بهترین زمان فروش خودرو، چه زمانی است؟

فهرست مطالب

در چند سال اخیر یکی از مهم‌ترین موضوعات در بحث معاملات خودرویی، بهترین زمان برای خرید و فروش خودرو است؛ به همین دلیل ما در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم بهترین زمان فروش خودرو  و همچنین بهترین زمان خرید خودرو را برای شما مخاطبین عزیز بازگو کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

مطمئنا زمانی که قصد فروش خودرو یا خرید یک اتومبیل جدید را داشته باشید، یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که در ذهن شما نقش خواهد بست این‌ است که بهترین زمان فروش خودرو چه زمانی خواهد بود؟ پاسخ به این سوال به عوامل متعددی همچون وضعیت سلامت خودرو، میزان تقاضای بازار، فصل موردنظر و… بستگی دارد. 

با توجه به اینکه در کشور ما خودرو به یک کالای ضروری تبدیل شده است و نقش سرمایه را برای برخی از افراد ایفا می‌کند، اطلاع از بهترین زمان برای خرید و فروش خودرو می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت معاملات و حفظ سرمایه افراد داشته باشد؛ بنابراین از شما خریدار یا فروشنده محترم دعوت می‌کنیم که تا پایان مقاله پیش‌رو با ما همراه باشید. 

بهترین زمان فروش خودرو

حال نوبت به آن رسیده است که به بحث اصلی یعنی بهترین زمان فروش خودرو بپردازیم تا با آشنایی و علم کامل بتوانید در زمان مناسب خودرو را به فروش برسانید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای فروش خودرو تنها دو شرط لازم و ضروری است؛ اول آن‌که ماشین سالم و بدون آسیب باشد و دوم آن‌که قیمت خودرو کارکرده عادلانه و منطقی تعیین شده باشد، اما چند فاکتور دیگر نیز در موفقیت فروش خودرو تاثیرگذار هستند که کمتر به آن‌ها توجه شده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در این مقاله تلاش ما بر این است که به بررسی تاثیرگذارترین عوامل در خرید و فروش خودرو بپردازیم تا به شما کمک کنیم بدون کاهش قیمت، خودرو خود را بفروشید یا در زمان مناسب و با بهترین قیمت خودرو موردنظرتان را خریداری کنید. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین زمان فروش خودرو
بهترین زمان فروش خودرو
 1. فصل مناسب برای فروش خودرو

متخصصین در حوزه فروش خودرو معتقدند که انتخاب فصل مناسب برای خرید و فروش خودرو تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت نهایی خودرو دارد؛ بهترین زمان فروش خودرو، فصل بهار و تابستان است.

 • نخستین دلیل این است که فرآیند خرید خودرو بسیار زمان‌بر است و در فصل سرما ملاقات با فروشنده و تست خودرو برای خریداران به احتمال بسیار زیادی دشوار خواهد بود.
 • دومین دلیل این است که در فصل سرما به‌خصوص فصل زمستان که اکثر مردم مشغول خرید عید و آماده شدن برای سال جدید و همچنین سفرهای نوروزی هستند، آن‌قدرها جیبشان پرپول نیست که بخواهند خودرو بخرند، که البته درصد بسیار کمی هم این‌کار را می‌کنند، اما برعکس در فصل تابستان و اواخر بهار که خانواده‌ها در پی محیا شدن برای تعطیلات تابستانی هستند یا عده خیلی زیادی نیز دلشان می‌خواهد سفرهای تابستانی و گشت‌و‌گذار خود را با خودرو جدید آغاز کنند.

 • سومین و آخرین دلیل تاثیر فصل بر روی فروش خودرو این است که در بعضی از ماه‌های سال، تعداد خودروهایی که برای فروش گذاشته می‌شوند، افزایش پیدا کرده و در نتیجه بازار با کاهش قیمت خودرو مواجه می‌شود که البته این اتفاق برای فروشندگان خوشایند و دل‌چسب نیست.
 1. توجه به وضعیت تقاضا در بازار خودرو

در چند ماه گذشته، قیمت خودرو دچار نوسانات شدیدی شد که احتمالا نیز این روند افزایشی قیمت خودرو ادامه پیدا خواهد کرد؛ بنابراین تعداد زیادی از افرادی که خودرو خود را در زمان ارزانی خریداری کرده‌اند، ممکن است برای کسب سود بیشتر خودرو خود را به فروش بگذارند. افزایش تعداد خودرو برای فروش و اشباع شدن بازار از خودروهای کارکرده، نهایتا نتیجه‌ای جز کاهش ارزش خودرو کارکرده نخواهد داشت.

بهترین زمان فروش خودرو
بهترین زمان فروش خودرو

بهتر است که بازار خودرو را زیر نظر داشته باشید و زمانی اقدام به فروش خودرو خود کنید که تقاضا برای آن زیاد شده باشد، نه زمانی که به‌دلیل اشباع بازار از خودرو کارکرده قیمت خودرو کاهش یافته باشد.

 1. خودرو را با تغییر نیاز عوض کنید.

یکی‌دیگر از بهترین زمان فروش خودرو، زمانی است که نیازهای شما تغییر کند. عواملی چون تشکیل خانواده، وجود بچه‌ها، رسیدن سن آن‌ها به مدرسه رفتن، تغییر فاصله منزل شما تا محل کار یا حتی محل زندگی‌تان می‌توانند به‌طور کلی نیازهای شما و انتظاراتی که از یک خودرو دارید را تغییر دهد. احتمالا با خود فکر می‌کنید که بهتر است کمی صبر کرده و بعدا خودرو خود را تغییر دهید، ولی حقیقت این است که هرچقدر بیشتر در فروش خودرو خود تعلل کنید، ارزش خودرو شما بیشتر کاهش می‌یابد.

 1. فروش خودرو پیش از بالا رفتن کارکرد خودرو

می‌توان گفت که هنگام کارشناسی خودرو و تعیین قیمت خودرو، مهم‌ترین عامل، میزان کارکرد خودرو است. معمولا خودروها پس از گذشتن از مرز 160 هزار کیلومتر کارکرد، دچار افت شدید قیمت می‌شوند. به گفته برخی کارشناسان، گذشتن کارکرد خودرو از مرز 95 هزار کیلومتر نیز باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود. پس درواقع به پایان رسیدن گارانتی خودرو با گذشتن از مرز مشخصی از کارکرد نیز یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا خودرو قیمت پایینی پیدا کند.

بهترین زمان فروش خودرو
بهترین زمان فروش خودرو

معمولا زمانی که خودروها به مرز 95 تا 100 هزار کیلومتر کارکرد می‌رسند، نیاز به تعمیرات زیاد و تعویض قطعات خواهند داشت و این تعمیرات و تعویض قطعات نیز باعث تشدید کاهش ارزش خودرو می‌شوند. بنابراین بهتر است که پیش از آن‌که خودرو شما مستهلک شود، آن‌ را به فروش برسانید.

 1. فروش خودرو در زمان سلامت آن

افراد زیادی هستند که صبر می‌کنند تا خودرو دچار آسیب‌های فنی شود و بعد برای فروش آن اقدام می‌کنند. این تفکر یکی از اشتباهات بزرگ است که هنگام فروش خودرو می‌تواند به ذهن هر کسی برسد. بهترین زمان فروش خودرو زمانی است که هنوز مشکل خاصی ندارد. هنگام کارشناسی و قیمت‌گذاری خودرو، خرابی‌ها تاثیر زیادی بر روی کاهش ارزش خودرو گذاشته و برای خریداران منصفانه به نظر نمی‌رسد که خودرویی که به تعمیرات گسترده نیاز دارد را خریداری کنند.

اگر علائمی از استهلاک در خودرو خود مشاهده کردید، بلافاصله و بدون تردید برای فروش آن اقدام کرده تا بدون دردسر برای آن مشتری پیدا کنید و با قیمت مناسب به فروش برسانید.

مدرن‌ترین و مطمئن‌ترین روش فروش خودرو در ایران

همراه مکانیک، بزرگ‌ترین مرجع خرید و فروش آنلاین خودرو است که با کارشناسان مجرب خود، می‌تواند بهترین زمان برای فروش خودرویتان را به شما اعلام کند. با استفاده از روش فروش سفارشی خودرو توسط همراه مکانیک از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • فروش خودرو بدون هزینه
 • عدم پاسخ‌گویی به تماس خریداران
 • عدم مواجهه با دلالان خودرو
 • صرفه‌جویی در زمان و جلوگیری از بازدیدهای غیرضروری
 • فروش خودرو به بهترین قیمت
 • بستن قولنامه و دریافت مشاوره حقوقی
بهترین زمان فروش خودرو
بهترین زمان فروش خودرو

چگونه خودرو خود را توسط همراه مکانیک، به‌فروش برسانم؟

 • برای استفاده از خدمات فروش سفارشی خودرو همراه مکانیک کافی است به نشانی hamrah-mechanic.com/car-sell/ مراجعه کرده و خودرو خود را ثبت کنید.
 • پس از ثبت سفارش در سایت همراه مکانیک، کارشناسان با شما تماس می‌گیرند و از خودرو بازدید می‌کنند.
 • خودرو به صورت رایگان کارشناسی می‌شود.
 • گزارش کارشناسی خودرو همراه با عکس روی سایت همراه مکانیک منتشر می‌شود.
 • آگهی فروش خودرو توسط مشاور همراه مکانیک در سایت‌های معتبر منتشر می‌شود.
 • کارشناسان فروش حرفه‌ای همراه مکانیک به مشتریان پاسخ می‌دهند تا خریدار واقعی را پیدا کنند.
 • کارشناسان همراه مکانیک تا آخرین مرحله تنظیم و عقد قرارداد همراه شما بوده و مشاوره می‌دهند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مجید جعفری
1400-02-13 21:51

سلام من میخواهم پژو206 صندوقدارV8باکارکرد30000کیلومتر بدون رنگ خودرابفروشم 100تا120میلیون بیشتر بگذارم یکدستگاه تندر پلاس اتوماتیک یادنده ای سالم کم کارکرد بخرم
شما چگونه میتوانید بمن کمک کنید؟
متشکرم 09127109321

ندا تبریزی
1400-03-05 15:27
پاسخ به  مجید جعفری

با کارشناسان همراه مکانیک در ارتباط باشید.
http://www.hamrah-mechanic.com