تواند به عنوان تنها SUV صفرکیلومتر این روزهای بازار ایران، مورد توجه آن دسته از دوست‌داران طبیعت گردی قرار گیرد که علاقه‌ای به خودروهای کارکرده ندارند. اما با توجه به کلاس بدنه و قیمت این خودرو، جای خالی امکاناتی مثل کنترل پایداری الکترونیکی، دوربین 360 درجه و ایربگ‌های جانبی و پرده‌ای در آن احساس می‌شود که امیدواریم ایلیا موتور در آینده این آپشن‌ها را روی دایون Y5 مونتاژی خود نصب کند.

کلام پایانی

در بخش پایانی بررسی ماشین های آفرودی چینی بازار ایران باید بگوییم که این خودروها می‌توانند برای افرادی که استفاده‌های آفرودی متوسطی از خودرو دارند، گزینه‌ای مقرون به‌صرفه‌تر از SUV های چند سال کارکرده و بسیار گران قیمت ژاپنی باشند اما افسوس که اکثر این خودروهای آفرودی چینی توسط شرکت‌های نه‌چندان خوشنام و با قیمت‌گذاری‌های اشتباه به بازار ایران آمدند و در حال حاضر با توجه به کمبود مراکز خدماتی و قطعات یدکی، کم‌تر خریداری به سراغ آن‌ها می‌رود.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها