حدود سه دهه است که سدان سایزمتوسط ژاپنی یعنی تویوتا کمری در بازار کشورمان به شهرت قابل‌توجهی دست یافته است و علاوه‌‌برآن، به‌عنوان خودرویی محترم در بین فعالان بازار شناخته می‌شود. آغاز شهرت تویوتا کمری، به سال‌های ابتدایی دهه هشتاد خورشیدی و عرضه نسل سوم این خودرو بازمی‌گردد که بین مشتریان ایرانی، با نام کمری گرند شهرت یافته است. لقب گرند مربوط به تیپ فول‌آپشن این خودرو بود که در آن زمان، رقیب مستقیم نیسان ماکسیما محسوب می‌شد.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

عرضه تویوتا کمری پس از آن، با ارائه نسل چهارم و نسل پنجم به کشورمان ادامه یافت و آخرین نسخه‌های این خودرو با مدل 2016 و در تعدادی اندک به دست خریداران ایرانی رسید. تویوتا کمری نسل پنجم که با کد اتاق XV50 شناخته می‌شود، آخرین نسخه عرضه‌شده از این خودرو به بازار ایران است که در دو مدل قبل از فیس‌لیفت و پس از فیس‌لیفت قابل خریداری است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اکثر نسخه‌های موجود از نسل پنجم تویوتا کمری، مربوط به نسخه‌های پیش از فیس‌لیفت هستند که در فاصله سال‌های 2012 تا 2015 وارد بازار کشورمان شده‌اند. این خودروها اکنون با قیمتی در حدود 600 الی 900 میلیون تومان قابل‌ خریداری هستند. از این نسل، دو تیپ GL و GLX در بازار ایران موجود است.

نسخه‌های فیس‌لیفت نسل پنجم تویوتا کمری، در تعدادی محدود وارد بازار کشورمان شده‌اند و خرید آن‌ها، نیازمند پرداخت مبلغی در حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان خواهد بود. نسل چهارم و پنجم تویوتا کمری در بازار ایران، رقیب سنتی هیوندای سوناتا و کیا اپتیما محسوب می‌شود؛ هرچند خودروهایی هم‌چون فولکس واگن پاسات یا رنو تلیسمان را نیز می‌توان به‌عنوان رقبای کمری ذکر کرد.

تویوتا کمری در ایران و جهان

تمامی مدل‌های تویوتا در بازار ایران و جهان، با چند مشخصه شناخته می‌شوند که ازجمله آن‌ها، می‌توان به کیفیت بالا، دوام مثال‌زدنی و استهلاک اندک اشاره کرد. تویوتا کمری XV50 نیز یکی از کم‌دردسرترین محصولات تویوتا است که خرید آن برای مشتریان، ارزش افزوده قابل‌توجهی را به‌همراه دارد. در حال حاضر، نمونه‌های کارکرده از نسل پنجم تویوتا کمری در بازار کشورمان موجود هستند و با توجه به شهرت تویوتا در زمینه دوام و استهلاک، از گزینه‌های پیش روی خریداران محسوب می‌شوند.

با این حال، تویوتا کمری خودرویی بدون اشکال نیست و ممکن است برخی مشکلات در این سدان ژاپنی برای خریدار ایجاد دردسر کند. در ادامه، نگاهی به نکات مهم درخصوص خرید تویوتا کمری نسل پنجم خواهیم داشت و مشکلات شایع این نسل را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر به دنبال خرید تویوتا کمری XV50 هستید یا تصمیم دارید اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید، در ادامه متن با ما همراه باشید.

مشکل اول: صدای ناهنجار پیشرانه

مشکل صدای ناهنجار پیشرانه در مدل‌های اولیه نسل پنجم تویوتا کمری که طی سال‌های 2011 و 2012 ساخته شده‌اند، به‌وفور مشاهده می‌شود. این مشکل به دلیل عملکرد نامناسب چرخ‌دنده‌های فعال در سیستم زمان‌بندی سوپاپ‌ها است که هنگام استارت بروز می‌کند و تا حدود پنج دقیقه، سرنشینان را با صدای خود آزار می‌دهد.

تعمیر این چرخ‌ دنده‌ها برای مالک، هزینه چندانی را به دنبال نخواهد داشت؛ اما درصورتی‌که این مشکل را به حال خود رها کنید، ممکن است در آینده ناچار شوید هزینه سنگینی را بابت تعمیر موتور بپردازید. علاوه‌برآن، پولی‌های تسمه موتور در نسل پنجم کمری، دچار خرابی زودرس می‌شوند و ممکن است این مشکل را ایجاد کنند که البته برطرف‌کردن آن، هزینه و زمان چندانی را نیاز نخواهد داشت؛ با این حال، باید به این مشکل توجه کنید.

از سوی دیگر، اگر قصد خرید تویوتا کمری XV50 را دارید که در فاصله سال‌های 2011 تا 2012 ساخته شده است، بهتر است رانندگی کوتاه‌مدتی را با این خودرو تجربه کنید و اگر متوجه این مشکل شدید، از مالک بخواهید تا نسبت به تعویض قطعات اقدام کرده یا هزینه تعمیر آن را از قیمت خودرو کسر کند.

مشکل دوم: نشتی روغن

نشت روغن، مشکل شایعی در نسل پنجم تویوتا کمری نیست؛ اما دردسری بزرگ برای خریدار احتمالی یک کمری XV50 کارکرده محسوب می‌شود. انجام تعمیرات مربوط به نشت روغن در خودروهای تویوتا، معمولا گران‌قیمت است و رخ‌دادن این مشکل، نشان از فاجعه بزرگ‌تری دارد که در راه است.

مشکل نشتی روغن در مدل‌های چهارسیلندر تویوتا کمری رخ می‌دهد و علت آن، تضعیف مهر و موم قسمت عقب پیشرانه است که در نقطه اتصال موتور و گیربکس قرار گرفته است. بررسی نشتی روغن، با خم‌شدن و نگاه‌کردن امکان‌پذیر است؛ اما توصیه می‌شود برای جلوگیری از هرگونه دردسر احتمالی در آینده، پیش از خرید تویوتا کمری XV50، از یک مکانیک خبره بخواهید این خودرو را مورد بررسی قرار دهد.

نقطه اتصال موتور و گیربکس در تویوتا کمری نسل پنجم، باید خشک باشد و حتی اگر قطره‌ای روغن در این منطقه مشاهده شد، باید از خرید خودرو اجتناب کنید. تعویض مهر و موم‌های اصلی موتور چهارسیلندر تویوتا کمری، هزینه و زمان بسیاری را می‌طلبد و علاوه‌برآن، ممکن است نشتی روغن نشان‌دهنده مشکلاتی اساسی در پیشرانه باشد که برطرف‌کردن آن‌ها، غیرممکن خواهد بود.

مشکل سوم: نشتی مایع خنک کننده

یکی دیگر از مشکلات نسل پنجم تویوتا کمری، نشت مواد خنک‌کننده است که می‌تواند دردسرهای مختلفی را برای خریدار ایجاد کند. تویوتا در طراحی و ساخت نسل پنجم کمری، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا سیستم خنک‌کننده بهتری را برای این خودرو فراهم کند؛ اما هم‌چنان برخی مشکلات در سامانه خنک‌سازی کمری وجود دارند.

نشت مایع خنک‌کننده در تویوتا کمری XV50‌، اغلب به دلیل فرسودگی پمپ آب رخ می‌دهد. این مشکل در نسخه‌های قدیمی‌تر تویوتا کمری یا خودروهایی که کارکرد بالایی دارند، مشاهده می‌شود؛ از این رو، اگر اقدام به خرید نسخه‌های مسن کمری XV50 کرده‌اید، در اولین فرصت پمپ آب را تعویض کنید.

یکی دیگر از علل وقوع این مشکل، خوردگی یا پوسیدگی لوله‌های خنک‌کننده پشت سرسیلندر است که موجب نشتی مواد به بیرون می‌شود. اگر لوله‌های خنک‌کننده دچار مشکل باشند، باید از خرید کمری کارکرده نسل پنجم خودداری کنید؛ چراکه انجام تعمیرات آن‌، گران و زمان‌بر خواهد بود.

مشکل چهارم: عملکرد گیربکس

تمام نسخه‌های تویوتا کمری XV50‌ به جز مدل‌های هیبریدی، به گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک مجهز هستند. مدل‌های اولیه این خودرو که در فاصله سال‌های 2011 تا 2013 به تولید رسیده‌اند، دچار مشکلاتی در مبدل گشتاور گیربکس هستند که رایج‌ترین نشانه این مشکل، لرزشی است که سرتاسر کابین خودرو را فرامی‌گیرد.

بهترین راه برای شناسایی این مشکل، رانندگی با خودرو و سرعت‌گرفتن است. اگر سرعت خودرو از شصت کیلومتر بر ساعت تجاوز کرد و لرزش تمام کابین کمری را فراگرفت، به‌راحتی می‌توان متوجه شد که مشکلی در مبدل گشتاور این خودرو وجود دارد. این معضل در مدل‌های تولیدشده از سال 2014 تا پایان دوره، برطرف شده است و تنها در مورد مدل‌های قدیمی صدق می‌کند. لازم به ذکر است که تعویض مبدل گشتاور، بسیار گران خواهد بود؛ از این رو، بهتر است از خرید تویوتا کمری XV50 با چنین مشکلی صرف‌نظر کنید.

جمع‌بندی، کم‌دردسر اما مشکل‌ساز!

خودروهای تویوتا برای دهه‌ها، خود را با مفاهیمی هم‌چون استهلاک اندک و دوام بالا به مشتریان شناسانده‌اند و همین مساله، باعث تبدیل تویوتا به پرفروش‌ترین خودروساز جهان شده است. خودروهایی هم‎‌چون تویوتا کرولا و تویوتا پریوس، اکنون در تمامی نقاط دنیا مشاهده می‌شوند و حتی خرید نسخه‌های کارکرده آن‌ها نیز برای مشتریان قابل‌قبول خواهد بود.

با این حال، محصولات تویوتا همانند تمامی اتومبیل‌ها نقاط ضعفی دارند؛ البته استهلاک و پیچیدگی تویوتا کمری یا دیگر محصولات تویوتا، در حد خودروهای فرانسوی نیست؛ اما به هر صورت، باید در خرید نسخه‌های کارکرده تویوتا دقت لازم را به کار بست.

خرید تویوتا کمری دست‌دوم که دچار نشتی روغن و مواد خنک‌کننده است یا در مبدل گشتاور گیربکس مشکل دارد، تنها موجب خرج‌تراشی برای شما خواهد شد. از سوی دیگر، در شرایط فعلی بازار خودرو ایران که حتی انجام تعمیرات خودروهای داخلی نیز به‌سختی صورت می‌گیرد، خریداران خودروهای کارکرده وارداتی باید دقت بیشتری را هنگام انتخاب و خرید خودرو داشته باشند تا از خسارات و مشکلات آتی جلوگیری به عمل آورند.

بیشتر بخوانید

 

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها