6 دلیل برای ناک (KNOCK) زدن موتور و راه حل آن

فهرست مطالب

به جرات می‌توان گفت که تمام مالکان خودرو در سراسر جهان روی یک مساله توافق دارند و آن تولید صداهای ناهنجار توسط اتومبیل‌ها است. این صدا‌ها می‌تواند تق تق، صدای جیغ، غرش یا حتی انفجار باشند. شنیدن صدای ضربه زدن یا به بیان دیگر ناک زدن زیر کاپوت خودرو یکی از اصوات مرسوم تولید شده در خودروهای درون‌سوز است که از اتفاقی نه چندان مثبت زیر کاپوت اتومبیل شما خبر می‌دهد. در این مقاله نیز به علت ناک زدن موتور و راه حل‌های آن خواهیم پرداخت، چرا که ناک زدن جزو صداهایی محسوب می‌شود که باید آن را جدی گرفت.

ناک زدن چیست؟

چه دلایلی باعث nock زدن موتور می‌شود؟
ناک زدن موتور خودرو

ناک زدن یا صدای تق تق، یکی از اصوات تولید شده در قوای فنی خودروها است که علل مختلفی موجب ایجاد آن می‌شوند. کشف سریع منبع صدا می‌تواند به رفع سریع مشکل کمک کند، هرچند این صدا معمولا به واسطه چند ایراد شناخته شده به وجود می‌آید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بزرگترین مشکلی که موجب ایجاد صدای ضربه یا ناک می‌شود، سوختن ناقص و نادرست بنزین است. هنگامی که یک موتور ناک می‌زند، اعلام می‌کند که شمع‌های آن قادر به احتراق درست و یکباره سوخت نیستند. سوخت پمپاژ شده در سیلندرها به جای آن‌که یکباره اشتعال پیدا کند، در بازه‌های زمانی متوالی و به صورت جرقه‌های کوچک می‌سوزد و زمان‌بندی پیستون را برهم می‌زند.

دلایل ناک زدن موتور

باید توجه داشته باشید که پیشرانه‌های درون‌سوز مطابق زمان‌بندی چهار حالته فعالیت خود را انجام می‌دهند و در هر لحظه مخلوط هوا و سوخت در سیلندر‌های مشخصی پمپاژ شده و مشتعل می‌شود، در حالی‌که سیلندر‌های دیگر در حال تخلیه دود ناشی از احتراق مرحله قبل هستند. احتراق ناقص یک سیلندر موجب برهم خوردن رویه کاری کلی سیستم پیشرانه می‌شود و شاهد صدای شنیدن تق تق‌های پشت سرهم از زیر کاپوت خودرو خواهید بود. اما چرا خودرو ناک می‌زند؟ در ادامه نگاهی به دلایل مرسوم ایجاد این مشکل خواهیم داشت.

1. سوخت بی‌کیفیت

هر پیشرانه‌ درون‌سوز برای فعالیت صحیح و بدون مشکل به سوخت خاصی نیاز دارد و از استاندارد مشخصی پیروی می‌کند که این استاندارد با عدد اکتان مشخص شده است. برای مثال پیشرانه XU7 که در خودروهایی نظیر سمند و پژو 405 مورد استفاده قرار می‌گیرد، به بنزین با عدد اکتان 87 نیاز دارد؛ در حالی این رقم برای پیشرانه مدرن‌تر پژو یعنی TU5 به عدد اکتان 95 می‌رسد. پیشرانه‌های توربوشارژر نیز به علت نسبت تراکم بالاتر، به سوخت‌های باکیفیت‌تری نیاز دارند.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

استفاده از سوخت سازگار با موتور اتومبیل شما، موجب کاهش فشار بر پیشرانه می‌شود و وقوع رخدادی همچون ناک را غیرمحتمل می‌کند. هرچقدر عدد اکتان سوخت بالاتر باشد، اشتعال این سوخت یکنواخت‌تر است و جرقه‌های کوچک را ایجاد نمی‌کند. بنابراین اگر متوجه صدای ناک از زیر کاپوت اتومبیل خود شده‌اید، اطمینان حاصل کنید که باک خودرو با سوخت مناسبی پر شده است.

2. وجود مشکل در زمان‌بندی پیشرانه

مشکل در زمانبندی پیشرانه موجب ناک زدن می‌شود
دلایل ناک زدن

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، موتورهای درون‌سوز براساس سیستم چهارزمانه مکش، تراکم، انفجار و تخلیه فعالیت می‌کنند. تمامی این چهار فرآیند در هر سیلندر براساس برنامه‌ریزی جداگانه صورت می‌گیرد. به طور معمول در موتورهای چهارسیلندر خطی که نوع مرسوم مورد استفاده در خودروهای داخلی است، سیلندرهای 1 و 4 با یکدیگر همزمان فعالیت می‌کنند، در حالی‌که رویه کاری سیلندرهای 2 و 3 نیز همزمان رخ می‌دهد.

برنامه ریزی فعالیت تمامی سیلندرها توسط کامپیوتر خودرو کنترل می‌شود و درصورتی‌که خطایی در برنامه‌ریزی کامپیوتر خودرو رخ دهد، شاهد ناک زدن پیشرانه خواهید بود. رفع این خطاها با استفاده از دستگاه دیاگ و کمک مکانیک خبره امکان‌پذیر است. این مشکل معمولا به دلیل عملکرد ضعیف شمع‌ها به وقوع می‌پیوندد؛ بنابراین بهتر است تا نسبت به زمان تعویض شمع‌ها و شستشوی انژکتور حساسیت لازم را داشته باشید.

در کارزار خرید خودرو تنها نیستی!

[hm_buy_form_inline]

3. مشکلات سیستم سوخت‌رسانی

سیستم سوخت‌رسانی در خودروهای درون‌سوز از چند قطعه مختلف تشکیل شده است که در نهایت مخلوط هوا و سوخت را به سمت موتور ارسال می‌کنند. بروز هرگونه مشکل در فرآیند کاری سنسور اکسیژن، پمپ سوخت یا انژکتور می‌تواند موجب ناک زدن پیشرانه شود. این مشکل هنگامی به وقوع می‌پیوندد که به دلیل نقص در سنسور اکسیژن یا انژکتور، هوای کافی در سیلندرها تزریق نمی‌شود و به همین دلیل احتراق ناقص رخ می‌دهد. انفجارهای متعددی که در نتیجه تزریق مخلوط سوخت کافی و هوای اندک ایجاد می‌شوند، یکی از دلایل ایجاد ناک خواهند بود. مشکل نقص سنسور اکسیژن در خودروهای داخلی به خصوص اتومبیل‌هایی که از پیشرانه TU5 استفاده می‌کنند، مشکلی شایع است.


در این مقاله بخوانید که بنزین بی کیفیت با موتور خودرو چه می‌کند؟


4. خرابی سنسور ناک

ناک زدن موتور چیست؟
خرابی سنسور ناک

ناک زدن مشکل شایعی در خودروهای مدرن نیست، چرا که زمان‌بندی سیلندرها همواره توسط کامپیوتر کنترل می‌شود و تا حد امکان خطاهای آن کاهش یافته است. همچنین قطعه‌ای به نام سنسور ناک در پیشرانه اتومبیل وجود دارد که برای اطلاع از ناک زدن موتور تعبیه شده است. این سنسور در صورت وجود ناک، آن را تشخیص می‌دهد و با اطلاع‌رسانی به کامپیوتر خودرو در صدد رفع آن بر می‌آید.

5. خرابی یاطاقان‌ها

تمامی ضربه‌هایی که تاکنون به آن‌ها پرداختیم، مربوط به سیلندرها و اشتعال ناقص درون آن‌ها می‌شوند، اما ناک زدن موتور تنها به این دلیل رخ نمی‌دهد. هنگامی که پیستون‌ها در بالا و پایین موتور حرکت می‌کنند، میل لنگ را می‌چرخانند و قدرت را به دیفرانسیل خودرو منتقل می‌کنند. در این فرآیند انتقال قدرت، قطعاتی به نام یاطاقان نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

یاطاقان‌ها با گذر زمان دچار فرسایش می‌شوند و همین مساله موجب لغزش آن‌ها خواهد شد. کارکرد نادرست یاطاقان‌های فرسوده روی عملکرد میل لنگ و پیستون‌ها تاثیر می‌گذارد و صدای ضربه مانند ایجاد می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که یاطاقان‌ها و قطعات درونی موتور باید همواره در روغن غوطه‌ور باشند، از این رو ایجاد اشکال در کانال‌های توزیع روغن موجب خشک شدن قسمت‌های درونی پیشرانه می‌شود و صدای ضربه مانندی را ایجاد می‌کند. بدیهی است که تعمیر قطعات درونی موتور امری زمان‌بر است و به هزینه قابل توجهی نیاز دارد.

6. خرابی بلبرینگ‌ها و تسمه تایم

خرابی موتور و ناک زدن

فرآیند زمان‌بندی پیشرانه‌های درون‌سوز از طریق قطعه‌ای به نام تسمه‌تایم یا زنجیرتایم انجام می‌شود. تسمه‌تایم یا زنجیرتایم نیز همانند بسیاری از قسمت‌های اتومبیل، قطعه‌ای مصرفی است و در بازه‌های زمانی مشخصی باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

تسمه‌تایم روی مجموعه‌ای از بلبرینگ‌ها حرکت می‌کند، قطعاتی متحرک که معمولا از پلاستیک ساخته شده‌اند و با هر بار تعویض تسمه تایم باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. امکان دارد این قطعات پلاستیکی به دلیل فرسایش یا ضرباتی که از سایر قطعات به آن‌ها وارد می‌شود، از جایگاه خود خارج شوند و در نتیجه موجب ایجاد مشکل در فرآیند کاری تسمه تایم شوند. خرابی بلبرینگ‌ها و سپس فعالیت نامنظم تسمه تایم، پیشرانه را با مشکل مواجه خواهد کرد که حاصل آن چیزی جز ناک زدن پیاپی و البته صدای جیر جیر تسمه تایم نخواهد بود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

جمع‌بندی ناک زدن موتور

ناک زدن موتور یکی از مشکلات مرسوم در موتورهای درون‌سوز است که به دلایل مختلفی امکان وقوع آن وجود دارد. برای مثال ممکن است راننده به طور غیرعمد از سوخت بی‌کیفیت استفاده کند یا آن‌که شرایط دسترسی به بنزین سوپر برای او مهیا نباشد. عمده مشکلات ناشی از ناک توسط سنسور ناک و کامپیوتر خودرو به صورت اتوماتیک برطرف می‌شوند، با این حال همه چیز به سادگی استفاده از سوخت بی‌کیفیت نیست.

افرادی که برای سال‌ها سابقه مالکیت خودرو را دارند، می‌دانند که مالکیت خودرو ترکیبی از رانندگی، تعمیرات و نگهداری است. انجام امور مرتبط با تعمیرات و نگهداری، جز جدایی‌ناپذیر از مالکیت یک خودرو است که تمامی افراد باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند.

اکثر مواردی که در متن به آن‌ها اشاره کردیم نیز در اثر قصور مالک در تعمیر و نگهداری رخ می‌دهند. تعویض به موقع شمع‌ها، شستشوی انژکتور، تعویض به موقع تسمه تایم و بلبرینگ‌ها، انجام به موقع سرویس‌ها و استفاده از روغن موتور مرغوب و مناسب و در نهایت انجام دقیق هرگونه تعمیرات مالک را از مشکلاتی همچون ناک زدن و سایر دردسرهای مشابه در امان نگاه خواهد داشت.

خواندن مقاله تست کمپرس موتور چیست؟ را از دست ندهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
10 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
یه نفر
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۱۲:۰۱

ممنون از پست های قشنگتون.مشگل ناک زدن خودروی بنده با بنزین سوپر کاملا رفع گردید و فوق العاده کارکرد موتور خودرو نرم تر شد..شتاب هم بالا رفت..

یونس
۱۴۰۰-۰۲-۰۸ ۲۳:۲۷

سلام خودرو من پژو 405هستش ایسیو بوش مدل 89که ناک سنسور خطا میزنه که کلا شتاب ماشین گرفته توی چاله چوله یه لحظه ول می‌کنه پدال نرم میشه تمیز ماشین بلند میشه شتاب عالی میگیره ولی بیشتر گرفته هست خطا ناک رو پاک میکنی تا یه دور میزنی دوباره خطا میگیره که من تمام سنسور جات سیم کشی داخل کامپوت پمپ سیفون شمع وایر سرسیلندر کویل مانیفولد عوض کردم ولی هنوز این عیبو داره بوش پستان‌ هم انداختم زانتیایی تراش دادم انداختم بعد راستی موقعیکه ماشین گرفته گاز که میدی ول می‌کنی یه دونه توپس میزنم تو اگزوز اگه راهنمایی… بیشتر »

حسن
۱۴۰۰-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۲
پاسخ به  یونس

سلام دوست عزیز
احتمالا ازبرنامه ایسیو هست
یه جای معتبر بده چک کنن

هادی
۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۰۲:۵۷
پاسخ به  یونس

سلام دوست عزیز. این دل زدن ها میتونه از اورنگ های سوزن انژکتور باشه . یه تست کمپرس توی مسیر پمپ بنزین بزارید و در صورتی که فشار پمپ بنزینتون کم باشه این مشکل پیش میاد . اگر مشکل از پمپ بنزین بود میتونید مغزی پمپ بنزین رو عوض کنید تا مشکل حل بشه. یا ممکنه شیلنگ های داخل پمپ بنزین سوراخ باشه. توجه کنید که شمع ماشین اصلی باشه و کمپرس نکرده باشه. خیلی تاثیر داره. شمع وقتی جنس تقلبی باشه حتی اگر نو هم باشه کمپرس میکنه و درست عمل نمیکنه و ماشین توی حرکت ریپ میزنه و… بیشتر »

بهنام
۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۱۷:۰۸
پاسخ به  یونس

اگروقتی خطای ناک نداری ماشینت مشکلی ندار ببر برات کد خطای ناک رو حذف کنن

ناصر
۱۴۰۱-۰۱-۱۹ ۱۱:۰۸

سلام . مشکل ناک گاهی از مشکلات رله فن و برقی ماشینه که هیچ اشاره ای نشد .

علی
۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۲۱:۵۸

سلام
خودروی من جک اس ۵ دستی مدل ۹۴ است که له تازگب خریده ام که مسکل ناک دارد. در نمایندگی شمعها را تعویض و انزکتور را شستشو و اورینگهای آن را تعویض نمودم. روعن موتور راتعویض و عیوب الکترونیکی نیز با دستگاه دیاگ شناسایی و برطرف شد و بازدیدهای لازم نیز انجام شد لیکن مشکل ناک برطرف نشده است. بنزین معمولی استفاده شده است.
لطفا جخت رفع عیب راهنمایی فرمایید

میلاد
۱۴۰۱-۰۱-۳۰ ۱۸:۲۹

ایکس ۲۲ مدل ۱۴۰۰ دارم بین دور موتور ۲تا ۳ صدای خز خز از موتور به گوش می‌رسد آیا بخاطر بنزین هست چون هنوز بنزین سوپر نزدم

محمود
۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۲۱:۲۱

سلام خسته نباشید چندروزی است که ماشین من ۴۰۵ موتور دوهزار هست که تق تق از زیر کاپوت مشنوم واولش دور پایین ودوربالا صدا نداشت والان هم بیشتر شده موقعی که برق شمع قط میکنم صدا تمام میشود عیبش. چیست

موسی
۱۴۰۱-۰۳-۱۳ ۱۱:۴۴

سلام خسته نباشید ماشین من ی مشکلی داره وقتی سرده روشن میکنی صدای تق تق از سر سیلندر میاد معلوم نیس چی هس میشه راهنماییم کنید