Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » 10 عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کنید
نکات فنی و آموزشی

10 عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کنید

 

در این مقاله قصد داریم 10 عادت بد رانندگی را به شما نشان بدهیم که ممکن است ترک نکردن این عادت‌های بد رانندگی موجب وارد شدن صدمه به خودرو شما بشود 

امروزه خودرو یکی از بخش‌های جدانشدنی در زندگی انسانهاست و همچون سایر تولیدات بشر از شرایط و خصوصیات خاص خود بهره مند است. از آنجایی که خودرو از اجزا و قطعات مختلف و گسترده ای تشکیل شده است، این مجموعه‌ از قطعات و تجهیزات مختلف که در کنار یکدیگر در سرعت و فشار بالا و شرایط جوی مختلف  و متفاوت کار می‌کنند، نیاز به دانستن نحوه استفاده صحیح و مناسب با توجه بهنکات توصیه شده از طرف متخصصان و تولیدکنندگان دارد.

 در استفاده از خودرو نیز همانند بسیاری از موضوعات مختلف در جامعه نکات و باورهای غلط و عادت‌های اشتباهی در رابطه با شرایط نگهداری این وسیله وجود دارد.


قصد فروش خودرو کارکرده خود را دارید اما از ترس دلال‌ها دچار تردید شده اید
مقالهنکات فروش خودرو کارکرده   بهترین راهنما برای فروش مطمئن خودرو می‌باشد
نکات فروش خودرو کارکرده

 

در ادامه به بررسی عادت‌های بد رانندگی با خودرو و آسیب‌هایی که این عادت‌های بد در هنگام استفاده از خودرو به بار می‌آورد، می‌پردازیم.

گرم کردن خودرو با روشن بودن طولانی مدت درجا!

 یکی از عادت‌های غلطی که دربین اکثر صاحبان خودرو رواج یافته و مشاهده می‌شود روشن کردن خودرو در شروع روز و اجازه دادن برای در جا کار کردن خودرو به مدت چندین دقیقه برای گرم شدنموتورآنمی‌باشد! اما این یک روش غلط برای گرم کردن موتور و اجزای خودرو می‌باشد چرا که با کار کردن در جای خودرو بیش ازحدودیک دقیقه به مرورموجب رقیق‌شدن روغن می‌شود و احتمال مخلوطشدن سوخت و روغن را بالا می‌برد.همچنین باعث افزایش مصرف سوخت نیز می‌شود. بهترین راه برای گرم کردن خودرو پس از حدود یک دقیقه کارکردن درجا و حرکت بادنده 1 یا2 در حدود یک کیلومتر میباشد.

10 عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کنید

فشردن پدال کلاچ در حین حرکت در مسیر

 یکی از عادت‌های بد رانندگی رایج در بین برخی از رانندگان بازی با پدال کلاچ در حین حرکت خودرو و اصطلاحا نیم کلاچ حرکت کردن می‌باشد که این امر باعث افزایش مصرف سوخت و آسیب رسیدن به صفحه و دیسک کلاچ خودرو و در نتیجه با بالا رفتن استهلاک صفحه کلاچ، این مجموعه سریعتر دچار فرسودگی می‌شود.

نگه داشتن پدال گاز و کلاچ پشت چراغ قرمز

 بیشتر افراد در هنگام توقف پشت چراغ قرمز عادت به متوقف نگه داشتن خودرو با فشردن پدال‌های کلاچ و ترمز دارند. این امر به واسطه درگیر کردن صفحه کلاچ و همچنین لنت‌های ترمز موجب بالا رفتناستهلاک قطعات شده و باعث از بین رفتن سریع تر آنها می‌شود. در هنگام توقف در پشت چراغ قرمز بهتر است از ترمزدستی درخودروهای دنده ای و حالت پارک در خودروهای اتوماتیک استفاده کنیم.

قرار دادن دست بر روی سر دنده هنگام حرکت خودرو و استفاده از آن به عنوان استراحتگاه دست!

10 عادت بد رانندگی که باید آنها را ترک کنید

 یکی دیگر از عادت‌های بد در رانندگی قرار دادن دست بر روی دسته دنده در حین حرکت خودرو می‌باشد که به نوعی از اهرم دنده به عنوان محل تکیه گاه دست استفاده می‌شود. این رویه در صورت ادامه داربودن بدلیل فشار بر روچرخدنده‌ها به مرور موجب فرسودگی سریعتر قطعات گیربکس می‌شود.

شتاب گیری و ترمز گیری ناگهانی

شروع حرکت پرشتاب و همچنین ترمزهای شدید و ناگهانی یکی از عادتهای بد در رانندگی است که اگر مستمر باشد موجب بالا رفتن استهلاک مجموعه‌های انتقال قدرت، سیستم تعلیق، سیستم ترمز و چرخهای خودرو می‌شود که می‌تواند هزینه‌های اضافی را به شما تحمیل کند.


اگر برای خرید خودرو دست دوم دچار ابهام یا سر در گمی‌هستید مشاوران متخصص همراه مکانیک برای رسیدن به یک انتخاب مناسب با شرایط شما در کنارتان هستند.

برای تماس با مشاوران متخصص همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

 

ترمز گیری بر روی سرعت گیر!

 یک عادت بد رانندگی در شهر که می‌تواند بسیار مخرب باشد، ترمزگیری بر روی سرعت گیرها هنگامی‌که سرعت خودرو بالا است، می‌باشد. این عمل می‌تواند فشار زیادی را به سیستم تعلیق خودرو، رینگها،لاستیکها و اتاق و شاسی خودرو وارد کند که در صورت بالا بودن سرعت و وزن بالا بر روی خودرو می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به خودرو وارد کند. در هنگام مشاهده سرعت گیرها بهتر است که عملترمزگیری را قبل از رسیدن به سرعت گیر انجام دهیم و سرعت خودرو را قبل از سرعت گیر کاهش دهیم و هنگام عبور از روی سرعت گیر پای خود را از روی پدال ترمز برداریم.

استفاده  ممتد از ترمز در سراشیبی!

 

 در هنگام پایین آمدن از سراشیبی و مسیرهای سرپایینی اگر در تمام مسیر از پدال ترمز برای کم کردن سرعت خودرو استفاده‌کنیم هم حرکت خطرناکی با داغ کردن لنت‌های ترمز و امکان از کار افتادن سیستمترمز وجود دارد و هم باعث بالا رفتن شدید استهلاک ترمزها و دیسک ترمز در خودرو می‌شود. در هنگام حرکت در سرپایینی بهتر است از دنده سنگین استفاده کنیم و در مواقع نیاز پدال ترمز را فشار دهیم.

رانندگی با باک خالی!

یکی از 10 عادت بد رانندگی که باید انها را ترک کنید رانندگی با باک خالی می باشد.

این روزها با بالا رفتن هزینه‌های نگهداری خودروها و با توجه به قیمت سوخت بیشتر رانندگان تا مرز تمام شدن بنزین خودرو رانندگی می‌کنند! این موضوع یکی از عادت‌های بد رایج در استفاده از خودرو میباشد. چرا که پایین بودن میزان سوخت در باک خودرو ممکن است با وارد شدن هوا به پمپ بنزین موجب سوختن پمپ بنزین خودرو شود و هزینه بالایی را به  مالک خودرو تحمیل کند. توصیه می‌شود درهنگام روشن شدن چراغ بنزین خودرو در سریعترین زمان ممکن نسبت به سوخت گیری اقدام نمایید.

گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو!

یکی از 10 عادت بد رانندگی که باید انها را ترک کنید گاز دادن خودرو می باشد. یک‌عادت قدیمی‌و رایج در بین رانندگان وجود دارد که البته بیشتر در میان رانندگان پر سن و سال تر بیشترمشاهده  می‌شود. اینکه برخی از افراد عادت به گاز دادن به خودرو قبل از خاموش کردن آن دارند.این کار قبلا در خودروهای با سیستم کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می‌شد.

اما در خودروهای انژکتوری گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو باعث باقی ماندن مقداری سوخت مشتعل نشده درسیلندرها و انژکتور می‌شود که به مرور می‌تواند موجب خوردگی و خرابی سوزن‌های انژکتور و کارکرد بد موتور شود.

خاموش نکردن خودرو پس از مسافت‌های طولانی!

 خاموش کردن خودرو پس از طی مسافت‌های طولانی و درجا کارکردن آن برای مدتی، بیشتر در خودروهای دیزلی مرسوم است. این عمل در خودروهای بنزینی موجب بالا رفتن دمای خودرو و همچنین در درازمدت موجب فرسودگی در سیستم اگزوز خودرو می‌شود. در صورت بالا بودن دمای خودرو پس از خاموش شدن نیز فن‌های خودرو می‌توانند روشن شده و موتور را خنک کنند.

اگر بدنبال کسب تجربه خرید و فروش خودرو با خیال راحت هستید.

نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

برای ورود به صفحه نمایشگاه خودرو‌های کارشناسی شده همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط:

بررسی تفاوت‌های AWD و 4WD

7 آسیب جدی درجا کار کردن خودرو

بوش طبق در سیستم تعلیق چگونه عمل می‌کند

سیستم ترمز EBD چیست و چگونه کار می‌کند

با مهم ترین سنسور‌های خودرو شنا شوید

با کالیپر ترمز خودرو بیشتر آشنا شوید

با نحوه کارکرد سیستم کنترل در سربالایی و سرازیری آشنا شوید

با راهکار کاهش صدای موتور خودرو بیشتر آشنا شویم

مطالب جدید

رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم

سعید رنجبر

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید