پژو 206، معرفی تمام تیپ های پژو 206 در یک نگاه

فهرست مطالب

پژو 206 و معرفی تمام مدل های پژو 206 در یک نگاه هدف ما از ارائه این مقاله است. با ما همراه باشید تا در نگاهی اجمالی مزایا و معایب تیپ های مختلف پژو 206 را بررسی کنیم.

احتمالاً هنگامی‌که پژو در حال طراحی اتاق مدل پژو 206 بود، متخصصین این خودروساز خواب این موضوع را هم نمی‌دیدند که این خودرو به‌قدری در ایران محبوب می‌شود که تا سالیان سال با کوچک‌ترین تغییرات به فروش انبوه خود ادامه می‌دهد. البته باید گفت پژو 206 در سرتاسر دنیا با استقبال خوبی رو‌به‌رو شد، اما در ایران قطعاً به راک‌استاری بدل شد که در ابتدای ورودش برق می‌زد و دلبری می‌کرد و حالا که نزدیک به 20 سال از حضورش می‌گذرد همچنان مورداحترام است و پررنگ. پژو 206 یکی از معدود وجوه اشتراک بین تمام مردم ایران فارغ از نژاد و رنگ و طبقه‌ی اجتماعی است. تنها خودرویی که هم در خانه‌ی اغنیا یافت می‌شود و هم در خانه‌ی اقشار ضعیف‌تر. بگذارید این‌گونه بگوییم که بسیاری از مردم دیوانه‌وار پژو 206 را دوست دارند چون امکان قضاوت را از دیگران می‌گیرد. فردی که پشت فرمان پژو 206 نشسته است ممکن است مولتی‌میلیاردری باشد که در کنار انبوه ماشین‌های آلمانی و ژاپنی‌اش، پژو 206 را به‌عنوان خودروی دم‌دستی خود داشته باشد. همچنین راننده‌ی پژو 206 ممکن است تمام دارایی‌اش همین خودروی فرانسوی باشد که طبق معمول در ایران تا جایی که توانستند در آن تغییر ایجاد کردند که باقی بماند. البته خیلی خوب هم باقی ماند.

 

 اگر دوست دارید بیشتر در مورد موتور خودرو های داخلی بدانید مطالعه مقاله بررسی موتورهای EF7 و TU5 را از دست ندهید.

 

پژو 206 از گذشته تا امروز

پژو 206 از گذشته تا امروز

در اوایل دهه‌ی 90 میلادی که مصادف با اوایل دهه‌ی 70 ما است، کمپانی بزرگ پژو تصمیم به تولید خودرویی هاچبک گرفت تا راه موفق پژو 205 را ادامه دهد. این تصمیم به روی خط تولید رفتن پژو 206 افسانه‌ای منجر شد که سال‌ها در سرتاسر دنیا به فروش می‌رسید. در کشور ما ایران‌خودرو در روزهایی که از تحریم‌های کمرشکن خبری نبود و از شرکای تجاری این خودروساز اروپایی بود پژو 205 را مونتاژ می‌کرد که با مشاهده استقبال جهانی از مدل جدیدتر این کلاس یعنی پژو 206 تصمیم گرفت این خودرو جایگزین برادر از رده خارج‌شده‌اش بکند. این تصمیم ایران‌خودرو تقریباً 10 سال پس از ساخت اولین پژو 206 عملی شد و تازه‌واردی که خیلی هم توی چشم بود به سرزمین پارسیان رسید.

اولین پژو 206 در تابستان 1380 در کشورمان دیده شد و تا به امروز که 21 سال از آن روز می‌گذرد، پژو 206 همچنان جایگاه محکمی دارد. در ابتدای عرضه‌ی 206 پادشاه بی‌چون‌وچرای بازار از نظر تعداد معامله پیکان بود و اکنون نیز سال‌ها است که پراید این جایگاه را در اختیار دارد. حتی شاید بعد از پراید هم نتوان به قطعیت جایگاه پژو 206 را دوم دانست؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در این 21 سال پژو 206 همواره یکی از 5 خودروی پرفروش بازار بوده است که علاوه بر پرفروش بودن، هیچ‌وقت به‌اندازه‌ی پراید یا حتی پژو 405 و یا پژو پرشیا قدیم و یا پارس جدید از آن انتقاد نشد و همیشه در جامعه خودرویی محترم محسوب می‌شد.

مسلماً هر خودرویی حتی در بازار بسته‌ی ایران، باید برای بقایی این‌چنین طولانی در طول زمان تغییراتی داشته باشد. البته باید بگوییم که این تغییرات در کشور ما لزوماً تغییرات بزرگ و پیچیده‌ای نیستند و گاهی ممکن است مدل جدیدی از یک خودرو با کم‌وزیاد شدن یک زه به‌صورت رسمی معرفی شود.

پژو 206 در ابتدای عرضه خودرویی هاچبک بود که اتفاقاً در مدت‌زمانی کوتاه به پرفروش‌ترین این مدل خودروها تبدیل شد و این جایگاه را سالیان سال حفظ کرد؛ اما در سال 1384 با توجه به اقدامات عجیب‌وغریبی که در میان خودروسازان وطنی رایج است مدل سدان این خودرو با اضافه کردن فضای صندوق‌عقب به بازار عرضه شد. البته پژو 206 مدل صندوق‌دار هم داشت که کروک و دو در بود، نه سدان چهاردر. البته نیازی به گفتن ندارد که بازار هم از این خودرو استقبال کرد و شاید به همین دلیل است که کمپانی‌های داخلی هر کاری دلشان بخواهد با خودروها می‌کنند چون به‌هرحال خریدار پیدا می‌شود. 

تیپ های مختلف پژو

تیپ های مختلف پژو

 

پژو 206 در تیپ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود که تفاوت این تیپ‌ها در امکانات و البته در موتور قرارگرفته بر زیر کاپوت این خودروها است. تیپ 1 و تیپ 4 وجود ندارد و 206 تیپ 2، تیپ 3، تیپ 5، تیپ 6 (اتوماتیک) در بازار یافت می‌شوند.

پژو 206 تیپ 2

ساده‌ترین مدل 206 تولیدشده همین تیپ 2 است که تفاوت زیادی با پراید ندارد. موتور قرارگرفته بر روی این تیپ از 206 TU3 نام دارد که 1.4 لیتر گنجایش دارد و حتی به چالاکی پراید هم نیست. 

پژو 206 تیپ 3

این تیپ از 206 هم مانند تیپ 2 از موتور TU3 بهره می‌برد و البته باید گفت که امکانات بیشتری نسبت به مدل ساده‌تر دارد. سیستم تهویه‌ مطبوع اتوماتیک، آینه‌ها جانبی برقی به همراه گرم‌کن، پشت‌سری‌های صندلی عقب، تفاوت رنگ آینه‌بغل و البته مهم‌ترین تفاوت که سنسور تشخیص دما که زیر آینه‌ی بغل سمت شاگرد نصب‌ شده است.

پژو 206 تیپ 3

پژو 206 تیپ 5

شاید بهتر باشد همین‌جا بگوییم که بهترین تیپ 206 همین تیپ 5 است. موتوری با حجم 1600 سی‌سی که همان TU5 معروف خودمان است، قلب تپنده‌ی این خودرو را تشکیل می‌دهد. قرارگیری این موتور روی بدنه‌ی 206 باعث می‌شود این خودرو شتاب و سرعت قابل قبولی داشته باشد که در کنار هندلینگ مناسب یکی از دلایلی باشد که 206 سال‌ها به‌عنوان ماشین مسابقه مورداستفاده قرار می‌گرفت. اگر سرعت و شتاب برایتان اهمیت بالایی دارند پس بدون شک تیپ محبوب شما تیپ 5 است.

پژو 206 تیپ 6

این تیپ نسخه‌ی گیربکس اتوماتیک این خودرو است که البته به‌هیچ‌عنوان نسخه‌ی خوبی از آب درنیامده. موتور این تیپ همان TU5 تیپ 5 است با این تفاوت که گیربکس آن AL4 است که عذاب است و عذاب. کافی است از کسی که این تیپ از 206 را داشته راجع به گیربکس آن بپرسید تا سفره‌ی دلش را برای شما باز کند.

پژو 207 موجود در بازار ایران همان پژو 206 است؟

پژو 207 موجود در بازار ایران همان پژو 206 است

چند سالی است که ایران‌خودرو مدلی را تحت عنوان پژو 207 به بازار عرضه می‌کند که اتفاقاً مدل جدید این خودرو را در سال 95 به بازار فرستاد. این خودرو فقط نام پژو 207 را یدک می‌کشد و هیچ ‌وجه اشتراکی با پژو 207 ای که به‌طور رسمی در سال 2006 توسط پژو معرفی شد ندارد. پژو 207 ایران‌خودرو در کشورهای دیگر بانام +206 شناخته می‌شود و درواقع نسخه‌‌ی فیس‌لیفت پژو 206 است.

پژو 206 دهه‌ی 80 یا پژو 206 دهه‌ی 90

قاعدتاً این‌گونه است که با گذر زمان باید کیفیت محصولات بالاتر رود و فناوری و قطعات به کار گرفته برای ساخت آن‌ها پیشرفت کنند. تا قبل از سال 1390 خورشیدی کیفیت قطعات پژو 206‌ به‌مراتب بالاتر از مدل‌هایی بود که بعدازاین سال تولید شدند. از سال 1390 به بعد چینی‌ها قطعات این راک‌استار کشورمان را تأمین می‌کنند. به‌هرحال اکنون باگذشت نزدیک به 8 سال از آن روزی که چینی‌ها کیفیت این خودرو را هم پایین آوردند گذشته و دیگر پیدا کردن 206 ای که تولید 89 باشد و درعین‌حال سلامت هم کار حضرت فیل است. در اصل باید بگوییم که اگر ‌پژو 206 می‌خرید، هرچقدر هم از آن لذت می‌برید، باید بدانید که دیگر نمی‌توانید لذت اصلی پژو 206 باکیفیت را ببرید.

 طبق گزارش کارشناسان متخصص همراه مکانیک 80 درصد از خودرو های پژو 206 کارشناسی شده دارای عیب فنی و بدنه بوده اند.

با خرید خودرو از نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک از یک خرید مطمئن و بدون دغدغه لذت ببرید.

برای ورود به نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط:

چگونه چراغ اچار پژو 206 را خاموش کنیم

بیشترین و کمترین افت قیمت خودروهای داخلی

مقایسه 206 و تندر 90

مقایسه پژو 206 و پژو 207

مقایسه 206 و تیبا 2

راهنمای خرید پژو 206 دست دوم

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
فرهنگ
۱۴۰۱-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۷

با سلام.میخواستم بدونم 206 سال 80 تیپ2 رنگ سفید داشته؟