پراید ۱۳۱ صفر بخریم یا ساینا کارکرده؟

فهرست مطالب

در حال حاضر قیمت پراید ۱۳۱ صفر با مدل‌های کارکرده ساینا دنده‌ای EX، تقریبا برابر شده و همین موضوع می‌تواند موجب بروز این سؤال برای مشتریان شود که پراید ۱۳۱ صفر بخریم یا ساینا کارکرده؟ در ادامه با مجله خودرو همراه مکانیک بمانید تا به این سؤال پاسخ دهیم.

پراید 131 صفر بخریم یا ساینا کارکرده
ساینا

مقایسه طراحی: پراید ۱۳۱ زیباتر است یا ساینا

جواب این سؤال مثل روز روشن است؛ چرا که پراید ۱۳۱ از لحاظ طراحی بیرونی با مدل‌های سی چهل سال پیش خود که در کره و ژاپن عرضه می‌شد، هیچ تفاوت چشم‌گیری ندارد.

پراید 131
پراید 131

اما ساینا خودروی نسبتا به‌روزتری است که طراحی بدنه و به‌ویژه نمای روبرو و قسمت پشتی آن بسیار دلچسب‌تر از پراید و تیبا به نظر می‌رسد؛ بنابراین اگر یک ماشین ارزان‌قیمت اما نسبتا زیبا می‌خواهید، قطعا انتخاب شما خرید ساینا خواهد بود.

درون کابین پراید ۱۳۱ از داشبورد جدیدتری نسبت به مدل‌های اولیه خود استفاده می‌کند؛ با این حال باز هم می‌توان گفت داشبورد ساینا تقریبا زیباتر بوده و نمای داخلی نسبتا جالب توجه­تری را در محصول جدید سایپا مشاهده می‌کنیم. کیفیت متریال داخلی در هر دو خودرو اصلاً چنگی به دل نمی‌زند و پلاستیک خشک بیشتر نقاط رودری‌ها و داشبورد را تشکیل داده است.

کابین پراید
کابین پراید 131

داخل ساینا

صندلی‌های عقب در ساینا فضای بیشتری ارائه می‌دهند و در نتیجه سرنشینان این خودرو راحتی افزون‌تری را تجربه خواهند کرد. درون صندوق عقب ساینا حدود ۳۷۰ لیتر ظرفیت وجود دارد اما گنجایش صندوق عقب پراید برابر ۳۶۰ لیتر است؛ بنابراین در مجموع از لحاظ طراحی بیرونی و داخلی و همچنین ظرفیت کابین، ساینا سدان بهتری در مقایسه با پراید ۱۳۱ خواهد بود.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

مقایسه فنی پراید ۱۳۱ و ساینا

در ادامه مطلب «پراید ۱۳۱ صفر بخریم یا ساینا کارکرده» به رقابت فنی بین این دو خودرو می‌رسیم. احتمالاً باید بدانید که ساینا در اصل یکی از فرزندان پراید به‌حساب می‌آید و از پلتفرم به‌روز شده این خودرو استفاده می‌کند؛ بنابراین پایه و اساس موتور ساینا با پراید ۱۳۱ تفاوت زیادی ندارد اما این حرف به این معنا نیست که توان این دو پیشرانه تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت. بلکه موتور ساینا به دلیل حدود ۱۸۰ سی‌سی افزایش حجم، حالا قدرت بیشتری تا حدود ۸۷ اسب بخار و ۱۲۸ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند.

موتور ساینا
موتور ساینا

اما موتور 1.3 لیتری پراید معادل ۷۱ اسب بخار و ۱۰۷ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. هر دو خودرو از گیربکس ۵ دنده دستی برای انتقال قدرت به سر چرخ‌های جلو بهره می‌برند. تنها مزیت پراید از لحاظ فنی نسبت به ساینا، حدود ۱۳۵ کیلوگرم وزن کمتر این خودرو خواهد بود. جهت اطلاع باید بدانید ساینا حدود هزار و ۵۰ کیلوگرم وزن دارد و این رقم برای پراید معادل ۹۱۵ کیلوگرم اعلام شده است.

موتور پراید
موتور پراید 131

در بحث چابکی به‌ویژه فرایند شتاب صفر تا صد، پراید ۱۳۱ چیزی در حدود هشت دهم ثانیه نسبت به حریف کندتر است. در این راستا شتاب ۰ تا ۱۰۰ ساینا EX دنده ای تقریبا نزدیک به 12.8 ثانیه بوده و این رقم برای پراید چیزی نزدیک به 13.6 ثانیه اعلام شده است. در جاده‌های مرتفع و سربالایی‌ها نیز ساینا کشش بهتری ارائه می‌دهد و اصطلاحا سرحال‌تر عمل می‌کند. از لحاظ کیفیت سواری و میزان کوبش اتاق هم وضعیت ساینا بهتر بوده و لذت سواری بیشتری را با این خودرو تجربه خواهید کرد.

در مجموع عملکرد فنی و کیفیت سواری ساینا در مقایسه با پراید بالاتر ارزیابی می‌شود و از این جهت نیز ساینا خودروی بهتری در این میان خواهد بود. ضمنا بهتر است بدانید که شعاع گردش پراید کمتر از ساینا بوده و در مسیرهای باریک، دور زدن با این خودرو راحت‌تر انجام خواهد شد.

مدل خودرو

ساینا EX دنده ای

پراید 131

پیشرانه

4 سیلندرخطی M15 یورو4

چهار سیلندر M13

حجم موتور

1503 سی سی

1323 سی سی

حداکثر قدرت

87 اسب بخار

71 اسب بخار

حداکثر گشتاور

128 نیوتن متر

108 نیوتن متر

گیربکس

دستی پنج سرعته

دستی پنج سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

لیتر در 100کیلومتر

7

6.44

شتاب 0 تا 100

12.8 ثانیه

13.5 ثانیه

ظرفیت باک سوخت

41 لیتر

40

حداکثر سرعت

175 KM/H

170 KM/H

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

مقایسه پراید و ساینا از نظر امکانات رفاهی

چه پراید ۱۳۱ و چه ساینا EX دنده‌ای، از امکانات سطح بالا کاملا بی‌بهره هستند. با این حال ساینا به دلیل وجود آپشن‌هایی مثل تنظیمات برقی شیشه‌های عقب، آینه‌های جانبی برقی، مه شکن‌های جلو و عقب و سیستم تهویه دیجیتال، نسبت به حریف کهنسال خود آپشن‌های بیشتری ارائه می‌دهد. پراید ۱۳۱ نیز دارای تنظیم برقی شیشه‌های جلو و سیستم رادیو پخش با اسپیکرهای جلو و عقب است‌.

آپشن های ساینا

مقایسه ایمنی ساینا و پراید 131

پراید ۱۳۱ از لحاظ ایمنی حرفی برای گفتن ندارد و متأسفانه یکی از ناایمن‌ترین خودروهای موجود در کشور به‌حساب می‌آید. اما ساینا به دلیل آنکه از پلتفرم به‌روز شده و همچنین مقاوم‌سازی شده استفاده می‌کند، تقریبا سطح امنیت بهتری در مقایسه با پراید ارائه می‌دهد. هرچند ساینا نیز نسبت به خودروهای روز دنیا امنیت قابل­ قبولی را به نمایش نمی‌گذارد. وجود سنسور پارک عقب و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD در ساینا نیز حکایت از تجهیزات ایمنی بیشتر ساینا EX دنده ای نسبت به پراید ۱۳۱ دارد.

خودرو

پراید 131

ساینا EX

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

ایموبیلایزر، قفل مرکزی

سیستم ضدسرقت / قفل مرکزی / کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، هشدار نبستن کمربند، سنسور پارک عقب

کیسه هوا

 دو ایربگ جلو دو ایربگ جلو

ترمز

سيستم ترمز ضد قفل ABS ، ترمز عقب كاسه‌اي

سيستم ترمز ضد قفل ABS و  EBD، ترمز جلو ديسكي خنک شونده، ترمز عقب كاسه‌اي

مقایسه شرایط بازار و جمع‌بندی نهایی­

به دلیل عدم وجود خودروهای متنوع در رنج قیمت محصولات اقتصادی، پراید ۱۳۱ و ساینا EX دنده ای جزو پرفروش‌ترین ماشین‌های موجود در بازار کشورمان به‌حساب می‌آیند و رونق خرید و فروش هر دو خودرو کاملا گرم و پرحرارت برآورد می‌شود. با این حال خرید پراید 131 به دلیل سابقه بالاتر و قیمت پایین‌تر قاعدتا بیشتر است و این خودرو  راحت‌تر خرید و فروش می‌شود و بازار آن تا حدودی گرم‌تر است.

پراید 131
پراید 131-نمای بدنه

به عنوان جمع‌بندی نهایی و پاسخ به این سؤال که پراید ۱۳۱ صفر بخریم یا ساینا کارکرده، باید اذعان کرد که جواب این سؤال تا حد زیادی روشن است؛ مگر اینکه صرفاً بخواهید اتومبیل صفر کیلومتر خریداری کنید که در آن صورت باید پراید ۱۳۱ را انتخاب کنید، هرچند با توقف تولید این خودرو اکنون دیگر یافتن نسخه صفرکیلومتر آن به آسانی گذشته نیست. در غیر این صورت ساینا EX دنده ای کارکرده به دلیل طراحی ظاهری زیباتر، کابین جادارتر، استحکام و ایمنی بالاتر، آپشن‌های کمی بیشتر، کیفیت سواری لذت‌بخش‌تر و کشش و توان فنی بالاتر قطعاً برتری‌های بیشتری در مقایسه با پراید دارد و می‌تواند انتخاب اول شما در این میان باشد.

ساینا EX
ساینا EX-نمای عقب

بیشتر بخوانید

 
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها