هوک ماشین چیست و منظور از هوک برقی چیست؟

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای: 6

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

هوک عقب اصطلاحی است که این روزها در آگهی‌های فروش برخی خودروهای لوکس به چشم می‌خورد. با وجود این‌که هوک عقب یک آپشن ساده است اما بسیاری از افراد با ماهیت و نحوه استفاده از آن آشنایی کاملی ندارند. اگر شما هم جزو همین دسته هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا با هوک ماشین، کاربرد و نحوه استفاده صحیح از آن آشنا شویم.

برای مطالعه مقالات فنی و آموزشی خودرو، کلیک کنید

هوک ماشین (HOOK) چیست؟

هوک (hook)، در اصطلاح به معنی قلاب یا چنگک است و در آپشن‌های خودرو هم به قلاب تقریباً U شکلی گفته می‌شود که با قرارگیری در قسمت عقب یا جلوی خودرو، برای بکسل کردن یا بکسل شدن استفاده می‌شود. البته به قلاب‌های افقی که تقریباً در سپر جلو و عقب همه خودروها وجود دارد، هوک گفته نمی‌شود و منظور از هوک، قلابي عمودی است که معمولاً در قسمت مياني سپر ديده مي‌شود و به شاسي متصل است.

هوک در مقايسه با بکسل‌بندهاي عادي قدرت و استحکام بسيار بيش‌تري دارد و معمولاً براي يدک‌کشيدن تريلرها و حتي قايق از آن استفاده مي‌شود. به همين دليل، کاربرد اصلي اين قطعه در خودروهاي با شاسي مستقل مثل پيکاپ‌هاي درشت‌هيکل و SUV‌هاي آفرودي است اما در برخي از کراس‌اوورها و حتي سدان‌ها نيز شاهد استفاده از هوک هستيم که نمي‌تواند چندان کاربردي باشد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

منظور از هوک برقي چيست؟

در خودروهاي قديمي و به‌خصوص انواع آفرودي، هوک قطعه‌اي ثابت است و هميشه مي‌توانيم آن را در قسمت عقب يا جلوي خودرو ببينيم اما در خودروهاي جديدتر و شهري، به‌دليل بحث زيبايي از هوک‌هاي تاشونده به‌صورت برقي استفاده مي‌شود که در اصطلاح به آن هوک برقي مي‌گويند. در خودروهاي مجهز به هوک برقي، دکمه‌اي درون صندوق‌بار قرار دارد که با استفاده از آن دکمه مي‌توانيم در مواقع نياز هوک عقب را باز کنيم و پس از استفاده، مجدداً آن را پشت سپر مخفي کنيم. از جمله خودروهايي که در بازار کشور ما به هوک برقي مجهز هستند مي‌توانيم به فولکس واگن پاسات، فولکس واگن تيگوان، ولوو XC90 (برخي نسخه‌ها) و ب‌ام‌و X4 (برخي نسخه‌ها) اشاره کنيم.

هوک برقی

نحوه استفاده از هوک ماشین

برای استفاده کردن از هوک باید توجه داشته باشید که حتماً از طناب‌های مخصوص پلی استر با حلقه‌های فلزی در دو سر آن استفاده کنید که آسیبی به هوک یا قطعه بکسل‌شده نرسد و استفاده از زنجیر یا طناب‌های معمولی به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. نکته دیگری که در استفاده از هوک باید به آن توجه داشته باشید، وزن بار بکسل‌شده است که از حداکثر وزن قابل کشش توسط خودرویتان (مندرج در دفترچه راهنمای خودرو) بیش‌تر نباشد. چراکه کشیدن بارهای بسیار سنگین حتی در مسافت‌های کوتاه می‌تواند آسیب جدی به شاسی خودرو وارد کند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

جمع‌بندی؛ خودرو مجهز به هوک عقب بخریم یا نه؟

خریدن یا نخریدن خودروی مجهز به هوک به نوع خودرو و سبک استفاده شما از آن بستگی دارد. هوک عقب برای مصارف آفرودی، کشیدن تجهیزات کشاورزی (مثل مخازن سمپاشی) پشت وانت‌بارها و هم‌چنین بکسل گاری مخصوص حمل اسب، آپشنی بسیار کاربردی است. اما حقیقت این است که هوک برقی در کراس‌اوورها و سدان‌های لوکس بازار ایران، یک آپشن فانتزی محسوب می‌شود که کاربرد چندانی ندارد. (البته برخی از مالکین از آن به‌عنوان جایگزینی برای گارد عقب و کاهش صدمه در تصادف استفاده می‌کنند که ما این‌کار را توصیه نمی‌کنیم).

جالب است بدانید که این روزها وجود هوک برقی در برخی خودروهای لوکس بازار کشور ما، می‌تواند تا بیش از 50 میلیون تومان به قیمت خودرو اضافه کند که اصلاً منطقی نیست. بنابراین اگر خیلی به این آپشن علاقه دارید، قبل از خرید با خودتان به جمع‌بندی برسید که آیا قرار است از هوک استفاده هم کنید یا صرفاً تمایل دارید خودرویتان تمامی آپشن‌های ممکن را داشته باشد؟

کاربرد هوک عقب

بیشتر بخوانید

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای: 6

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها