مشاهده کارنامه خودورسازان در سال 97

فهرست مطالب

خودروسازان کشور که در سال ۹۶ در تمام بخش های خودرویی موفق به تولید بیش از یک میلیون و ۵۳۵ هزار دستگاه خودرو شده بودند، در سال ۱۳۹۷ تنها ۹۵۵ هزار و ۹۲۳ دستگاه خودرو تولید کرده اند و افت شدید ۳۷٫۸ درصدی را نسبت به سال گذشته در کارنامه خود ثبت نموده اند.

در بحث تولید خودروهای سواری، ایران خودرو افت ۴۰٫۷ درصدی را نسبت به سال ۹۶ ثبت کرده و اکثر محصولاتش با افت قابل توجه در تولید و عرضه مواجه شده اند. طبق آمار تنها گروه هایما و پژو ۲۰۰۸ به ترتیب با ۰٫۷ و ۱۶۸٫۵ درصد توانسته اند تا رشد تولید را در سال ۹۷ به نسبت سال قبلش داشته باشند.
شرکت پارس خودرو هم ۴۳٫۵ درصد افت تولید داشته و تمام محصولاتش از جمله گروه رنو، پراید و برلیانس با کاهش تولید در سال گذشته دست و پنجه نرم کرده اند.

لحظه ای تصور کنید خودرو کارکرده با هزینه گزاف خریده اید اما ناگهان متوجه می شوید چندین خرابی درقطعات مختلف خودرو وجود دارد.

چه حسی به شما دست می دهد؟

آیا می دانید یکی از خدمات همراه مکانیک کارشناسی 209 نقطه ای حودرو است .

صفحه کارشناسی تخصصی خودرو در محل همراه مکانیک

 دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت، شرکت خودروسازان بم در اسفند ۹۷ حتی یک دستگاه خودرو هم تولید نداشته و به عبارتی خط تولید جیلی GC6 در اواخر سال گذشته تعطیل بوده است. اما در دوره دوازده ماهه سال ۹۷، تولید جیلی GC6 نسبت به سال ۹۶ حدود ۹۴ درصد رشد داشته است.

شرکت مدیران خودرو که در سال ۹۶ با تولید بیش از ۷۰ هزار دستگاه از محصولات چری در صدر جدول خودروسازان خصوصی قرار داشت، در سال ۹۷ با افت تولید ۴۶٫۸ درصد مواجه شد و کمتر از ۳۸ هزار دستگاه خودروی چینی تولید کرده است. بر اساس آمار موجود، خط تولید مدیران خودرو هم از اواخر سال گذشته تعطیل شده است.

در سال ۹۷ تنها چری تیگو ۷ با رشد تولید در این شرکت مواجه شده و ارتقای ۴۶٫۲ درصدی را نسبت به سال گذشته ثبت کرده است. جالب است که در اواخر سال گذشته، چری آریزو ۶ هم به گفته مدیران این شرکت در خط تولیدشان تولید شده و این آمار به صورت رسمی در فهرست دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه ثبت نگردیده است.  البته که این اشتباه ها بارها از وزارت صمت در انتشار آمار دیده شده و حتی احتمال دارد که آمار آریزو ۶ در دل آمار چری آریزو ۵ محاسبه شده باشد.

شرکت سایپا هم در سال گذشته با افت تولید ۳۷٫۷ درصد رو به رو بوده و تمام خودروهایشان نسبت به سال ۹۶ کاهش تولید را تجربه کرده اند. از نکات جالب این فهرست اشاره به تولید ۱۶ دستگاه SP100 یا همان سایپا رهام در این کارخانه است و سایپا کاشان هم دقیقا تا پایان اسفند ۹۷، دو هزار دستگاه سیتروئن C3 را تولید نموده است.

شرکت کارمانیا هم که بر اساس سیاست های گذشته خود برنامه تولید بی وای دی S7 را در سال ۹۷ داشت، نتوانست تا روزهای پایانی سال گذشته این اتفاق را رقم بزند و بر خلاف برنامه های خود برای رسیدن به آمار تولید بیش از ۵ هزار دستگاه در سومین سال فعالیت، با افت تولید ۵۲٫۸ درصد نسبت به سال ۹۶ ظاهر شد.

شرکت بهمن موتور هم در سال ۹۷ افت تولید ۱۵٫۲ درصد را داشته و این اتفاق به خاطر کاهش چشمگیر تولید مزدا۳ رخ داده است. با اینکه تولید فاو بسترن B30 در سال گذشته ۳۲٫۶ درصد رشد داشته و هزار و ۷۵۸ دستگاه هاوال H2 هم تولید شده است، اما می بینیم که افت تولید قابل توجه مزدا۳ باعث سیر نزولی تولید خودرو در این کارخانه شده است.

شرکت کرمان موتور نیز در سال گذشته ۸٫۳ درصد کاهش تولید را نسبت به سال ۹۶ داشته است. اما با تولید ۳۷ هزار و ۶۵۸ دستگاه خودرو توانسته تا با اختلاف جزئی در جایگاهی بهتری از مدیران خودرو قرار بگیرد و دوباره بعد از چند سال به عنوان فعالترین خودروساز خصوصی کشور شناخته شود. از آمار جالب مربوط به کرمان موتور، توقف کامل تولید اکثر خودروهای هیوندای در کارخانه این شرکت است.

 

خدمت  فروش فوری خودرو همراه مکانیک در هر ساعتی از روز در کمتر از 30 دقیقه میتوانید خودرو خود را به مناسب ترین قیمت ممکن به فروش برسانید

برای اطلاع بیشتر از جزئیات این خدمت اینجا کلیک کنید

 اما بر اساس جدول موجود، کرمان موتور دو دستگاه هیوندای النترا AD را در اسفند ۹۷ تولید کرده و به طور کلی در سال گذشته ۵۴۲ دستگاه از این سدان کره ای را به طور کامل مونتاژ نموده است. این تعداد از تولید النترا AD به راحتی می توانست تا بخش قابل توجهی از مشتریان شاکی کرمان موتور را راضی کند. اما عدم هماهنگی میان کرمان موتور و هیوندای، باعث شد تا هیچگاه مشخص نشود که در نهایت این تعداد النترای مونتاژی در اختیار چه کسانی قرار گرفته است؟ البته که به گفته مدیران کرمان موتور، آن دسته از حواله داران النترا که حاضر به استفاده از طرح های تبدیل نشدند، به خودروی ثبت نامی خود رسیده اند.

شرکت آذویکو که تولید نمونه های مختلف ام جی ۳۶۰ را در تبریز انجام می دهد، با وجود نارضایتی شدید مشتریانش به گفته وزارت صمت در سال ۹۷ رشد تولید ۶۴۸٫۴ درصد را داشته و بیشتر حجم تولیدش برای نسخه ام جی ۳۶۰ توربو بوده است. اما نکته قابل توجه این است که آذویکو هم مانند بسیاری دیگر از خودروسازان خصوصی، در اواخر سال ۹۷ خط تولید بدون فعالیت را در کارنامه خود ثبت کرده است.

 

شرکت دیار خودرو که خط تولیدش در گلپایگان فعالیت دارد، از سال ۹۷ مونتاژ بایک X25 و D20 را با تیراژ محدود آغاز کرده است. اما بر اساس آمار موجود با اضافه شدن محصولات جدید به این خط تولید کم کار، در سال گذشته ۳۸٫۶ درصد افت تولید داشته است.
شرکت ریگان خودرو هم در اولین سال فعالیت خود هزار و ۵۸۴ دستگاه کوپا T210 مونتاژ کرده و در اسفند ۹۷ هم ۶۵ دستگاه از این کراس اوور لوکس را در خط تولید مستقل خود در منطقه ارگ تجاری بم به مرحله مونتاژ کامل رسانده است.
بر اساس آمار منتشر شده برای وضعیت خودروسازی سال ۹۷، در بخش خودروهای سواری ۳۸٫۲ درصد افت تولید نسبت به سال ۹۶ به چشم می خورد.

 

منبع : سازمان صمت

 

کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد
کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد

 

کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد
کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد

 

 

کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد
کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد

 

کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد
کارنامه ۹۷ خودروسازان منتشر شد
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها