دلایل بد روشن شدن خودرو در شرایط مختلف و روش رفع آن

فهرست مطالب

احتمالا شما هم به مشکل بد روشن شدن خودرو برخورده‌اید و دنبال دلیل آن می‌گردید. بد یا سخت روشن شدن خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال اگر سیستم پاشش سوخت مشکل داشته باشد، پمپ بنزین ضعیف باشد و یا سامانه برق خودرو دچار مشکل شده باشد، احتمال دارد ماشین بد روشن شود و در همان استارت اول شروع به کار نکند. در این مطلب با ما همراه باشید تا به دلایل بد روشن شدن خودرو در شرایط مختلف اشاره کنیم و به بررسی راه‌حل‌های آن بپردازیم.

 

دلایل بد روشن شدن خودرو در حالت‌های گوناگون

اگر بخواهیم به صورت کلی به این مسئله بپردازیم، باید علت بد روشن شدن خودرو را در دو بخش اصلی جستجو کنیم. به طور کل اگر خودرو بد روشن می‌شود یا سیستم برق آن مشکل دارد و یا سامانه سوخت‌رسانی دچار ایراد شده است. در ادامه به بررسی این موضوع به جزییات بیشتر و می‌پردازیم.

دلایل بد روشن شدن خودرو در صبح

اگر صبح‌ها بعد از اینکه ماشین در پارکینگ برای چندین ساعت بدون حرکت مانده و حالا می‌خواهید آن را روشن کنید، لازم است چند بار استارت بزنید تا خودرو به کار بیفتد، احتمال دارد که ایراد در شمع‌ها باشد. کثیف شدن شمع‌ها، دوده گرفتن و چرب شدن آنها در این قضیه بسیار موثر است.
همچنین در بسیاری مواقع نیز مشاهده شده که به دلیل ایراد در واشر سرسیلندر، رطوبت از مجاری سیستم خنک‌کننده وارد سیلندرها شده و روی سر شمع‌ها نشسته است. بنابراین وقتی اول صبح اقدام به استارت زدن می‌کنید، شمع نمی‌تواند جرقه مناسب جهت روشن شدن بلافاصله خودرو را تولید کند.

 

بد روشن شدن خودرو

 

 در این حالت باید به مکانیک مراجعه کرده و از شرایط واشر سرسیلندر خودرو مطمئن شوید؛ اگر ایراد اساسی باشد، لازم است که واشر سرسیلندر تعویض شود. گاهی مواقع نیز مشاهده شده که خرابی لاستیک ساق سوپاپ باعث نفوذ روغن به درون سیستم سیلندر می‌شود و روی سر شمع جمع می‌شود. درنتیجه شمعی که چرب شده نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد و موتور بد روشن می‌شود. در این حالت احتمال مشاهده انتشار دود آبی از اگزوز بعد از روشن شدن خودرو وجود خواهد داشت.

 

علت بد روشن شدن خودرو در هوای سرد

در هوای سرد روغن موتور گرانروی بیشتری دارد و برای آنکه پمپ روغن بتواند آن را در این شرایط به بخش‌های مختلف خودرو برساند، نیاز است که نیروی بیشتری صرف شود. در این زمان فشار بیشتری روی باتری وارد می‌آید و اگر باتری نتواند این انرژی را به طرز مناسب تامین کند، خودرو دچار بد روشنی خواهد شد.

 

ضعیف شدن باتری ماشین

 

ضمن آن که احتمال جمع شدن رطوبت و یا حتی منجمد شدن آب روی شمع‌ها ناشی از خرابی واشر سرسیلندر هم در این شرایط وجود دارد که درنتیجه خودرو در چندین استارت اول روشن نخواهد شد.
از دلایل بد روشن شدن خودرو در هوای سرد می‌تواند ضعف باتری، اتصال نامناسب سیم‌های مثبت و منفی به قطب‌های باتری و جمع شدن رطوبت درون سیلندر و سر شمع‌ها باشد.
ناگفته نماند که اگر دریچه گاز خودرو در هوای سرد منجمد شود و قطعاتی مثل استپر نتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، احتمال بد روشن شدن خودرو در سرما وجود خواهد داشت.

 

علت بد روشن شدن خودرو در هوای گرم

اگر موتور خودروی شما در هوای گرم بد روشن می‌شود، باید احتمال بدهید که جایی در سیستم سوخت و یا برق ایراد دارد. خرابی انژکتورها، خرابی شمع‌ها، جمع شدن کثیفی سر شمع و انژکتورها، خراب شدن وایر شمع‌ها، بروز ایراد در کویل ها، ضعیف شدن پمپ بنزین، کثیف شدن صافی بنزین از جمله دلایل بد روشن شدن خودرو در هوای گرم می‌توانند به شمار روند.
همچنین در خودروهای دوگانه‌سوز نیز مخلوط شدن گاز با بنزین می‌تواند یکی از علت‌های بد روشن شدن خودرو در هوای گرم و یا سایر شرایط محسوب شود. بروز ایراد در ایسیو گاز و کثیف شدن انژکتورهای گاز هم در این شرایط به بد روشن شدن خودرو منجر می‌شود.

 

بد روشنی خودرو

علاوه بر موارد فوق، اگر سنسور دور موتور که روی گیربکس قرار دارد، کثیف شده باشد و نتواند اطلاعات لازم را به ایسیو ارسال کند، سامانه‌های برقی خودرو با مشکل مواجه می‌شوند و احتمال بد روشن شدن ماشین در این شرایط بسیار بالا می‌رود. توصیه می‌کنیم گاهی اوقات از مکانیک بخواهید که این قطعه را با استفاده از اسپری‌های مخصوص به طور کامل تمیز کند تا احتمال بد روشنی ناشی از ضعف در عملکرد آن به حداقل برسد.

 

دلایل بد روشن شدن خودرو در سایر شرایط

به طورکلی فارغ از دمای هوا، اگر با مشکل بد روشن شدن خودرو در اکثر شرایط مواجه هستید، ابتدا باید از سالم بودن باتری و سیستم استارت ماشین خود مطمئن شوید. سپس می‌توان علت بد روشن شدن خودرو را در مواردی مثل این‌ها جستجو کنید:

 • ضعیف شدن پمپ بنزین
 • کثیف شدن فیلتر بنزین
 • عدم کیفیت مناسب سوخت
 • ایراد در واشر سرسیلندر خودرو
 • ضعف در عملکرد انژکتورها
 • بروز ایراد در سیستم ای سی یو
 • خرابی و کیفیت پایین شمع و وایر
 • وجود نقص در سیستم کوئل
 • همچنین ایراد داشتن استپر خودرو
 • خراب شدن سنسور دمای آب
 • کثیف شدن سنسور دور موتور

 

جمع‌بندی

با توجه به دلایل بد روشن شدن خودرو که در این مطلب به آنها اشاره کردیم، احتمالا متوجه شده‌اید که خرابی شمع‌ها و کثیف شدن آنها می‌تواند یکی از اساسی‌ترین علت‌های بروز این عیب باشد. سعی کنید بعد از هر ۲۰ هزار کیلومتر از شمع و وایرهای نو در خودرو استفاده کنید تا کارایی موتور افزایش پیدا کند و پدیده بد روشن شدن به سراغ شما نیاید.

 همچنین اطمینان از عملکرد درست استپر موتور، خراب نبودن گرمکن دریچه گاز، سالم بودن پمپ بنزین، تمیز بودن انژکتورها، سالم بودن کویل ها و تمیزی سنسور دور موتور نیز باید چک شود تا از بد روشن شدن خودرو در شرایط مختلف جلوگیری به عمل آید.

 توصیه می‌شود هر یک یا دو سال به مراکز عیب‌یابی و دیاگ خودرو مراجعه کنید تا اگر ایرادی در عملکرد بخش‌های الکترونیکی وجود دارد، رفع شود و احتمال بروز عیب بد روشن شدن خودرو به حداقل برسد.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها