خرید و فروش خودروهای گذرموقت ممنوع است

فهرست مطالب

معاون گمرک ایران (مهرداد جمال ارونقی) گفت: حساسیت و اهمیت موضوع ورود موقت خودروهای سواری مکرراً طی بخشنامه‌های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تأکید شده و موضوع توسط تمام گمرکات کشور رصد و پیگیری می‌شود.

به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی (معاون گمرک ایران) اظهار کرد: مسافران غیر مقیم ایران که با وسایل نقلیه شخصی خود وارد کشور می‌شوند، هرگاه برای وسایل یاد شده، جواز عبور (کارنه دوپاساژ) از کانون‌های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی ارائه دهند می‌توانند تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار کارنه دوپاساژ، بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تاییدیه وجه الضمانی به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند یا در مدت مذکور چندین بار با وسیله خود از راه‌های مجاز وارد و خارج شوند.

وی تصریح کرد: گمرک ایران می‌تواند به درخواست متقاضی، در صورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا پایان مدت اعتبار جواز تمدید کند. باید توجه داشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می‌توانند از مقررات این ماده استفاده نمایند که قبل از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی در خارج اقامت داشته باشند.

معاون گمرک ایران خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج بررسی‌ها و آمار واصله از حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی کشور در خصوص ورود موقت خودروهای سواری، در حال حاضر بیش از ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری، به صورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور به صورت قانونی در حال تردد است، همچنین تعداد ۳۶۰ دستگاه خودروی سواری به دلیل پایان یافتن مهلت مجاز تردد در کشور و داشتن امکان خروج از کشور به دلیل بسته بودن برخی از مرزهای زمینی کشور به جهت شرایط حاصل از کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات کشور شده و برای آنها قبض انبار صادر شده است.

[hm_sell_form_inline]

مهرداد جمال ارونقی ادامه داد: از سال ۱۳۹۷ تاکنون برای بیش از ۳۵۰ دستگاه خودروی سواری گذرموقت به دلیل تحویل نشدن خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم «قاچاق» تنظیم و به مراجع ذیصلاح از جمله سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.

وی همچنان گفت: از گمرکاتی که بیشترین پرونده قاچاق برای خودروهای گذرموقت طی سال‌های ۱۳۹۷ تا اردیبهشت سال جاری را داشته‌اند می‌توان به آستارا (۹۷ فقره پرونده)؛ بیله سوار (۹۷ فقره پرونده)؛ دوغارون (۶۴ فقره پرونده) و بازرگان (۲۷ فقره پرونده) اشاره کرد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران صریح کرد: صاحبان خودروهای سواری که از تسهیلات ورود موقت خودرو استفاده می‌کنند لازم است قبل از پایان مهلت تردد نسبت به تحویل خودرو به گمرک یا خروج خودرو از کشور و یا تمدید مهلت تردد این خودروها اقدام کنند، در غیر این صورت مطابق مقررات قاچاق با این موارد برخورد خواهد شد.

منبع: ایمنا

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها