بوش طبق در سیستم تعلیق چگونه عمل می‌کند؟

فهرست مطالب

آیا می‌دانید بوش طبق (Control Arm) چیست و در سیستم تعلیق چگونه عمل می‌کند؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در این مقاله همراه مجله همراه مکانیک باشید؛ چراکه تصمیم داریم به نقش بوش در سیستم ترمز و سیستم تعلیق خودرو بپردازیم. در ابتدا، بهتر است با سیستم تعلیق خودرو آشنا شویم؛ زیرا دانستن اینکه سیستم تعلیق و سیستم ترمز خودرو چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد یا از چه قطعاتی تشکیل شده است، می‌تواند تا حد زیادی به تشخیص اهمیت آن در این سیستم‌ها کمک کند. 

سیستم تعلیق خودرو چیست؟

قبل از پرداختن به این قطعه، باید بدانیم که سیستم تعلیق یا همان سیستم فنربندی خودرو، شامل قطعات و مواردی هم‌چون چرخ‌های خودرو، کمک فنرها، فنرها و ستون‌های نگه‌دارنده خودرو است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

 

سیستم تعلیق خودرو

خودرویی را فرض کنید که بدون سیستم تعلیق، یعنی سیستم کمک فنرها و فنرها، به‌طور مستقیم از طریق چرخ‌ها با جاده در ارتباط است. حتی تصور این صحنه نیز برای سواری آزاردهنده است. به این مورد بیندیشید که چنین خودرویی چه میزان ارتعاشات، لرزش‌ها و ضربه‌های ناگهانی را به سرنشینان هنگام سواری وارد خواهد کرد. احتمالاً یک خودرو بدون سیستم تعلیق یا با سیستم تعلیق نامناسب و خراب، شما را با دست‌اندازها و خرابی‌های جاده‌ها بیشتر آشنا خواهد کرد. چنین خودرویی در مسیرهای بسیار کوتاه نیز غیرقابل تحمل خواهد بود؛ چه برسد به این‌که تصمیم داشته باشید مسیری را در جاده‌های طولانی با آن سفر کنید. 

حال که با ضرورت وجود سیستم تعلیق آشنا شدید، بهتر است بدانید وظیفه اصلی سیستم تعلیق پس از ارتباط چرخ‌های خودرو و بدنه با جاده، جلوگیری از انتقال ارتعاشات به‌وجودآمده بر اثر ناهمواری‌های جاده به داخل کابین و قطعات داخلی خودرو است که باعث ایجاد آرامش و راحتی بیشتر برای سرنشینان خواهد شد. یکی دیگر از وظایف اصلی سیستم تعلیق خودرو، امکان کنترل مناسب و مسیر‌دهی خودرو است. در این مورد نیز، در صورت طراحی نامناسب یا ایراد در سیستم تعلیق خودرو، با کنترل خودرو مشکل خواهید داشت.

فنرها و کمک فنرهای خودرو
فنرها و کمک فنرهای خودرو
مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

کمک فنرها و فنرها وظیفه اصلی کاهش ارتعاشات و کنترل آن‌ها در انتقال به خودرو را برعهده دارند. درصورتی‌که کمک فنرها یا فنرها خوب عمل نکنند، خواهید دید که خودرو تکان‌ها یا لرزش‌های غیرقابل تحمل دارد یا در سواری در جاده‌های مختلف، به کابین خودرو ضربه وارد می‌شود. 

یکی دیگر از قطعاتی که بسیار اهمیت دارد، قطعه‌ای به نام سیبک است که وظیفه اتصال قطعات در سیستم تعلیق را برعهده دارد. مزیت سیبک در سیستم تعلیق خودرو، این است که می‌تواند دو قطعه‌ای را که در حال حرکت یا جابه‌جایی هستند، به ‌صورت کامل به یکدیگر متصل کند. بوش‌ها نیز در سیستم تعلیق خودرو مانند سیبک عمل می‌کنند؛ با این تفاوت که سیبک‌ها امکان انتقال در جهات مختلف را برای قطعات فراهم می‌آورند؛ درصورتی‌که بوش فقط امکان انتقال حرکت در یک جهت را دارد.

یکی دیگر از قطعات پرکاربرد و مهم در سیستم تعلیق، طبق نام دارد که با بوش‌ها و سیبک‌ها در اتصال به خودرو و چرخ‌ها کاربرد دارد. طبق، وظیفه اتصال شاسی به چرخ‌ها را برعهده دارد. سیستم‌های تعلیق خودرو، تنوع بسیاری دارند که ازجمله آن‌ها، می‌توان سیستم تعلیق مک فرسون، تعلیق مستقل و تعلیق طبق‌دار دوبل را نام برد. 

بوش چیست؟

در قسمت‌های مختلفی از خودرو، این نام را شنیده‌اید. آنها در قسمت‌های مختلف خودرو، وظایف و انواع مختلفی دارند. برای مثال، نوعی از آن در سیلندر استفاده می‌شود که به آن بوش طبق گفته می‌شود هم از لحاظ کارکردی و هم از لحاظ ظاهری، تفاوت دارد. همچنین، بوش اکسل خودرو را داریم که در قسمت عقبی خودرو، وظیفه‌ای مشابه Control Arm دارد.   

بوش طبق خودرو چیست

بوش طبق، قطعه‌ای مانند سیبک است که برای اتصال قطعات مختلف این سیستم استفاده خواهد شد؛ اما تفاوت عمده بین سیبک و بوش، در این است که سیبک‌ها در جهت‌های مختلف قادر به حرکت هستند؛ اما بوش فقط می‌تواند در یک جهت حرکت کند. کاربرد اصلی استفاده از آنها، به‌عنوان نویزگیر برای حذف سروصدا در حین حرکت، حذف لرزش‌ها و تحمل مقداری از ضربات وارده به سیستم تعلیق خودرو به جهت خاصیت لاستیکی این قطعه است. لازم است به این نکته اشاره کنیم که یکی علائم خرابی Control Arm، ایجاد سروصدا و لرزش است که نشان می‌دهد این قطعه،  وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد.

این قطعات در مواردی نیز به‌عنوان محور عمل می‌کنند و اتصال دو قطعه را به یکدیگر ممکن می‌سازند که مثال واقعی آن را می‌توان مفصل‌های بدن دانست. نتیجه این گونه اتصالات در خودرو، امکان حرکت با وجود اتصال به شاسی و با منتقل‌کردن کم‌ترین ضربه خواهد بود.

 

بوش طبق اتصال دو قطعه به یکدیگر را ممکن می سازد

علائم خرابی بوش طبق

در ادامه قصد داریم علائم خرابی بوش طبق را بررسی کنیم تا با دیدن این علائم پی به خرابی آن پی ببرید و از بروز مشکلات اساسی‌تر خودداری کنید.

  • با توجه به این‌که Control Arm وسیله اتصال طبق به قطعات دیگر است، افزایش صدا در سمت چرخ‌های جلوی خودرو، می‌تواند نشان‌دهنده خرابی این قطعه یا لق‌شدن آن باشد.
  • صدای تق‌تق هنگام چرخاندن فرمان نیز، می‌تواند از علائم خرابی این قطعه، سیبک یاقطعات متحرک دیگر در سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو باشد.
  • لرزش بیش از حد در برخی از قسمت‌ها و انتقال آن به فرمان نیز، یکی از دلایل خرابی این قطعه است.
  • کاهش تعادل خودرو نیز، می‌تواند در برخی از موارد، نشانه خرابی این قطعه یا سیبک باشد. این قطعه در قسمت میل تعادل خودرو، باعث حفظ تعادل آن می‌شود و در صورت خرابی، وظیفه خود را که همان اتصال میل تعادل به سیستم تعلیق است، به‌درستی انجام نخواهد داد؛ بنابراین، خودرو در حرکت یا گاهی در سر پیچ‌ها تعادل مناسب را نخواهد داشت.

 

نقش بوش طبق در سیستم تعلیق خودرو

چگونه می توان از خرابی بوش‌های طبق جلوگیری کرد؟ 

در واقع، بوش‌های طبق نیز بر اثر حرکت در جای خود، دچار فرسودگی و استهلاک خواهند شد و طبیعی است که پس از مدت زمانی که از عمر مفید آن‌ها سپری شده است، احتیاج به تعویض آن‌ها جهت کارکرد بهینه خودرو خواهید داشت. ناگفته نماند که برخی از رفتارها در حین رانندگی، می‌تواند عمر این قطعه را اندکی کم یا زیاد کند. 

در هنگام رانندگی، از ترمزهای ناگهانی، عبور از ناهمواری‌ها و دست‌انداز‌های خیابان‌ها دوری کنید و با رانندگی آرام‌تر، باعث افزایش عمر سیستم تعلیق خودرو و هم‌چنین بوش‌ طبق شوید.

سرویس‌های دوره‌ای مناسب در قسمت سیستم تعلیق خودرو، می‌تواند عمر دیگر قطعات را نیز افزایش دهد. به بیانی دیگر، می‌توان گفت کارکرد نامطلوب قطعات خراب، روی دیگر قطعات سالم خودرو نیز تاثیرگذار است و از عمر مفید آن‌ها نیز به‌ میزان چشم‌گیری می‌کاهد. با توجه به افزایش قیمت قطعات خودرو، جدی‌گرفتن مسئله سرویس و نگه‌داری خودرو، بسیار منطقی‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.  

در این مقاله به بررسی بوش طبق خودرو پرداختیم و نقش آن را در سیستم تعلیق خودرو مورد بررسی قرار دادیم. اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید و یا اطلاعات و سوالی دارید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

علائم خرابی بوش طبق پراید و پژو چیست؟

از جمله علائم خرابی بوش طبق می‌توان به مواردی همچون، انحراف زوایای کمبر و کستر چرخ‌ها، شنیدن صدای تق تق یا جیر جیر در دست‌اندازها و تماس سایشی اشاره کرد.

بوش طبق جناقی چیست؟

بوش طبق جناقی یکی از قطعات مهم سیستم تعلیق و جلوبندی به شمار می‌آید و وظیفه اصلی آن، منسجم کردن طبق و فرمان خودرو است.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
MAHDI
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۲۰:۰۳

سلام از توضیحات کامل و دقیقتون متشکرم

کسری
۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۱۱:۵۹

با سلام و تشکر از مطالب مفید شما.من ازرای ۲۰۱۰ دارم عقب ماشین در سرعت گیرها میکوبه.کمک ها رو عوض کردم زاویه اکسل ها رو هم اصلاح کردم لیکن هنوز اونطوری که باید باشه نیست.
ممکنه راهنمایی کنید چه کاری بایستی انجام بدم و یا یه تعمیرکار خوب بمن معرفی کنید.
سپاسگزارم

محمدرضا
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۰:۴۰

سلام خسته نباشید من اچ سی کراس دارم ۳بار الان بوش طبق عوض میکنم ولی اصلا صداش تغییر نکرد همان صدارو میدهد به نظر شما کامل باید طبق عوض کنم